Аерофлоту доцільно буде використовувати співробітництво по блок-шерінгу з авіакомпаніями на взаємодоповнюваних маршрутах, котрі потенційно привабливі для трансферних пасажирів. Наприклад, вигідним для Аерофлоту використання блок-шерінгу буде з авіакомпанією «Сахалінські авіатраси», яка, як і Аерофлот, виконує перевезення із Москви в Південно-Сахалінськ. На цьому маршруті користування блок-шерінгом заманить додаткових пасажирів з таких великих міст, як Перм, Сургут, Хабаровськ та ін.
Ці угоди будуть вигідні Аерофлоту і у випадку, якщо необхідно зменшити кількість рейсів на конкретному напрямку зі збереженням присутності декількох перевізників.
Отже, авіакомпанія ще має потенціал до збільшення показників своєї діяльності. Використання блок-шерінгу дасть додаткові можливості для перевезення більшої кількості пасажирів на своїх рейсах.
Аерофлот може використовувати блок-шерінг паралельно з іншими видами співробітництва, зміцнюючи ділові стосунки зі своїми багаточисленними партнерами.
Оскільки Аерофлот являється учасником світового авіаальянсу Sky Team, пасажири авіакомпанії отримують додаткову вигоду від використання код-шерінгу та блок-шерінгу. Пасажир може накоплювати милі, набрані на рейсах, на котрих здійснюється код-шерінг. Тобто пасажири Аерофлоту можуть збільшити свої милі за рахунок будь-якого рейсу, котрий має код Аерофлоту. Крім того, крупні компанії можуть бронювати квитки для своїх співробітників з допомогою однієї авіакомпанії і одного сайту, замість роботи з декількома авіакомпаніями за кордоном (у випадку, якщо поїздка передбачає не один переліт).
Висновки
Проаналізувавши сучасний стан ринку авіаційних послуг та діяльність авіакомпанії «Аерофлот – російські міжнародні авіалінії» видно, що ринок дуже насичений та конкурентний. Для авіакомпанії, як і для всіх інших авіапідприємства, вигідніше співпрацювати на авіалініях, ніж боротися з конкурентами. Тобто Аерофлот вже давно перейшов на новий рівень реалізації своїх послуг споживачам – співпраця з іншими авіакомпаніями.
Вивчивши партнерську діяльність Аерофлоту, бачимо, що дана авіакомпанія має досить велику кількість партнерів на авіалініях, що відіграє важливу та визначальну роль при здійсненні своєї діяльності на авіалініях.
Головна стратегічна мета Аерофлоту – побудувати компанію міжнародного класу, грунтуючись на кращих традиціях цивільної авіації Росії.
Генеральні цілі ВАТ «Аерофлот» до 2015 р.:
- забезпечити збільшення долі ВАТ «Аерофлот» в сумарних регулярних пасажирських перевезеннях авіакомпаній Росії по кількості перевезених пасажирів до 30–35% при забезпеченні рентабельності діяльності;
- збільшити кількість що перевозяться групою Аерофлот пасажирів щорічно до 26 млн до 2015 року;
- стати клиентоориентированной компанією – лідером серед російських авіаперевізників по рівню лояльності пасажирів (компанія, яку вибирають пасажири).
Для реалізації своїх стратегічних цілей компанія визначає наступні пріоритети на ринку авіаперевезень:
- стратегія зростання (розширення присутності на ринку), що реалізовується за допомогою органічного, маркетингового зростання і придбання авіакомпаній;
- ринкова стратегія – краще співвідношення цінності і ціни для вибраних сегментів споживачів (баланс галузевого паритету по витратах і диференціації якості);
- стратегія конкурентних переваг – використання мережевої моделі перевезень з формуванням ХАБа в аеропорту Шереметьево, регіональних ХАБов в Росії і на інших цільових ринках з широкою мережею міжнародних перевезень. Отримувати прибуток від кращого знання бажань цільових споживачів.
Співпраця Аерофлоту з іншими авіакомпаніями дає можливість підвищити показники ефективності діяльності авіакомпанії за рахунок залучення додаткових клієнтів, розширення мережі своїх польотів та доступності авіакомпанії.
На сьогодні процес об'єднання російських авіакомпаній йде вкрай повільно і неохоче. При співробітництві на авіалініях від авіакомпаній вимагається маса сил, засобів і стійкості. Але і вигода від об'єднання незрівнянна з вигодою від боротьби самостійно. Очевидно, що співпрацюючи з іншими авіакомпаніями, учасникам співпраці представляється можливість економити витрати за рахунок зростання масштабів і диверсифікації виробництва.
На жаль, об'єднанню і тісній спільній співпраці Аерофлоту з іншими авіакомпаніями перешкоджає складна, до кінця непропрацьована законодавча база РФ.
Оскільки Aерофлот має намір зміцнювати своє лідируюче положення в цивільній авіації Росії, передусім, за рахунок розширення присутності на внутрішньому ринку і ринку перевезень між Росією і країнами СНД, тісна співпраця з авіакомпаніями має важливе значення та позитивно впливатиме на збільшення об’ємів наданих Аерофлотом послуг та збільшення паса жирообігу. Це припускає як збільшення частот на наявних маршрутах, так і вихід на нові напрями.
Дослідивши види співпраці Аерофлоту, можна розробити рекомендації щодо використання ним окрім інтерлайн-угод, код-шерінгу та участі в авіаційному альянсі, ще такого виду співробітництва як блок-шерінг – обмін блоками місць.
Підсумки діяльності ВАТ «Авіакомпанія «Аерофлот», виражені у виробничих та фінансових показників за останні роки свідчить про поліпшення фінансово-економічного стану. Цьому сприяло проведення низки організаційних заходів у сфері виробничої і фінансової діяльності.
Список використаних джерел
1. Конвенция о международной гражданской авиации. – Doc. 7300/6. – Монреаль, Канада, 1994. – 235 с.
1. Указ президента Р/С от 11.01.1995 г. №2021. «Олиберализации внешнеэкономической деятельности»
2. Коба В.Г. Економіка транспорту: Навчальний посібник. – К.: КДАВТ, КМУЦА, 1999. – 254 с.
3. Ковалев В.В., Волкова О.Н. Анализ хозяйственный деятельности предприятия. – М.: Проспект, 2000. – 422 с.
4. Коробов М.Я. Фінансово-економічний аналіз діяльності підприємств. – 3-тє вид., перероб. І доп. – К.:Знання, КОО, 2002. – 294 с.
5. Авдокушин Е.Ф. Международные экономические отношения. Учебное пособие. М.: Маркетинг, 1997.
6. Абрютина М. Анализ финансово-экономической деятельности предприятия. – М.: Дис., 2000. – 548 с.
7. Баканов М.И., Шеремет А.Д. Теория экономического анализа. – М.: Финансы и статистика, 1997. – 286 с.
8. Внешнеэкономическая деятельность в России. №23,22. 2000 г.
9. Гирш О.Л. Менеджмент предприятий гражданской авиации. Учебное пособие Алматы Академия ГА 1999 г., 106 с.
10.Костромина Е.В. Экономика авиакомпании. Учебник. – М., Концерн «Банковский деловой центр», 1997 – 127 с.
11.Костромина Е.В. Экономика авиакомпаний в условиях рынка – НОУ ВКШ «Авиабизнес»; 2001 г. –304 с.
12.Костромина Е.В. «Экономика ГА», М., МГТУ ГА, 1994 г. – 196 с.
13.Кулаев Ю.Ф. Экономика гражданской авиации Украины. Монография. – К: Издательство «Феникс», 2004. – 667 с.
14.Маленков Ю.А. Рыночная экономика системы воздушного транспорта: Учебное пособие. – СПб.: Академия ГА, 1995. – 95 с.
15.Пузынин Р.Г. Менеджмент на авиационном транспорте: Учебное пособие. К.: КМУГА, 1997. – 180 с.
16.Экономика предприятия и отрасли промышленности. Учебники и учебные пособия; 4 – е изд. переработанные и доп. – Ростов н/д: Феникс 2001. – 544 с.
17.Авіція Аерофлоту //old.aeroflot.ru
18.Авіаційна бібліотека // www.airwar.ru
19.Авіаційна бібліотека //www.nakhodka-betta.ru
20.Інформаційний канал // <subscribe.ru>
21.Інформація про авіаційні підприємства //www.bstclub.ru
22.Інформація про компанії, статистика // <www.bized.ac.uk>
23.Каталог підприємств СНД // <www.cismarket.com>
24.Новини // <news.meta.ua>, <elvisti.com>, <www.iplus.com.ua>
25.Офіційний сайт авіакомпанії Аерофлот //wwww.aeroflot.ru
26.Транспорт, перевезення: авіакомпанії, авіаперевезення; дозвілля, хобі: туризм, подорожі, відпочинок // <directory.yellowpages.ua>