Смекни!
smekni.com

Дипозитные счета (стр. 5 из 7)

Нарахування відсотків за депозитним (вкладним) рахунком з урахуванням суми поповнення здійснюється за відсотковою ставкою, обумовленою в договорі на відкриття депозитного (вкладного) рахунку, яка встановлена відповідно до початкової суми внеску.

Сплата відсотків авансом (на період) проводиться одночасно із внесенням коштів на депозит. Сума, отримана від депонента, буде менша від номіналу депозиту (вказаного в угоді) на суму сплачених авансом відсотків.

Сплаченні авансом відсотки не рідше одного разу на місяць протягом строку депозиту амортизуються з віднесенням відповідної суму на процентні витрати.

Відсотки за поточними рахунками фізичних осіб можуть сплачуватися тільки за період.

Нараховані відсотки за рахунками фізичних осіб зараховуються на рахунок у повних одиницях валюти з двома десятковими знаками. Виплата ж готівки в іноземній валюті здійснюється в повних одиницях валюти.

Якщо при закритті фізичної особою рахунку в іноземній валюті на рахунку лишаються центи, пфеніги або копійки (при відкритті рахунку відповідно в доларах США, німецьких марках, російських рублях), Банк виплачує вкладники еквівалент в національній валюті за офіційним курсом, встановленим Національним банком України на дату здійснення операції, з урахуванням сплати Банком податку на обов’язкове державне пенсійне страхування або, за бажанням вкладника, зараховує їх на зменшення витрат Банку за нарахованими процентами, здійснюючи при цьому проводку:

Дебет – рахунку (2620, 2630, 2635);

Кредит – (7041). У такому разі фізична особа робить відмітку на екземплярі договору, що знаходиться в Банку, про відмову в одержанні центів, пфенігів або копійок.

Дострокове часткове зняття депозиту або припинення депозитного договору можливе з ініціативи депонента у винятковому випадку.

У разі, якщо депонент вимагає повернення депозиту до закінчення дії депозитного договору, Банк, згідно умов депозитної угоди, застосовує процентну ставку, встановлену для депозитів до запитання. При цьому різниця між нарахованими та фактично сплаченими депоненту відсотками вважається як зниження процентних витрат Банку.

6. Порядок бухгалтерського обліку депозитних операцій

1. Облік номіналу депозиту:

Дебет: 1001, 1002, 1004, 1200, 2600, 2625

Кредит: 2620, 2630, 2635,

2. Облік номіналу депозиту у разі сплати відсотків авансом на дату залучення строкового депозиту:

Дебет 1001,1002,1004,1200,2600,26525 – на суму номіналу депозиту за мінусом сплачених авансом процентів,

Дебет 3500 – на суму сплачених авансом процентів,

Кредит 2630,2635 – на суму номіналу депозиту.

3. Нарахування процентів за депозитами (в останній робочий день місяця):

Дебет 7040,7041

Кредит 2628,2638,

4. Сплата відсотків за депозитом (за строком сплати, вказаним в договорі)

Дебет 2628,2638

Кредит 1001, 1002, 1004, 1200,2620

5. Якщо дата нарахування та дата сплати відсотків збігаються

Дебет 7040,7041

Кредит1001, 1002, 1200, 2620

6. Якщо за договором проценти приєднуються до номіналу вкладу (капіталізація процентів)

Дебет 2628,2638

Кредит 2630,2635 – у строк сплати процентів за договором

7. Якщо проценти сплачені авансом, то в останній робочий день місяця на протязі терміну дії депозитного договору банк здійснює амортизацію сплачених процентів за наступною формулою:

При цьому здійснюється наступна бухгалтерська проводка:

Дебет 7041

Кредит 3500

8. Зняття готівки з депозитного рахунку:

Дебет 2620,2630,2635

Кредит 1001, 1002, 1004,

9. Перерахування коштів за дорученням вкладника згідно з режимом функціонування поточних рахунків

Дебет 2620, 2630,2635

Кредит 1200, 2600, 2621,2622,2625

10. Погашення депозиту у визначений депозитним договором строк:

Дебет 2630,2635

Кредит 1200, 1001, 1002, 1004, 2620

11. Коригування нарахованих процентів за зниженою ставкою у випадку дострокового повернення вкладу за зниженою ставкою у випадку дострокового повернення вкладу:

- у випадку, якщо протягом дії депозитного договору проценти депоненту не виплачувалися:

Дебет 2638 – на суму нарахованих процентів за депозитом за номінальною ставкою,

Кредит 1001, 1002, 1004, 1200, 2620 – на суму процентів за зниженою ставкою,

Кредит 7041 – на різницю між нарахованими процентами за номінальною та зниженою ставками.

- Якщо проценти сплачувалися депоненту періодично протягом дії депозитного договору, то різниця між раніше сплаченим та перерахованими за зниженою ставкою процентами повертається банку відповідно до умов договору, тобто сплачується депонентом або утримується банком із суми депозиту.

12. Утримання плати за розрахунково-касове обслуговування згідно затверджених банком тарифів:

Дебет 1001, 1002,2620

Кредит 6110

13. Порядок обліку депозитів та нарахованих процентів за депозитами в іноземній валюті здійснюється аналогічно обліку депозитних операцій у національній валюті. Облік депозитів в іноземній валюті ведеться за кожною валютою окремо.

У разі зміни офіційного обмінного курсу гривні до іноземних валют банк здійснює переоцінку суми депозиту та нарахованих процентів в іноземній валюті.

Курсові різниці відносяться на “Результат від торгівлі іноземною валютою та банківськими металами” на окремий субрахунок “Нереалізований результат від торгівлі іноземною валютою та банківськими металами”.

При здійсненні проводок, що стосується доходів та витрат Банку, в іноземній валюті використовуються рахунки валютної позиції (3800, 3801).

14. Зазначені бухгалтерські проводки виконуються уповноваженими працівниками операційного відділу на підставі прибуткових та видаткових ордерів та розрахункових документів за формами, встановленими Інструкцією № 7 “Про безготівкові розрахунки в господарському обороті України”.

7. Порядок видачі довідок і документів за поточними та депозитними (вкладними) рахунками; накладення стягнення на рахунок

Банк зберігає у таємниці відомості про власників поточних та депозитних (вкладних) рахунків і здійснюванні ними операції за рахунками.

Довідки за поточними та депозитними (вкладними) рахунками фізичних осіб видаються, крім самих власників рахунків та їх законних представників, також судам, органам прокуратури, служби безпеки, внутрішніх справ, податкової міліції у справах, що знаходяться в їх провадженні.

Підставою для видачі довідки можуть бути лише письмові запити судів, слідчих прокуратури та служби безпеки України.

У разі смерті фізичної особи – власника рахунку, довідки видаються особам, зазначеним власниками рахунку в заповідальному розпорядженні, державним нотаріальним конторам по справах спадщини, що знаходяться на розгляді, а також іноземним консульським установам.

Надана Банком довідка підписується керівником і головним бухгалтером Банку або їх заступниками.

На кошти фізичних осіб, що знаходяться в банку, може бути накладено арешт тільки за рішенням суду, постановою слідчих органів або органів арбітражу.

На кошти фізичних осіб може бути звернено стягнення лише за виконавчими листами, виданими судами, за наказами арбітражних судів та іншим виконавчими документами, а у випадках, передбачених законодавством, на вимогу державних податкових інспекцій.

У таких випадках операції за рахунком фізичної особи – власника рахунку призупиняються. На договорі про відкриття поточного чи депозитного рахунку робиться позначка: “На рахунок накладено арешт” і зазначається назва документу, його дата та номер.

При знятті арешту з рахунку фізичної особи, керівник і головний бухгалтер філії Банку перевіряють документи, згідно з якими здійснюється зняття арешту, після чого на договорі про відкриття поточного чи депозитного (вкладного) рахунку робиться позначка “арешт знято”, дозвільні підписи та дата.

Конфіскацію коштів , що знаходяться на рахунку фізичної особи, може бути здійснено на підстав вироку суду, що набрав законної сили, або винесеної відповідно до закону постанови про конфіскацію майна.

Вилучення документів щодо поточного чи депозитного (вкладного) рахунку фізичної особи можливе на письмову вимогу судових і слідчих органів у зв’язку зі справами, що знаходяться в їх провадженні.

Про вилучення діючого документу складається протокол (опис) його заступника, головного бухгалтера, представника установи, на вимогу якої вилучається документ та запрошених осіб, що були присутні. Другий екземпляр протоколу (опису) залишається в Банку.

На місце вилученого діючого документа поміщається завірена головним бухгалтером його копія, другий екземпляр протоколу (опису) і вимога про вилучення документа з розпискою особи, яка одержала цей документ.

Якщо вилучений документ відправляється поштою, опис складається без підпису представника установи, яка надіслала вимогу про вилучення і до нього додається поштова квитанція на відправку документа цінним пакетом за відповідною адресою.

8. Довіреність за поточними та депозитними (вкладними) рахунками фізичних осіб

Фізична особа – власник рахунку може видати іншій особі довіреність, засвідчену нотаріально, або довіреність, прирівняну до нотаріальної посвідчених згідно статті 65 Цивільного Кодексу України.

Видача готівкової національної або іноземної валюти фізичній особі по довіреності здійснюється після пред’явлення довіреною особою паспорта та вкладної книжки, якщо вона була оформлена.

З того моменту, коли Банку стає відомо про скасування довіреності, смерть власника рахунку, який видав довіреність, визнання громадянина недієздатним, обмежено дієздатним або безвісно відсутнім від самої довіреної особи, чи з інших достовірних джерел, Банк припиняє виконання розпоряджень за рахунком від довіреної особи.

Банк не несе відповідальності за видачу коштів з рахунку фізичної особи по довіреності в тих випадках, коли не було повідомлено про скасування довіреності, смерті власника рахунку і т.п., що повинно бути передбачено в договорі.