Смекни!
smekni.com

Організація і шляхи вдосконалення обліку власного капіталу на прикладі ВАТ "Луганськмлин" (стр. 5 из 5)

В статті «Чистий прибуток (збиток) за звітний період» показується сума чистого прибутку (збитку) із Звіту про фінансові результати. Так, із Звіту про фінансові результати видно, що у 2008 році ВАТ «Луганськмлин» отримало збиток від своєї діяльності у розмірі 1644,6 тисячі гривень (строчка 225, рядок 3 «Чистий прибуток (збиток)»). Саме ці дані були занесені у Звіт про власний капітал.

В статтях «Розподілення прибутку» наводиться сума нарахованих дивідендів, дані про інше розподілення прибутку між засновниками (учасниками) підприємства або направлення прибутку в статутний капітал, резервний капітал та інший.

В статтях розділу «Внески учасників» приводяться дані про збільшення статутного капіталу підприємства із змінами неоплаченого капіталу в результаті збільшення або зменшення дебетової заборгованості учасників по внескам в статутний капітал підприємства. На ВАТ «Луганськмлин» таких заборгованостей немає, тому такі дані не наводяться.

В статті «Всього змін в капіталі» наводиться підсумок змін в складі власного капіталу за звітний період, який визначається як сума всіх змін, відображених в строках 060 – 280. Залишок власного капіталу на кінець року визначається виходячи з його скоригованого залишку на початок року (строчка 050) та підсумку змін в капіталі (строчка 290). На ВАТ «Луганськмлин» зміни відбулися лише за рахунок отримання підприємством збитку від діяльності, який був віднесений на нерозподілений прибуток (непокритий збиток).

У строчці 300 «Залишок на кінець року» Звіту про власний капітал підбивається підсумок змін за рік. В даному випадку зменшився лише «Нерозподілений прибуток (Непокритий збиток)».

З наведеного переліку статей Звіту про власний капітал і їх характеристики видно, що для їх заповнення є вся необхідна інформація на рахунках бухгалтерського обліку класу 4 «Власний капітал».


4. Вдосконалення обліку власного капіталу на ВАТ «Луганськмлин»

Відкрите акціонерне товариство «Луганськмлин» має укомплектований склад робітників бухгалтерської служби. Бухгалтерія на підприємстві розподілена по відділам: облік розрахунків з постачальниками, облік готової продукції, облік власного капіталу, облік основних засобів та інші відділи, які підпорядковані головному бухгалтерові.

Підприємство для полегшення обліку використовує програмний комплекс SVOD, який забезпечує необхідними номенклатурами обліку, автоматично формує головну книгу, оборотно – сальдові відомості по рахункам, Головну книгу, Баланс, інші форми звітності. Тому можна сказати, що суттєвих недоліків по обліку власного капіталу на ВАТ «Луганськмлин» немає.

Але можна знайти деякі шляхи вдосконалення обліку власного капіталу. Так, наприклад, у зв’язку з тим, що ВАТ «Луганськмлин» є акціонерним підприємством, то великий об’єм роботи в обліку власного капіталу займає складання Звіту про власний капітал.

Згідно з Міжнародними стандартами бухгалтерського обліку (МСБО) фінансові звіти складаються більшістю підприємствам і надаються зовнішнім користувачам у більшості країн світу. І хоча такі фінансові звіти можуть виглядіти однаковими, вони відрізняються один від одного, адже кожна країна має свої соціальні, економічні, законодавчі особливості.

Фінансові звіти є складовою частиною фінансової звітності. Повний набір фінансової звітності згідно МСБО, як правило, містить Баланс, Звіт про прибуток та збиток, Звіт про зміни в фінансовому стані підприємства (який може складатися у вигляді різних форм, наприклад у вигляді Звіту про рух грошових коштів чи фондів), Звіт про зміни у власному капіталі, а також примітки та інші форми, які є невід’ємною частиною фінансових звітів. Вони також можуть містити додаткову інформацію та таблиці, які випливають з наведених звітів та базуються на них. Ці таблиці або інформація може стосуватися, наприклад, фінансової інформації, вартості випущених акцій, розкриття впливу зміни цін на ринках збуту. Але, фінансові звіти не містять такі документи, як звіт директорів, дискусія і аналіз керівництва та аналогічні документи, які можуть вплинути на процес прийняття управлінського рішення.

Для забезпечення гармонізації фінансової звітності 29.06.1973 р. був створений Комітет міжнародних стандартів бухгалтерського обліку (КМСБО), який за 30 років своєї діяльності розробив 39 МСБО, з яких сьогодні використовується 29.

Зараз МСБО використовується:

- як основа національних вимог до бухгалтерського обліку в багатьох країнах (в Україні це П(С)БО);

- як міжнародний базовий підхід тими країнами, котрі розробляють свої вимоги (стандарти).

Звіт про зміни у власному капіталі – в Україні це Звіт про власний капітал – відображає надходження власного капіталу на підприємстві.

Перевірка співставності показників в даній формі звітності буде сприяти якісному аудиту. На основі проведеного аналізу обліку власного капіталу пропоную реформувати бухгалтерський облік на Україні:

- вдосконалити П(С)БО на основі діючого в Україні законодавства, міжнародних стандартів;

- вдосконалити форми фінансової звітності.

В розробленій формі присутні: прозорість,абсолютна зрозумілість, чітка схема ідентифікованих термінів та понять, адаптованих до міжнародних, що дає високі можливості залучати нових інвесторів, у тому числі іноземних.


Висновки і пропозиції

Нормативною базою при формуванні власного капіталу підприємства є Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 5 «Звіт про власний капітал» (затверджений наказом Мінфіну України № 87 від 31.03.1999р.).

При організації обліку власного капіталу необхідно враховувати наступні фактори: форму власності; організаційно – правову форму господарювання; кількість засновників, а також інформацію про власний капітал, що наводиться в наказі про облікову політику.

Правильність обліку власного капіталу має велике значення для засновників та учасників товариства, тому повинна бути розроблена вдосконалена нормативна та законодавча база, яка змогла би захистити як засновників, так і споживачів випускаємої підприємством продукції.

На даний момент в Україні достатньо розвинута законодавча база, яка постійно доповнюється та змінюється, що зумовлено високою конкуренцією та нестабільність ринкової економіки в країні.

В процесі написання курсової роботи були використані матеріали та документи з ВАТ «Луганськмлин», була показана методологія обліку власного капіталу у розрізі статутного, пайового, вилученого та інших капіталів. Окрім того була використана нормативна та законодавча база України, яка висвітлює загальні аспекти обліку власного капіталу.

Загалом можна зробити висновок, що облік власного капіталу на ВАТ «Луганськмлин» організований достатньо добре: існує спеціальний відділ в бухгалтерії по обліку власного капіталу, програмний комплекс SVOD забезпечує простоту такого обліку, а в кінці певного періоду всі дані перевіряються головним бухгалтером.


Список використаних джерел:

1. Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» від 16.07.99р. №996-XIV;

2. Закон України «Про господарські товариства» №1576 – XII від 19.09.91 р.;

3. Закон України «Про цінні папери і фондовий ринок» № 3480 - ІV від 23.02.2008р.;

4. Закон України «Про оподаткування прибутку підприємства» №283/97-ВР від 22.05.97 р.;

5. Наказ «Про порядок здійснення додаткового випуску акцій акціонерними товариствами» Міністерства фінансів України № 16 від 31.01.1995 р.;

6.Господарський кодекс України від 16.01.2003 року № 436 – ІХ;

7. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 5 «Звіт про власний капітал», затверджений наказом Міністерства фінансів України № 87 від 31.03.99 р. під №399/3692;

8. Положення «Про організацію бухгалтерського обліку і звітності в Україні» №250 від 03.04.93 р.;

9. Програма реформування системи бухгалтерського обліку із застосуванням міжнародних стандартів, затверджена постановою КМУ № 1706 від 28.10.98р.;

10. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 2 «Баланс», затверджений наказом Міністерства фінансів України № 87 31.03.99 р. під № 396/3689;

11. План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджений наказом Мінфіну України від 30.11.1999 року № 291;

12. Порядок реєстрації випуску акцій і облігацій підприємства та інформація про їх випуск. Затверджений Міністерством фінансів України № 04 – 305 від 30.09.1991 р.;

13. Бабенко Л. Новые возможности электронной подписи в электронном документообороте // Вестник бухгалтера и аудитора Украины: журнал, Киев, 2003. - № 22, с. 4 – 5;

14. Бутинець Р. Ф., Лайчук С. М., Олійник О. В., Шигун М. М. Організація бухгалтерського обліку: підручник, - Житомир: ПП «Рута», 2002, с. 238;

15. Житный П. Организационно – методологические основы формирования учетной политики предприятия //Бухгалтерский учет и аудит: журнал. - 2008. № 3, с. 3 – 4;

16. Козак В. Внутрішній аудит цінних паперів: методичний аспект // Економіст: журнал. – Київ, - 2006. - № 8, с.40 – 42;

17. Кудрянця – Висоцька О. П. Організація обліку: Навчальний посібник – К.: Алерта, 2009, с. 78;

18. Кучеренко Е. Деятельность ревизионной комиссии и аудиторского комитета в акционерном обществе // Вестник бухгалтера и аудитора Украины, журнал. – К.: Киев, 2006 - № 21/22, с. 4;

19. Михайлов М. Г., Поляткіна Л. І., Славкова О. П. Організація бухгалтерського обліку на підприємствах малого бізнесу: Навчальний посібник. – К.: Центр учбової літератури, 2008;

20. Низков А. Выплата процентов по ценным бумагам: новые особенности бухгалтерского учета // Вестник бухгалтера и аудитора Украины, журнал. – К.: Киев, 2008, № 13/14, с. 4 – 7;

21. Огійчук М. Ф., Плаксієнко В. Л., Панченко Л. Т. Бухгалтерський облік на сільськогосподарських підприємствах: підручник. – 4-е вид., перероб. і допов. За ред. Професора М. Ф. Огійчука. – К.: Алерта, 2009, с. 631;

22. Сахарцева І.І., Семенов Г. А., Бескоста Г. М. Бухгалтерський облік: Навчальний посібник з виконання практичних задач. – К.: Кондор, 2007 р., с.496;

23. Сук П. Контроль і ревізія власного капіталу // Бухгалтерія в сільському господарстві: журнал – 2008. - № 5, с. 46;

24. Ткаченко Н. М. Бухгалтерский финансовый учет на предприятиях Украины. Учебник. – 7-е изд., дополн. и перераб. – К.: А.С.К., 2003;

25. Ткаченко Н. М. Бухгалтерський фінансовий облік, оподаткування і звітність: Підручник. – К.: Алерта, 2008 р., с. 710;

26. Федосова Г. Выплата дивидендов: налогообложение и учет //Вестник бухгалтера и аудитора Украины, журнал. – К.: Киев, 2008, № 21/22, с. 8;

27. Харисова Ф. И. О зарубежном опыте аудита акционерных компаний // Финансы и кредит: журнал. М., 2003. - № 17, с. 41;

28. Цал – Цалко Ю. С. Фінансова звітність підприємства та її аналіз: Навчальний посібник. – 2-е вид., перероб. і доп. – Київ: ЦУЛ, 2002, с. 80.