Рк = [ОА (рядок 260) + ВМП (рядок 270) - ПЗ (рядок 620) + ДМП (рядок 630)]; (3.4)
де:
ОА - оборотні активи;
ВМП - витрати майбутніх періодів;
ПЗ - поточні зобов'язання;
ДМП - доходи майбутніх періодів.
Робочий капітал РТА "Рубін" складає:
Рк (кін) = 16,9 тис. грн. + 0,4 тис. грн. - 7,1 тис. грн. + 0 = 10,2 тис. гри.,
де:
Рк (кін.) - чистий робочий капітал на кінець 2001 року. РТА "Рубін" на початку своєї діяльності не мало достатніх фінансових ресурсів для розширення своєї діяльності, тому розрахунок чистого робочого капіталу не можливий. Розмір чистого робочого капіталу на кінець 2001 року складає 10,2 тис. гривень, що свідчить про те, що підприємство достатньо забезпечене фінансовими ресурсами і має всі передумови для розширення сфери діяльності.
Ліквідність підприємства також можна охарактеризувати такими показниками, як обіговість запасів, обіговість дебіторської заборгованості, обіговість кредиторської заборгованості. Аналіз цих показників дозволяє оцінити ефективність використання таких активів, як запаси і дебіторська заборгованість.
3. Коефіцієнт оборотності запасів. Підтримування певного обсягу запасів необхідно для забезпечення відповідного обсягу реалізації. Підтримка запасів повинна бути на можливо низькому рівні, достатньому для прибуткової реалізації. Коефіцієнт оборотності запасів показує, як часто обертаються запаси для забезпечення поточного обсягу реалізації. Він розраховується за формулою:
де:
Коз- коефіцієнт оборотності запасів;
СРП - собівартість реалізованих послуг (робіт);
ЗП- запаси на початок 2001 року;
ЗК- запаси на кінець 2001 року.
Коефіцієнт оборотності запасів для РТА "Рубін":
, ,де:
Коз (поч.) - коефіцієнт оборотності запасів на початок 2001 року;
К03 (кін) - коефіцієнт оборотності запасів на кінець 2001 року.
Кількість днів, необхідних на один оборот запасів можна отримати поділивши тривалість звітного періоду (один рік) на коефіцієнт оборотності запасів, тобто:
,(3.6),де:
КД- кількість днів, необхідних на один оборот запасів;
Зп - тривалість звітного періоду; К03- коефіцієнт оборотності запасів.
Кількість днів, необхідних на один оборот запасів для РТА "Рубін" слідуюча:
, ,де:
КД (поч.) - кількість днів, необхідних на один оборот запасів, на початок
2001 року;
КД (кін) - кількість днів, необхідних на один оборот запасів, на кінець
2001 року.
В РТА "Рубін" швидкість оборотності запасів значно збільшилася (в 1,76 разів) в основному за рахунок значного збільшення реалізації послуг з 28, 6 до 121, 0 тис. грн. (або в 4,2 рази), що свідчить про більш сталу діяльність підприємства і збільшення обсягів робіт. Термін використання запасів зменшився на 3 дні (6 днів - 3 дні), і для збереження поточного рівня виконання робіт поповнення запасів необхідно здійснювати через 3 дні.
4. Коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості. У процесі господарської діяльності підприємство надає товарний кредит для споживачів своєї продукції. Тобто існує розрив у часі між продажем товару і надходженням оплати за нього, у результаті чого виникає дебіторська заборгованість.
Коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості показує, оскільки разів за рік обернулися кошти, вкладені в розрахунки. Він обчислюється як відношення загального обсягу реалізації до середнього розміру дебіторської заборгованості:
де:
КДЗ- коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості;
ЗР - загальний обсяг реалізації;
ДЗП- дебіторська заборгованість на початок 2001 року;
ДЗК- дебіторська заборгованість на кінець 2001 року;
Коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості для РТА "Рубін":
, ,де:
КДЗ (поч.) - коефіцієнт дебіторської заборгованості на початок 2001 року;
КДЗ(кін.) - коефіцієнт дебіторської заборгованості на кінець 2001 року.
За рік кількість оборотів збільшилася в 2,3 рази (в основному за рахунок значного збільшення реалізації послуг з 28, 6 до 121 тис. грн., і збільшення суми дебіторської заборгованості з 0,4 тис. грн.. (0,2+0,2 тис. грн.) до 0,8 тис. грн. (0,2+0,6 тис. грн.)), що свідчить про покращення діяльності 1111 РТА "Рубін" і більш швидке отримання оплати по рахунках.
Використовуючи цей коефіцієнт можна розрахувати період інкасації, тобто час, протягом якого дебіторська заборгованість обертається у грошові кошти. Для цього треба тривалість звітного періоду (один рік) поділити на коефіцієнт оборотності за розрахунками:
, (3.8).де:
П1- період інкасації;
Зп - тривалість звітного періоду;
КДЗ - коефіцієнт дебіторської заборгованості.
Згідно з показниками РТА "Рубін" період інкасації (період очікування
підприємством отримання грошових коштів після реалізації послуги) складає:
, ,де:
ПІ (поч.) - період інкасації на початок 2001 року;
ПІ (кін) - період інкасації на кінець 2001 року.
Період інкасації в РТА "Рубін" за рік скоротився на 2 дні або в 0,33 рази, це значить, що підприємство практично не має дебіторської заборгованості і вчасно отримує гроші за виконані роботи, це позитивно відображається на його фінансовому становищі.
3. Коефіцієнт оборотності кредиторської заборгованості. Кредиторська заборгованість на відміну дебіторської, свідчить про наявність грошових коштів, тимчасово залучених підприємством, і таких, що підлягають поверненню. За допомогою коефіцієнта оборотності кредиторської заборгованості аналізується період часу, протягом якого підприємство погашає кредиторську заборгованість, що також характеризує платоспроможність підприємства. Коефіцієнт оборотності кредиторської оборотності розраховується за формулою:
, (3.9)де:
ККЗ- коефіцієнт оборотності кредиторської заборгованості;
СРП - собівартість реалізованих послуг;
КЗП- кредиторська заборгованість на початок 2001 року;
КЗК- кредиторська заборгованість на кінець 2001 року.
Коефіцієнт оборотності кредиторської заборгованості для РТА "Рубін":
, ,де:
ККЗ (поч.) - коефіцієнт оборотності кредиторської заборгованості на початок 2001 року;
ККЗ {кін.) - коефіцієнт оборотності кредиторської заборгованості на кінець 2001 року.
За рік своєї діяльності підприємство стало швидше розраховуватись з кредиторами, що свідчить про вдалу його діяльність, про це говорить збільшення коефіцієнту оборотності кредиторської заборгованості в 1,005 разів.
Середню кількість днів, протягом яких підприємство оплачує рахунки кредиторів, можна розрахувати поділивши тривалість звітного періоду (один рік) на розрахований коефіцієнт оборотності кредиторської заборгованості, тобто:
, (3.10)де:
КД - середня кількість днів, протягом яких підприємство оплачує рахунки
кредиторів;
Зп - тривалість звітного періоду;
ККЗ - коефіцієнт оборотності кредиторської заборгованості.
Середня кількість днів, на протязі яких РТА "Рубін" оплачує рахунки кредиторів дорівнює:
,де:
КД (поч.) - середня кількість днів, на протязі яких,РТА "Рубін" оплачує
рахунки кредиторів на початок періоду;
КД{кін) - середня кількість днів, на протязі яких РТА "Рубін" оплачує рахунки кредиторів на кінець періоду.
Термін сплати рахунків кредиторів за рік зменшився на 0,05 днів або в 0,99 разів, тобто майже не змінився, і зараз складає 12,07 днів.
За результатом аналізу ліквідності ПП РТА "Рубін" можна зробити висновок, що підприємство за рік свого існування значно покращило своє фінансове становище, стало спроможним сплачувати свої борги, про що свідчить коефіцієнт поточної ліквідності 2,4, коефіцієнт швидкої ліквідності 2,1, за рік скоротився період інкасації в РТА "Рубін на 2 дні або в 0,33 рази, тобто підприємство практично не має дебіторської заборгованості і вчасно отримує кошти за реалізуємі послуги, з'явились кошти на розширення сфери діяльності в сумі 10,2 тис. грн.