Смекни!
smekni.com

Аналіз і оцінка комерційної діяльності ПП РТА "Рубін" (стр. 15 из 17)

де:

РАК - коефіцієнт рентабельності активів;

ЧП - чистий прибуток;

АН - активи на початок 2001 року;

АК- активи на кінець 2001 року.

Рентабельність активів для РТА "Рубін":

РА (кін.) - рентабельність активів на кінець 2001 року..

Рентабельність активів РТА "Рубін" на початок 2001 року розрахувати не можна , бо підприємство не мало прибутку. За 2001 рік фінансове становище РТА "Рубін" покращилося, і рентабельність активів набула показника 1,17 за рахунок появи чистого прибутку в сумі 11,5 тис. грн. і збільшення суми активів на 16,5 тис. грн. (з 1,5 тис. грн. до 18,1 тис. грн.). Показник рентабельності свідчить, що кожна гривня активів принесла підприємству за 2001 рік прибуток в 1,17 гривень, це свідчить про те, що РТА "Рубін" стало значно ефективніше використовувати свої активи для отримання прибутку.

4. Рентабельність капіталу - характеризує наскільки ефективно підприємство використовує власний капітал. Показник визначається відношенням чистого прибутку до середньорічної вартості власного капіталу:

(3,18)

де:

РК- коефіцієнт рентабельності капіталу; ЧП - чистий прибуток;

ВКП - власний капітал на початок 2001 року;

ВКК- власний капітал на кінець 2001 року. Рентабельність капіталу для РТА "Рубін":

,

де:

РК (кін.) - рентабельність капіталу на кінець 2001 року.

Рентабельність капіталу в РТА "Рубін" на початок 2001 року розрахувати неможливо, бо підприємство не мало прибутку. З покращенням діяльності, появою чистого прибутку (11,5 тис. грн.), збільшенням суми власного капіталу на 10 тис. грн. (з -0,1 тис. грн. до 11,0 тис. грн., або в 111 разів) значення коефіцієнту рентабельності капіталу для РТА "Рубін" на кінець 2001 року набуло показника 2,11, тобто кожна гривня власного капіталу принесла підприємству прибуток в 2,11 гривень.

4. Рентабельність витрат - характеризує ефективність витрат, які затрачуються на реалізацію послуг. Розраховуються за формулою:

, (3.19)

де:

РВ- рентабельність витрат;

ЧП - чистий прибуток;

С - собівартість послуг, що надаються.

Рентабельність витрат для РТА "Рубін" складає:

(9,5%)

де:

РВ (кін.) - рентабельність витрат для РТА "Рубін" на кінець 2001 року.

Рентабельність витрат для РТА "Рубін" на початок року розрахувати не можливо, бо підприємство не мало прибутку і кошти, вкладені у витрати не були ефективними. За 2001 рік фінансове становище підприємства покращилося, воно почало отримувати прибуток, ефективними стали витрати, коефіцієнт рентабельності витрат в РТА "Рубін" на кінець 2001 року склала 0,095, тобто кожна гривня, вкладена в надання послуг, приносить підприємству майже 10 копійок чистого прибутку.

6. Фондовіддача - цей показник характеризує, наскільки ефективно підприємство використовує основні фонди. Визначається як відношення виручки від реалізації до середньорічної вартості основних фондів:

(3.20)

де:

Ф - фондовіддача;

ВР - виручка від реалізації;

ОФП- вартість основних фондів на початок 2001 року;

ОФК- вартість основних фондів на кінець 2001 року.

Фондовіддача для РТА "Рубін":

;

;

де:

Ф(поч.) - фондовіддача на початок 2001 року;

Ф(кін) - фондовіддача на кінець 2001 року.

На кінець 2001 року ПП РТА "Рубін" значно краще використовувало основні фонди, ніж на початок 2001 року, про що свідчить зростання показника фондовіддачі з 25,8 до 147,2, тобто в 5,7 разів, це свідчить про значно ефективніше використання основних фондів підприємством.

За результатом аналізу рентабельності можна зробити висновок, що на початок свого існування ПП РТА "Рубін" було нерентабельним і неприбутковим, але за рік своєї діяльності підприємство почало отримувати прибуток, рентабельність склала на кінець 2001 року 8,7 %. Через те, що підприємство значно наростило темпи роботи, збільшило обсяги реалізації в 4,6 разів і суму активів в 12 разів, активи, будучи вкладеними в обіг, не встигли в повному обсязі і за короткий термін обернутися, тому коефіцієнт обігу активів знизився в 0,73 разів. Однак, ефективність використання активів збільшилася, про що свідчить коефіцієнт рентабельності активів 1,17. Підприємство стало значно краще використовувати також власний капітал, про що свідчить коефіцієнт рентабельності капіталу 2,11 та свої основні фонди в 5,7 разів.

Розраховані вище коефіцієнти ліквідності, довгострокової платоспроможності і рентабельності свідчать про те, що ПП РТА "Рубін" прибуткове і фінансово стійке підприємство, здатне своєчасно погашати свої короткострокові та довгострокові зобов'язання.

За рахунок поточних активів підприємство здатне вчасно погашати поточні зобов'язання, про що свідчить коефіцієнт поточної ліквідності 2,4 і швидкої ліквідності 2,1, значення коефіцієнту абсолютної ліквідності 1,96 свідчить про можливість негайного погашення поточних боргів без ущемлення для РТА "Рубін".

Перевищення дебіторської заборгованості (1 день або 331,25 обертів за рік) над кредиторською (12,07 дня або 30,25 обертів за рік) свідчить про поліпшення платоспроможності РТА "Рубін".

Поява робочого капіталу в сумі 10,2 тис. грн. говорить про те, що РТА "Рубін" здатне не тільки оплатити поточні зобов'язання, але і має фінансові ресурси для розширення діяльності.

Перевищення значення коефіцієнту концентрації власного капіталу (0,61) над значенням коефіцієнту концентрації позикового капіталу (0,39) свідчить про збільшення фінансової стійкості підприємства і можливість погашати в строк довгострокові зобов'язання.

РТА "Рубін" стало значно ефективніше функціонувати, про це говорить збільшення активів на 16,6 тис. грн., поява чистого прибутку в розмірі 11,5 тис. грн., власного капіталу в розмірі 11 тис. грн., збільшився коефіцієнт фондовіддачі в 5,7 разів, це говорить про те, що підприємство краще почало використовувати свої активи, власний капітал і основні фонди.

3.4 Оцінка комерційної діяльності ПП РТА "Рубін"

Для кінцевого обґрунтування діяльності РТА "Рубін" необхідно оцінити ефективність кожної з наданих послуг, тобто з ремонту телерадіоапаратури і з надання послуг проводового мовлення. Для цього доречно провести оцінку рентабельності по кожної з послуг.

1. Рентабельність продажу - цей коефіцієнт показує, який прибуток з одної гривні продажу отримало підприємство. Визначається як відношення чистого прибутку до чистої реалізації:

, (3.21)

де:

РП (п) - коефіцієнт рентабельності продажу відповідної послуги;

ЧП(п) - чистий прибуток відповідної послуги;

ЧР(п) - чиста реалізація відповідної послуги.

Коефіцієнт рентабельності продажу послуги з ремонту

телерадіоапаратури:

(6%)

де:

РП- коефіцієнт рентабельності продажу послуги з ремонту

телерадіоапаратури на кінець 2001 року.

Коефіцієнт рентабельності продажу послуги проводового мовлення:

(10%)

де:

РП (кін.) - коефіцієнт рентабельності продажу послуги проводового мовлення на кінець 2001 року.

2. Рентабельність капіталу - характеризує наскільки ефективно підприємство використовує власний капітал. Показник визначається відношенням чистого прибутку до середньорічної вартості власного капіталу:

, (3.22)

де:

РК(п) - коефіцієнт рентабельності капіталу відповідної послуги ; ЧП(п) - чистий прибуток відповідної послуги ;

ВКП(п) - власний капітал на початок 2001 року відповідної послуги ; ВКК(п) - власний капітал на кінець 2001 року відповідної послуги . Рентабельність капіталу послуги з ремонту телерадіоапаратури :

,

де:

РК (кін) - рентабельність капіталу послуги з ремонту телерадіоапаратури на кінець 2001 року.

Рентабельність капіталу послуги проводового мовлення:

,

де:

РК (кін) - рентабельність капіталу послуги проводового мовлення на кінець 2001 року.

Рентабельність капіталу послуги проводового мовлення вища за рентабельність капіталу послуги з ремонту телерадіоапаратури в 1,8 разів, тобто в неї власний капітал використовується більш ефективніше.