Смекни!
smekni.com

Логістика розподілення (стр. 3 из 4)

5. Причини удосконалення теорії логістики

Передумовою удосконалювання логістики є повна інтеграціїланцюга постачань. Логістика, керована на інтегральній основі, найбільш ефективна по наступних причинах:

По-перше, існує значна взаємозалежність між різного роду логістичними потребами, що фірма може використовувати як джерело конкурентних переваг. Ідея єдиної системи руху/збереження товарно-матеріального потоку досить плідна і володіє синергическим потенціалом. Всюди в логістичній системі керівники зіштовхуються із зростанням трудовитрат. Оскільки логістичні операції відносяться до числа найбільш трудомістких видів діяльності, менеджерам приходиться шукати способи замістити працю капіталом, тобто витиснути значну масу ручної праці капіталомісткими автоматизованими процесами. Комплексна інтеграція служить економічною підставою для заміщення праці капіталом.

По-друге, вузький і обмежений функціональний підхід може завдати шкоди загальної результативності системи. Нерідко концепції, придатні для окремо узятих функцій фізичного розподілу, матеріально-технічного забезпечення виробництва або постачання, породжують діаметрально протилежні пріоритети і цілі. Відсутність інтегрованої системи комплексного управління логістикою не дозволяє налагодити роботу на оптимальному рівні.

По-третє, на користь інтегрованої логістики говорить той факт, що вимоги до управління різними видами діяльності подібні. Головна задача логістичного менеджменту — узгодження операційних потреб на міжфункційній основі для досягнення загальної мети.

По-четверте, повсюдно росте усвідомлення важливих взаємозв'язків між економічними аспектами виробництва і потребами маркетингу, що можуть бути погоджені тільки в рамках надійної й інтегрованої логістичної системи. Виробництво традиційне випускає продукти різного розміру, кольору й у різних кількостях у чеканні майбутніх продажів. Відстрочка остаточної зборки або обробки виробів, а також початкових стадій розподілу продуктів на більш пізніше час, коли більш чітко проявляться переваги споживачів, знижує ризик і збільшує гнучкість ділового підприємства. Зараз з'являються нові прогресивні системи, що дозволяють використовувати логістичні можливості для збільшення чутливості компаній до ринкових сигналів і для зниження комерційного ризику за рахунок зменшення числа операцій, традиційно здійснюваних у чеканні продажів.

По-п'яте, складність логістики майбутнього зажадає новаторських організаційних форм і механізмів. У новому тисячоріччі прийдеться шукати нові способи задоволення логістичних потреб і вже не можна буде обмежитися просто модернізацією технологій для підвищення ефективності старих способів. У майбутньому варто очікувати, що ведучі фірми стануть нарощувати свою компетентність в інтегрованій логістиці для диференціації конкурентних переваг на цій основі. Неухильна прихильність інтегрованому логістичному менеджменту надовго залишиться передумовою цих прогресивних досягнень.

Успішне функціонування каналу розподілу вимагає виконання декількох важливих функцій. У результаті спеціалізації одним фірмам якісь дії вдаються краще, ніж іншим. Причому підвищений попит на закордонних ринках мають, як правило, фірми, що пропонують на ринку нові, більш повні, комплекси логістичних і інших видів послуг. До їхнього числа варто віднести, приміром, аутсорсинг -методику сервісу, обслуговування. Її суть – у максимальному звільненні підприємств-виробників від невластивих, трудомістких і малоефективних для них функцій по постачанню і збутові продукції.

Встановлення і підтримка ефективних господарських зв'язків вимагає серйозних перетворень у традиційній практиці управління. Керівники повинні освоїти методи управління на міжорганізаційномурівні. Уже накопичений значний масив знань, що можуть допомогти менеджерам розвивати успішне співробітництво.

У залежності від особливостей логістичної ланцюжка і зв'язаних з ними задач логістики виділяють чотири форми добровільних об'єднань:

- адміністративні системи,

- партнерства і союзи,

- контрактні системи,

- спільні підприємства.

Адміністративні системи. Найменш характерну форму добровільного об'єднання представляє адміністративна система. Цікава відмітна риса таких систем полягає в тім, що вони, як правило, не спираються на усвідомлену, формалізовану взаємозалежність сторін, що беруть участь. Звичайно ведуча фірма просто приймає на себе функції лідера і намагається налагодити співробітництво між торговельними партнерами і постачальниками послуг. Адміністративна система, хоча і подібна зі звичайним маркетинговим каналом, перейнята загальним розумінням того, що всі незалежні компанії, що беруть участь, виграють, якщо будуть працювати спільно і «випливати за лідером».

Партнерства і союзи. Коли фірмам потрібно більш прозора і довгострокова система зв'язків у порівнянні з типовою адміністративною системою, вони додають своїм відносинам з іншими компаніями більш упорядкований, формалізований характер. Розвиток організаційного оформлення взаємної залежності — це партнерства, що згодом переходять у союзи. У добровільних об'єднаннях цього типу кілька учасників відмовляються від деякої частки автономії у своїй господарській діяльності і з'єднують зусилля заради спільного досягненні визначених цілей.

Партнерства поряд з адміністративними системами розташовуються в нижній частині шкали взаємної залежності. Учасники партнерства чітко усвідомлюють свою взаємозалежність друг від друга, однак їхня схильність підкорятися єдиному керівництву мінімальна. Іншими словами, усвідомлена учасниками лояльність по відношенню друг до друга зміцнює основи для постійного поновлення спільного бізнесу, але лише доти, поки них задовольняють всі інші умови. Прихильність співробітництву звичайно не простирається настільки далеко, щоб учасники погодилися змінювати фундаментальні принципи і методи свого бізнесу у відповідь на потребі партнерів. Але в будь-якому випадку ступінь взаємозалежності в партнерстві вище, ніж в об'єднанні адміністративного типу.

Найважливіша риса союзу — готовність учасників вносити зміни в основні принципи свого бізнесу. Якщо менеджери розуміють, що загальна справа виграє від удосконалювання індивідуального бізнесу, і готові піти на перетворення, то це справжній союз. Створенням союзів рухають більш фундаментальні спонукання, чим просте бажання «спільно робити справу». Хоча прагнення налагодити поновлюваний спільний бізнес, зрозуміло, грає свою роль, більше значення учасники союзу додають удосконалюванню ділової практики, спрямованому на усунення дублювання операцій і зв'язаних з цим непродуктивних витрат, а також на підвищення загальної ефективності. Власне кажучи, ціль союзу — кооперація учасників на основі спільних ресурсів, спрямована на підвищення продуктивності, якості і конкурентоспроможності всього маркетингового каналу. Така кооперація вимагає широкого обміну інформацією і готовності спільно вирішувати виникаючі проблеми. У результаті очікується великий виграш для всіх учасників, особливо для споживачів, або кінцевих покупців.

Контрактні системи. Як випливає з назви, багато компаній воліють закріплювати свої господарські зв'язки документально оформленими угодами (контрактами). Найбільш типові форми таких контрактів у логістичних відносинах — франшизи, дилерські (представницькі) угоди, контракти між постачальниками спеціалізованих послуг і їхніх клієнтів. Наявність контрактів якоюсь мірою виводить цю форму відносин за межі повної добровільності, характерної для союзів. У контрактних системах на місце кооперації в чистому виді приходять узаконені взаємні зобов'язання.

Багато фірм віддають перевагу контрактним відносинам, оскільки така формалізація забезпечує деяку стабільність. Скажемо, франшизи і дилерські угоди наділяють фірми визначеними правами й обов'язками, зв'язаними з реалізацією продукту або послуги в конкретній географічній зоні. Компанія, що видає ліцензію на представлення її інтересів, одержує гарантію, що представник буде вести справи належним чином і забезпечить необхідний мінімум закупівель. Франшизи і дилерські угоди широко представлені на ринку автомобілів і в сфері швидкого харчування. У галузі логістичних послуг деякі складські компанії і фірми, що здають в оренду устаткування, об'єднані франшизами в єдину загальнонаціональну мережу.

Найпоширеніша форма добровільних об'єднань на контрактній основі — наймання транспортних фірм для вантажоперевезень. Прикладом може служити контракт на регулярне постачання відправнику вантажу визначеної кількості конкретних транспортних засобів (скажемо, двох рефрижераторів у тиждень). Відправник вантажу, у свою чергу, бере на себе завантаження цих транспортних засобів і розробку зручних рейсових маршрутів для грузопере возія. Такий контракт визначає зобов'язання сторін і взаємоприйняту ціну.

Контрактні відносини також широко поширені в галузі складських послуг. І постачальник послуг, і їхній покупець виграють від довгострокових угод, що обмовляють обов'язки сторін у різних оперативних ситуаціях. Усе велику популярність здобувають тут контракти типу «нагору/униз». Основне положення такого контракту визначає, що складська фірма поділяє зі споживачем вигоди від високої продуктивності в періоди інтенсивного завантаження складських потужностей, коли досягається максимальна економія за рахунок масштабів діяльності. Разом з тим у періоди найбільшого спаду в завантаженні складів споживач бере на себе зобов'язання виплачувати складській фірмі додаткові суми, щоб допомогти їй покривати свої постійні витрати. Ціль у тім, щоб сторони розділяли між собою як вигоди, так і ризики.