Різновидами цього типу структур є проектні, матричні, програмно-цільові, бригадні форми організації управління.
Проектні структури формуються при розробці організацією проектів, під якими розуміються будь-які процеси цілеспрямованих змін в системі, наприклад, модернізація виробництва, освоєння нових виробів або технологій, будівництво об'єктів і т.п. Управління проектом включає визначення його мети, формування структури, планування і організацію виконання робіт, координацію дій виконавців.
Матрична структура побудована на принципі подвійного підпорядкування виконавців: з однієї сторони – безпосередньому керівнику функціональної служби, що надає персонал і технічну допомогу керівнику проекту, з другої – керівнику проекту, що наділений необхідними повноваженнями для здійснення процесу управління в відповідності з запланованими термінами, ресурсами і якістю.
При бригадному типі структури істотно змінюються вимоги до кваліфікації працюючих: перевага віддається людям з універсальними знаннями і навиками, бо тільки вони можуть забезпечити взаємозамінність і гнучкість при зміні групою завдань, що виконуються. В бригадах значно поширюються функції праці робітників і підвищується їхня кваліфікація в результаті освоєння декількох спеціальностей і професій і більш повного розвитку спроможності.
Таким чином, даючи загальну характеристику організаційної структури, можна виділити декілька положень, що визначають її значимість [14, c. 211]:
· організаційна структура фірми забезпечує координацію всіх функцій менеджменту;
· структура організації визначає права і обов’язки (повноваження і відповідальність) на управлінських рівнях;
· від організаційної структури залежить ефективна діяльність фірми, її виживання і процвітання;
· структура, прийнята в даній конкретній фірмі, визначає організаційну поведінку її співробітників, тобто. стиль менеджменту і якість праці колективу.
РОЗДІЛ 2. АНАЛІЗ ТА ОЦІНКА ПРОЦЕСУ ОРГАНІЗУВАННЯ НА ПІДПРИЄМСТВІ
2.1 Основні аспекти організаційного процесу ТОВ ”Зоя”
У даному розділі розглянемо, як структура організації обумовлює рівні відповідальності, ступінь делегування повноважень, права і обов’язки персоналу та впливу на швидкість прийняття рішень.
При побудові структури системи управління необхідно дотримуватися певних принципів, бо структура є основою системи управління . Вона встановлює ті певні зв’язки між підрозділами , без яких не може функціонувати управління. Один з принципів побудови структури - це визначення ліній влади[15, с.87].
Концепція влади стверджує, що можна вимагати виконання чого-небудь від іншої людини. Розглянемо це на прикладі ТОВ ”Зоя”. Директор ТОВ ”Зоя” у є початком лінії влади в діях організації, але є засновник, тобто директор фірми підлеглий до засновника . В свою чергу він має право:
· діяти від імені ТОВ ”Зоя” на основі діючого положення без окремого доручення на це, по питаннях, що відносяться до компетенції ТОВ ”Зоя”;
· організовувати роботу ТОВ ”Зоя” на основі колегіальності та єдиноначала в обговоренні і розв’язанні всіх питань по керівництву ТОВ ”Зоя” зі встановленням конкретної відповідальності посадових осіб за стан справ на дорученій ділянці роботи;
· здійснювати добір і розміщення робітників в ТОВ ”Зоя”;
· заохочувати працівників ТОВ ”Зоя” та накладати на них стягнення, у відповідності з діючим законодавством;
· перевіряти філії в межах своїх повноважень;
· укладати договори з виробниками та постачальниками на розповсюдження їх товару оптом та вроздріб;
· укладати договори з постачальниками товарів і товарно-матеріальних цінностей виробничої сфери і вести з ними розрахунки;
· затверджувати посадові інструкції і положення про структурні підрозділи ТОВ ”Зоя”;
· проводити збори трудового колективу по питанням що стосуються діяльності ТОВ ”Зоя”;
· вирішувати питання по забезпеченню ТОВ ”Зоя” експлуатаційними матеріалами, обладнанням та іншим, для здійснення нормативного виробничого процесу.
Отже ми бачимо, що директор може наймати працівників і за власним рішенням також наділяти їх владою. Але це влада іншого рівня. Вони підпорядковуються йому і реалізують свої повноваження, які не виходять за межі його повноважень.
Безпосередньо директорові підпорядковуються: головний бухгалтер, зам. головного бухгалтера, економіст, начальник торгового відділу, інженер з охорони праці та техніки безпеки, інспектор по кадрам, начальник відділу виробничо - технічного забезпечення та групи по ремонту обладнання, начальник дільниці експедирування. В свою чергу головному бухгалтеру та його заміснику підпорядковуються два бухгалтери, економісту підпорядковуються начальники всіх структурних підрозділів у межах його прав, що перед бачені посадовою інструкцією. За погодженням з директором вимагати від структурних підрозділів оперативні та зведені дані з питань перелічених в посадовій інструкції. Начальнику торгового відділу підпорядковуються організатори оптово-роздрібної торгівлі та відділу експедирування, завідуючи магазинами , начальнику дільниці експедирування - організатор оптово-роздрібної торгівлі та сортувальники.
Інженеру з охорони праці та техніки безпеки підпорядковуються у межах його прав, що передбачені посадовою інструкцією, існуючі в організації структурні підрозділи. Він має право зупиняти роботу дільниць, машин, механізмів у разі порушення, які становлять загрозу життю або здоров’ю працюючих.
Начальнику відділу виробничо-технічного забезпечення підпорядковуються інженер по ремонту магазинно-офісної мережі, електромеханік, слюсар, прибиральниці і сторожі та група по ремонту обладнання.
Кожний підлеглий повинен виконувати поставлені перед ним завдання і періодично звітувати за їх виконання. Кожна посада в ієрархії управління наділяється конкретними правами. Перетин областей влади і повноважень не повинно бути. Якщо працівник не впевнений хто є його начальником, він буде спантеличеним, його праця буде непродуктивна, він буде плутатися в даних йому вказівках. Це призводить також до зниження відповідальності, тому що завжди можна пояснити невиконання роботи протиріччям вказівок, непогодженістю термінів і т.д. Тому в даній організації спостерігаємо три чіткі рівні відповідальності: директор відповідальний перед засновником , перед директором відповідальні начальники структурних підрозділів, а перед начальниками структурних підрозділів несуть відповідальність їх підлеглі по відділам.
Взагалі відповідальність – це обов'язок виконувати поставлені задачі і відповідати за їх задовільне вирішення [20, с. 309] Чіткий розподіл відповідальності є важливим принципом організації. Будь-яка діяльність працівника в організації характеризується функціями (що він може робити), обов’язками (що повинен робити) і відповідністю (за що повинен відповідати). Функції і обов’язки можуть співпадати, але відповідальність і обов’язки іноді в практиці управління не відповідаючи одне одному. Це буває тоді, коли роботу виконує один, а відповідає за неї інший. Такий стан речей не можна приймати за норму. Відповідальність повинна чітко відповідати обов’язкам працівника, саме з цією метою розробляються посадові інструкції.
Так, директор несе персональну відповідальність за:
а) виконання покладених на ТОВ ”Зоя” завдань і здійснення функцій;
б) стан та діяльність ТОВ ”Зоя”;
в) формування та виконання фінансових планів;
г) раціональне розміщення кадрів;
д) зберігання, облік та раціональне використання товарно-матеріальних цінностей;
е) зберігання і облік продукції, товарів народного споживання та іншого;
ж) додержання вимог ”Правил торгівлі на ТОВ ”Зоя””;
з) за додержання порядку ведення і достовірності бухобліку та статистичної звітності, за правилами застосування чинного законодавства в господарській діяльності;
и) забезпечення безпечних умов праці, дотримання ЗУ ”Про охорону праці”, вимог правил протипожежної безпеки та нормативних актів по виробничій санітарії;
к) ступінь відповідальності інших працівників встановленим посадовим інструкціям, які затверджуються начальником ТОВ ”Зоя”;
л) дотримання трудової, виконавчої дисципліни, трудового законодавства.
Проаналізуємо права, обов’язки і відповідальність посадових осіб. Розподіл обов’язків означає визначення масштабу повноважень і міри відповідальності по кожній посаді [3, с. 73]
Обов’язки та відповідальність головного бухгалтера, замісника, бухгалтерів та економіста майже однакові.
До обов’язків належать:
· знати правила, поставки, накази, вказівки, розпорядження та інші керівні документи , основи організації праці, економіки та ін.;
· знати постанови, накази, методично-нормативні акти та інструкції по веденню бухобліку, обліку грошових коштів, матеріальних цінностей та ін.;
· негайно повідомляти про небезпеку своєму керівництву або іншій посадовій особі за положенням.
До відповідальності:
· за якість і вчасність виконання покладених на дану особу посадовою інструкцією обов’язків;
· несе персональну відповідальність за порушення правил безпеки.
Інспектор по кадрам повинен: знати діюче законодавство про прийом, переміщення та звільнення працівників; порядок ведення та зберігання трудових книжок; знати постанови, розпорядження, накази вищих органів, порядок і термін складання звітності, основи трудового законодавства;
Несе відповідальність за якість і вчасність виконання покладених на нього посадових обов’язків. Має право: доповідати директорові про всі виявлені недоліки у межах своєї компетенції; вносити пропозиції щодо вдосконалення роботи[3, c. 75].