Аналіз процедур управління
Зміст
Вступ
1. Поняття управління організацією та технології управління
2. Процедури управління: поняття і види
Висновок
Література
Вступ
Ринковий механізм господарювання, заснований на вільному підприємництві та конкуренції, постійній зміні зовнішніх і внутрішніх факторів в управлінні виробництвом, боротьбі за ефективні ринки збуту, вимагає від сучасного менеджера постійного оволодівання новими знаннями та вміння користуватися ними в практиці управління. Важливу частину цього арсеналу, як показує світовий досвід, представляє наука менеджменту, т. е. наука управляти.
Політика управління змінюється в залежності від етапів життєвого циклу підприємства і організації в цілому, і самої системи управління зокрема. Не існує ідеальної типової структури і системи управління, яка з однаковим успіхом функціонує в різних умовах і тривалий час без істотних змін, хоча б уже тому, що в них задіяний різний кадровий склад управління.
Послідовність формування функцій управління визначається різними процедурами та цілями організації. Необхідно мати на увазі, що в умовах високої конкуренції організаційна структура і вся система управління повинні бути гнучкими і еластичними, забезпечувати швидке і вільне просування інформації знизу вгору і назад, оперативно перепризначувати і реструктурувати функції і завдання організаційного та функціонального управління.
Таким чином, технологія управління, зокрема, процедури управління, є одним з чинників зростання підвищення економічного потенціалу підприємства. Розглянемо в цій роботі більш детально питання аналізу процедур управління.
управління економічний потенціал алгоритмізація рішення
1. Поняття управління організацією та технології управління
Як будь-який продукт людської діяльності організації мають двояку природу: суб'єктивну, обумовлену особистісним творінням, і об'єктивну - обумовлену громадським створенням і призначенням.
Об'єктивна природа організацій обумовлена ще й тим, що вони - живі. Організації зачинаються, народжуються, дорослішають, старіють, і, нарешті, помирають. Життя організацій часто спливає непомітно, але іноді їх кризи тягнуть за собою драми і трагедії особистостей, народів і поколінь.
Розглянемо загальноприйняте зміст поняття "організація". Відповідно до визначення, даного у філософському енциклопедичним словнику, організація це:
1) внутрішня упорядкованість, узгодженість взаємодії більш-менш диференційованих і автономних частин цілого, обумовлена його будовою;
2) сукупність процесів або дій, що ведуть до утворення і вдосконалення взаємозв'язків між частинами цілого;
3) об'єднання людей, спільно реалізують деяку програму або мету і діють на основі певних процедур і правил.
Стосовно до організаційних систем механізм функціонування - це сукупність правил, законів і процедур, що регламентують взаємодію учасників організаційної системи. Більш вузьким є поняття механізму управління - сукупності процедур прийняття управлінських рішень в організаціях.
Особливе місце в структурі діяльності організації займають ті компоненти, які в разі індивідуального суб'єкта називаються саморегуляцією, а у випадку колективного суб'єкта, колективної діяльності - управлінням.
Саморегуляція являє собою замкнутий контур регулювання. У процесі саморегуляції суб'єкт на підставі оцінки досягнутих результатів коригує компоненти своєї діяльності.
Розглянемо різні визначення поняття "управління". Управління - елемент, функція організованих систем різної природи: біологічних, соціальних, технічних, забезпечує збереження їх певної структури, підтримання режиму діяльності, реалізацію програми, цілі діяльності ".
Управління - "напрям рухом кого / чого-небудь, керівництво діями кого-небудь".
Управління - вплив на керовану систему з метою забезпечення необхідного її поведінки ".
Існує і безліч інших визначень, відповідно до яких управління визначається як: елемент, функція, вплив, процес, результат, вибір і т.п.
Управління організаційною системою - складний процес. Його основні етапи:
- Моніторинг та аналіз основних показників діяльності;
- Стратегічний аналіз внутрішнього і зовнішнього середовища організаційної системи;
- Визначення цілей і місії організації;
- Генерація стратегічних альтернатив;
- Вибір управлінських рішень;
- Уточнення стратегічних та оперативних планів за основними функціональними складовими діяльності.
Під технологією рішення задач управління організаційними системами розуміється сукупність методів, операцій, прийомів і так далі, послідовне здійснення яких забезпечує вирішення поставленого завдання.
Перший етап - побудова моделі - полягає в описі реальної організаційної системи у формальних термінах, тобто завданні складу і структури організаційної системи, цільових функцій і множин допустимих стратегій учасників системи, їх інформованості, порядку функціонування, гіпотез про поведінку і т.д.
Другий етап - аналіз моделі - дослідження поведінки учасників при тих чи інших механізмах управління.
Вирішивши завдання аналізу, тобто, знаючи поведінку керованих суб'єктів при різних управліннях, можна переходити до третього етапу - рішення:
- Прямий завдання управління, тобто завдання синтезу оптимальних керуючих впливів, що полягає в пошуку допустимих управлінь, які мають максимальну ефективність;
- Зворотною завдання управління - пошуку множини допустимих управлінь, переводять організаційну систему в заданий стан.
Маючи набір рішень задачі управління, необхідно перейти до четвертого етапу, тобто досліджувати їх стійкість. Дослідження стійкості увазі рішення, як мінімум, двох завдань.
Перше завдання полягає у вивченні залежності оптимальних рішень від параметрів моделі, тобто є завданням аналізу стійкості рішень (коректності оптимізаційної задачі, чутливості, стійкості принципів оптимальності і т.д.) у класичному розумінні.
Друге завдання специфічна для моделювання математичного. Вона полягає в теоретичному дослідженні адекватності моделі реальної системи, що має на увазі вивчення ефективності рішень, оптимальних у моделі, при їх використанні в реальних організаційних систем, які можуть в силу помилок моделювання відрізнятися від моделі.
Отже, перераховані вище чотири етапи полягають у загальному теоретичному вивченні моделі організаційної системи. Для того щоб використовувати результати теоретичного дослідження при управлінні реальної організаційної системи, необхідно провести настроювання моделі, тобто ідентифікувати модельовану систему і провести серію імітаційних експериментів - відповідно п'ятий і шостий етапи. Вихідними даними для ідентифікації системи служать узагальнені рішення, які обмежуються наявною інформацією про реальну системі.
Завершальним є сьомий етап - етап впровадження, на якому здійснюється навчання управлінського персоналу, впровадження в реальну організаційну систему розроблених і досліджених на попередніх етапах механізмів управління з наступною оцінкою ефективності їх практичного використання, корекцією моделі і т.д.
Наявність в організації певної сукупності конкретних механізмів управління привабливе як з точки зору керуючого органу - тому що дозволяє передбачити поведінку керованих суб'єктів, так і з точки зору керованих суб'єктів - так як робить передбачуваним поведінка керуючого органу. Тобто зниження невизначеності за рахунок використання механізмів управління є одним з істотних властивостей будь-якої організації інституту як соціального.
Процес управління в динаміці можна представити за допомогою елементів, (трудові руху), операцій і процедур. Керуючий орган обирає ту чи іншу процедуру прийняття управління (той чи інший механізм управління, тобто залежність своїх дій від цілей організації та дій керованих суб'єктів).
Розглянемо в наступному розділі більш детально питання процедур управління.
2. Процедури управління, поняття і види
Щоб правильно організувати кожний функціональний процес у системі управління, необхідно:
- Визначити кількість, послідовність і характер операцій, які становлять процес;
- Підібрати (розробити) для кожної операції відповідні способи, прийоми (методику), технічні засоби;
- Визначити оптимальні умови протікання процесу в часі та середовищі.
Велике значення має аналіз, дослідження організаційних операцій, опис їх, типізація і стандартизація, а звідси і проектування, суміщення однорідних операцій, переведення їх на машинне виконання з метою зниження трудомісткості процесу управління.
Зміна операцій, їх поєднання, взаємозв'язок, перехід один в одного визначається процедурами, які представляють собою сукупність різноманітних управлінських операцій, що виконуються за певною схемою (алгоритмом).
Поняття "процедура" відображає порядок підготовки, розгляду, обговорення, виконання ряду послідовних і паралельних операцій у процесі управління, припис про порядок виконання будь-які роботи в апараті управління. Технологія управління тісно пов'язана з процесом алгоритмізації операцій і процедур у рамках тих чи інших функцій керуючої системи.
Алгоритм досліджуваного (проектованого) організаційного або інформаційного процесу являє собою правила послідовної організації певних, пов'язаних один з одним операцій, на які цей процес може бути розкладений і які мають бути здійснені для досягнення мети, що стоїть перед даною системою, що управляє. При цьому весь процес як би розкладається зверху вниз, тобто від конкретної функції управлінського апарату до під функції (частини функції), від під функції до конкретну процедуру і далі до операції.
Управлінська процедура являє собою систему послідовно реалізованих приписів (правил) про виконання в певному порядку організаційних, інформаційних та інших операцій, що призводять до вирішення завдань, що стоять перед системою управління.