Смекни!
smekni.com

Антикризове управління в регіоні (стр. 1 из 2)

Антикризове управління в регіоні

Зміст

Вступ

Глава 1 Антикризове управління в регіоні

Глава 2. Види криз

2.1 Поняття і види криз

2.2 Фази розвитку і подолання криз

Висновок

Список літератури


Вступ

Термін "антикризове управління" виник порівняно недавно. Багато хто вважає, що причиною його виникнення з'явилося реформування економіки в Росії та поступове входження її в зону кризового розвитку Не багато хто очікував, що результатом реформ стане криза, але багато хто сьогодні розуміють, що тільки новий рік управління здатний вивести економіку з кризи Це управління й одержало назву антикризового Але назва назвою, а суть такого управління викликає великі дискусії Криза, яким би глибоким він не був, все-таки коли-небудь пройде - історія економічного розвитку багатьох країн підтверджує це. Значить, потреба в антикризовому управлінні відпаде, оскільки цей тип управління має тимчасовий характер або суто прагматичне значення. Навіщо ж тоді його вивчати, будувати наукову концепцію і навіть готувати фахівців у системі вищої освіти. Звичайно, загострення кризи в Росії викликало потребу в побудові ефективного антикризового управління Це замовлення практики Але й тенденції розвитку науки управління приводять нас до необхідності побудови такої концепції Її посилками є поняття керованості, ресурсозбереження, мотивації, економії часу, соціального партнерства та багато інших У своїй сукупності вони відображають реальну небезпеку кризи в будь-якому, навіть самому успішному управлінні.

Виникнення поняття антикризового управління у вітчизняній практиці обумовлено введенням правового регулювання діяльності господарюючих суб'єктів, що характеризується явищами фінансової неспроможності (банкрутства). Потреба такого роду регулювання як нової сфери відносин макросередовища в умовах реформування економіки Росії відповідає інтересам цільової орієнтації зацікавлених сторін: держави - у створенні правового поля для здійснення заходів оздоровлення структур, не адаптуються чи погано адаптуються в умовах ринку; власників - у здійсненні можливостей розвитку в умовах реальної конкуренції.

Ця сфера відносин, будучи нововведенням у практиці діяльності господарюючих суб'єктів, потребує в методиці їх здійснення, базових положеннях її організації.

Також актуальною залишається проблема антикризового управління в регіоні. У зв'язку з цим ми поставили наступну мету - розглянути антикризове управління в регіоні в сучасних умовах. Для досягнення мети нам допоможуть наступні завдання:

Охарактеризувати поняття антикризового управління в регіоні

Розглянути основні види криз та шляхи рішень

Глава 1 Антикризове управління в регіоні

Перехід від планової до ринкової економіки поставив у складне економічне та фінансове становище багато підприємств і комерційні організації різних організаційно-правових форм. Маються на увазі як створені на основі роздержавлення акціонерні товариства, так і численні підприємницькі структури.

На вирішення саме цих завдань повинна бути націлена система заходів, що іменується за кордоном "кризовий менеджмент" (криза управління), а у вітчизняній літературі - "антикризове управління".

Останнім часом у зв'язку з загострилися фінансовою кризою цілих регіонів під таким управлінням розуміють або управління в умовах уже настав кризи, або управління, направлене на виведення регіону з цього стану.

Під "антикризовим управлінням" розуміється таке управління, яке націлене на виведення регіону з виниклої кризової ситуації (тобто управління в умовах кризи), а також на запобігання прояву кризової ситуації.

Розгляд антикризового управління в стратегічному плані також не вважається доцільним, оскільки стратегічне планування основною своєю метою ставить розробку плану розвитку регіону на довгостроковий проміжок часу (зазвичай два-три роки), в той час як антикризове управління покликане виводити (або запобігати) регіон з вже сформованою кризової ситуації. У даному випадку необхідно не стратегічне планування, а оперативне, яке вимальовує варіант розвитку регіону на невеликий проміжок часу (12-18 місяців). Антикризової менеджмент проявляється у випадку виявлення кризової ситуації в ході реалізації стратегічного плану розвитку компанії і носить характер оперативного "хірургічно - економічної" втручання, з метою запобігання подальшого погіршення у діяльності регіону. У разі позитивного результату антикризового управління (регіон вирівнюється з точки зору фінансового стану, поліпшується платіжний баланс, та ін.), Регіон може продовжувати реалізацію стратегічного плану розвитку, скоригованого на появу можливих кризових ситуацій.

Отже, антикризове управління - це:

Діагностика причин виникнення кризових ситуацій в економіці та фінансах регіону;

Комплексний аналіз фінансово-економічного стану регіону для встановлення методів його фінансового оздоровлення;

Бізнес-планування фінансового оздоровлення регіону;

Вироблення процедур антикризового управління та контроль над їх проведенням.

Проблема антикризового управління неспроможним регіоном випливає із самої природи проводяться в Росії економічних реформ.

Розвиток антикризового управління як комплексу заходів, спрямованих на фінансове оздоровлення економіки, йде корінням в далеке минуле. Він завжди був пов'язаний з неспроможністю, призначенням адміністрації, конкурсним виробництвом.

І в правовому, і у виконавчому відношенні важливо було відобразити ці зв'язки в законодавстві і реалізувати в найбільш прийнятному для суспільства вигляді. Неспроможність визначалася за сукупністю ознак, "по яких укласти можна, що борги його невідплатні".

Основною формою вирішення подібних питань був суд, який "на підставі всіх представлених відомостей і вказівок знаходив (знайдено буде), що майно боржника недостатньо для повного задоволення всіх пред'явлених і неналежних сумніву боргів, то суд вирішує про визнання боржника неспроможним".

Неспроможність визнавалася поняттям цивільного права, яке могло переходити в іншу складову - банкрутство (Банкрутське діяння). Банкрутство ще в недалекому минулому відносилося до кримінально-правових понять. Питання причинного зв'язку, винності, співучасті і замаху - словом, всі проблеми загальної частини кримінального права отримували нове і оригінальне освітлення в застосуванні до банкрутства. Своєрідний у банкрутстві та порядок порушення кримінальної слідства, і форма передачі (перекази) суду.

Банкрутство - один з етапів завершення проведення антикризових процедур. Невід'ємною частиною антикризового управління було і залишається вирішення економічних проблем.

Дослідження проблеми фінансового оздоровлення суб'єктів ринкових відносин у Росії і за кордоном свідчить про сталість різних ситуацій:

наявності суб'єктів ринкових відносин, конкурентів і зацікавлених осіб;

економічної і соціальної обстановки, що обумовлюється стратегічними і тактичними цілями розвитку суспільства;

функціонування законодавчих і виконавчих систем, регульованих державою та іншими суб'єктами влади.

Впорядкування взаємовідносин складових зазначених констант в інтересах добробуту суспільства можна вважати стратегічною метою антикризового управління, що розвивається з урахуванням економічного, культурно-історичної спадщини та менталітету народу будь-якого регіону чи країни.

Антикризове управління - сукупність форм і методів реалізації процедур, які забезпечують стійкість різних суб'єктів господарювання в умовах ринкових відносин та розвитку конкурентного середовища.

З позиції цілісності концепція антикризового управління має кілька складових:

антикризове регулювання - заходи нормативно-правового, організаційно-економічного, державного і політичного характеру, спрямовані на захист суб'єктів ринкових відносин від кризових ситуацій або на запобігання банкрутства на основі чинного законодавства, соціальних гарантій і соціального захисту;

антикризове управління, яке надається системою процедур попередження розвитку кризової ситуації; заходів стабілізації економічного становища; заходів з реструктуризації суб'єктів ринкових відносин;

арбітражне управління (виробництво), обумовлює необхідність фінансового оздоровлення чи банкрутства суб'єктів ринкових відносин відповідно до правовими умовами визнання їх неспроможності (банкрутства) та проведення передбачених чинним законодавством процесів і процедур.

Антикризове управління нами розуміється як узагальнююча категорія системи управління, специфічні властивості якої виявляються з моменту виникнення проблемної (кризовості) в економічному становищі господарюючих структур.

Будь-яка кризова ситуація характеризується наступними ознаками:

наявністю загроз для реалізації найбільш важливих цілей підприємства;

дефіцитом часу для прийняття рішень щодо врегулювання кризи;

тиском інтересантів.

Відповідно до чинного законодавства та практики виконання функцій менеджера різних суб'єктів господарювання в складних ситуаціях представляється можливим виділити кілька етапів загальної концепції антикризового управління: досудова санація (реорганізація) господарюючого суб'єкта, спостереження, зовнішнє управління, конкурсне виробництво.

Змістовна основа антикризового управління відносно відокремленого суб'єкта господарювання обумовлюється економічними і соціальними чинниками впливу зовнішньої і внутрішньої обстановки. Дії соціально-економічних чинників у свою чергу визначаються місією суб'єкта, глобальними цілями розвитку конкурентоспроможності, локальними цілями вирішення завдань найбільш ефективного функціонування.