1.2 Характеристика послуг, які надають торгові підприємства
Органічним продовженням торгово-технологічного процесу в роздрібній торгівлі є надання покупцям різноманітних послуг. Це можуть бути послуги трьох видів:
– По-перше, пов'язані із купівлею товарів;
– По-друге, пов'язані з наданням допомоги покупцям щодо використання придбаних товар;
– По-третє, пов'язаних зі створенням сприятливої обстановки для відвідування магазину.
Послуги підрозділяють на платні і безкоштовні, в останньому випадку витрати бере на себе підприємство (організація). Послуги також поділяють на обов'язкові і ті, що рекомендують. Для виконання обов'язкових послуг на підприємствах торгівлі передбачається визначена площа. Ці послуги пов'язані з наданням допомоги під час купівлі і подальшого використання придбаного товару. Послуги, що рекомендуються, пов'язані зі створенням різноманітних зручностей покупцям.
За функціональним призначенням послуги поділяються на виробничі, транспортні, вантажно-розвантажувальні, щодо комплектування купівель, консультативні та інші.
Послуги виробничого характеру – розкроювання тканин, оздоблення країв килимових виробів; складання, установка, налагодження і настроювання вдома покупця теле-радіоапаратури; установка радіоприймачів, магнітофонів і іншої апаратури на автомобілях особистого користування; розпилювання й опрацювання пиломатеріалів; заточення ковзанів, інструментів і ножів; установка елементів живлення в радіоапаратуру, електронні рахункові машини і прилади, годинники і т.д.
Послуги транспортні і вантажно-розвантажувальні – доставка важких і великогабаритних товарів до автотранспортних засобів і їх навантаження; прийом замовлень і доставка важких і великогабаритних виробів за зазначеноюпокупцем адресою; інвентарю й інших товарів господарського призначення;доставка продуктів в будинок тощо.
Послуги щодо комплектування купівель – прийом і виконання замовлень з комплектування купівлі з них у продажі товарів, у тому числі подарункового асортименту; прийом і виконання замовлень у порядку посилкової торгівлі; прийом і виконання замовлень на виготовлення букетів, квіткових композицій і ін.
Консультації фахівців з питань теле-радіотехніки, побутових машин і приладів, кіно-фотоплівки; виробу музичних інструментів, технічної творчості, технології вирощування квітів і садово-городніх культур, технічних питань експлуатації транспортних засобів, лікаря-косметолога.
Інші послуги – оцінка ювелірних виробів з дорогоцінних металів; дорогоцінних і напівкоштовних каменів; прийом склотари вдома у покупців; фотографування за допомогою фотоавтоматів; прокат часописів мод, каталогів посилкових підприємств; прокат виробів (різноманітних інструментів, верстатів, механізмів); збереження речей покупців у непродовольчих магазинах і ін.
Надані послуги стосовно часу купівлі можна підрозділити на передпродажні – послуги, надані до купівлі, що створюють сприятливі обставини для відвідування магазину покупцями; – послуги, надані в момент купівлі, що доповнюють технологічний процес продажу товарів післяпродажні – надані після вчинення купівлі, що полегшують її і створюють додаткові зручності для покупців, а також гарантійні і післягарантійні послуги.
Передпродажні послуги. Послуги, пов'язані з підготовкою товарів до продажу і безпосередньо з продажем та залученням покупців, включають: – підготування товару до продажу, надання готовій продукції товарного вигляду після доставки до місця продажу: розпакування товару, зняття антикорозійних та інших покриттів, монтаж, заправку паливом, наладку і регулювання, доведення показників до паспортного рівня, виправлення пошкоджень, отриманих під час транспортування;
– розробку системи каталогів та прейскурантів, підготовку, а в разі
необхідності і переклад технічної документації та інструкцій користування на відповідну мову;
– підгонку за розміром, пристосування;
– демонстрацію продукції покупцям, навчання користуванню товаром;
– технічні та інші консультації покупця;
– прояв особистої уваги до покупця;
– дегустацію (харчової продукції);
– оформлення (наприклад, подарункове упакування); – вимірювання (наприклад, килимів);
– організаційні заходи щодо реалізації продукції та багато іншого. Передпродажні послуги – необхідний елемент роботи торгового підприємства, який дозволяє показати покупцеві «товар обличчям», продемонструвати всі його якості. Це важливий фактор конкурентоспроможності товарів. Післяпродажні послуги. Включають всі види послуг, які надаються покупцеві від моменту продажу продукції до її утилізації:
– швидку доставку купівлі;
– встановлення виробу, навчання або інструктаж покупця правилам експлуатації виробу;
– підготовку продукції до експлуатації;
– продаж додаткового або допоміжного обладнання і пристроїв;
– систему розрахунків (в кредит, на умовах лізингу);
– спеціальні фінансові умови (гарантія повернення грошей);
– страхування продукції;
– інспекційні відвідування з метою перевірки безпечності установки та використання проданої продукції;
– гарантійне обслуговування;
– обслуговування за договором (післягарантійне обслуговування);
– надання запасного обладнання у випадку ремонту;
– наявність і надання запасних частин протягом всього терміну роботи обладнання та багато іншого.
Окремо в комплексі післяпродажних послуг виділяють гарантійні тапіслягарантійні послуги.
Гарантійне обслуговування полягає у своєчасному здійсненні всіх робіт, від яких залежить безперебійна експлуатація техніки. Воно здійснюється безкоштовно, хоча зрозуміло, що вартість гарантійного сервісу включена в продажну ціну товару.
Післягарантійне обслуговування здійснюється на договірній основі. Завдання післягарантійного обслуговування – зменшити можливість ламання, збільшити міжремонтні терміни, підвищити безпечність, тобто підтримувати в робочому стані товари довгострокового використання.
Обсяг і якість послуг впливають на покупців як під час першої купівлі товару, так і під час прийняття рішень про повторну купівлю. Встановлено, що сервіс є найкращим засобом створення довірливих відносин між підприємством та його клієнтами, він сприяє закріпленню клієнтури, формуванню переваги покупця одній товарній марці, а значить, забезпечує стабільний продаж та зростання прибутків підприємства.
1.3 Сервісне обслуговування як ефективний засіб конкурсної боротьбиза покупця
В умовах конкуренції розвиток сервісного обслуговування своєї продукції стає важливим засобом боротьби на ринку за потенційних покупців. Принцип сучасного сервісу означає те, що підприємство-виробник товару бере на себе відповідальність за підтримання працездатності продукції протягом всього терміну її експлуатації.
Для одних товарів сервіс може бути незначним, для інших – відігравати значну роль. Особливо важливий сервіс під час збуту продукції виробничого призначення, а також складної побутової техніки. Для таких підприємств важливим елементом товарної політики є конкурентоспроможність товару, що виробляється, тому підприємства розглядають цей процес як невід'ємну частину маркетингової і комерційної політики підприємства.
Конкурентоспроможність товару – поняття інтегральне, воно складається з низки параметрів:
споживацькі параметри;
економічні параметри, що формують повну вартість товару; організаційно-комерційні параметри.
У практиці сучасних підприємств конкурентоспроможність визначається на основі співставлень технічних параметрів продукції з параметрами аналогічних закордонних виробів, одержаних із проектів і каталогів конкурентів. При цьому не розраховують витрати споживання і такі фактори, як недостатність технічної інформації і реклами, відсутність достатньо розвинутих і наближених до споживача мереж збуту товарів і їх обслуговування, не використання таких умов збуту, як продаж в кредит, на умовах лізингу.
Ефективність обслуговування споживачів є важливим критерієм споживацького вибору під час прийняття рішень про купівлю технічно складної продукції.
Сервісне обслуговування включає такі важливі послуги як:
– надання технічної документації, куди входять звичайно технічний
опис та інструкція з експлуатації;
– допомога промисловим підприємствам у зниженні їх витрат на технічне обслуговування та ремонт обладнання (інжиніринг), що одним з видів виробничих послуг;
– кредитування покупців в разі купівлі досить дорогого обладнання, що є одним з видів просувних послуг.
Дані, які надходять до виробників із сфери обслуговування, використовують під час доопрацювання виробів і є важливим показникам якості продукції, її надійності, ремонтопридатності та інших характеристик.
Незалежно від вибраних засобів надання сервісних послуг вважається, що виробник товару несе повну відповідальність за його якість, результати сервісу і надає необхідну допомогу своїм агентам, яким повністю або частково передані сервісні функції.
«Якість сервісу – це ключ до комерційного успіху», вважав Жак Горвіц, який запропонував вісім правил організації ефективного сервісу: