Смекни!
smekni.com

Концепція управління за цілями та її застосування в діяльності ФСП НТУУ КПІ (стр. 5 из 6)

Структуризація цілей ФСП зображена у вигляді дерева цілей

Зважаючи на викладені вище особливості, а також організаційну структурну побудову факультету (табл. 2), слід визначити, де в діяльності ФСП можна прослідкувати ознаки концепції управління за цілями, і яким етапам процесу МВО вони відповідають. (табл. 5)

Табл. 6

Система управління Факультету соціології і права у відповідності до етапів процесу управління за цілями

Етапи процесу управління за цілями Структурна одиниця відповідальна за етап процесу управління за цілями Етапи процесу управління за цілями в НТУУ «КПІ» ФСП
1. Встановлення цілей (формування довгострокових цілей, стратегій організації, розробка конкретних загальноорганізаційних цілей, визначення дивізіональних та групових цілей, індивідуальних цілей)

Генеральні цілі ФСП встановлює Вчена рада ФСП та декан ФСП

1.1 На етапі заснування факультету відбувається формування довгострокових цілей, філософія та стратегія;

1.2 формування основних напрямків діяльності факультету;

1.3 систематичний контроль за роботою кафедр та впорядкування за потреби їх діяльності;

1.4 орієнтація на підвищення якості навчання;

1.5 створення та вдосконалення методологічної, технічної та наукової бази;

2. Планування ідей:

2.1 визначення основних задач і заходів, необхідних для досягнення цілей.

2.2 встановлення взаємозв’язків, які мають визначаюче значення, між основними видами діяльності.

2.3 уточнення ролей й взаємозв’язків та делегування відповідних повноважень для виконання кожного виду діяльності.

2.4 оцінка витрат часу для кожної основної операції й підоперації.

2.5 визначення ресурсів, необхідних для кожної операції.

2.6 перевірка термінів і корегування планів дій.

Здійснюють заступники декана та керівники, працівники деканатів, начальники кафедр та їх заступники з відповідних відомчих питань

2.1 Забезпечення викладачів і студентів методологічною, технічною та науковою базою для покращення процесу навчання, організація роботи деканату і кафедр, забезпечення інформаційної підтримки;

2.2 створення календарного плану виконання запланованих заходів на факультеті та їх здійснення;

2.3 залучення нижчих рівнів управління для участі у прийнятті управлінських рішень та їх розробці;

2.4 надання статусу самостійності кафедрам факультету;

2.5 розвиток студентського самоуправління на факультеті;

2.5 розробка плану діяльності за визначений період часу для кожної структурної одиниці факультету;

2.6 розробка та вдосконалення навчальної методичної літератури для студентів та викладачів;

2.7 складання бюджету факультету;

2.8 визначення необхідних матеріальних ресурсів для вирішення кожного завдання;

2.9 визначене коло суб’єктів отримує доступ до технічної та методологічної бази факультету;

2.10 періодичне звіряння діяльності факультету з існуючим планом і порівняння запланованих результатів з наявними;

Самоконтроль (систематичне відстеження та оцінка ходу досягнення цілей самими працівниками без зовнішнього втручання) Кафедри ФСП, як підрозділи наділені значною автономністю постійно, здійснюють самоконтроль власної діяльності

· самоконтроль кафедрами своєї діяльності;

· діяльність профспілкового комітету, який здійснює функцію самоконтролю в самоуправлінні;

Періодична звітність (оцінка процесу досягнення цілей керівником, оцінка досягнення загальної мети та посилення впливу) Всі підрозділи ФСП періодично звітують перед деканом ФСП

· декан періодично отримує документи, що містять данні про звітність діяльності факультету у напрямках:

· звітність стану матеріальних ресурсів факультету

· звітність успішності студентів

· звітність по проведенню запланованих заходів

· наукова звітність проведення наукових заходів та виконання наукових завдань;

За даними, що представлені у таблиці 6, можна зробити висновок: Факультет соціології та права, як один із підрозділів НТУУ «КПІ», має досить розгалужену систему власних цілей. Крім того, формування впровадження, реалізація та забезпечення цілей на факультеті чітко структуровані та відповідають вимогам концепції управління за цілями. В той самий час слід відзначити, що чіткої відповідності виявити не вдалося, оскільки структура, характер діяльності, місія та ряд інших факторів університету суттєво відрізняються від комерційної структури, на прикладі якої формувалася концепція управління за цілями.

2.2.Напрямки діяльності ФСП у відповідності з МВО

З часу заснування ФСП НТУУ «КПІ» у 1996 році концепція управління за цілями впроваджується у функціонування факультету. Вона не тільки важливо впливає на структуру організації діяльності ФСП, але і вже перетворилась на елемент її організаційної структури.

Діяльність адміністрації факультету на даному етапі направлена на визначення місії ФСП, його стратегічних цілей на теперішньому етапі, а також здійснення керівної та координаційної функції при досягненні поставлених цілей. Продовжуючи впровадження концепції управління за цілями, адміністрація має можливість досягти успішних результатів напрямків своєї діяльності.

Впроваджуючи концепцію управління за цілями, необхідно рахуватись з тим, що цей процес потребує значного часу : від 3 до 5 років. Внаслідок об‘єднання факультетів, цілі були також дещо змінені та переорієнтовано. Формування мети на факультеті ФСП при подальшому застосуванні концепції управління за цілями є зараз дуже важливим і актуальним напрямком.

Наступні позитивні зміни передбачені перспективами впровадження концепції управління за цілями:

· Чіткість у визначенні відповідальних за той чи інший вид діяльності у процесі досягнення загальних цілей ФСП.

· Ефективність методу контролю та його орієнтація на чітко сформульований комплекс цілей Факультету соціології і права, забезпечення моніторингу діяльності факультету та кожної його структури окремо.

· Досягнення почуття особистої зацікавленості кожного з працівників факультету та забезпечення цілеспрямованої мотивації у результатах спільної діяльності . Особиста участь працівників факультету у процесі встановлення власних цілей. Можливість втілення в розробці цілей факультету власних ідей та застосування для цих знань із сфери власної компетенції.

Важливо уявляти і розуміти перелічені переваги та перспективи впровадження концепції управління за цілями. Але її застосування може мати і деякі недоліки, які теж мають бути передбачені вищою адміністрацією факультету. До них відносяться:

· Певна складність у кількісному визначенні цілей діяльності ФСП та результатів його діяльності, тому що факультет є освітньою установою.

· Значна бюрократія та постійне встановлення нових короткострокових цілей діяльності факультету, що не завжди зручно та можливо.

· Можливість витоку інформації за межі факультету, спричинена доведенням цілей Факультету соціології і права до кожного його працівника.

· Висока кваліфікація та компетентність працівників факультету стосовно цілей діяльності факультету та концепції управління за цілями. Вміння здійснювати самоконтроль власної діяльності та приймати активну участь у розробці цілей для себе та всього факультету разом з його керівництвом.

При застосуванні концепції необхідно проаналізувати її особливості, враховуючи при цьому її можливі недоліки.

Як підсумок проведеної роботи, можна відзначити, що в ній розглядався Факультет соціології НТУУ «КПІ» з позиції концепції управління за цілями у період з моменту його створення та до моменту об’єднання з Факультетом права. Структура факультету була також розглянута в роботі та проаналізована за зразковим переліком цілей організації П. Друкера. Можливість прослідкувати відповідність діяльності ФСП етапам процесу управління за цілями, дала змогу проаналізувати ті зміни, що відбулися внаслідок об‘єднанням факультету соціології та факультету права , у світлі концепції управління за цілями.


висновок

У даній роботі, в ході розкриття її завдань, був проведений аналіз основних положень, етапів та особливостей концепції управління за цілями. На основі зразкового переліку цілей організації за Пітером Друкером та тези про три основних підходи у використанні концепції управління за цілями за Д. С. Синком були сформульовані характерні ознаки, переваги та недоліки даної концепції.

Важливе місце було відведено питанню вироблення системи цілей організації, її критеріїв, вимог та формуванню механізму вироблення системи цілей.

Факультет соціології і права з позиції концепції управління за цілями був розглянутий у період з 2008 року, після об’єднання двох факультетів, Факультету Права та Факультету соціології НТУУ «КПІ».

Зразковий перелік цілей організації Друкера дав змогу провести аналіз структури, етапів, системи управління та особливостей Факультету соціології та права.

Було з’ясовано, що в діяльності ФСП підпорядкована широкому колу специфічних цілей. При докладному аналізі цілей факультету, на відповідність їх стадіям класичної концепції управління за цілями, було проілюстровано подібність та розбіжності в управлінні за цілями комерційної організації та підрозділу вищого навчального закладу НТУУ «КПІ» Факультету соціології та права.