Смекни!
smekni.com

Отчет по преддипломной практике на ВАТ ПГЗК (стр. 3 из 9)

ВАТ "Південний гірничо-збагачувальний комбінат" реалізує свою продукцію наступним металургійним заводам України: ВАТ "Дніпропетровський металургійний комбінат ім. Петровського", ВАТ "Дніпровський металургійний комбінат", ВАТ "Запорiжський завод феросплавів", ВАТ "Алчевський металургійний комбінат", ВАТ "Стахановський завод феросплавів", ВАТ "Полтавський ГЗК" та інші. А основними споживачами залізорудного концентрату є такі підприємства України у металургійній галузі – ВАТ "Запоріжсталь", ВАТ "Азовсталь", ВАТ "Маріупольський металургійний комбінат" тощо.

Крім значних поставок залізорудної сировини на українських ринок, ВАТ "Південний гірничо-збагачувальний комбінат" має чисельні зовнішньоекономічні зв'язки з багатьма підприємствами світу.


РОЗДІЛ 2

Організація міжнародної економічної діяльності на підприємстві

2.1. Структура та організація збуту.

До функціональних відділів, що обслуговують документальне оформлення, облік, аналіз і планування міжнародної економічної діяльності підприємства, проводять міжнародні кон’юнктурні та цінові дослідження, відносять відділ збуту й зовнішньоекономічних зв'язків ВАТ "Південний гірничо-збагачувальний комбінат", що має статус самостійного структурного підрозділу й безпосередньо підлеглий першому заступникові Голови Правління.

До завдань відділу, перш за все, входить організація та здійснення робіт зі своєчасного забезпечення збутом продукції комбінату відповідно до обсягіввиробництва, номенклатури й замовленнями споживачів: суб'єктам господарській діяльності України, іноземними суб'єктами господарювання, ведення зовнішньоекономічної діяльності комбінату, як по експорту готової продукції, так і по імпорту товарів необхідних для потреб виробництва.

Основними функціями відділу збуту та зовнішньоекономічних зв'язків ВАТ "Південний ГЗК" є:

1. Збут готової продукції – здійснення роботи, пов'язаної з одержанням замовлень від споживачів – резидентів і нерезидентів України – на поставку готової продукції комбінату, оформлення, узгодження, урегулювання питань, участь у складанні й узгодженні планів відвантаження готової продукції, становлення, погодження й видача цехам і підрозділам комбінату планів-графіків на відвантаження готової продукції відповідно до договірних зобов'язань, участь в організації виконання графіківпоставок: координація черговості навантаження, тимчасових заборон відвантаження по окремих напрямках і т.д., формування правильних й достовірних звітних даних відповідно до вимог статистичної звітності, участь у рішенні питань про віднесення на цехи й підрозділи комбінату невиробничих витрат, пов'язаних з реалізацією продукції, впровадження сучасних технологій у роботу збуту готової продукції, обліку, звітності й підготовки інформаційних матеріалів про відвантаження готової продукції, розробка пропозиції з розширення і збільшення експорту продукції, шукаючи нові ринки збуту;

2. Взаємодія з ДП "Укрзалізниця": оформлення, узгодження, урегулювання питань, організація оперативної роботи із Криворізькою дирекцією Придніпровського Управлінням ГП "Укрзалізниця" і Придніпровським Управлінням ГП "Укрзалізниця" з питань забезпечення рухливим складом під навантаження готової продукції й розрахунків за виконані послуги, участь у складанні й узгодженні планів перевезень готової продукції. Плани відділлу збуту мають бути узгоджені з Криворізьким відділенням Придніпровської залізниці на початку кожного місяця начальник відділу збуту подає у відділення залізниці заявку на наступний місяць для узгодження графіку. І на основі складеного календарного місячного плану відвантаження складаються добові плани відвантаження з прорахованою кількістю маршрутів, вагонів, відвантаженої продукції, напрямки руху та отримання. Для поставок концентрату та агломерату складаються окремі плани.

3. Дії в рамках зовнішньоекономічній діяльності та праці з державною митною службою України: організація й участь у розробці й оформленні зовнішньоекономічних контрактів на поставку готової продукції на експорт і імпорту матеріалів і встаткування, організація оперативної роботи з державною митною службою по оформленню експортно-імпортних поставок відповідно до діючого законодавства України, організація програми проведення зустрічей із представниками іноземних делегацій, формування правильних й достовірних звітних даних відповідно до вимог статистичної звітності.

У процесі виконання виробничих завдань відділ збуту й зовнішньоекономічних зв'язків постійно взаємодіє з різними підрозділами комбінату по наступних напрямках: керування залізничного транспорту, автотранспортний цех, фінансовий відділ, бухгалтерія, плановий відділ, відділ матеріально-технічного постачання, відділ устаткування, відділ головного механіка, відділ головного енергетика.

Структура відділу збуту та зовнішньоекономічних зв’язків ВАТ «Південний ГЗК» наведена на малюнку 1.2:

Мал. 1.2. Структура відділу збуту та зовнішньоекономічних зв’язків

Головними споживачами і зарубіжними партнерами комбінату є металургійний комбінат Хута Катовице С.А. та металургійний комбінат "Хута ім. Т.Сендземира" у Польщі; металургійний комбінат "АТ Нова Хута" у Чехії; металургійний комбінат "U.S. Still, Kosice", Словаччина; металургійний комбінат "Сартид" AD у Югославії; болгарський металургійний комбінат "Креміковці EAD"; металургійний комбінат "Сідекс" у Румунії; меткомбінат Linkway Internatinal Limited у Китаї, металургійний комбінат U.S.Steel Serbia у Сербiї, металургійний комбінат "Фест Альпине" у Австріі. Також споживачами продукції є підприємства Швеції, Росії, Німеччини, Китаю.

Табл. 1.2. Динаміка та доля експорту в загальному обсязі продукції

Показники Роки
2004 2005 2006 2007 2008
Відсоток експорту в загальному обсязі виробленої продукції, % 31,6 36,06 36,1 30,52 29,5
Обсяг відвантаженої продукції, тон 977 112 1 816 679 1 929 100 2 677 112 3 001 451

Аналізуючи динаміку експорту підприємства ВАТ «Південний ГЗК» необхідно виділити успішне зростання обсягів відвантаженої продукції. Вирішальний вплив на постійне збільшення обсягів експортної продукції чинив стабільний попит на готову продукцію зі сторони споживачів зарубіжжя та розширення ринків збуту.

Експорт залізорудної продукції ВАТ "Південний гірничо-збагачувальний комбінат" за період 2004-2008 років здійснювалася переважно у країни Східної Європи (див. Додаток В) – Польщу, Чехії та Словаччину та Болгарію.

З 2005 року коло клієнтів комбінату щорічно розширюється. Це, в першу чергу, країни Далекого Сходу (Сирія, Пакистан, Індія), Китай, країни Північної та Південної Африки, країни Центральної Європи, що призвело до збільшення обсягів відвантаженого продукції закордон за період 2003 – 2008 майже в 3 рази.

Сталі зв’язки відіграють важливу роль в експортній діяльності підприємства ВАТ «Південний ГЗК», що відповідно позначається на обсягах поставок до цих країн. Так, найбільшу питому вагу мають підприємства Польщі та Чехії. За рахунок збільшення країн-партерів, питома вага цих країн в структурі експорту дещо зменшилася у порівняні з 2004 – 2008 рр. проте обсяг поставок в ці країни суттєво збільшився.

2.2. Технологія здійснення зовнішньоекономічних угод

ВАТ "Південний гірничо-збагачувальний комбінат" здійснюючи зовнішньоекономічну діяльність дотримується стратегії концентрації, реалізуючи свою продукцію (концентрат та агломерат) на існуючих ринках збуту. Підприємство здійснює реалізацію експортної продукції лише за прямими експортними контрактами і не реалізує свою продукцію за бартерними угодами, на умовах консигнації, не здійснює реекспортних операцій, операцій з давальницькою сировиною тощо.

ВАТ "Південний гірничо-збагачувальний комбінат" реалізує свою продукцію на зовнішні ринки на умовах DDU – західний кордон України через іноземні посередницькі фірми, та в Україну (в першу чергу, це імпорт устаткування та необхідних матеріалів) за гривні на умовах FCA, EXW– ст. Роковата або Вечірній Кут, тобто без залізничного тарифу.

EXW (Франко завод) – умова, яка покладає мінімальні обов’язки на продавця і передбачає, що покупець повинен нести всі витрати і ризики, пов’язані з перевезенням товару від підприємства продавця до місця призначення.
FCA (Франко перевізник) – умова, яка використовується у випадку неспроможності покупця виконати прямо чи опосередковано експортні формальності за умови згоди продавця нести витрати й ризики за відвінтаження товару.
DDU (Поставка без сплати мита) – умова, яка означає, що продавець надає товар, який не пройшов митне очищення і нерозвантажений з прибулого транспортного засобу, у розпорядження покупця в названому місці призначення. Відповідальність, ризики і витрати за відвантаження товару залежать від того, ким контролюється обране місце поставки.

Основною формою міжнародного співробітництва ВАТ "Південний гірничо-збагачувальний комбінат" є міжнародна торгівля, а саме експортно-імпортні операції. Підприємство здійснює імпортні операції для закупки машин, обладнання, різних матеріалів, та експортні операції для продажу залізорудного концентрату та агломерату. Всі зовнішньоторговельні операції оформлюються контрактом купівлі-продажу.