Смекни!
smekni.com

Системы и закономерности их функционирования (стр. 10 из 10)

За допомогою негативного зворотного зв'язку усуваються порушення в кібернетичній системі, викликані зовнішніми впливами.

При негативному зворотному зв'язку управління організується таким чином, що при зростанні показників об'єкта управління зворотний зв'язок зменшує стимулюючий вплив керуючих впливів, при зниженні показників - посилює впливи. Наприклад, посилення функціонування деяких залоз внутрішньої секреції спричиняє зниження функції інших.

Зворотний зв'язок служить в живому організмі найважливішим засобом його самоорганізації, навчання і самонавчання. Теорія зворотного зв'язку дозволяє пояснити, як здійснюється регулювання і тонка корекція фізіологічних функцій організму людини. Загальні принципи зворотного зв'язку проясняють, конкретизують аналіз хвороб.

Один з типів зворотного зв'язку досліджував і сформулював декілька десятиріч назад фізіолог Н. А. Бєлов на прикладі взаємовідносин залоз внутрішньої секреції (гіпофіза і статевих залоз) (рис. 1.11).

Гіпофіз сприяє розвитку статевих залоз, стимулює вироблення статевих гормонів. Статеві залози, досягши певного рівня розвитку, гальмують функцію гіпофіза. Таким чином, система гіпофіз-статеві_залози підтримує рівновагу: посилена активність одного компонента негайно спричиняє посилення гальмових впливів на нього з боку іншого компонента системи. Тут зворотний зв'язок реалізовується впливами, пригноблюючими, що гальмують основну функцію.

Рис. 1.11. До прикладу взаємовідносин залоз внутрішньої секреції

Прикладом позитивного зворотного зв'язку може бути зміна сну і пильнування без яких-небудь проміжних станів.

Загальний механізм розвитку деяких хвороб можна представити виходячи з поняття про зворотний зв'язок. Так, ті хвороби, що почавшись, схильні до прогресування, видимо, розвиваються за принципом позитивного зворотного зв'язку. До них можна віднести гіпертонічну хворобу, глаукому, шизофренію і інші. Отже, вивчаючи конкретні механізми захворювання, треба враховувати особливості механізмів зворотного зв'язку. У той же час ряд захворювань схильні протікати відповідно до іншого типу зворотного зв'язку - негативного. Наприклад, виразка шлунка тривалий час і не виліковується, і не прогресує. Тут рівновага підтримується негативним зворотним зв'язком.


Принцип зворотного зв'язку використано в багатоканальній біоелектричній системі «Міотон», що розроблена в Інституті кібернетики АН УССР для управління рухами людини і тварин (рис. 1.11).

Рис. 1.12. Структурна схема системи “Міотон”

Суть її полягає в наступному: стимулятор 1 подає на нейромоторну одиницю збудливий сигнал у вигляді дискретної послідовності електричних імпульсів. При виникненні моторної реакції з'являється власна електрична активність нейромоторної одиниці, яка фіксується електродами 2 в паузах між збудливими імпульсами. У канал зворотного зв'язку 3 включені пристрої порівняння збудливого сигналу і відповідної реакції, після чого здійснювалася корекція стимулюючого сигналу в 4 для більшої адекватності його впливу або з метою підвищення точності виконання програми лікування.

1.3. Структури та їх представлення

Література

1. Н.Винер Управление в живом и машине

2. Берг А. И. Кибернетика — наука об оптимальном управлении. М. : Энер-""гия, 1964. 81 с.

3. Глушков В. М. Введение в кибернетику.— Киев : Изд-во АН УССР, 1964.—324 с.

4. Эшби У. Р. Введение в кибернетику.— М. : ИЛ, 1958.— 432 с.

5. Бир С. Кибернетика и управление производством.— М.: ИИЛ, 1963.— 275 с.

6. Биокиб

7. Глушков

8. Амосов

9. Медкиб