Смекни!
smekni.com

Вивчення теми "Великобританія: видатні міста та особистості" на уроках англійської мови (стр. 3 из 7)

а) Т: Answer the questions on the blackboard When and where was A. C. Doyle born?

What did he do after graduating from the University in Edinburgh?

How did he become world-wide famous?

Who was the main character of his book?

Whom were some of Holmes' features borrowed from?

How can we judge Holmes' popularity?

б) T: Tell about Arthur Conan Doyle using the questions as a plan.

Checkon2. Контроль позакласного читання, завдання 5 (стор. 95—96).

Home Reading і) Pre-Reading Activities. Етап підготовки до читання тексту. Бесіда з учнями.

Т: Can anecdotes about famous people judge their popularity? What is the most famous Sherlock Holmes' method?

2) While-Reading Activities. Етап читання тексту та виконання вправ під час читання.

(Н03) Put the events in the order they appear in the story.

1. When he paid the cabman, the man said, "Thank you, sir Arthur Conan Doyle".

2. He took a cab from the railway station to a hotel.

3. "Splendid! said sir Arthur". You analyzed the facts absolutely correctly.

4. Sir Conan Doyle once came to Paris.

5. "You name is on both your travelling bags. That fact also helped", said the cabman.

Key: 4; 2; 1; 3; 5.

3) Post-Reading Activities. Контроль розуміння тексту та виконання післятекстових комунікативних вправ.

а) Answer the questions of ex. 2, p. 96.

б) Retell the anecdote about Conan Doyle.

Reading3. Пред'явлення тексту для читання "Wales", впр. 37 (стор. 33).

1) Pre-Reading Activities. Етап підготовки до читання. Т: What do you think?

Why do the English like to spend their holidays in Wales? Wales is known as a land of songs, why?

2) While-Reading Activities. Етап читання тексту і виконання вправ під час читання, a) Reading for the main idea of the text.

T: Read the text and point out the facts that impessed you most of all.

6) Т: Read the text again to get specific information and say if the sentence is true or false.

(НО4):

True or False. True False
1. The Capital of Wales is Edinburgh.
2. The Welsh people like to sing.
3. Welsh people speak only English as their native language.
4. The mountains in Wales are beautiful.
5. South Wales is the industrial part of the country.

3) Post-Reading Activities. Контроль розуміння тексту та виконання післятекстових комунікативних вправ.

Т: Read some more interesting facts about Wales and make up a quiz about this land.

(H05): Interesting Facts about Wales

Wales had its beginning in the 6 th century.

The Anglo-Saxons called Britain's Celtic inhabitans Wealth (Foreigners).

The Welsh call their country Cymru ["kimru], a word which has the same root as "comrader" (friend, or comrade).

The 1st of March is the church festival of St David, the patron saint of Wales. The 1st of March is the National holiday of Wales. Wales is the smallest land of the United Kingdom. The national symbol of Wales is a leek or a daffodil.

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

Homework1. Домашнє завдання.

Т: Tell your classmates about Wales, using the ex. 37, p. 33-34.

Summarizing 2. Підбиття підсумків уроку.

T: What have we done today? Which activity did you like best?

УРОК 6

Підтема:Лондон — столиця Великобританії. Нові ЛО.

Мета:Ввести та активізувати у мові учнів ЛО теми «Лондон — столиця Великобританії».

Практикувати учнів у читанні тексту з метою отримання загального уявлення (skimming) тамаксимально повного й точного розуміння всієї інформації, що міститься в тексті (scanning).

Підготувати учнів до самостійного висловлювання про Лондон на основі змісту прочитаного тексту.

Обладнання: підручник, карта Лондона, фотографії або картинки з видами Лондона або кольорові плакати з його видами на дошці, "MatchthePairs" (HO1), (НО2), "Whichsentencesdonotfittothetext" (H03).

ХІД УРОКУ

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

Aim1. Повідомлення теми та мети уроку.

Т: Today we are going to talk about London, the capital of Great Britain. By the end of the lesson you should be able:

• to recognize, understand new words and word combinations in the text and use them when speaking out;

• to identify main ideas and details from the text for reading;

• to participate in common conversational exchanges about the topic of today's lesson.

Warm-up2. Уведення в іншомовну атмосферу.

Робота з висловлюванням про Лондон. Quotation:

"When a man is tired of London, he is tired of life, for there is in London all that life can afford". (Samuel Johnson)

T: Listen to the quotation from the teacher's voice.

Read and translate.

Do you agree with this quotation about London or not? Why?

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

Vocabulary1. Повторення раніше вивчених ЛО теми "TownFeatures".

Reviewіs Eliciting. Схематичний запис слів, що асоціюються в учнів з даною темою.

Т: Do you remember the names of main town's features?

Let's refresh them by making up "Mind Map" for this topic.

2) Competition. Практикування учнів у вживанні вивчених ЛО.

Т: Make up as many sentences as you can to describe a modern town or city.

Presenting2. Уведення та первинна активізація нових ЛО теми "London is the capital of VocabularyGreat Britain".

1) Practising pronunciation. Виконання впр. 42a (стор. 37-38).

Read the words, word-combinations and sentences together with the translation.

2) Translating the sentences. Переклад речень.

T: Cover the right side of the page and translate the words, word-combinations and sentences into Ukrainian.


3) Matching. Знайти пару.

(H01):

Match the words, word-combinations with their translation.
1. a tomb а) Westminsteri apátság
2. great statesman b) ipari terület
3. Westminster Abbey c) sír
4. an industrial district d) közigazgatási központ
5. business centre е) államférfi
6. banks and offices f) bankok és hivatalok
7. administrative centre g) üzleti központ

Key: 1с; 2е; За; 4b; 5g; 6f; 7d.

(Н02): Match the sentences with their translation.
1. Westminster is the administrative centre of London. a) East End — a főváros ipari része.
2. The City is the business centre of London. b) Westminster — London közigazgatási központja.
3. To the west of Westminster is the West End. с) Westminsteri apátság — egy szép régi templom.
4. Westminster Abbey is an old beautiful church. d) A City — a város üzleti központja.
5. The East End is the industrial district of the capital. е) Az East End a Westminstertől keletre terül el .

Key: lb; 2d; Зе; 4с; 5а.

4) Practising vocabulary. Закінчити речення.

Т: Finish the sentences using the words and word-combinations of ex. 49, p. 37-38. London is... The City is... Westminster is...

The West End is to the west of...

The East End is...

Westminster Abbey is...

In Westminster Abbey there are tombs of...

Reading3. Пред'явлення тексту для читання "London", впр. 38 (стор. 34-37).

1) Pre-Reading Activities. Етап підготовки до читання тексту.

а) Problem solving.

Т: What do you think?

Why do people often collect post-cards with places of interest pictured on them?

Why are they interested in the history of cities, towns and villages?

Do you want to know more about different cities and towns in our country and abroad?

б) Read and pronounce correctly.

Greenwich meridian

Thames residence

Buckingham Palace ceremony

Westminster differ (from)

Westminster Abbey Piccadilly Circus

2) While-Reading Activities. Етап читання тексту та виконання вправ під час читання.

a) Skimming. Переглядове читання тексту з метою отримання загального уявлення про його зміст.

T: What do you want to know about London?

Write five questions and then try to find out the answers while looking through the text. 6) Scanning. Читання тексту з метою максимально повного та точного розуміння всієї інформації, що міститься в ньому та критичного її осмислення. Т: Read the text again, then do the following activity.

(H.03): Which sentences do not fit to the text about London?

1. London is one the word's biggest cities.

2. London is a great industrial and cultural centre with the population of more than ten million people.

3. Buckingham Palace is known as "queen's house".

4. London consists of three main districts.

5. The City is the business centre of London.

6. Opposite the houses of Parliament is the Stock Exchange.

7. Piccadilly Circus is the heart of London's West End.

Key: 2, 4, 6.

T: Find out in the text the sentences or parts of them which correspond to the following Ukrainian ones. Ex. 39, p. 37.

3) Post-Reading Activities. Контроль розуміння тексту та виконання післятекстових комунікативних вправ.

а) Т: Read the questions in English and answer them. Ex. 49, p. 39.

б) Tell which 4 facts from the text about London impressed you most of all. The following expressions will help you to tell about it.

It was interesting for me to know...

I hardly believed that, but...

It should be mentioned here about...

Without doubt the information about..., was of great importance for me.

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

Homework1. Домашнє завдання.

Впр. 42 (стор. 38).

Впр. 43 (стор. 38).

Т: Use the table "English Tenses" (p. 129 "Reference Grammar".)

Summarizing 2. Підбиття підсумків уроку.

T: What have we done today?

Do you want to know more about different cities and towns in our country and abroad? Why?

Which fact from the text about London impressed you most of all?


УРОК 7

Підтема:Лондон — столиця Великобританії.

Мета:Практикувати учнів в аудіюванні тексту з метою отримання загального уявлення й максимально повного розуміння всієї інформації, що міститься в ньому. Підготувати учнів до самостійного висловлювання на основі змісту прослуханого тексту.

Обладнання: підручник, карта Лондона, види Лондона на кольорових плакатах великого формату на класній дошці та з обох боків класної кімнати, щоб створити ілюзію подорожі Лондоном на дабл-декері, "Listenandsay".

ХІД УРОКУ

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

Aim1. Повідомлення теми та мети уроку.

We've got an unusual lesson today — London sightseeing tour. Would you like to pretend to be a participant of a tourist group inside the beautiful double-decker bus? О. K. We are going to do sightseeing and learn a lot of interesting things. By the end of the lesson you should be able to:

• to identify main ideas and details from the text for listening;

• to participate in common conversational exchanges about the topic of today's lesson.

Warm-up2. Уведення в іншомовну атмосферу.

Робота з висловлюваннями про Лондон. Quotation:

"I hope to see London before I die".

(William Shakespeare, "Henry IV")

T: Listen to the quotation from the teacher's voice.

Read and translate.

Do you agree with this quotation about London? Why?

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

ListeningПред'явлення тексту для аудіювання "London sightseeing tour".

1) Pre-Listening Activities. Етап підготовки до слухання тексту.

а) Listen and repeat.

French Covent Garden

European Buckingham Palace

Admiral Nelson St. James' Park

Sir Christopher Wren Regent Park

Westminster Abbey Changing the Guard

Piccadilly Circus Hyde Park

St. Paul's Cathedral William the Conqueror

б) Listen, read and guess the meaning of the words. Architect interesting Statue democratic tourist legend column pelican parliament

2) While-Listening Activities. Етап слухання тексту та виконання вправ під час слухання.

а) Первинне прослуховування тексту з метою отримання загального уявлення про його зміст.

Т: Listen to the text "London Sightseeing Tour". Look at the map of London and try to find the places which we're going to see.

London Sightseeing Tour

Hello, ladies and gentlemen! We welcome you to London. London is one of the largest cities in the world. About seven million people live here. London is more than two thousand years old.

Every year, more than nine million people come from countries all over the world to visit London. They go to the theatres and museums; they look at interesting old buildings, many of them are hundreds of years old; they sit or walk in the beautiful parks, or have a drink in a pub.

They go to Oxford Street to look at the shops.

London's most famous sights are Tower Bridge, Big Ben and the Houses of Parliament, Trafalgar Square and St. Pauls' Cathedral.

You'll see all these places and much more of London from our red double-decker.

We start from Trafalgar Square, the main square of central London, where a number of famous buildings and monuments, including the National Gallery and Nelson's Column are situated. The square is popular with visitors, who come to relax by the fountains there or to feed the pigeons.

Nelson's Column is a tall column nearly 185 feet(44 m) high with a statue of Admiral Nelson who defeated the French at the Battle of Trafalgar in 1805.