Надзвичайно важливу роль в ігровій ситуації відіграють правила. Якщо вони заздалегідь не продумані, чітко не сформульовані, то це утруднює ояснення ходу гри, осмислення учнями її змісту викликає втому і байдужість учнів.
Правила гри зобов'язують учнів діяти строго по черзі чи колективно відповідати за викликом, уважно слухати відповідь товариша, щоб вчасно виправити його і не повторювати сказаного, дисциплінованими, не заважати іншим, чесно визнавати свої помилки.
Правила гри виконують функцію організуючого елемента і є засобом керування грою. Вони визначають способи дій та їх послідовність, вимоги до поведінки, регулюють взаємини дітей у грі, вчать їх співвідносити свої дії з діяльністю інших гравців, сприяючи вихованню наполегливості, чесності, кмітливості тощо.
Жодне порушення правил не повинно залишатися поза увагою вчителя. Залежно від обставин він має знайти час і досить вимогливо та справедливо вказати учню на його недоліки в грі, пояснити, до чого призводять подібні вчинки в повсякденному житті. Проте під час гри не треба робити довгих зауважень, повчань, оскільки це погіршує настрій учнів, послаблює їхній інтерес, гальмує увагу.
Загадка – це досить поширений жанр дитячого фольклору, метод народної педагогіки. Загадка розвиває мислення і мову дитини, її спостережливість. Кожна загадка містить нестандартне завдання, яке викликає жвавий інтерес. За допомогою загадок можна створювати проблемні ситуації на уроках української та інших мов, математики, предметів природничого циклу, а також проводити інтегровані уроки. Крім народних загадок, можна використати немало авторських загадок, що відображають явища природи, предмети побуту, техніки та ін. За допомогою загадок можна проводити нестандартні уроки у формі КВК, заочних мандрівок у світ цікавого.
Гра будується таким чином, щоб у ній брали участь усі, вона надає кожній дитині можливість випробувати свої сили в змаганні на кмітливість, пережити ситуацію поразки або успіху. Клас ділиться на команди, які, наприклад, „мандрують” до „країни чудес”. Вони потрапляють в гості до Весни, Літа, Осені, Зими, розгадують загадки, а також відповідають на запитання, пов'язані з сезонними змінами в природі. Причому, треба не тільки відгадати, а й пояснити, чому так чи інакше думає дитина, її іноді правильна відповідь може бути випадковою.
На уроці робота над текстом загадок поєднується з певною інформацією про природні явища, життя рослинного чи тваринного світу, що взагалі дуже цікавить дітей. Діти одержують домашні завдання: виготовити відгадки в малюнках, аплікації або вироби пластиліну.
І ще одною, з можливих цікавих пізнавальних ігор, являється казка. Казки використовують з метою розвитку уяви. Наприклад: Гра "Продовж казку". Дітям пропонується нібито незавершена казка, до якої треба придумати закінчення. Кожна дитина має можливість закінчити казку по-своєму, тобто має ситуацію вибору. Це зацікавлює та розвиває творче мислення і уяву.
В.О. Сухомлинський радив педагогам якомога більше використовувати казку в роботі з молодшими школярами. В праці "Методика виховання колективу" (розділ „Творчість в колективі. Роль казки в колективному житті дітей”) він рекомендував використовувати казку для словотворчості дітей.В.О. Сухомлинський писав, що кожна дитина по-своєму талановита, має схильність до творчості. Але це бажання творити треба постійно стимулювати, відшукуючи методи, прийоми та форми роботи, які й сприяли розвитку пізнавальної активності дітей цього віку.
Процес навчання мусить давати школяреві якомога більше позитивних емоцій. Розумова діяльність буде цікавою лише тоді, коли є радість.
Де брати навчальний час, який можна використати для ігор?
Якщо залишитися в межах традиційних форм і методів навчання, то в структурі занять навчального часу для ігор не знайдеться. Але якщо відмовитись від деяких застарілих компонентів уроку, наприклад, тривалих нудних опитувань, мікролекцій на уроці, навчальних розмов, то гра не лише органічно впишеться в структуру уроку, а й дасть змогу різко зекономити навчальний час.
Як оцінювати результати ігор? Якщо після гри, вміння й навички учнів не зростають, це означає, що гра не ефективна і результати її впровадження негативні. Тоді треба шукати причини негативних наслідків, їх може бути дві: перша – якість самої гри низька і не відповідає вимогам; друга – методика проведення гри має серйозні відхилення від належного рівня. Позитивний ефект від використання ігор для навчання має виявитися одразу ж після гри. Він легко виявляється в моральному задоволенні від гри її учасників.
Проте існують і обмеження для проведення ігор:
- Не варто організовувати навчальну гру, якщо учні недостатньо знають
тему.
- Недоцільно впроваджувати ігри на заліках і іспитах, якщо вони не використовувалися в ході навчання.
- Не слід застосовувати ігри з тих предметів і програмних тем, де вони неможуть дати позитивного ефекту.
Гра в початковій ланці є засобом пізнання навколишнього світу і себе в ньому, усвідомлення дітьми мети своєї діяльності, опредмечування абстрактних понять, розвитку творчої уяви та здібностей, встановлених людяних взаємин. Більшість вчителів використовує гру як засіб цілеутворення педагогічної діяльності та інтерпретації її в особистості дії учня. Гра допомагає розвивати творчу уяву та творчі здібності дитини.
Від уроку до уроку повинні змінюватися сюжети, ігрові ситуації. Поступово цікава гра, творча композиція слів переростають у справжню навчально-пізнавальну працю.
2.2 Методика експериментального дослідження
На основі аналізу матеріалів констатуального експерименту розроблена методика формувального експерименту. Експериментальна робота проводилася на базі навчально-виховного комплексу „Школа-садок” “Софія” м.Львова. Було охоплено учнів 2-А класу і 2 класу Сихівської гімназії м.Львова.
Експериментальний і контрольний класи визначено за рівнем навчальних досягнень учнів.
У експериментальному класі навчання проводилося за методикою запропонованою нами. Дослідженя велося на матеріалі предметів математики і української мови (2 класи), зокрема при вивченні таких тем:
– з математики „Нумерація чисел 21-100”;
– з української мови „Слово”.
На етапі формувального експерименту, який проводився на уроках математики та української мови, нами використовувалися різні способи ігрової діяльності.
Покажемо в розрізі вивчення окремих тем з мови та математики використання різних способів ігрової діяльності (творчі ігри, завдання, роботи, списування із розв’язанням прикладів, списування із завданням, розгадуваня ребусів).
Таблиця 2
Нумерація чисел 21-100. Математика. 2 клас.
№п/п | Тема уроку | Способи ігрової діяльності |
1. | Утворення та назви чисел від 21 до 39. Лічба в межах 39. Розв’язування скла-дених задач. | Гра „Телефон”.За сигналом учителя учні з перших парт повертаються до учнів, які сидять позаду них, і називають їм число (20 – для 1-го варіанту; 30 – для другого).Ті, в свою чергу, називають наступне число до даного і т.д. Виграє той ряд, який швидше і правильно заршить лічбу. |
2. | Утворення і назви чисел від 85 до 100. Складання виразів на дві дії. | Гра „Знайди пару”. Учитель прикріплює на дошці картки – пари прикладів з однаковими результатами. Учні знаходять і з’єднують стрілками ці пари прикладів.11 – 3 13 – 9 4 + 8 14 – 518 – 9 15 – 7 11 – 7 6 + 6 |
3. | Знаки „більше”, „менше”. Порівняння виразів і чисел із застосуванням знаків „більше” і „менше”. Сантиметр.Дециметр. Вимірювання метром. | Творча робота. Порівняй приклад і число. Назви найбільшу суму та найменшу різницю двох чисел (>,< чи =).9 + 4 12 8 + 5 1311 – 7 3 12 – 6 7 |
4. | Закріплення випадків додавання і віднвмання, пов’язання із нумерацією чисел. Прямий кут. Задачі на знаходження третього додаванка. | Гра „Хто швидше „допливе” до берега?20 -1 +5 -2 -4 +8 -321 -1 -9 +3 -7 +6 -2 |
5. | Додавання і віднімання чисел другого розряду (круглих десятків). Розв’язування простих і складених задач. | Розгадування ребусів. |
(Нулик).
Творча робота. Гра „Лабіринт”.
- Діти, Нулик пропонує вам погратися. Хто швидще добереться до числа 100? Сума чисел, записаних біля воріт, через які проходить шлях, має дорівнювати числу, записаному всередині кола. 10 40 50 100 70 30Відповідь: 1) 30 + 70 =100
2) 40 +10 +50 =100
Учні, які знайшли шлях, піднімають сигнальні картки.
Розв’язування прикладів із завданням. Гра „Хмаринки”.
- Щоб нашій подорожі не перешкоджав дощик, зберемо краплинки і складемо приклади.
СУМА РІЗНИЦЯ
40 50 90 80 100
30 20 20 50
10 60 70
№ п/п | Тема уроку | Способи ігрової діяльності |
1. | Слова, які відповідають на питання хто? що? | Списування із завданням.Завдання Незнайка.- У лісовій школі Незнайкові дали завдання скласти речення із розсипаних слів. Він склав і просить вас перевірити, чи правильно він виконав завдання.(Виставляються картки зі словами.)у сонечко небі сяє- Це речення? (Ні.)- Чому ці слова не складають речення? (Не виражена думка, слова не пов’язані між собою.)- Про що говориться у реченні? (Про сонечко.)- Що говориться про сонечко? (Сяє.)- Назвіть головні слова у реченні. (Сонечкосяє.)- Які ще речення можна скласти з цих слів?(У небі сяє сонечко. Сяє у небі сонечко).- Запишіть це речення у свої зошити. |
2. | Слова, що означають назви предметів. | Гра „Метаграми”.а) На неї птах сідає,вона його гойдає,а Г на Б змінить -звірятком стане вмить. (Гілка – білка.)б) З В його у полі, в лісі,Юний друже, стережися.З Ш він зовсім не страшний,З нього що завгодно ший.(Вовк – шовк.)- На які питання відповідабть слова-відгадки?- Що означають ці слова? (Назви предметів.) |
3. | Закріплення знань про вживання великої букви при написанні імен, по батькові та прізвищ. | Творче завдання. Гра „Відгадай слово”. |
(СТРИЖ)