Плануючи роботу з учнями 10-11 класів, учитель орієнтується на розвиток логічного мислення старшокласників, їхні вміння і навички щодо самостійної роботи. Уроки – шкільні лекції, семінари, конференції, диспути, практикуми, міжпредметні уроки – повинні посісти в навчальному процесі пріоритетне місце.
На наш погляд, буде доцільним проводити конференції старшокласників за темами, які найбільше за обсягом містять навчального матеріалу і є соціально-політичне важливими. В Х класі: “Українська революція і боротьба за збереження державної незалежності України1917-1920 рр.”.
Епіграфом до цієї конференції можуть стати слова із пісні “За Україну” (Слова М,Вороного. Мелодія Ярославенка).
Ганебні пути
Ми вже порвали
І зруйнували царський трон!
З-під ярем,
Із тюрем,
Де був гніт,
Ми йдемо на вільний світ!
За Україну, за її долю,
За честь і волю, за народ!
Орієнтовні питання цієї конференції можуть бути такими:
1. Початок української революції.
2. Центральна рада та її суспільно-політична діяльність (1917 р.).
3. Проголошення незалежності України.
4. ЗУНР – українська держава в Східній Галичині.
5. Держава П.Скоропадського та українська революція.
6. Діяльність урядів Директорії УНР.
7. Проголошення Соборності України.
8. Видатні політичні діячі та герої визвольної боротьби українського народу.
9. Історичне значення української революції та національно-визвольної боротьби в 1917-1920 рр.
У ХI класі буде цікаво провести учнівську конференцію на тему: “Україна в роки другої світової війни”. Епіграфом цієї конференції повинні стати слова Президента України Л.Д.Кучми: “ Ми можемо сказати, що в українського народу два головні національні свята – День Перемоги і День Незалежності. Свята великі, світлі і взаємопов’язані”.
Питання для обговорення старшокласниками можуть бути такі:
1. Радянсько-німецькі договори 1939 р. й українські землі.
2. Напад нацистської Німеччини на СРСР. Оборонні бої літа-осені 1941 р. на території України.
3. Плани нацистської Німеччини щодо України, Гітлерівський “новий порядок”.
4. Рух Опору Нацистському режиму в Україні: його багатоскладовий та суперечливий характер.
5. Визволення України від німецько-фашистських загарбників.
6. наші земляки – видатні учасники II світової війни.
7. Роль і внесок українського народу в розгром нацистської Німеччини.
8. Історичне значення перемоги над нацизмом для майбутнього України.
Під час вивчення курсів історії України та Всесвітньої історії важливо сформувати у старшокласників національні, міжнаціональні та загальнолюдські цінності. У зв’язку з цим потрібно звернутися до історичних понять та термінів: крах тоталітаризму і перемога демократії, тенденція посилення європейської інтеграції, еволюційне просування демократичних країн до соціально-орієнтованого громадянського суспільства.
В поєднанні з історичним поняття “Державність України” все це дає можливість сформувати у старшокласників цивілізаційний погляд на історію і суспільство, яке може бути визначено такою оцінкою: “Я – громадянин України, Я – громадянин Європи, Я – громадянин Світу”.
Однією із проблеми викладання історії є комплексний підхід до засвоєння історичного матеріалу. Як правило більшість учнів в цілому володіють історичними факторами, можуть викладати їх в хронологічній послідовності та знають найважливіші історичні дати. В той же час проблемою залишається формування у школі загального історичного світогляду. Учні досить абстрактно уявляють історичний процес, як єдине ціле. Викликає труднощі оперування та використання понятійного апарату. Започаткована дванадцятибальна система дає можливість і систематизувати знання школярів. Учні повинні знати в яку історичну епоху відбувається та чи інша історична подія, в чому полягає її сутність та історичне значення. Теоретичні та фактологічні знання суміщують з знаннями про історичну добу (тисячоліття, століття, дата). У загальному вигляді це зображення у вигляді таблиці.
Під проблемним навчанням розуміють сукупність методів, за допомогою яких перед учнями створюється проблемна ситуація, формуються проблеми, шукаються шляхи їх вирішення та саме рішення. Умовою для створення проблемної ситуації є включення в урок кількох, під час суперечливих поглядів по проблемі, яка вивчається. Учні повинні вибрати вірну точку зору та обґрунтувати її.
Рішення проблемних завдань на уроці історії є найвищим етапом організації роботи з учнями. На відмінність від звичайних уроків, проблемне навчання спитається не тільки на пізнання історичних фактів та подій, а на розкриття причинно-наслідкових зв’язків. Вірне формулювання навчальної проблеми – одне із головних завдань, від якого залежить успіх та результативність уроку.
Характерною рисою проблемного навчання є постановка перед учнями проблемної ситуації, яка спонукає їх не тільки користуватися готовими знаннями, але і самостійно (під керівництвом вчителя) здобувати нові знання. Схематично це може мати такий вигляд.
Існують різноманітні шляхи створення проблемної ситуації:
– постановка проблемних завдань;
– організація дискусії на уроці;
– організація пошукової роботи школярів.
Проблемна ситуація на уроці залежить від:
– характеру навчального матеріалу;
– актуальних проблем сучасності;
– життєвого досвіду школярів.
Організація проблемного уроку може мати такий вигляд: