Смекни!
smekni.com

Організаційно-методичні аспекти фізкультурно-оздоровчої роботи з дітьми 6-7-річного віку (стр. 6 из 12)

Аналізу піддавалися літературні джерела вітчизняних і зарубіжних авторів, навчально-методична література, автореферати дисертацій і інші матеріали по проблемах дослідження. Аналіз сприяв обґрунтуванню актуальності теми дослідження, постановці і конкретизації завдань по вибору адекватних методів дослідження.

В процесі роботи з літературними джерелами вивчалися шляхи вдосконалення фізкультурно-оздоровчого процесу дітей молодшого шкільного віку, програми по фізичній культурі для дітей молодшого шкільного віку. Матеріали з літературних джерел безпосередньо відбиті в роботі.

2.3 Методи дослідження рівня фізичного здоров'я дітей молодшого шкільного віку

Для визначення рівня соматичного здоров'я використовувались тести, розроблені Г.А. Апанасенко [41,42,44,60,61,62]. Вони засновані на фізіологічних закономірностях, які дозволяють оцінити резерви енергетики у людини в стані спокою. Накопичення енергії в клітці відбуваються за рахунок окислювальних процесів з використанням кисню. Високий енергопотенціал системи знаходить віддзеркалення у високій життєвій ємкості легенів (ЖЕЛ), високому тонусі м'язової системи. Створена Г.А. Апанасенко методика експрес-оцінки рівня фізичного здоров'я дітей і підлітків, формалізована на основі простих клініко-фізіологічних показників діагностична шкала фізичного здоров'я, дозволяє на долікарському етапі огляду проводити первинний скринінг, виділяючи групи здорових, ослаблених і хворих. Згідно цій діагностиці виявляються три рівні фізичного здоров'я, які відповідають певній сумі балів. Експрес - скринінг включає сім тестів і проб, (життєва ємкість легенів, динамометрія кисті, артеріальний тиск (систола), частота серцевих скорочень, зростання, маса тіла), а також стан серцево-судинної системи, які входять у формули для підрахунку, що дають певний показник, що вимірюється в балах.

Порядок дослідження

1. Визначення резерву функції зовнішнього дихання: ЖЄЛ / маса тіла, мл/кг.

2. Розвиток м'язової системи: динамометрія сильнішої кисті; маса / маса тіла%.

3. Відповідність маси довжині тіла.

4. Стан серцево-судинної системи: (ЧСС * ПЕКЛО сист) /100, де ЧСС - частота серцевих скорочень; ПЕКЛО сист. - артеріальний тиск систоли.

5. Критерій резерву функції серцево-судинної системи Індекс Руф’є: (4* (Р12З) - 200) /10.

Дитина сидить в спокійному стані, підрахувати пульс за 15 сек. (Р1); дитині пропонується виконати 20 присідань за 30 сек., викидаючи руки вперед. Після виконаного навантаження в положенні сидячи підрахувати пульс в перших 15 сек. (Р2) і останні 15 сек. (Р3) першої хвилини відновного періоду, розрахувати індекс Руф’є.

6. Загальна оцінка соматичного здоров'я.

По сумі балів рівні соматичного здоров'я розподілилися таким чином: 5 і менш балів - низький рівень; 6-9 балів середній рівень; 10 і більш - високий рівень. (Додаток 1). Співвідношення зростання і маси тіла для дітей 6-7 років (Додаток 2). Діагностика проводиться двічі в рік (вересень і травень) в 1 класі школи.

2.4 Методи дослідження фізичного розвитку дітей молодшого шкільного віку

Комплекс фізіологічних тестів для експрес-оцінки рівня розвитку фізичних якостей включає 4 показники:

Затримка дихання на вдиху. При виконанні проби на затримку дихання реєструється час затримки вдиху в секундах. Дитині пропонується зробити вдих-видих двічі, максимальний вдих і закрити рукою ніс і рот. Час в секундах заміряється з моменту зупинки дихання до його відновлення.

Присідання "на якийсь час" є одним з показників якості сили. Виконуються присідання протягом 10 секунд максимально швидко. Підраховується кількість глибоких присідань і повних випрямлянь ніг і тулуба.

Біг на місці з високим підняттям стегна - показників якості швидкості. Тест виконується протягом 10 секунд. При бігу дитина повинна торкнутися стегном долонь дослідника - високий підйом стегна до рівня поясу. Підраховується кількість підйомів однієї ноги.

Статична рівновага на одній нозі. Випробовуваний приймає початкове положення "стійка на одній нозі" подовжньо на планці шириною 5 см. і заввишки 10 см., руки на поясі. Якщо вдається в першій спробі утримати рівновагу 120 сек., то тест припиняється. Виконується на правій і лівій нозі. У протокол записується кращий час з двох спроб в сек.

Для підрахунку результатів і виявлення рівнів здоров'я застосовувалася трибальна система оцінки рівнів: високий рівень - 3 бали, середній рівень - 2 бали, низький рівень - 1 бал (Додаток 3).

2.5 Методика дослідження рівня продуктивності розумової діяльності

Дослідження рівня продуктивності розумової діяльності проводилося по методиці, запропонованою Б.П. Нікітіним (1991 р) [40] Тест на "продуктивність розумової роботи" (ПРР) досить точно вимірює "швидкість протікання розумових процесів". Виконуючи завдання тесту, дитина, по-перше, включає в роботу свої творчі здібності, здібності до аналізу до аналізу і синтезу, тобто уміння виходити з проблемних ситуацій, коли є завдання, а шляхи її рішення невідомі; по-друге, мобілізуючи сили для важкого завдання, вона вчиться не боятися ніяких перевірок, іспитів, змагань; по-третє, дитина випробовує задоволення від подолання труднощів; по-четверте, отримує об'єктивне уявлення про свої можливості.

2.5.1 Умови проведення

Перевірка кожної дитини робиться індивідуально в ізольованій кімнаті або куточку, де ніхто не заважає. Перевірка проводиться за наявності у дитини бажання пограти "в кубики" з перевіряючим. Стіл повинен бути низьким, а стілець таким, щоб дитина бачила кубики зверху. Стіл повинен мати світле забарвлення, або бути покритий листом білого паперу.

2.5.2 Порядок вимірювання

Записати в протокол прізвище, ім'я, дату вимірювання, вік дитини (з точністю до місяця).

Запропонувати дістати з коробки кубики і уважно розглянути їх.

Для дітей задати питання-прохання: "Поклади кубик червоною гранню вгору", Коли покладе попросити покласти сині, жовтою, білою, жовто-синьою, біло-червоною. Похвалити, що добре знаходить грані потрібного кольору.

Коли дитина закінчить розгляд або покаже всі шість граней, то відкрийте узор № 1 і запропонуєте: "Склади з кубиків такий самий узор, як на картинці!", відразу включити секундомір.

Під час складання дитиною узору утримуйтеся від яких або зауважень, жестів, вигуків і не робіть впливу і допомоги.

Час витрачений дитиною на складання узору, запишіть в протокол (у секундах) в колонці відповідною номеру узору.

Якщо дитина не зуміла скласти узор у відведений час, то сказати, що час вийшов і запропонувати спробувати скласти наступний узор.

Якщо узор складний з помилкою або дитина говорить, що узор у нього "не виходить", то в протокол записується час, скільки продовжувалася спроба, але із знаком "мінус"

Продовжувати спробу більше максимального часу можна, але це тільки подовжує час перевірки, а на результат не впливає, оскільки складання узору за час, більший максимального не зараховується. В цьому випадку запишіть повний час спроби і, якщо вона невдала, то ставте знак "мінус".

Після того, як 2-3 узори дитині не вдалося скласти і стало ясно, що наступний узор йому не під силу, можна припинити перевірку.

Щоб у дитини не залишилося неприємного осаду після невдачі з останніми узорами, його слід похвалити за виконання складних узорів.

Підрахунок результатів проводиться по запису в протоколі (Додаток 4). Результат вимірювання отримують у вигляді "Продуктивності розумової роботи".

Оцінка рівня розвитку обчислюється таким чином. Оскільки середнє значення продуктивності кожної вікової групи визначене і пов'язане з віком достатньо жорсткою залежністю, по величині ПРР можна судити про рівень розвитку дитину або його "розумовою віці".

Якому віку відповідає показана дитиною продуктивність розраховують по формулі "Розумовий вік" Рв= ПРР +5. По цьому віку, порівнюючи його з календарним віком дитини, можна судити, наскільки випереджає або відстає дитина в своєму розвитку від статистичного середнього. Відставання або випередження на рік або півроку неістотно і особливих тривог не повинно викликати. Але якщо дитина удвічі або втричі перевищує середній результат дітей свого віку або відстає від нього, то це вже тривожно і треба обернути на цю увагу і батьків і вихователів.

Повторні вимірювання слід робити після перерви в декілька місяців, щоб виключити вплив "ефекту навчання". Ми проводили вимірювання продуктивності розумової діяльності двічі в рік в жовтні і березні.

2.6 Методи математичної статистики

Методи математичної статистики застосовувалися при аналізі результатів педагогічного експерименту. Достовірність відмінностей отриманих результатів оцінювалася на основі критеріїв Стьюдента (чисельність досліджуваних груп не перевищувала 20 дітей). Критерієм достовірності відмінностей в узгодженні із загальноприйнятими положеннями служила величина Р<0,05.

2.7 Організація дослідження

Педагогічне дослідження проводилося в 2007/2008 навчальному році. У нім завдання вирішувалися поетапно.

На першому етапі (вересень 2007 р) був проведений аналіз фізіологічної, психолого-педагогічної наукової і методичної літератури, вивчався стан досліджуваної проблеми на практиці. Здійснювався пошук і розробка ефективних форм, методів і методичних прийомів, що забезпечують високий інтерес до занять по фізичній культурі, підвищення моторної щільності, поєднанню розумової, рухової і сенсорної інформації. Визначалися мета, завдання і методи дослідження. Одночасно виявлявся рівень захворюваності дітей, які навчались в початкових класах школи с. Розгадова. На першому етапі обстежено 20 дітей перших класів. Були відібрані і апробовані методики дослідження.