Смекни!
smekni.com

Організація та методика виконання курсових (стр. 2 из 5)

Навчитися вчитися — це одне з найголовніших завдань освіти взагалі та економічної зокрема, а найважливіша складова самостійного інтенсивного навчання — це вміння ефективно та продуктивно працювати з текстовим матеріалом.


2. ЗАВДАННЯ ДО ВИКОНАННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ, ПІДБІР І ВИВЧЕННЯ ЛІТЕРАТУРИ

Відповідно до навчального плану спеціальності 5.050202 «Організація виробництва» з дисципліни «Організація сільськогосподарського виробництва» передбачено виконання курсової роботи.

Курсова робота - це розробка студентом окремої теми, або питання предмета з використанням показників виробничо-економічної діяльності конкретного підприємства за 3-5 років.

Мета курсової роботи — закріпити і систематизувати знання з предмета, навчити студента працювати самостійно, використовуючи набуті в процесі вивчення предмета знання, уміння і навички.

Курсова робота повинна носити творчий характер, виконуючи яку студент опрацьовує самостійно основну і додаткову літературу, систематизує матеріал, використовує досвід передових господарств та досягнення вітчизняної і зарубіжної науки по конкретному питанню.

В процесі виконання курсової роботи студент застосовує елементи наукових досліджень, а це привчає його слідкувати за спеціальною літературою, яка стосується обраної теми, набуває навичок щодо проведення аналізу різних матеріалів, відшуковує і проводить паралелі відповідно до вимог життя, вчиться робити висновки і накреслювати шляхи оптимального та ефективного вирішення проблеми, яку досліджує. Курсова робота вимагає від студента свідомого, осмисленого опрацювання матеріалів, вміння користуватися інформаційно—довідниковою літературою. На початку вивчення предмета викладач повідомляє про те, що програмою передбачено виконання курсової роботи. В кабінеті і аудиторії вивішується тематика курсових робіт, тому студенти мають можливість вибрати собі тему за бажанням. По обраній темі вони можуть писати спочатку реферати, які використовуються на семінарських заняттях. Мотив самостійного обрання теми може бути різним: актуальність теми; підготовка рефератів;виступи на семінарах по обраній темі; можливість збору матеріалів у господарстві; рівень підготовки студента.

Підбір і вивчення літератури

Визначаючи тему курсової роботи, викладач одночасно рекомендує перелік основної літератури. Але рекомендована література є лише орієнтиром для самостійного пошуку матеріалу з літературних джерел. Спочатку студент опрацьовує по можливості всю рекомендовану літературу і ту, що відшукав самостійно по предметному і тематичному каталогах, роблячи помітки, що саме можна використати при написанні курсової роботи.

Обов'язково слід ознайомитися із журнальними публікаціями за останні 2-3 роки. Зокрема використати такі журнали, як «Економіка України», «Економіка АПК», «Вопросы економики», «Економіст», «Пропозиція» та інші. З цих джерел можна використати опубліковані законодавчі і підзаконні акти з економічних питань, нові матеріали, цифри, факти, результати роботи передових підприємств.

Статистичні дані минулих років містяться в щорічних інформаціях Кабінету Міністрів та довідниках, зокрема «Україна в цифрах», «Народне господарство України» та інше.

Безумовно, перш за все необхідно вивчити матеріал, вміщений в підручниках, посібниках. Але слід пам'ятати, що це лише допоміжна література. Основними джерелами повинні бути наукові публікації, результати досліджень, конкретні матеріали господарств.

Опрацьовуючи всі ці джерела студент робить виписки окремо можливих теоретичних положень, цифр, фактів з обов'язковими посиланнями на сторінки. Потім зібраний матеріал групується і таким чином, формується план майбутньої курсової роботи, який погоджується з викладачем. В результаті студент отримує завдання на курсову роботу і план.

План курсової роботи включає найважливіші питання, що відображають зміст теми: суть даної проблеми і методика її дослідження, природно-економічні умови досліджуваного господарства, динаміка розвитку та досягнутий рівень економічної ефективності сільськогосподарського виробництва, а також шляхи її підвищення. План роботи будується за логічною послідовністю - кожне наступне положення необхідно органічно пов'язувати з попереднім, щоб усі питання забезпечили проведення єдиного і цілісного дослідження. Формулюються питання плану курсової роботи коротко і конкретно. При цьому виділяються теоретичні та методичні питання з організації сільського господарства, аналітична частина дослідження, а також обґрунтовуються шляхи підвищення економічної ефективності виробництва.

Курсова робота повинна мати вступ, перелік питань, які повністю розкривали б зміст даної теми, висновки , список використаної літератури.


3.МЕТОДИКА ВИКОНАННЯ ТА ВИМОГИ ДО ОФОРМЛЕННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ

Виконання курсової роботи сприяє закріпленню, поглибленню та узагальненню знань, одержаних студентом у процесі навчання. Робота над курсовою роботою допомагає студенту підготуватися до виконання більш складних завдань у своїй майбутній трудовій діяльності.

Студенти економічних спеціальностей обирають тему курсової роботи, рекомендовану викладачем, на початку VI семестра і виконують його майже протягом всього періоду вивчення курсу «Організація сільськогосподарського виробництва». Виконується курсова робота на матеріалах конкретного сільськогосподарського підприємства. Зміст курсової роботи має відповідати завданням даної дисципліни, практиці розвитку аграрного виробництва. Якість роботи визначається актуальністю теми, глибоким змістом, виявленням навиків самостійної творчої роботи.

Студенту надається право виконувати курсову роботу з теми, яка відсутня у переліку орієнтовної тематики, попередньо погодивши її з викладачем із затвердженням на засіданні циклової комісії.

Завдання на курсові роботи повинні бути індивідуальними і узгодженими з інтересами і здібностями студента.

Обравши тему курсової роботи, студент повинен скласти детальний план її виконання і погодити з викладачем.

Завдання на виконання курсової роботи студент одержує від викладача в порядку проведення консультацій. Курсову роботу доцільно починати із збирання і вивчення необхідних матеріалів виробничо-фінансової діяльності обраного підприємства та літературних джерел відповідно до теми.

Основним джерелом даних для виконання курсової роботи є матеріали річних звітів, річні плани та бізнес-плани сільськогосподарських підприємств, матеріали бухгалтерського й оперативного обліку та звітності. Зібрані матеріали повинні відображати показники виробничо-фінансової діяльності підприємства за останні 3-5 років. Необхідно також зібрати рекомендаціїнауково-дослідних установ, сільськогосподарських органів, а також норми і нормативи для планування, матеріали передового досвіду в тій чи іншій галузі підприємства. При виконанні курсової роботи важливе значення має творчий підхід і критична оцінка студентом способів організації виробництва та його результатів в тій чи іншій галузі, підрозділі підприємства.

В курсовій роботі мають бути викладені матеріали аналізу виробничо-фінансової діяльності підприємства за останні 3-5 років, сформульовані конкретні висновки і пропозиції, спрямовані на збільшення обсягів виробництва високоякісної конкурентоспроможної продукції певної галузі або групи галузей та підвищення ефективності її виробництва в перспективі.

Обсяг курсової роботи - 30-35 аркушів рукописного, або 25-30 сторінок машинописного (або роздрукованого на комп'ютері шрифтом TimesNewRoman, 14) тексту стандартних аркушів, включаючи таблиці та рисунки (схеми, графіки та ін.). Матеріал вступної частини рекомендується викласти на 1,5-2 сторінках. Частина роботи, що характеризує сучасний стан досліджуваного підприємства з аналізом даних за останніх 3-5 років, може бути викладена на 10 сторінках. Основна текстова і розрахункова частина, в якій обґрунтовуються показники розвитку певної галузі підприємства на перспективу та організаційно-економічні заходи їх досягнення, повинна мати 15 сторінок. Висновки і пропозиції мають бути конкретними і викладеними на 1,5-2 сторінках, список використаної літератури — 1,5-2 сторінки. В кінці курсової роботи можуть бути розміщені додатки, до яких входять схема земельної території підприємства, технологічні карти, розрахункові таблиці, графіки тощо. Вони повинні бути пронумеровані, а у відповідних розділах курсового проекту мають бути посилання на них.

Текст курсової роботи повинен бути стилістично і орфографічно грамотним, викладений зрозуміло, чітко, в логічній послідовності на стандартних аркушах 203x288 мм або 210x297 мм.

Діаграми і схеми, необхідні для розкриття змісту теми, можуть бути виконані безпосередньо в тексті курсової роботи, або окремо на листках ватману, міліметрівки і вкладені в текст.

В курсовій роботі мають бути викладені матеріали аналізу виробничо-фінансової діяльності підприємства за останні 3-5 років.

У визначені строки відповідно до навчального плану студенти подають курсову роботу на перевірку. Курсова робота перевіряється викладачем, і після його позитивного висновку допускається до захисту.

Вимоги до оформлення курсової роботи. Курсова робота повинна відповідати встановленим вимогам як щодо змісту, так і оформлення. Текстова частина, таблиці, схеми та інші матеріали повинні бути розміщені на одній стороні аркуша. Всі сторінки курсової роботи нумерують арабськими цифрами. Першою з них є титульний аркуш (номер сторінки на титульному аркуші не проставляється), який заповнюють за стандартною формою. На ньому вказують назву навчального закладу, його підпорядкованість, тему курсової роботи із зазначенням підприємства, на матеріалах якого вона виконана, прізвище, ім'я, по батькові студента і викладача.