Смекни!
smekni.com

Особливості вивчення змістової лінії: "Властивості та відношення предметів. Лічба" на уроках математики в початковій школі (стр. 4 из 4)

3. Фронтальна робота за вправою 2.

4. Робота в зошитах.

Учитель малює на комп’ютері, а учні виконують малюнки в зошитах кольоровими олівцями.

– Пропустіть від напису зверху 4 клітинки. Посередині рядка обведіть клітинку червоним олівцем. Над нею намалюйте 3 зелені палички, під нею – 4 жовті. Праворуч від клітинки намалюйте 2 сині кружечки, ліворуч – 5 коричневих кружечків.

III. Підсумок уроку

– Вазон стоїть... (на підвіконні). Над дошкою висить... (годинник). Між Петриком і Марійкою сидить...

Учитель виставляє на набірному полотні 3 ялинки, різні за висотою.

– З якого боку розміщена найнижча ялинка? (Праворуч).

Урок 3

Тема. Порядкова лічба. Поняття "зліва направо", "справа наліво", "один", "всі", "решта", "кожний", "вищий – нижчий". Підготовчі вправи до написання цифр

Мета. Учити лічити вперед і назад, використовуючи порядкові числівники. Ознайомити дітей із розміщенням предметів у просторі з використанням слів "зліва направо", "справа наліво"; уточнити значення понять "один", "всі", "решта", "кожний", "вищий", "нижчий". Ознайомити з напрямками руху "зліва направо", "справа наліво". Вправляти в написанні елементів цифр.

Хід уроку

І. Вивчення нового матеріалу

1. Робота з демонстраційним матеріалом.

Учитель показує на комп’ютері групи предметів (кількість у межах 10), учні рахують їх, використовуючи кількісні числівники. Учитель звертає увагу дітей на те, що останній числівник показує кількість предметів у множині. Предмети останньої множини учні рахують спочатку кількісними числівниками, а потім – порядковими.

2. Робота з підручником.

За вправою 1 учні рахують геометричні фігури по порядку, називаючи їхній колір.

(Перший кружечок – рожевий, другий – синій, і т. д.)

За вправою 2 учні вправляються у лічбі "зліва направо" й "справа наліво", називаючи пташок (перший – снігур, другий – горобець, третя – ластівка, четверта – синиця). Учні доходять висновку, що кількість предметів не залежить від напрямку лічби. Учитель повідомляє, що коли напрям лічби не вказано, то рахують зліва направо.

– Діти! Чи знаєте ви, які з цих пташок відлітають восени в теплі краї? (Ластівка). Скільки ластівок на малюнку? (Одна). Назвіть решту пташок. Усі вони зимують у нас. У цьому випадку говорять: "Усі пташки, крім ластівки, зимують у нас". Або "Ластівка – перелітна пташка, а решта – зимуючі".

3. Гра "Закінчи речення". –Кожна пташка має дзьоб.

– Кожна пташка має... (крила, хвостик, лапки, пір’я...)

– Усі пташки... (літають, щебечуть...)

– Одна з пташок на малюнку має... (берет, галстук, шарф.)

Використовуємо малюнок пташки.

Фізкультхвилинка.

– Вийдіть з-за парт. Станьте лицем до вікна. Зробіть 3 приставні кроки праворуч. Присядьте 5 разів. Зробіть 4 приставних кроки ліворуч. Підніміть вгору руки. Плесніть у долоні. Поверніть голову ліворуч. Поверніть тулуб праворуч, ліворуч і т. д.

II. Повторення вивченого матеріалу.

1. За вправою 3 учні дають відповіді на запитання; називають звірят від найвищого до найнижчого і навпаки.

Використовуємо малюнки, зроблені на комп’ютері.

2. Робота в зошиті.

Учні малюють рядок ялинок, чергуючи вищі й нижчі.

Вчитель виконує ту саму роботу на комп’ютері.

III. Підсумок уроку

Учитель демонструє на комп’ютері предметні малюнки: яблуко, грушку, сливу, буряк, персик.

– Назвіть предмети зліва направо по порядку, справа наліво; усі фрукти; усі овочі.

Закінчіть речення: "Усі, крім буряка, –...". "Буряк – це овоч, а решта – ...".

Урок 4

Тема. Лічба предметів. Поняття "стільки ж", "великий – малий", "найбільший – найменший".

Мета. Учити порівнювати групи предметів за кількістю на основі встановлення взаємно-однозначної відповідності. Закріпити поняття "великий – малий", "найбільший – найменший". Вправляти в написанні елементів цифр.

Хід уроку

І. Повторення вивченого матеріалу

1. Фронтальна робота з лічильним матеріалом.

– Сьогодні до нас на урок прилетів на лебеді Івасик-Телесик. Він летів через осінній ліс і зібрав букет листя (на комп’ютері зображені різні листки). Листки яких дерев ви бачите? (Клена, берези, липи, дуба...) Скільки кленових листків? Березових? ...? Скільки є зелених листків? Жовтих? Червоних?

2. Гра "Курка та курчата". Учитель промовляє слова:

Вийшла курка за поріг

Погуляти у дворі.

А за нею хлоп’ятка й дівчатка,

Жовтенькі курчатка.

Квокче їм курка: "Кудах-тах-тах,

Не ховайтесь у кущах".

Курка клює кілька разів (учитель стукає олівцем по парті різним учням, а вони рахують мовчки і кажуть, скільки разів він стукнув). У цю гру можна грати в масках. Куркою може стати будь-яка дитина.

3. На набірному полотні вчитель виставляє двома множинами 6 їжачків і 6 грибів.

– Чи однакова кількість їжачків і грибів? Як про це можна дізнатись? (Порахувати.) А як по-іншому, не рахуючи? (Утворити пари.)

Один учень виходить до дошки, розставляє їжачків у рядок і кожному "наколює" по грибу.

Який висновок можна зробити? (їжачків і грибів однакова кількість.)

Фізкультхвилинка

II. Вивчення нового матеріалу

Пояснення нового матеріалу

1. Речення про їжачків можна сказати й по-іншому: їжачків стільки ж скільки грибочків; грибочків стільки ж, скільки їжачків.

Учитель виставляє на набірному полотні два ряди кружечків один піл одним: 5 синіх і 4 зелені.

– Чи всі сині кружечки мають пару?

– Чи можна тепер сказати, що синіх кружечків стільки ж, скільки зелених?

2. Робота в зошитах.

а) – Обведіть у рядку 5 клітинок. Намалюйте кружечків стільки, скільки обвели клітинок. У нижньому рядку намалюйте стільки трикутників, що їх було більше, ніж кружечків.

б) Письмове виконання вправ 1, 3 підручника (с. 6).

Динамічна пауза

III. Закріплення понять "великий – малий", "найбільший – найменший"

1. Учитель виставляє на столі 5 великих кубиків і 7 малих. Пропонує учням полічити спочатку великі кубики, а потім – малі.

2. 3а вправою 2 підручника учні називають тварин від найбільшої до найменшої й навпаки; з’ясовують, що мишенята однакові.

IV. Підсумок уроку.

За вправою 3 учні рахують спочатку малі м’ячі, а потім великі.