Із сільськогосподарського обігу вилучається багато родючих земель.
2. Металургійні заводи забруднюють довкілля чадним і вуглскислим газом. Коксовий газ містить пил, пару, сірководень, чадний і сірчистий гази. Але коксовий газ використовують для одержання наприклад добрив.
(Умовний знак 6. Хімічний завод),
3. У процесі одержання сталі у сталеплавильних печах, особливо конвертерах, виділяється багато і димових газів, що також містять отруйний чадний газ.
Проблемна бесіда
.1. Які економічні проблеми має чорна металургія?
(• Погіршення сировинної та паливної баз.
• Велика зношеність промислового обладнання.
•Неефективна технологія видобування та виробництва.
• Неконкурентноздатність продукції на світовому ринку)
2.Які шляхи розв'язання економічних проблем ви знаєте?
(• Підвищення обсягу конкурентноздатної продукції шляхом зниження собівартості.
- Зменшення витрат матеріалів та електроенергії на виробництво продукції.
• Проведення реконструкції та модернізації виробництва.
• Залучення крупних інвестицій.
• Впровадження у виробництво нових високопродуктивних, енергозберігаючих та екологічних технологій, реконструкція прокатних станів)
3.Які шляхи розв'язання екологічних проблем ви знаєте?
(• На сучасних заводах встановлюють фільтри, тепло- й газовлов-лювачі, інші очисні споруди.
•Створення комбінатів, на яких відходи одного виробництва вико- ристовуються як сировина для іншого (безвідходне виробництво)
{Умовний знак 7. Завод будівельних матеріалів).
Учитель географії. В Україні сформовані три головні райони чорної металургії: Донецький; Придніпровський; Приазовський.VI. ЗакріпленняРобота в групахДидактична гра1-а група. Складіть логічні пари між:
Назвіть інші центри виробництва чорної металургії..
2-а група. Аналізуючи карту, виявіть принципи розміщення підприємств галузі. Зробіть висновок.
Основні принципи:
• сировинний, паливний — основні фактори;
• наявність води, електроенергії, споживачів;
• екологічні — з'явилися останнім часом)
3-а група. За допомогою атласу скласти схеми двох районів чорної металургії в Україні.
Обговорюється також питання «Чорна металургія на Дніпропетровщині».
4-а група. Складіть рівняння реакції відновлення Феруму під час виплавки чавуну згідно зі схемою:
VII. Підбиття підсумків уроку.
2.12 Методична розробка дидактичного модуля за темою “Заліза та його сполуки” для класів з поглибленим вивченням математики й фізики
Тема: “Залізо – предствавник елементів побічної підгрупи восьмої групи Періодичної системи хімічних елементів Д.І.Менделеєва”
Мотиваційно-установчий модуль (модуль 1-й, 1 х 30 хв.)
Дидактичні цілі: прищеплення учням інтересу до теми, розвиток внутрішньої мотивації.
Розвивають цілі розвиток ерудиції учнів, пам’ять, уваги, вміння переходити від окремого до загального.
На дошці:
И железная лопата
В каменную грудь,
Добывая медь и злато,
Взрежет страшный путь
М.Ю.Лермонтов
І. Залізо в поезії
Торговали мы булатом,
Чистым серебром и златом
А.С.Пушкин
ІІ. Чи знаєте ви, що…
Людство протягом року використовує близько 500 тонн заліза.
...в організмі дорослої людини міститься 4 г заліза. Залізо входить до складу гемоглобіну крові (75 %). Багато заліза міститься в печінці, селезінці, кістковому мозку. Чимало його і в протоплазмі, де за його участі здійснюється процес внутрішнього дихання. Жіночий організм потребує удвічі більше заліза, ніж чоловічий, якому на добу потрібіїо лише 5 г заліза (жіночому, відповідно,— 10 г).:
…..у земній корі Місяця, в місячних породах поширене залізо двовалентне тому що на Місяці відсутні вода й кисень. У земній корі поширене трьохвалентне залізо.
...у Франції на честь 100-річчя французької революції в 1889 р. за проектом Густава Ейфеля було побудовано відому башту. Її будували протягом двох років, двох місяців і двох днів. її висота — 326 м, маса металевої частини — 7 тис. тонн. На неї було витрачено 1 050 846 залізних заклепок.
III. Хімічна вікторина
1. Среди металлов самый главный,
Важнейший, древний элемент,
В тяжелой индустрии славный,
Знаком с ним школьник и студент
Родился в огненной стихии,
Расплав его течет рекой.
Важнее нет в металургии,
Он нужен всей стране родной
(Залізо)
2. Що означає вираз: “Метал, який принесли в жертву Рудому дияволу”?
(Залізо, а також сталі, що перетворюються на іржу при корозії)
3. Чому морську воду називають “рідкою залізною рудою”?
(Якщо вилучити все залізо, розчинене в морській воді, то його буде стільки, що на кожного жителя планети припадатиме по 35 тонн, у той час як протягом всього існування людства його було вироблено стільки, що на кожну сучасну людину припадає лише по 6 тонн)
4. Хто розкрив таємницю булату?
(Російський металург Аносов).
5. Кому належать слова: “Залізо не лише основа всього світу, найголовніший метал оточуючої нас природи, але основа культури та промисловості, воно знаряддя праці й війни. І важко в усій таблиці Менделєєва знайти інший такий елемент, який був би так тісно пов’язаний з минулими, сучасними та майбутніми долями людства”?
(Академіку А.Є.Ферсману)
IV. Повідомлення
Вальтер Скотт у своєму романі «Талісман» розповідає про змагання у спритності між султаном Саладіном та Ричардом Левове Серце. Під час змагання Ричард мечем розрубав на дві частини спис одного з лицарів. Усі бачили величезну міцність сталі та величезну силу вдарів короля. У відповідь Саладін підкинув у повітря тонке покривало та розсік його шаблею — чудовий доказ гостроти клинка та спритності воїна. Клинок султана був булатний. Це одна з багатьох легенд, що розповідає про чудесні властивості булату.
Булат — знаменита сталь. Перші відомості про булат дійшли до нас від учасників походу Олександра Македонського до Індії — за 2300 років до нашої ери.
Індія була батьківщиною булату. Східні майстри ретельно оберігали таємницю виробництва булату, передаючи її з роду в рід.Таємницю булатної сталі розкрив російський металург Павло Петрович Анасов. Після тривалих дослідів він виготовив у Злотоусі перший булатний клинок. “Лезо булату згиналося без найменших ушкоджень, видаючи чистий і високий дзвін. Відполірований кінець кришив найкращі англійські зубила”, - писав Аносов у “Гірничому журналі”.
Так що ж таке булат, над таємницею якого так довго й завзято билося багато людей? “Залізо й карбон – і нічого більше, - відповідав Аносов, - уся справа в чистоті вихідних матеріалів, у методі охолодження та кристалізації”. А якщо ви хочете дізнатися про десятки тисяч цікавих властивостей заліза та його сплавів, прочитайте книгу Н.А.Мезеніна “Цікаво про залізо”.
Змістовно-пошуковий модуль з використанням особистісно-рольового підходу (модуль 1-й, 2 х 30 хв.)
Дидактичні цілі: ознайомити учнів з основними властивостями заліза та його оксидів і гідроксидів на основі будови атомів та положення в періодичній системі.
Розвиваючі цілі: розвивати почуття відповідальності, хімічну мову, пам’ять, уміння виокремлювати істотне в матеріалі, що вивчається, розширювати ерудицію учнів.
Обладнання: кристалічні гратки,
Тип уроку: виклад нового матеріалу за допомогою особистісно-рольового підходу.
Організатор групи. Сьогодні ми розглянемо залізо та його сполуки за таким планом:
1. Положення Феруму в періодичній системі та будова його атома. Тип кристалічної гратки.
2. Залізо в природі. Способи одержання заліза.
3. Хімічні властивості заліза як простої речовини.
4. Властивості оксидів і гідроксидів феруму (ІІ) і (ІІІ). Якісні реакції на йони Fe2+ та Fe3+
1-й доповідач. Ферум знаходиться в побічній групі VIII групи. На зовнішньому енергетичному рівні в нього міститься два електрони, а на передостанньому — 14. (Показує будову атома Феруму за допомогою динамінного посібника.) Коли в утворенні хімічних зв'язків беруть участь два електрони зовнішнього рівня, Ферум виявляє ступінь окиснення +2; а іноді й один d-електрон передостаннього рівня бере участь в утворенні зв'язків, тоді Ферум виявляє ступінь оксиснення +3. Залізо існує в природі в кількох алотропних модифікаціях: α-залізо — кубічна об'ємноцентрована гратка (демонстру є гратку); -залізо — кубічна гранецентрована ґратка, що має більшу густину упаковки та менший об'єм. (Демонструє гратку.)
1-й опонент. Доповідач правильно й докладно висвітлив положення заліза в періодичній системі, будову атома та можливі ступені окиснення: +2 та +3. Сказано було й про те, що залізо має об'ємноцентровану та гранецентровану кристалічну ґратку. Я хочу задати питання: як нагрівання впливає на властивості заліза та його кристалічну ґратку?
1-й доповідач. Свою відповідь я хочу почати з невеликого коригування і запитання: як нагрівання впливає на кристалічну ґратку, а потім уже на властивості як наслідок.
При 910 °С