3.2 Передумови виникнення ролевої гри в ранньому дитинстві
Виникнення ролевої гри в ранньому дитинстві, пов'язано з формуванням у дитини під керівництвом дорослих наочних дій, тобто суспільних способів вживання предметів, що історично склалися, закріплених. Носіями таких дій є дорослі люди.
Докладне дослідження формування наочних дій в ранньому віці і виникнення передумов ролевої грипроведеноФ.И. Фрадкіною(17). Систематичні спостереження і спеціальні досліди, проведені Ф. И. Фрадкиной з дітьми у віці від одного до трьох років, дозволили намітити основні стадії в розвитку наочних, дій і прослідкувати виникнення елементів ролевої гри (ігрових умов, ролі зміни будови дії).
Перші специфічні дії з предметами з'являються близько року. Автор відзначає, що ще в8 -8,5 місяців дія, що показується дорослим не засвоюється і дитина не відтворює її, а маніпулює з предметом неспецифічним образом. Пізніше, в 10-11 місяців у дітей з'являється відтворення дійз предметами, але тільки в ситуації прямої пропозиції і спільно з дорослим. Нарешті, з'являються і самостійні дії з предметами як тількивони пропонуються дитині або він сам натрапляє на них.
Передумови, до виникнення ролі з'являються з того моменту, коли дитина відтворює дії навколишніх його дорослих. Такі дії дитини подвійні по самій природі: з одного боку, вони є діями, вироблюваними самою дитиною, - це його дії, з іншого боку, вони одночасно є діями іншої людини. Першим підготовчим етапом до виникнення ролі євіднесення дії досамого собедитина помічає, що вироблювана дія є його дія, разом з тим, фактично відтворюючи дії дорослих, дитина ще не входить в роль. Часто в цих випадках дитина називає свої дії в третій особі.
Цей підготовчий етап називається «роллю в дії». Він характеризується тим, що дитина,фактично відтворюючи дії дорослих,ще не бере на себе ролі. Услід за вихователем і прийого допомозі дитина може назвати себе ім'ям того дорослого, дії якого він відтворює. При цьому часто діти ставлять поряд своє ім'я і ім'я того дорослого, дії якого відтворюються:«Оля-няня», - говорять вони. Назва себе ім'ям дорослогоє початкомпорівняння своїх дій з діямидорослих, знаходження в них схожості і пізнавання в своїхдіях дорослих. Як тільки дитина починає помічати,що його дії - це дії, які виконує хтось здорослих, він починає і самостійно називати себе ім'ям дорослого.
Така назва себе ім'ям дорослого до самого кінцяраннього дитинства завжди слідує за дією. Дитина спочаткудіє як дорослий, пізнає в своїх діях діїдорослого. Таким чином, роль народжується з дій, фактично вироблюваних дитиною в грі з предметами. Характерною особливістю ролей дитини в переддошкільному віці є те, що це не узагальнені ролі, а ролі конкретних дорослих. Наприклад, дитина бере на себе роль не няні взагалі, а даної конкретної няні, даної конкретної особи.
Важливий факт зміни функції ляльки в грі - до кінця раннього дитинства лялька впершестає заступником людини, і дитина називає її ім'ям якої-небудь людини. Об'єктивно лялька завжди виконувалацю функцію, будучи іграшкою, що зображаєлюдину, проте для дитини вона до кінця раннього дитинства не виступала в цій функції.
Факт перетворення ляльки з предмету дії дитини в іграшку, представляється нам принципово важливим. Він показує, що іграшки мають свою історію розвитку. Будучи об'єктивно іграшками,вони стають такими для свідомості дитини тільки тоді,коли виникає ототожнення з іграшкою того предмету,який вона зображає. Питання про відношення дитини до предмету своїх дій, як до іграшки, на жаль, досліджень недостатньо, хоч і є надзвичайно важливим для розуміння генезису гри.
Одночасно з розвитком наочних дій, виникненням ігрових дій з предметами, що заміщають не доступні дитині предмети, і формуванням передумов ролі, ускладнюється процес створення дитиною ігрових умов і будова ігрових дій.
На найраніших етапах дитина самостійно не створює ігрових умов всі предмети підбирає дорослий, мимоволі пізніше, дитина, натрапивши на одну іграшку, самостійно підбирає необхідні для гри інші предмети, доповнює один предмет іншими. Нарешті, діти самостійно підбирають необхідні для гри предмети, створюючи таким чином ігрові умови, проте впродовж раннього дитинства створювані дитиною умови -это завжди конкретні наочні умови для дії, усередині яких і на основі яких виникають і уявні умови.
Таким чином, до кінця ранньогодитинства усередині наочної діяльності дитини під впливом дорослих формується, ряд передумов для виникнення ролевої гри. Це наступні передумови:
1) відділення дії від предмету і узагальнення наочних дій;
2) використання одного предмету в якості замінника іншого;
3)пізнавання дитиною в своїх діях дії дорослої людини;
4) самостійне створення дитиною умов для відтворення дій дорослих.
Разом з тим ці окремі елементи не об'єднані ще зв'язком типовим для ролевої гри.Надання в розпорядження дітей іграшок і різноманітної допомоги хоч і видозмінює поведінку дітей проте, за відсутності керівництва ігрова діяльність залишається на рівні маніпулювань або одноманітних дій, що повторюються. Іграшки самі по собі підказують дітям лише обмежені способи їх використання.
Гра виникає у дитини не мимоволі, а за наявності трьохосновних умов:
1)при наявності різноманітних вражень від того, що оточує;
2) при наявності різних іграшок;
3) при частому спілкуванні дитини і дорослих.
Визначальною умовою є безпосередні вказівки і допомогадорослих.
Перехід до ролевої гри вивчений ще далеко не достатньо, але окремі роботи дозволяють представити у загальних рисах його зміст.
Л.С. Славіна (13) вивчала взаємини між роллю, ігровими умовами і наочними діями, вироблюваними дітьми молодшого дошкільного віку. Вона виявила, що головним змістом гри у цих дітей, не дивлячись на ті, що приймаються ними на себе ролі і наявність ігрових умов, є виконання дій з іграшками, що носять характер «ланцюгових» дій, що одноманітно повторюються.
У грі молодших дошкільників співіснують як би незалежні і один з одним не зв'язані моменти - з одного боку, це дії з предметами, що є основним змістом гри, з іншої – церольіігрові умови, що нібито не мають ніякого значення. Л.С. Славіна видаляла з гри умови, безпосередньо пов'язані з підтримкою ролі, узятої на себе дитиною, але що не є предметом прямих дій. Виявилось, що дитина, що узяла на себе роль, при цьому не відмовляється від неїіне погоджується з тим, щоб просто грати з предметам, їй безпосередньо - потрібно готувати «обід», а не просто маніпулювати предметами. Це говорить про те, що роль і ігрові умови вже мають в його діях якусь певну функцію.
У іншій серії дослідів Л.С. Славіна навпаки, із самого початку пропонувала дитині не всі предмети, що «брали» участь в грі, а тільки ті з - них, з якими вона фактично діла. Дитина починала маніпулювати цими предметами. В цьому випадку їїдії цілком визначалися безпосередніми властивостями предметів. На питання, в що вони грають, діти відповідали: «У кубики», «В камінчики», «Так просто». Ні у однієїдитини молодшого дошкільноговіку не виникло при цьому дії, з цими предметами, характерної для ролевої гри. Після цього в гру вводилися такі іграшки, які наштовхували дітей на певний сюжет, створювали нові ігрові умови і можливість узяти на себе ролі. Це відразу змінювало характер гри, хоча діти безпосередньо з новими предметами і не діяли, а продовжували маніпулювати з іграшками, що були в їх розпорядженні. Але тепер дії набувалиіншого характеру. З простого маніпулювання вони перетворювалися на дії, що мають новий і особливий ігровий сенс.
3.3 Розвиток ролевої гри в дошкільному віці
Сюжети ігор дітей дошкільного віку надзвичайно різноманітні і залежать від конкретних умов їх життя.
Не дивлячись на різноманітність сюжетів все ж таки можна намітити їх класифікацію.
Е.А. Аркин (1) запропонував наступну класифікацію:
1. Виробничі, технічні ігри (індустріальні, сільськогосподарські, ремісничі, будівельні);
2. Побутові і суспільно - політичні (сімейний побут, дитячий садок і школа, суспільний побут, суспільно - політичний);
3.Військові ігри (армія);
4. Драматизація (цирк, кіно);
Всі сюжети ролевих ігор в дошкільному віці можна розділити на три великі групи:
1 - ігри з сюжетами на побутові теми;
2 - ігри виробничими темами;
3 - ігри з суспільно - політичними сюжетами.
Деякі сюжети дитячих ігор зустрічаються як у молодших, так і у старших дошкільників (наприклад, ігри з побутовими сюжетами). Проте, як показують дослідження А.П. Усової (14) ,в розвитку сюжетів може бути намічена деяка послідовність. Сюжети дитячих ігор в дошкільному віці розвиваються від ігор з побутовими сюжетами до ігор з виробничими сюжетами і, нарешті, до ігор на суспільно-політичні сюжети. На розвиток сюжетів основний вплив робить знайомство дітей з навколишньою дійсністю. Чим ширше це знайомство дітей, тим, природно, все більш широкий круг дійсності відбивається в сюжетах дитячих ігор.
Сюжети ігор молодших дошкільників одноманітні навітьв межах побутових сюжетів. У середніх і старших дошкільників сюжети ігор стають значно різноманітнішими. На різноманітність сюжетів визначальний вплив робить виховна робота.
При правильній організації знайомства дітей з навколишньою дійсністю і виховній дії вже у дітей молодшого дошкільного віку сюжети ігор стають досить різноманітними. Під час вступу дітей в дитячий сад вони грають, головним чином відтворюючи побут сім'ї, до кінця року ігри стають значно різнообразнішими - діти грають «в дитячий сад», «в перукарню»,«в потяг», «в зоопарк», «в магазин», «в аеродром», «в пароплав», «в їдальню».