Смекни!
smekni.com

Розвивальний потенціал бесіди як методу навчання у сучасній початковій школі (стр. 16 из 21)

1. В
2.3. С
Т
4. К
5. В
6. Л
7. Р
8. П

1.Рідина без кольору, запаху і смаку, яку рослини вбирають коренем із ґрунту. (Вода)

2.Небесне тіло, яке дає рослинам світло і тепло. (Сонце)

3.Живі організми, для яких рослини є кормом. (Тварини)

4.Живі організми, які запилюють великі яскраві квіти рослин. (Комахи)

5.Явище природи, що сприяє запиленню дрібних квітів без нектару. (Вітер)

6.Живі організми, яким рослини дають їжу, одяг, папір тощо. (Люди)

7.Живі організми, які на світлі утворюють поживні речовини. (Рослини)

8.Газоподібне тіло, необхідне для дихання рослин. (Повітря)

ІV. Повідомлення теми і мети уроку.

1. Розповідь вчителя.

Тема сьогоднішнього уроку «Довкілля рослин. Охорона рослин». На уроці ви дізнаєтеся, як рослини пристосувалися до різних умов існування у довкіллі, а також про те, чому і як потрібно охороняти рослини.

V. Первинне сприймання і усвідомлення нового матеріалу

1. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про довкілля рослин.

Рослини не можуть існувати самі по собі, вони тісно пов'язані з тим, Що їх оточує. Усе, що оточує рослину в природі, називають її довкіллям.

Розгляньте малюнок у підручнику на с. 126 і дайте відповідь на запитання: — Що з того, що оточує дуб, необхідне для його існування, без чого він загине?

Для життя дуба, як і всіх рослин, потрібне світло, тепло, повітря, вода, грунт із мінеральними солями. Без цього рослини не зможуть рости і розвиватися, живитися, дихати, розмножуватися. Світло, тепло, вода, повітря, грунт із мінеральними солями — це умови, необхідні для життя рослин.

Проте умови життя на Землі дуже різні. Є місця, де літо коротке, а зима довга і дуже холодна (бувають морози - 40-50°С), дмуть сильні вітри, ґрунт промерзає настільки, що влітку розмерзається лише на поверхні. В інших місцях навпаки, влітку дуже спекотно (температура в тіні +45°С), опадів випадає дуже мало.

Здавалося б, що за таких умов рослини не зможуть вижити і в таких місцях їх немає. Але це не так. Майже в усіх куточках Землі живуть рослини, тому що вони пристосувалися до різних умов довкілля. — Як ви розумієте слово «пристосувалися»?

Пристосувалися, тобто набули таких ознак, які допомагають рослинам виживати у довкіллі.

2. Розповідь з елементами практичної роботи з метою формування уявлення про пристосування рослин до різних умов існування.

На с. 128 у підручнику зображені рослини посушливих місць і рослина, яка живе у водоймі. (На дошці можна розмістити додаткові ілюстрації із зображенням рогозу, очерету, калюжниці, стрілолисту і інші) — Порівняйте ці рослини. Результати запишемо в таблиці на дошці.

Органи Рослини посушливих місць Рослини надмірно зволожених місць
Листки Дрібні, вузькі або товсті, м'ясисті Великі, довгі
Корені Довгі, розгалужені Короткі
Стебло Коротке Довге

— Поміркуйте, чому рослини посушливих місць мають довгі розгалужені корені, але дрібні й вузькі або товсті й м'ясисті листки.

Завдяки довгому і розгалуженому корінню рослини посушливих місць вбирають воду, яка є глибоко під землею, або ту, яка випадає на поверхню із вранішньою росою. Дрібні листки випаровують мало вологи, а рослини із товстими і соковитими листками запасають воду, яку потім витрачають.

Отже, довге коріння і дрібні або товсті, м'ясисті листки— це ознаки пристосування рослин до виживання в умовах нестачі води.

— Чому у рослин, які живуть в умовах надмірного зволоження, великі листки і короткі корені?

Цим рослинам не потрібно бережливо витрачати воду, бо її багато. Тому вони випаровують її через велике листя. А корені не ростуть великими і довгими, оскільки дуже часто вони занурені у воду.

Отже, великі листки і коротке коріння — це ознаки пристосування рослин до виживання в умовах надмірного зволоження.

Ви знаєте, що рослинам для життя потрібне світло, а в лісі під деревами світла дуже мало, проте там теж ростуть рослини.

Розгляньте рослини, які ростуть у лісі під деревами. (Вчитель демонструє ілюстрації із зображенням конвалії, папороті, копитняка, воронячого ока.)

— Які листки у цих рослин?

У рослин, що живуть у затінених місцях, великі листки, щоб якомога більше вловити світла, яке пробивається крізь гілки дерев.

Таким чином, великі листки— це ознака пристосування рослин до виживання в умовах незначного освітлення.

VІ. Осмислення учнями сприйнятого матеріалу.

1. Робота з підручником з елементами розповіді з метою формування уявлення про пристосування рослин до захисту від знищення.

—На с. 129 у підручнику прочитайте частину статті «Чи можуть рослини захищатися» до малюнка і дайте відповіді на запитання, які у ній поставлені.

2. Вправа (відгадайте загадку):

Їх не сіють, про них не дбають,

А вони все одно виростають. (Бур'яни)

3. Бесіда евристична.

— Як люди ставляться до бур'янів? Чому?

Люди постійно знищують бур'яни, тому що вони перешкоджають росту тих рослин, які вони вирощують для своїх потреб. Але бур'яни не зникають.

— Чому це відбувається? Щоб знайти відповідь на це запитання, розгляньте на малюнку в підручнику (с. 129) пирій і опишіть його будову.

У пирію прямостояче стебло з довгими вузькими листками. Квіти дрібні, зелені, зібрані у вузький колос. У ґрунті пирій має кореневище.

— Пригадайте, як розмножуються рослини, у яких є квіти і кореневище.

Рослини, у яких є квіти і кореневище, розмножуються і насінням, і кореневищем.

4. Розповідь вчителя.

Отже, такі бур'яни як пирій, осот, березка польова захищаються від знищення тим, що можуть розмножуватися різними способами. Навіть, якщо не утвориться насіння, то рослини, які мають кореневище, все одно не зникнуть. Достатньо, щоб у грунті залишилася хоча б частина кореневища, як із неї виросте нова рослина. Недарма пирій називають «вогнем полів». Якщо його не знищувати, він швидко розростається, утворюючи суцільні зарості.

5. Бесіда з елементами розповіді.

— Чи бачили ви, які бур'яни ростуть на полях із посівами пшениці, цукрових буряків?

Кукіль, мак, волошка, лобода, грицики, щириця— дуже поширені бур'яни, хоча у них немає кореневища. (Вчитель демонструє ілюстрації із зображенням бур'янів.)

— Розгляньте плід маку, в якому міститься насіння. Яке насіння у маку? Скільки його?

У маку утворюється дуже багато дрібного насіння, завдяки чому він виживає. Як би мак не знищували, йому достатньо кількох насінин, щоб знову утворити безліч насіння.

Отже, бур'яни, у яких немає кореневища, захищаються від знищення, утворюючи дуже багато дрібного насіння.

Таким чином, ви дізналися, що рослини можуть захищатися від знищення, завдяки чому вони виживають і не зникають. Від знищення рослини захищаються колючками, шипами, гірким смаком, жалкими волосками, здатністю утворювати багато дрібного насіння і розмножуватися кореневищем.

6. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про причини зникнення рослин у природі та шляхи їх збереження.

—Чи можуть тварини жити без рослин? Що дають рослини тваринам?

—Чи може людина жити без рослин? Що дають рослини людям?

Без рослин на Землі не було б ні тварин, ні людей. Рослини виділяють у повітря кисень, яким дихають живі організми. Рослини дають тваринам і людям їжу. Серед рослин знаходять притулок і будують житло тварини. Та й людині важко обійтись без рослин у будівництві, адже багато чого роблять із дерева. Рослини дають людям сировину для виготовлення тканин (льон, бавовник), паперу (сосна, ялина), меблів (дуб, бук), ліків (полин, звіробій, подорожник, кропива) та неповторну красу лісів, луків, садів, полів.

Кількість людей на Землі зростає, а отже, зростає й потреба в рослинах. З усіх живих істот рослини найбільш беззахисні. Вони не можуть втекти від пожежі чи зловмисників, які їх нищать.

— Що ж загрожує рослинам?

Рослинам загрожує господарська діяльність людини, внаслідок якої міліють ріки, виснажується грунт, вирубуються ліси, забруднюється все навколо. Тому до рослин треба ставитись бережно, збільшувати їх кількість, дбати, щоб вони не зникли. У світі під загрозою зникнення перебуває майже 30 тисяч видів рослин. Деякі втрачені назавжди і ніколи не відновляться. В Україні нараховується більше 200 видів рідкісних і зникаючих рослин. Серед них: сон-трава велика, півонія вузьколиста, лілія лісова, нарцис вузьколистий, підсніжник звичайний, шафран Гейфеля, ковила волосиста, горицвіт весняний. Усі ці рослини перебувають під загрозою зникнення.

— Що потрібно робити, щоб зберегти і примножити рослинний світ?

Рідкісні рослини у нашій країні занесені до Червоної книги України. Ця книга— сигнал тривоги, попередження, про те, що цих рослин дуже мало, і вони потребують охорони. На ділянках, де ростуть рідкісні й зникаючі рослини, люди створюють заповідники. На території заповідників заборонені будь-які роботи, тут не можна вирубувати дерева, зривати рослини. За це згідно із Законами України передбачено покарання.

Але кожен із нас може допомогти у збереженні та примноженні рослинного світу. Адже бережного ставлення потребують всі без винятку рослини.

— Як діти можуть допомогти рослинам?

Діти також можуть внести свою часточку у справу збереження рослин. У першу чергу, бережно ставитись до рослин: не топтати і не зривати їх, не ламати гілки дерев і кущів, не забруднювати ліси і луки. Діти повинні допомагати дорослим у насадженні дерев і кущів. Якщо ви будете так ставитись до рослин, вони віддячать вам за це.

VIІ. Закріплення нового матеріалу.

1. Робота в зошиті із друкованою основою.

а) Колективне виконання завдань 1-2 (с. 42).