Читання речень про квіти. Відповіді на запитання.
- Коли сіють чи висаджують квіти? Коли починають цвісти квіти і скільки вони цвітуть? Які ще є пори року?
Подивіться, на яку пору року вказують предмети, зображені на малюнку.
- Прочитайте слова ліворуч і подумайте, що вони можуть означати. (Діти читають спочатку мовчки, а потім голосно назви місяців і колективно визначають, яка пора року їх о’'єднує. Доповнюють текст назвами зимових місяців.)
Читаємо пари слів, записаних на дошці: зима — зими, весна — весни. Учитель подає зразок правильної вимови слів з ненаголошеними голосними.
- Чому ми написали в слові зима букву й, а не еі. Прочитаємо слово зими. Назвіть наголошений склад (зи-).
В українській мові прийнято писати в ненаголошеному складі таку саму букву, яку пишемо в наголошеному.
Послухайте, як я читаю слово весна, а ви прочитайте слово поруч із ним. Чому в слові весна в ненаголошеному складі написали еі (Бо в наголошеному складі вимовляємо звук [е].)
Читання у кольорових рамках букв, що позначають голосні звуки (с. 86). Запитуємо, чому букву я записали під буквою а, ю — під у? (Обидві букви можуть позначати звук [а], [у].)
Звертаємо увагу учнів на те, що в кольорових рамках ь стоїть окремо від інших букв. А чому? Нехай діти запропонують свої відповіді.
Тема. Закріплення вживання м’якого знака на письмі. Буквос-получення ьо
Мета: закріпити вміння робити звуко-буквений аналіз мовлених слів із м’яким знаком, записувати звукову модель слів з позначенням м’якості приголосного перед о, друкувати й читати слова з буквою ь, буквосполученнями йо, ьо; розвивати вміння римувати слова, складати речення за поданою схемою.
Підготовка до вивчення нового матеріалу.
Скоромовка
Лом зламали, льон зв’язали.
Учимося спочатку повільно, а потім швидко промовляти скоромовку. Пропонуємо: назвати слова, в яких є звуки [л], [л']; серед них знайти односкладові слова і зробити їх повний звуко-буквений аналіз, записати ці слова та їх звукові моделі.
- Як позначимо м’якість приголосного в слові льоні Скільки букв у словах льон, ломі А звуків? Що позначає буква “м’який знак”?
Робота за Букварем.
Читання злиття з твердими й м’якими приголосними та о.
Читання слів з парними твердими й м’якими приголосними, з’ясування їх значення через тлумачення (лоно — відкритий простір на свіжому повітрі) або складання речень із словом.
Бесіда.
- Поміркуймо разом: як називаються люди, які вирощують льон? Для чого вирощують льон? Що виготовляють з льону? Як складають льон у полі?
Підсумовуючи, учитель звертає увагу, що вирощування й обробка льону — це складна й важка праця; з льону виготовляють не тільки красивий, а й зручний, приємний для тіла одяг.
Читання тексту та бесіда за прочитаним.
Читання слів у стовпчиках. Звертаємо увагу на правопис слів з м’яким знаком, буквосполученнями йо та ьо, з ненаголошеними голосними (синіти — синій). Спонукаємо учнів поставити питання до слів кожного стовпчика та визначити, що вони називають.
Складання речення за схемою. (Синій льон росте у полі. Веселі діти стали в коло. Білобока сорока сіла на дерево).
Читання рукописного тексту. Звернути увагу на правопис слів із буквосполученням ьо.
Якщо залишиться час, можна запропонувати дітям вивчити вірш зі слів учителя.
Через річечку місток - кольорове диво.
Ми по ньому у лісок з лялькою ходили. В.Басюк
— Назвіть слова з м’яким знаком.
На наступному уроці вірш можна надрукувати на дошці й запропонувати прочитати слова з м’якими приголосними та пояснити спосіб їх позначення.
Підсумок уроку.
— Чим відрізняється буква ь від інших вивчених букв?
— Що позначає на письмі буква ь? Коли ми пишемо ь?
Тема. Буква Є є. Позначення буквою Є є м’якості приголосних і звука [е] та злиття звуків [йе]
Мета: навчити на слух порівнювати тверду та м’яку вимову парних твердих і м’яких приголосних перед [е] та відповідно позначати на письмі м'якість приголосного буквою е, навчити виділяти на слух злиття звуків [йе], визначати їх місце в слові — на початку слова, складу, після голосного — та позначати злиття буквою с, допомагати дітям зрозуміти, як важливо розвивати свої здібності до будь-якої роботи.
Підготовка до вивчення нового матеріалу.
— Діти, наша казка про звуки й букви має продовження.
Тож послухайте, що ще відбулося в палаці Азбуки.
Коли всі звуки і букви трохи заспокоїлися, вгорі щось зашелестіло і легенький вітерець тихенько опустив на землю букву Е. Вона дуже любила подорожувати і часто літала з лелеками, лебедями на озера, а то й далеко за море.
“Е-е-е, - промовила буква Е, — тут діється щось цікаве. А де ж була я, де?” Вона піднялася на ґанок, де відпочивав звук [й], і тихенько присіла біля нього, зітхнувши: “Е-е-е!”
Звук [й] почув знайоме зітхання, прокинувся і промовив:
-Як добре зазвучало — [е]! Зі мною разом так це буде: [йе]. Ми подаруємо Азбуці ще одну букву! Ти, букво Е, зніми, будь ласка, з обличчя свою вуаль!
Буква Е не забарилася це зробити, і всі побачили чудову букву Є є (учитель показує букву — велику й малу).
- Віднині там, де поруч разом звучатимуть два звуки [й, е], там буква Є запише слово Є!
Це гарне слово, бо як Є — то Є: добробут, щастя — і усе твоє. Ще буде складом Є у нашій мові: є-нот і Є-ва — [йе] звучить у слові — Таку промову виголосив [й]. Тут приголосні стали в ряд, і як завжди — найближче всі м’які. Торкнулася їх буква Є, та не до всіх дістала. Найближче “єн”, і “те”, і “ел” стояли, і буква Є усім їм так сказала:
— На м’якість звуків ваших я вкажу. Сама ж звучатиму, як [е] —після м’якого.
Сподобалася всім така промова. А сонечко сховалось вже за гаєм.
— І ми, здається, теж відпочиваєм, — сказали букви Е та Є.
Усе затихло. Мир і благодать. Старенький місяць виглянув з-за хмар.
— Є — буква, і на мене чимось схожа, — промовив тихо й покотився далі. Багато ще було у нього справ. О. Катрин
— Нас із вами теж Буквар уже чекає. Сподобалася вам казка? Про що ви дізналися з неї сьогодні? Мабуть, стомилися трохи й ви. Послухайте смішинку-скоромовку й відпочиньте.
Євген горіхи роздає:
Оце моє, оце твоє...
А це чиє?
Це теж моє!
Ти ж бач — горіхів не стає...
А в вас такий Євгенко є,
що так горіхи роздає? Л.Пшенична
Діти кілька разів промовляють скоромовку за вчителем, а потім самостійно. Учитель запитує:
— У яких словах скоромовки разом вимовляємо звуки [й], [е]? Якою буквою позначимо їх на письмі в цих словах? (Буквою є.)
Робота за Букварем.
Читання букви Є є ти підпису під малюнком на с. 94.
— Запишемо букву є Є — малу й велику, а із словом є придумаємо речення.
Наприклад.
Є у мене мама,
є у мене тато,
є у мене ще бабуся,
є дідусь і братик.
Сад і хата в мене є,
є подвір’я, котик є.
Є у мене... є, є, є...
Та не все воно моє.
Є для всіх, на всю сім’ю,
а я дуже всіх люблю! О.Катрич
Отже, буква Є є може бути й окремим словом. Пригадайте, які ще букви можуть бути окремим словом? (І, у, я, а.)
Заучування вірша зі слів учителя.
Ясне сонце в небі сяє,
тепло літнє посилає.
Справжнє літечко прийшло!
Скільки дива принесло! О.Катрич
Звуко-буквений аналіз слів ясне, літнє. Виділення в злитті -не, -не звуків [н], [н'], позначення на письмі м’якості звука [н'] буквою е.
Читання злиття з твердими та м’якими приголосними перед [е] та позначення звука [е] буквами е, є (с. 94).
Читання слів Букваря із злиттям не, не (с. 94). Пояснення значення слів, складання речень з деякими з них за вибором учнів. Пошук серед них слів з протилежним значенням.
Читання вірша на с. 94 учителем, а потім учнями. Добір заголовка до вірша з поданих: Синь. Синє все... Художник. Учитель спонукає дітей до обгрунтування свого вибору. Ставить запитання:
Яким ви уявляєте художника: добрим чи сердитим, веселим чи сумним, дуже серйозним чи жартівником, щедрим чи скупим, щасливим чи нещасливим? (Ці слова вчитель може надрукувати на дошці парами, користуючись квадратиком для позначення букв, яких діти не вивчали.)
Тільки добра, весела, щаслива, щедра душею людина, яка любить людей, природу і хоче про все розказати, поділитися своєю радістю з іншими, може все в природі побачити, відчути простір і велич навколишнього світу і намалювати все це фарбами, словами вірша або просто поділитися своїми думками, — так підсумує вчитель те, що скажуть діти.
- Прочитайте ще раз вірш і скажіть, що малював художник? (Небо, море, мабуть, поле, бо в полі синій льон цвіте; дитину з синіми очима; і дні, і ночі — все у нього було синє, бо художник був щасливий.) Так скажуть діти, а вчитель допоможе, узагальнить їхні думки і продовжить:
- Давайте порівняємо малюнок із текстом. Чи є щось схоже в художника й поета? Що саме? (У художника — на морі корабель; синє небо, птахи в небі. Поет не знав, як це все описати. Від щастя слів не вистачило в нього. Та й нам він дав можливість поміркувати.)
Повторення,
Розгляд променевих таблиць на с. 94.
- Якими буквами позначаються голосні звуки після твердих приголосних?
- Якими буквами позначається м’якість приголосних на письмі? (Буквами я, ю, є, і, ь.) Які з них можуть позначати два звуки? Яка буква не позначає звука? Яка буква позначає завжди два звуки?
Читання в кольорових рамках букв, що позначають голосні звуки. Учитель запитує:
—Які букви в рамці можуть позначати два звуки? Які з них, крім
цього, позначають ще й м’якість приголосних?
Читання слів із буквою є на с. 95.
Після того як діти прочитали кілька разів слова пошепки і вголос, учитель пропонує:
Прочитайте імена людей; імена хлопчиків; імена дівчаток; слова, що називають дії.
На яке питання відповідають слова, що називають дії предметів?
Перед тим як читати вірш “У зоопарку”, учитель пояснить значення слова вольєр. (Це майданчик для утримання тварин, загороджений металевою сіткою.)