При авторитарному стилі переважає низька навчальна мотивація і у цих підлітків несформований мотив досягнення. Прояви прагнення до успіху в навчальній діяльності таких підлітків були ситуативними, малопередбачуваними, детермінованими короткочасною, поверховою зацікавленістю до окремих предметів. Між самооцінкою і пізнавальним мотивом виявлена позитивно значима залежність, що означає, чим вище пізнавальний мотив у школярів, тим вище його самооцінка. Відповідно при демократичному стилі керівництва виявлено високий пізнавальний мотив. Таким чином, можна стверджувати, що демократичний стиль сприяє формуванню високої самооцінки. В класах із домінуванням авторитарного стилю у підлітків спостерігається високий рівень загальної тривожності, власне оціночної, шкільної та міжособистісної. У підлітків також визначено незначне зниження настрою у 40% випробуваних, значне зниження настрою у 55% та у 5% - глибоке зниження настрою. Даним респондентам властиво подавлений стан, низька самооцінка.
Висновки
Метою управління є ідеальний образ бажаного, можливого і необхідного стану об‘єкту, відносно якого формулюється мета. Управління педагогічними працівниками – це специфічна функція управлінської діяльності, головним об‘єктом якої є люди, що входять в певні соціальні групи, трудові колективи. Як суб‘єкт управління виступають керівники і спеціалісти, які виконують функції управління стосовно своїх підлеглих. Управління педагогічним персоналом навчального закладу – це цілеспрямована діяльність керівного складу на розробку концепції, стратегій кадрової політики і методів управління людськими ресурсами. Управління педагогічними працівниками навчальних закладів ґрунтується на принципах.
Вивченням проблем управління педагогічним персоналом у навчальному закладі займалося велика кількість вчених. Педагогів, дослідників. Наприклад таких, як: М. Кондакова, Ю. Конаржевського, М. Сунцова, Т. Шамової, Акофа, А. Берга, Л. Берталанфі, К. Боудцінга, Н. Вінера, У. Ешбі.
Управлінська діяльність керівника навчального закладу – система дій, що має певну методологічну, управлінську концепцію і спрямована на вирішення організаційних, педагогічних, соціальних завдань, пов‘язаних із досягненням позитивних результатів у процесі функціонування і розвитку освітнього закладу. Організовування – це функція управління, сутність якої полягає у визначенні місця і ролі кожного члена колективу в досягненні поставленої мети.
Розвиток системи освіти в Україні визначається Державною Національною програмою „Освіта (Україна XXI століття)”, Законами України „Про освіту”, „Про загальну середню освіту”, в яких одним із основних завдань є формування якісного кадрового потенціалу, створення умов для постійного підвищення освітнього рівня педагогічних працівників. Реалізація цих завдань можлива за умови змістовної організації безперервного навчання, контролю та оцінювання педагогічних працівників, мета якого – сприяння постійному творчому зростанню підвищенню науково-методичного рівня, і досягнення на цій основі значного вдосконалення педагогічної майстерності. Керівник проводить контроль та оцінку педагогічного персоналу навчального закладу. Завдяки педагогічному аналізу в кожній конкретній ситуації можуть своєчасно розв’язуватися найбільш ефективні завдання, які постають перед педагогічним колективом у його повсякденному житті. У цьому й полягає смисл управління.
Список використаної літератури
1. Трейси Д. Менеджмент с точки зрения здравого смысла.-М.: Автор,1993
2. Джерело: Пугачев В.П. Руководство персоналом организации.- М.: Аспект-Пресс,1999.- С.138-139
3. Маркова А.К., Матис Т.А., Орлов А.Б. Формирование мотивации учения. - М.: Просвещение, 1990. - 192 с.
4. Реан А. А. Психологическая энциклопедия. Психология человека от рождения до смерти - С- Петербург: Олма- Пресс, 2002.
5. Реан А.А., Коломинский Я.Л. Социальная педагогическая психология. - СПб: 1999. - 416с.