Смекни!
smekni.com

Термінологічна робота на уроках зоології (стр. 6 из 9)

Хід уроку

І. Підготовка учнів до вивчення нового матеріалу:

1. Актуалізація опорних знань.

Запитання до учнів: 1. Опишіть будову пагона. 2. Які видозміни пагона ви знаєте? 3. Як розмножуються голонасінні рослини?

ІІ. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя.

Квітка - орган розмноження покритонасінних рослин. У квітках відбувається гаметогенез, запилення, запліднення, розвиток зародка й утворення плоду з насінням.

Таблиця 1 Будова квітки

Елемент квітки Опис Виконувані функції
1 2 3
Квітколоже Вісь квітки, на якій розташовуються інші частини квітки. Може бути опуклим, подовженим, укороченим, плоским або увігнутим Поєднує всі частини квітки в єдине ціле. У деяких видів бере участь в утворенні плодів (ожина, суниця, лотос)
Стерильні частини квітки (оцвітина)
Чашечка Зовнішня частина подвійної оцвітини, що складається з чашолистків. Може бути роздільнопелюстковою або зрослолистною Захист інших частин квітки від зовнішніх впливів
Віночок Внутрішня, звичайно яскраво забарвлена частина подвійної оцвітини, що складається з пелюсток. Може бути роздільнопелюстковим або зрослопелюстковим Залучення організмів, що запилюють квітку
Генеративні частини квітки
Тичинки Чоловічі генеративні органи квітки, що складаються з тичиночної нитки і пиляка Виробництво пилка
Маточки Центральна частина квітки, що складається із зав'язі і рильця, які часто розташовані на стовпчику. Утворюються в результаті зрощення країв одного або декількох плодолистиків Слугує місцем розвитку жіночого гаметофіта, сприймає пилок, бере участь у заплідненні й утворенні плоду

Типи квіток.

Двостатеві квітки — містять нормально функціонуючі тичинки і маточки (яблуня, вишня, груша, тюльпан).

Одностатеві квітки — містять функціонуючі генеративні органи тільки одного типу: або маточки (пестичні або жіночі квітки), або тичинки (тичиночні або чоловічі квітки).

Рослини, що мають одностатеві квітки, поділяють на дві групи. В однодомних рослин і чоловічі і жіночі квітки розташовані на одній рослині (кукурудза, огірок). У дводомних рослин чоловічі і жіночі квітки розташовуються на різних особинах (обліпиха, тополя).

Квітки можуть мати різну форму. За цією ознакою їх поділяють ' на актиноморфні (мають дві або більше осі симетрії, наприклад, яблуня, тюльпан, капуста), зигоморфні (мають тільки одну вісь симетрії, наприклад, горох, квасоля, біла акація) і асиметричні (не мають осей симетрії, наприклад, гладіолус, кінський каштан).

ПІ. Виконання лабораторної роботи

Лабораторна робота № 12. Будова і різноманітність квіток.

Мета: ознайомитися з особливостями будови і різноманітністю квіток.

Обладнання і матеріали: колекції або зразки рослин із різними типами квіток, фіксовані квіти, лупа, препарувальний набір, зошит, підручник.

Хід роботи:

1. Розгляньте запропоновані вам квітки і порівняєте їхню будову з малюнками в підручнику і таблицями.

2. Знайдіть у квітках маточки, тичинки, оцвітину, квітколоже, квітконіжку.

3. Намалюйте схему будови квітки, і позначте квітконіжку, квітколоже, чашечку, віночок, тичинки, маточку.

4. Виберіть із запропонованих квіток ту, котра має тичинки і маточку.

5. Відокремте одну тичинку і знайдіть на ній тичинкову нитку і пиляк. Замалюйте тичинку і позначте на малюнку тичинкову нитку і пиляк.

6. Відокремте маточку. Використовуючи лупу, знайдіть рильце маточки, стовпчик і зав'язь. Зверніть увагу на те, що якщо зав'язь утворена декількома плодолистиками, то на рильці маточки буде видно сліди їхнього зрощення.

7. Замалюйте маточку і позначте на малюнку рильце маточки, зав'язь і стовпчик.

8. Запропоновані вам квітки розділіть на дві групи. В одну з них зберіть квітки з простою оцвітиною, а в другу квітки з подвійною оцвітиною. Порівняйте їх між собою.

9. Підрахуйте кількість членів оцвітини в запропонованих вам квітках. Зверніть увагу на те, що отримані цифри кратні 3, 4 або 5.

10. Зверніть увагу на симетрію квіток. Знайдіть правильні і неправильні квітки.

11. Зверніть увагу на квітки, у яких є тільки тичинки або тільки маточки (одностатеві квітки) і порівняєте їх із двостатевими квітками.

12. Заповніть таблицю і зробіть висновок, у якому вкажіть, які функції виконують різні частини квітки. Рекомендується розглянути 5-6 рослин.

Таблиця 2 Порівняльна характеристика квіток різних рослин

Особливості будови квітки
Рослина Тип оцвітини (простий, подвійний) Кількість членів оцвітини Наявність тичинокі маточки Тип симетрії квітки (правильний, неправильний)

IV. Домашнє завдання: § підручника.


Додаток 4

План-конспект уроку:

Будова і функції насіння

Мета: ознайомити учнів з функціями насіння, розглянути будову насіння.

Обладнання і матеріали: таблиці „Будова квітки”, „Запилення квіток”, „Подвійне запліднення у квіткових рослин”, „Плоди і насіння”, муляжі і набори насіння і плодів.

Базові поняття і терміни: насіння, білкові і небілкові насіння насінна шкірка, зародок, сім'ядолі, ендосперм.

Концепція уроку: дати визначення насіння і розглянути будову насіння квіткових рослин. Звернути увагу на різні способи запасання поживних речовин у насінні, пояснити функції ендосперму і сім'ядолі. На конкретних прикладах показати відмінності в будові насіння різних рослин. Розглянути функції різних частин насінини.

Хід уроку

І. Підготовка учнів до вивчення нового матеріалу

1. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

Запитання до учнів.

1. Яку роль у подвійному заплідненні відіграє центральна клітина?

2. Що таке насінний зачаток?

3. Що таке зародковий мішок?

4. Які переваги дає подвійне запліднення в порівнянні із заплідненням голонасінних рослин?

Повідомлення учнів.Насінина і її значення в житті рослин.

II. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя. Насінина орган статевого розмноження і розселення насінних рослин, що розвивається із насінного зачатка.

До складу будь-якої насінини входить насінна шкірка, зародок і запас поживних речовин.

Основні елементи насінини

Назва елемента Особливості будови Функції
1 2 3
Насінна шкірка Утворюється з покривів насінного зачатка. Представлена щільною оболонкою, що частіше має темне забарвлення Захист насіння від несприятливих зовнішніх впливів
Зародок Утворюється із зиготи. Складається із зародкового кореня і зародкового пагона. У зародкового пагона виділяють зародкове стебло і зародкову бруньку. На недиференційованому зародку розвиваються перші листки — сім'ядолі, що за своєю формою й анатомічною будовою сильно відрізняються від звичайних листків Із зародка розвивається доросла рослина. Сім'ядолі у різних рослин можуть виконувати різні функції (постачання зародка поживними речовинами або фотосинтез)
Ендосперм(від гр.еndon – всередині насіння) Поживна тканина, що розвивається в насінні квіткових рослин із триплоїдної центральної клітини. Ендосперм може мати різну консистенцію (бути твердим або рідким), а також містити різні типи поживних речовин (крохмаль, олія тощо). У деяких рослин ендосперм у насінні відсутній (він поглинається зародком на ранніх стадіях розвитку) Забезпечує поживними речовинами зародок, що розвивається

У насіннях рослин поживні речовини можуть бути зосереджені І сім'ядолях або в ендоспермі. Насінини, в яких поживні речовини зосереджені в ендоспермі, називаються білковими. Насінини, в яких поживні речовини зосереджені в сім'ядолях, називаються небілковими.

ІІІ. Закріплення та узагальнення вивченого матеріалу.

Завдання для учнів для кращого запам’ятовування термінів: „Підкресли одною рискою назви, які відносяться до будови насіння, а двома до складу насінь: шкірка, крохмаль, зародок, білок, брунька з листочками, жир, сім'ядолі, мінеральні речовини, стеблинка, вода”

IV. Домашнє завдання: § підручника.


Додаток 5

План-конспект уроку:

Гриби - безхлорофільні і гетеротрофні організми. Загальна характеристика царства Гриби

Мета: ознайомити учнів з особливостями будови і способом живлення грибів, класифікацією царства Гриби; розвивати поняття про різноманітність живих організмів; виховувати любов до природи.

Базові поняття і терміни: мікологія, спорангій, конідії, аскоспора, базидіоспора.

Обладнання:настінні таблиці „Гриби”, натуральні об'єкти, муляжі, малюнки.

Хід уроку

І. Підготовка учнів до вивчення нового матеріалу:

1. Актуалізація опорних знань

Бесіда за запитаннями.

1. Які царства органічного світу ви знаєте?

2. Чому гриби виділяють в окреме царство?

2. Мотивація навчальної діяльності

Повідомивши тему, мету і завдання уроку, учитель пояснює етимологію і семантику терміна „мікологія” (від грец. mikos — гриби, logos — учення). Учні записують новий термін до своїх зошитів.

ІІ. Вивчення нового матеріалу

Розповідь вчителя. 1. Гриби — безхлорофільні, гетеротрофні живі організми.

(Учитель пояснює, а учні складають у зошитах відповідні схеми.)


.