58. Програми середньої загальноосвітньої школи. 1–4 (1–3) класи. – К.: Початкова школа, 2002.
59. Речь. Речь. Речь. / Под ред. Т.А. Ладыженской. – М.: Педагогика, 1990.
60. Розвиток навички читання (мет. рекомендації І. П. Ґудзик) – К.: Освіта, 1993.
61. Роздольський О. Галицькі народні казки: Етнограф. зб. – Львів, 1999.
62. Рошияну Н. Традиционные формулы сказки. – М., 1974.
63. Рудченко И. Народные южно-русские сказки. – Киев, 1869.
64. Русова С.Т. Пед. твори в 2 т. – К., 1986.
65. Савченко О.Я. Читанка для 2 класу (частина перша). – К.: Освіта. – 2002.
66. Савченко О.Я. Читанка для 2 класу (частина друга). – К.: Освіта. – 2002.
67. Савченко О.Я. Читанка для 3 класу (частина перша). – К.: Освіта. – 2003.
68. Савченко О.Я. Читанка для 3 класу (частина друга). – К.: Освіта. – 2003.
69. Савченко О.Я. Читанка для 4 класу (частина перша). – К.: Освіта. – 2004.
70. Савченко О.Я. Читанка для 4 класу (частина друга). – К.: Освіта. – 2004.
71. Савченко О.Я. Підготовка учнів до сприймання нових художніх творів на уроках читання // Початкова школа. – 1990. – №3. – С. 18–26.
72. Савченко О.Я. Урок в початкових класах. – К.: Освіта, 1993.
73. Салькова Т.П. Методика обучения чтению. – М.:ТЦ. «Сфера», 2000.
74. Сальникова Т.П. Методика обучения грамоте. – М.: ТЦ «Сфера», 2000.
75. Сальникова Т.П. Методика преподавания грамматики, правописания и развития речи. – М.: ТЦ «Сфера», 2000.
76. Светловская Н.Н. Методика внеклассного чтения. – М.: Просвещение, 1991.
77. Светловская Н.Н. Основы науки о читателе. – М.: Педагогика, 1993.
78. Светловская Н.Н., Пиче-оол Т.С. Обучение детей чтению: Практическая методика. – М.: Академия, 2001.
79. Січовик І. Загадкова абетка // Початкова школа. – 1990. – №З. – С. 36–40.
80. Синиця О.І. Психологія усного мовлення. – К., 1974.
81. Скрипченко Н.Ф., Вашуленко М.С. Буквар. – К.: Освіта, 2002.
82. Соловейчик М.С., Жедек П.С., Светловская Н.Н. Русский язык в начальных классах: Теория и практика обучения. – М.: Академия, 2000.
83. Сухомлинський В.О. Вибрані твори. – Т. 2 – М.: Просвещение, 1979.
84. Сухомлинський В.О. Виховати людину / Сухомлинський В.О. Вибрані твори: В 5 тт. – К.: Радянська школа, 1976.
85. Татушко Є.Р. Малечі – про серйозні речі // Початкова школа. – 1995. – №1. – С. 50.
86. Трунова В.А. Лінгвістичні основи формування мовленнєвих умінь // Початкова школа. – 1995. – №2. – С. 26–30.
87. Трунова В.А. Розвиток мовлення молодших школярів в умовах білінгвізму. – К.: Вища школа, 2001.
88. Ушинський К.Д. Вибрані пед. твори в 2 т. – К., 1988.
89. Франко І.Я. Коли ще звірі говорили / Вибрані твори у 50‑ти т.т. – Т. 17. – К.: Наукова думка, 1993.
90. Хорошковська О.А. Розвиток українського мовлення молодших школярів. – // Початкова школа. – 1997. – №9. – С. 42–46.
91. Чепурко О.Г. Урок-спілкування з художнім твором // Початкова школа. – 1995. – №3. – С. 23.
92. Чередниченко Д. Материнка. – К.: Освіта, 1992.
93. Чубинский П.П. Труды этнографическо-статистuческой экспедиции в западно-русский край. – Л., – Т. 2. – 1878.
94. Чуйко Г.А. Методика викладання української мови в початкових класах. – К.: Радянська школа, 1974.
95. Чумарна М. Мандрівка в українську казку // Початкова школа. – 1994. – №4. – С. 6–13.
96. Щукина Г.І. Мотивация учения – М.: Научное образование, 1980.
97. Ямщикова Т.Д. Учим читать по Эльконину // Начальная школа. – 1995. – №6. – С. 39.
Додатки
Нестандартні форми роботи над українською народною казкою з дітьми шестирічного віку
Тема. Українська народна казка «Курочка ряба»
Мета: формувати у дітей поняття про казку як художній твір, розвивати мовлення, уяву, фантазію; збагачувати мовленнєвий словник дітей, виховувати почуття доброти, уваги до ближнього.
Обладнання: роздатковий матеріал з малюнків, малюнок на розпізнавання предметів, малюнки до казки, картка із словом.
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Актуалізація знань учнів
1. Хвилинка психологічного, настрою
Станьмо в коло, щоб зібратись,
З настроєм урок почати.
Ось дзвенить шкільний дзвінок –
Починається урок.
– На що схоже коло, яке ми з вами утворили? (На сонечко, яєчко)
– Скажемо одне одному теплі слова, щоб вони зігріли нас так само ласкаво та ніжно, як промінці сонечка.
2. Відгадування загадки
Маленьке, кругленьке,
На сонечко схоже.
Таке воно гоже!
Жовточок жовтенький,
І дуже маленьке. (Яєчко)
3. Робота в парах
– У вас на партах – малюнки яєчка. Візьміть олівці і зробіть його добрим та веселим. Підберіть йому ласкаве ім’я. (Яєчко-раєчко, яєчко-веселечко, яйце-райце)
– Покажіть ваш витвір. Що б ви хотіли нам розповісти про своє яєчко?
Чому ви так розфарбували його?
– Кому б ви подарували свій малюнок?
4. Виконання пісеньки
О‑о-о! Яєчко одне
Знесла курочка рябенька.
– Чим схожі буква «о» та яєчко?
5. Робота з чистомовкою
Ко-ко-ко – гляне сонечко… (в вікно).
Ка-ка-ка – бігла курочка… (ряба).
Ки-ки-ки – ти яєчко нам… (знеси).
Кі-кі-кі – дуже дякуєм… (тобі).
6. Бесіда
– А які страви з яєчка можна зготувати? (Яєчню, варене яєчко іт. д.)
7. Розповідь «Шанування яйця в українців»
Яйце – символ весняного відродження. А яке народне свято ми з вами святкуємо навесні і при цьому вшановуємо яйце? (Свято Великодня)
– Ось перед вами крашанки (учитель демонструє). Якщо покласти у воду крашанку та вмитися цією водою, то будеш завжди гарним та рум’яним. А ось перед вами писанка (демонстрація). Писанка захищає людину від зла і приносить до оселі добробут. Діти, а як ви розумієте слово «добробут»?
ІІІ. Повідомлення теми уроку
– Сьогодні ми поговоримо про казочку, в якій головним героєм є яєчко. Можливо, ви знаєте цю казочку?
ІV. Сприймання матеріалу
1. Потішка (хорове заучування)
Кінь катає дітлахів, Кіт Мурко ковбаску з’їв, Квочка квокче «ко-ко-ко». Кинь ці витівки, Мурко.
– Кого з тварин можна назвати зайвим у потішці та чому? (Квочку)
2. Встановлення зв’язку між предметами та виділення їх із групи
– Кого ви бачите? Які букви написано? Які домашні тварини у своїй назві мають букви «к» и «о»? (Корова, когут, курочка, бичок)
V. Знайомство з казкою «Курочка Ряба»
1. Робота над назвою казки
– Чому курочку звати Ряба?
– Як ще можна назвати курочку? (Квочка, Кудкудашка)
2. Робота з початком казки. Будова твору
– А які початки мають казки?
– Подивіться на малюнок (дід і баба). Як ви почнете таку казку? (Був собі дід та баба… Жили собі дід та баба…)
3. Слухання казки за книжкою-складалкою
4. Відтворення казки за пальчиковим театром
5. Розвиток мовлення та аналіз прочитаного. Сумне та веселе в казці
– Коли вам було сумно? А коли ви раділи?
6. Розширеннятадоповненнязмісту казки за малюнками та питаннями (фрази читають сильніші учні)
Жили-були дід і баба.
– А як вони жили? Що ще вони мали в господарстві? Чи працьовиті вони були?
Була в них курочка Ряба.
– Де жила курочка? Що вона любила їсти? Як її доглядали дідусь і бабуся?
Знесла курочка яйце.
– А яке було яєчко? Де курочка його знесла?
Бігла мишка, хвостиком зачепила яйце та й розбила.
– Чому там бігала мишка? Що їй було там потрібно? Яка мишка була за характером? Чи хотіла мишка зробити зле дідусеві та бабусі? Якщо вона мала поганий характер, то які б ще лихі справи вона могла зробити?
Дід плаче, баба плаче.
– Як би ви втішали бабусю і дідуся? Які б хороші слова говорили? Що б могло більше заспокоїти і розрадити стареньких?
– Як курочка у казці заспокоїла дідуся і бабусю?
– Які б події моглипродовжити казочку?
7. Стислий переказ та усне малювання до казки
– Давайте усно намалюємо три картинки до діафільму та підпишемо їх потрібними словами.
8. Мовно-логічні вправи
– Які букви повторюються у слові курочка?
– Перебудуйте слова так, щоб кожне з них мало букву «к».
Яйце (яєчко), дід (дідик), миша (мишка), баба (бабусенька, бабка, бабулька).
9. Утворення слів з поданого
Курочка – курка, урок, ручка, курок, качка, рука, крук, кора, рак.
VІ. Підсумок уроку
– Хто з героїв казки вам сподобався? Які ще казочки ви хотіли б почути?