Смекни!
smekni.com

Пропедевтична педагогічна практика студентів (за вимогами кредитно-модульної системи) (стр. 3 из 4)

1) нотатки у щоденнику спостережень;

2) записи: „Режим роботи школи (школи повного дня) ”.

Знайомство студентів з учнями класу. Оформлення результатів: схема-запис „Розміщення учнів у класі-кабінеті".

Ознайомлення із тематичним та календарним плануванням навчального матеріалу. Завдання: ознайомитися із календарним плануванням з предмету за вибором, з’ясувати, які методичні матеріали використовує для цього вчитель. Порівняти зміст тематичного планування із змістом навчальної програми. Оформлення результатів: висновки у формі тез записати у щоденник.

ІІ день.

Аналіз відвіданих уроків щодо реалізації на них принципів навчання. Завдання: у щоденнику записати приклади реалізації на уроках принципів навчання. Оформлення результатів:

1) у щоденнику записати тему, триєдину мету, обладнання одного уроку за вибором (з конспекту вчителя). Хід уроку законспектувати, для цього сторінку поділити на дві частини (у першій частині - запис конспекту уроку, а у другій зазначити, який принцип навчання у даному випадку є домінуючим);

2) письмово зробити висновок: у чому проявляється системний підхід до принципів навчання на уроках? (тезово дати відповідь)

Проведення бесіди пізнавального характеру з учнями класу. Завдання. Розробити зміст бесіди (перелік питань). Оформлення результатів: зміст бесіди та свої висновки з кожного запитання тезово записати у щоденник.

Перевірка зошитів учнів класу. Оформлення результатів: узагальнені результати (у відсотках) та власні висновки про рівень засвоєння навчального матеріалу й причини типових помилок тезово записати у щоденник.

ІІІ день.

Аналіз відвіданих уроків щодо застосування на них різних видів наочності і методики роботи з ними.

Завдання: познайомитися із унаочненням, яке є у вчителя даного класу. Оформлення результатів:

1) у щоденнику замалювати зразки карток для індивідуальної роботи, перфокарток, сигнальних карток;

2) зафіксувати систематизацію ілюстративного матеріалу (тематику добірок матеріалів, розділи, комплекти методичних матеріалів, каталоги тощо).

Вивчення пізнавальних інтересів учнів. Завдання: розробити текст бесіди з метою вивчення читацьких інтересів. Оформлення результатів:

1) у щоденнику записати текст бесіди;

2) висновки тезово записати у щоденник.

Виготовлення наочності за завданням вчителя.

Оформлення результатів: представити керівнику педпрактики виготовлену наочність.

ІV день.

Аналіз відвіданих уроків щодо використання самостійної роботи: види (класифікація за різними ознаками.

Оформлення результатів:

1) у щоденнику записати тему, триєдину мету, обладнання одного уроку за вибором (з конспекту вчителя). Хід уроку законспектувати, для цього сторінку поділити на дві частини (у першій частині - запис конспекту уроку, а у другій зазначити, який вид самостійної роботи використовується у кожному випадку (дати комплексну характеристику - характеристика за різними підходами);

2) письмово зробити висновок: чи є доцільною методика організації самостійної діяльності учнів на уроці (поетапність самостійної роботи, її розвивальне спрямування, різноманіття форм самостійної діяльності тощо).

Підготовка фрагментів уроків із використанням наочності. Оформлення результатів: порівняти власний підхід до використання наочності із тим, який вчитель запропонував на уроці; тезово записати висновки).

Вивчення спрямованості мотивів учіння молодших школярів (методика добирається самостійно). Оформлення результатів:

1) у щоденнику записати зміст методики;

2) висновки тезово записати у щоденник.

Проведення індивідуальної навчальної роботи з учнями. Оформлення результатів:

1) висновки про причини виникнення типових помилок та способи їх усунення тезово записати у щоденник.

V день.

1. Аналіз відвіданих уроків щодо використання методів навчання: види, послідовність, методика застосування кожного.

Оформлення результатів:

1) у щоденнику записати тему, триєдину мету, обладнання одного уроку за вибором (з конспекту вчителя). Хід уроку законспектувати, для цього сторінку поділити на дві частини (у першій частині - запис конспекту уроку, а у другій зазначити, який метод навчання використовується у кожному випадку (дати комплексну характеристику - характеристика за різними підходами);

2) письмово зробити висновок: чи є доцільною методика використання методів навчання на уроці (відповідність меті уроку або етапу, репродуктивний чи продуктивний характер діяльності, характеристика метода за джерелом знань, його розвивальне спрямування, різноманіття методів навчання та доцільність їх сполучення тощо).

Самостійне проведення на уроках (з дозволу вчителя) фізкультхвилинок.

Проведення у класі однієї з форм позакласної навчально-пізнавальної діяльності (літературна вікторина, гра-подорож країною математики тощо). Завдання: розробити одну з пропонованих викладачем форм позакласної навчально-пізнавальної діяльності. Оформлення результатів: конспект позакласного заходу та короткий аналіз його результативності записати у щоденнику.

VІ семестр

Діяльністний модуль 2. Організаційно-методичне забезпечення пропедевтичної педагогічної практики студентів.

Тема 2. Форми організації навчальної діяльності у сучасній початковій школі.

VІ день.

Визначення триєдиної мети уроку, який спостерігали (за вибором).

Завдання: у щоденнику записати тему відвіданого уроку, свій варіант мети та варіант вчителя. Оформлення результатів: а) письмово порівняти мету уроку вчителя і власне її формулювання; б) зробити висновок: чи є відповідність між метою уроку та його змістом, системою роботи на уроці.

Знайомство із роботою вихователя групи продовженого дня (планування роботи, написання плану-конспекту). Завдання: проаналізувати основні етапи роботи вихователя у групі продовженого (за умов режиму школи повного) дня. Оформлення результатів: письмово у зошиті записати конспект робочого дня вихователя групи продовженого дня (школи повного дня) для молодших школярів.

Перевірка зошитів учнів класу. Завдання: виділити типові помилки, допущені учнями даного класу та проаналізувати їх причини. Оформлення результатів: аналіз учнівських робіт записати у щоденнику спостережень за схемою: графа І - типова помилка; графа ІІ - правило; графа ІІІ - прийом (метод) роботи над помилкою на наступному уроці.

VІІ день.

Спостереження і аналіз уроків вчителя початкових класів з метою визначення їх типів і структури. Завдання: визначення відповідності типу уроку його меті. Оформлення результатів: у щоденнику спостережень записати послідовність етапів уроків (макроструктуру) і методів (мікроструктуру), що використовувалися, за схемою: клас, предмет, тема уроку, мета уроку, хід уроку (графа І - зміст уроку із зазначенням етапів; графа ІІ - методи навчання.

Організація самопідготовки учнів на групі продовженого дня. Завдання: система роботи із невстигаючими учнями на групі продовженого дня. Оформлення результатів: письмовий аналіз змісту роботи вихователя та прийомів індивідуалізації роботи із невстигаючими (форми допомоги).

Підготовка сценарію однієї з форм навчально-пізнавальної роботи з учнями класу (вікторина, конкурс кмітливих тощо). Завдання: за власним вибором і за умови згоди із класоводом підготовка конспекту форми позакласної навчально-пізнавальної діяльності. Оформлення результатів: письмово спланувати систему підготовчої роботи до заходу; попереднє обговорення із класоводом чернеткового варіанту розробки.

VІІІ день.

Спостереження уроку учителя з метою аналізу організації системи контрольно-оцінної діяльності (урок за вибором). Завдання: визначення відповідності системи контрольно-оцінної діяльності типу уроку, його меті, мікроструктурі. Оформлення результатів: у щоденнику спостережень записати основні прийоми контрольно-оцінної діяльності, що використовувалися, за схемою: клас, предмет, тема уроку, мета уроку, хід уроку (графа І - зміст уроку із зазначенням етапів; графа ІІ - прийоми контрольно-оцінної діяльності).

Проведення перерв з учнями (розучування рухливих ігор). Завдання: із врахуванням рівня розвитку учнів дібрати та провести систему нових рухливих ігор. Оформлення результатів: у щоденнику спостережень записати аналіз основних помилок у забезпеченні рухового режиму учнів молодшого шкільного віку, яких припускаються вчителі у даній школі (згідно власних спостережень).

Проведення однієї з форм навчально-пізнавальної роботи з учнями класу. Оформлення результатів: у щоденнику спостережень записати аналіз проведеної роботи за схемою: клас, предмет (якщо предметного спрямування), тема, хід (графа І - зміст заходу із зазначенням тільки його етапів; графа ІІ - позитивні / негативні моменти).

Підготовка фрагментів уроків із застосуванням одного з методів активізації навчальної діяльності учнів (з предмета за вибором). Завдання: обговорити із вчителем підготовлену розробку фрагменту уроку. Оформлення результатів: у щоденнику подати розробку фрагменту із зазначенням предмету, класу, теми, мети уроку, етапу, який розроблявся, та основними побажаннями вчителя.

ІХ день.

Дидактичний аналіз відвіданого уроку. Завдання: виконати комплексний аналіз уроку за схемою (див. розробки лабораторних занять з теорії навчання, ІІ курс). Оформлення результатів: записати у щоденник.

Проведення фрагментів уроків із застосуванням одного з методів активізації навчальної діяльності учнів. Завдання: проведення фрагментів уроку (за умови згоди вчителя). Оформлення результатів: у щоденнику подати зміст обговорення із класоводом та іншими присутніми аналізу проведеного фрагменту у формі протоколу.

Підготовка до проведення уроку (складання конспекту уроку, виготовлення наочності, підбір наочного та роздаткового матеріалу). Оформлення результатів: у щоденнику подати розробку із зазначенням предмету, класу, теми, мети уроку та основними побажаннями вчителя.