Досить плідними для І.Ф. 90-ті роки. Майже всі свої драм. твори: "Украдене щастя" (1894), "Сон князя Святослава" (1895), "Учитель" (1896).
У 1896 р. вих. зб. ліричних творів І.Ф. під назвою "Зів'яле листя" (лірична драма). Збірка сповнена сумними мотивами життя, переслідування з боку реакції, хворобою. І.Ф. був свідком важливих революційних подій. Він з великою теплотою відгукнувся на перші львівські робітничі страйки і демонстрації 1902 р. Цей події він присвятив поезію "Недаром сказано..."
Активна літературна д-ть і велика наукова робота принесли слову І.Ф. Порушув. питання про обрання його в члени Петерб. Академії наук. А Харк. університет у 1906 р. присвоїв йому ступінь доктора рос. словесності.
У 1916 р. 28 травня помер І.Ф. Поховали його у Львові на Мечнівському кладовищі.
IV Д\з. Написать хронологическую таблицу.
Урок №4
16 - В, 15.11.06 г.
Тема: Леся Українка "Тиша морська".
Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст твору Л.Українки: розвивати навички вдумливого, самостійного пошуку інформації; виховувати естетичні почуття, любов до природи.
Тип уроку: пояснення нового матеріалу.
Обладнання: підручник.
Хід уроку.
I Мотивація навчання д-ті учнів.
1. Організаційний момент (перевірка готовності учнів до уроку)
2. Оголошення теми та мети уроку.
II Перевірка д/з.
III Повідомлення нової теми.
Слово вчителя
Як ви знаєте Леся Українка хворіла, тому лікарі радили їй частіше перебувати в місцевостях із теплим сухим кліматом. Таким благодатним краєм є Крим. Саме там, у Євпаторії, видатна поетеса проводила багато часу. Спостерігала за чарівною природою і викладала свої незабутні враження в поетичні рядки. Так з'явився цикл віршів "Кримські спогади", які Л. Українка присвятила своєму улюбленому братові Михайлу.
2. Виразне читання вірша "Тиша морська".
3. Обмін враженнями про прочитане.
4. Для того щоб ознайомитися із цим віршем, ми виконаємо кілька завдань.
- визначаємо тему твору, основну думку (ідею), значення (пізнавальне, виховне, естетичне).
Тема твору - опис краси моря і період затишшя, , прагнення людини протистояти морським і життєвим бурям.
Пізнавальне значення - твір дає краще уявлення про морську природу, світлові ефекти при взаємодії води й сонячного проміння.
Виховне знання твір спонукає до активної життєвої позиції, виховання людини, яка хоче і вміє долати всякі труднощі, що трапляються на її життєвому шляху.
Естетичне знання показується краса світу зокрема моря, його привабливість, оптимістичний вплив на людину.
- охарактеризувати образ ліричної героїні.
Лірична героїня поезії дуже вразлива, чуттєва до краси світу, має поетичну думку. Вона розуміє, що на морі, як в житті, не завжди буває затишшя, не завжди вони привабливі й легкі для людини.
У рядках "Як би я тепер хотіла у моле човенце сісти І далеко на схід сонця Золотим шляхом поплисти!" відчувається романтична спрямованість ліричної героїні.
Остання строфа характеризує героїню як рішучу, волелюбну людину, котра здатна до боротьби із життєвими негараздами й труднощами, людину, що не відступить від своїх життєвих принципів та переконань.
- визначити художні засоби твору та їхню роль.
Епітети: (час) гарячий, полудневий; ясне (небо, море, сонце); (блакить) злотиста; (хвилечка) перлиста; малим (човенцем); золотим (шляхом). Ці епітети яскраво характеризують явища та предмети.
Метафори: "з весельця щире золото спадає", "золотим шляхом поплисти", "шлях, що проложило ясне сонце через воду", "край вічного проміння" Малюють романтичну картину морського пейзажу.
Повтори: ясне, ледве-ледве.
Багато у вірші ласкаво-зменшувальних слів, які надають творові задушевності (хвилечка, човенце, весельце, віконце).
Ці худ. засоби допомагають поетесі змальовувати красиву, привабливу картину моря й виразити думки та почуття, які воно в неї викликало.
- довести, що цей твір за жанром - ліричний вірш.
Твір передає почуття й переживання автора з приводу побаченої прекрасної картини тихого моря, вітрильника, малого човенця, що рухається по золотій сонячній доріжці.
Твір поділений на чотирядкові строфи.
Наявні в ньому рими: віконце - сонце, блакиті - в світі, хвилі - білі, перлиста - золотиста, підіймає - спадає, до заходу - воду, каміння - проміння.
За неявними ознаками, твір - ліричний вірш.
IV Підсумок.
V Д/з. Підібрати вірш про море та охарактеризувати його. (за бажанням, можна викор. й інші вірші Л. Українки з циклу "Кримські спогади").
Урок №5
8 - А, 20.11.06 г.
Тема: "Уп. ч. Байки Віктора Лагози".
Мета: ознайомити учнів з творчістю харківського поета В.Лагози; розвивати в школярів інтерес до культури та літератури рідного краю; навики виразного читання; виховувати в учнів любов до поетичного слова.
Тип уроку: пояснення нового матеріалу.
Обладнання: підручник, збірки В.Лагози.
Хід уроку.
I Мотивація навчання школярів.
1. Організаційний момент (перевірка готовності учнів до уроку)
2. Оголошення теми та мети уроку.
II Перевірка д/з.
III Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.
1. Слово вчителя.
Народився Віктор Маркович 24 листопада 1918 р. в м. Каневі на Черкащині. У 1937 р. закінчив робітфак Харківського мед. інституту. З1937 по 1948 рр служив в армії. Під час Великої Атчизн. війни командував артилерійською батареєю. Нагороджен орденами та медалями. З 1963 р. працює в редакції жур. "Прапор" (нині "Березіль").
Писати почав ще в школі, друкував з кінця 40 р., й відтоді плідно працює, досліджуючи сатиричним пером хибні життєві прояви. Він автор близько двох десятків книжок, серед яких ліричні, прозові й твори на військову тематику. Та переважають у його творч. доробку байки й сатир. вірші.
Сьогодні ми познайомимося з деякими байками Лагози, що ввійшли до виданої в 1998р. збірки "Байки". У своїх творах письменник викриває недоліки, які заважають жити людям: пияцтво, хабарництво, скупість, егоїзм. Байки Лагози спрямовані проти тих, хто заважає будувати нашу незалежну Україну, хто нехтує людськими нормами.
2. Читання байок та їх аналіз. (Барбосова доля", "Безхвостий Їжак", "Малий орел", "Безгріховний ведмідь", "Щасливий віл").
План аналіз байки.
1. Про що розповідається в байці?
2. Назвати персонажів байки.
3. Що висміює автор?
4. Знайти влучні вислови.
БЕЗХВОСТИЙ ЇЖАК
В одній занедбаній діброві
Безхвостий появивсь їжак
І попсував усім чимало крові,
Бо як же так: В діброві є прямі й горбаті,
Худі й товсті,
Спокійні і розумні, й кляті,
Покладисті й круті,
Але усі без винятку — хвостаті.
І раптом — на!
З'явилася небачена ніколи досі
В діброві дивина,
— Ну, хай беззубий, хай би косий,
Нехай без голови,—
Лисиця Вовкові моргає.—
А то ти тільки уяви —
Хвоста й цурпалочка немає.
— Еге ж, еге ж,
Немає ані стільки,
Я тим шокований без меж, -
Бобер хрипить до білки.
Це фокус чи обман!
Нема іззаду навіть четвертушки,—
Обурений Кабан
Звертається до Хрюшки.
І довелося: небораці їжаку
Шукати місце в іншому ліску.
Мораль "проста:
Ану попробуйте і в нашій людській хаті
Прожити без хвоста,
Коли навкіл усі хвостаті!
МАЛИЙ ОРЕЛ
— Ну, що в Орлів? У чому сила? —
Усівсь Горобчик на хлівець,—
Ну, хвіст!.. Ну, дзьоб!.. Ну, крила!..
Еге, та просто він великий Горобець!
У мене розуму, мабуть, мішок і сумка,—
Перелетів Горобчик до ясел.—
Бо це ж чудова думка:
Як він Горобчик, то і я — малий Орел.
Печаль такі думки наводить:
Адже не тільки Горобці,
А й деякі людці
В малих Орлах довіку ходять.
IV Заключне слово вчителя.
Поет вміє вдало побудувати помічний сюжет, знайти несподіваний виверт, створити смішну ситуацію. авторська позиція - це утвердження кращого в людині, любові до трудівника, до рідної землі.
V Оцінювання учнів.
VI Д/з Зробити аналіз байки В. Лагози.
Урок №6
5 - А, 20.11.06 г.
Тема: "Виразне читання віршів Т.Г. Шевченка".
Мета: розвивати навички виразного читання віршів, пам'ять школярів, уміння робити спостереження над текстом і висловлювати свої думки та почуття; виховувати кращі людські явища, любов до художнього слова та його видатних творців.
Тип уроку: урок конкурс.
Обладнання: збірки творів, підручник.
Хід уроку.
I Мотивація навчання школярів.
1. Організаційний момент (перевірка готовності учнів до уроку)
2. Оголошення теми та мети уроку.
II Перевірка д/з.
III Основний зміст уроку.
1. Повідомити дітям завдяки чому покращується виразне читання. (інтонація, паузи, логічні наголоси).
2. Обрання журі конкурсу (2 учня).
3. Виразне читання віршів на вибір учнів.
4. Робота журі: оцінювання виступів учнів.
5. Виразне читання інших віршів Т.Г. Шевченка.
6. Літературна вікторина за творами Т.Г. Шевченка та його біографію.
а) Як називається найголовніша збірка поетичних творів Шевченка? ("Кобзар").
б) Як ще називають Шевченка? (Великим Кобзарем).
в) Що робив герой вірша. " Мені тринадцятий минало"? (Пас ягнята за селом).