Смекни!
smekni.com

Методика використання лекційно-семінарської системи в аграрних технікумах і коледжах при вивченні дисциплін економічного профілю (стр. 6 из 7)

• Нетоварними операціями;(розрахунки з фінансово-кредитною системою)

Розрахунки за нетоварними операціями пов'язані з фінансовими операціями: з кредитною системою, з бюджетами різних рівнів, зі сплатою фінансових санкцій. Ці розрахунки здійснюються після реалізації продукції, тобто за результатами завершення кругообігу коштів підприємства.

Відповідно до територіального розміщення підприємств:

1.Місцеві(один банк, одне місто)

2. Міжміські

3. Міжнародні

Розвиток ринкових відносин призвів до певних змін у колишній системі грошових розрахунків між підприємствами, зокрема розширив можливість застосування готівкової форми. З кінця 1998 р. згідно з постановою НБУ від 11 жовтня 1998 р. № 473 всі готівкові розрахунки між підприємствами можуть здійснюватись як за рахунок коштів, отриманих у касі банку, так і за рахунок виручки від реалізації продукції (робіт послуг) та інших касових надходжень.

Отримана готівка у вигляді виручки від реалізації продукції та інших касових надходжень може бути використана підприємствами не тільки для забезпечення господарських потреб, а й на оплату праці і виплату дивідендів (доходу). Крім того для виплат, пов'язаних з оплатою праці й виплатою дивідендів, підприємства можуть використовувати й готівку, отриману з каси банків.

Водночас підприємства повинні забезпечувати систематичну і повну оплату податків, зборів і обов'язкових платежів у бюджет та державні цільові фонди згідно з чинним законодавством.

На сучасному етапі організація безготівкових розрахунків повинна активно сприяти вирішенню таких завдань:

- удосконаленню комерційного розрахунку на підприємстві;

- підвищенню відповідальності підприємств за своєчасне і повне здійснення платежів за всіма зобов'язаннями;

- зміцнення договірної дисципліни;

- прискорення обороту оборотних коштів.

2.Види банківських рахунків , їх призначення

Суб'єкти підприємницької діяльності (юридичні та фізичні особи) для зберігання коштів і здійснення всіх видів банківських операцій відкривають рахунки в банках на власний вибір і за згодою цих банків.

Кожне підприємство може відкривати два і більше поточних рахунків у національній валюті та рахунки в іноземній валюті.

Підприємства та їх відокремлені підрозділи можуть мати такі рахунки в національній валюті:

поточні рахунки, що відкриваються для зберігання грошових коштів та здійснення всіх видів банківських операцій;

реєстраційні рахунки у Державному казначействі відкриваються бюджетним організаціям з метою цільового їх використання;

кредитні, що відкриваються в будь-якій установі банку, котра має право видавати кредити (ці рахунки призначено для обліку кредитів, наданих способом оплати розрахункових документів чи переказу коштів на поточний рахунок позичальника відповідно до умов кредитної угоди);

депозитні, що відкриваються між власником рахунка та установою банку на визначений строк. Кошти на депозитні рахунки переказуються з поточного рахунка після закінчення строку зберігання повертаються на нього ж. Відсотки на депозитні вклади перераховуються на поточний рахунок або зараховуються на поповнення депозиту. Проведення розрахункових операцій та видача коштів готівкою з депозитного рахунка забороняється.

Поточний рахунок в іноземній валюті відкривається підприємству для проведення розрахунків у безготівковій та готівковій іноземній валюті у разі здійснення поточних операцій.

Розподільчий рахунок призначений для попереднього зарахування коштів в іноземній валюті. Кошти, які були зараховані на розподільчий рахунок і не підлягають продажу на міжбанківському валютному ринку України, розподіляються за призначенням. Гривневий еквівалент коштів в іноземній валюті, які були зараховані на розподільчий рахунок і згідно з чинним законодавством України підлягають продажу на міжбанківському валютному ринку, у встановленому порядку зараховується на поточний рахунок.

Кредитні рахунки в іноземній валюті відкриваються вповноваженим банком у порядку, встановленому на договірній основі, юридичним особам - резидентам та нерезидентам - банківським установам. Кредитні рахунки призначені для обліку кредитів, наданих способом оплати розрахункових документів чи способом переказу кредитних коштів на поточному рахунку позичальника відповідно до умов кредитної угоди.

3. Принципи організації розрахунків.

Ефективність функціонування економіки в цілому і кожного окремого підприємства значною мірою залежить від організації розрахунків.

•Перший принцип безготівкових розрахунків - обов'язкове зберігання підприємствами та установами грошових коштів на рахунках в установах банку (за винятком перехідних залишків у касі). Правовою базою для реалізації цього принципу є угода між підприємством і банком щодо розрахунково-касового обслуговування.

• Другий принцип - підприємствам надано право вибору установи банку для відкриття рахунків усіх видів (основного і додаткового) за згодою банку.

•Третій принцип - самостійний (без участі банків) вибір підприємствами форми розрахунків та закріплення їх у своїх договорах та угодах.

•Четвертий принцип - кошти з рахунка підприємства списуються за розпорядженням його власника.

•П'ятий принцип - поточні рахунки підприємствам - суб'єктам підприємницької діяльності відкривають установи банків тільки за умови повідомлення про це податкового органу.

•Шостий принцип - термінове здійснення платежів. Момент здійснення платежів має бути максимально наближеним до терміну відвантаження товарів, виконання робіт, надання послуг.

• Сьомий принцип - платежі здійснюються в межах залишків коштів на рахунках платника або в межах наданого банківського кредиту.

• Восьмий принцип - розрахунки між суб'єктами підприємницької діяльності можуть здійснюватись готівкою. Отримувач коштів повинен провести її через касову книгу і здати в банк. Це дає змогу контролювати сплату обов'язкових платежів.

4. Форми безготівкових розрахунків.

Безготівкові розрахунки здійснюються у різних формах, вони пов'язані з використанням різних видів розрахункових документів. Виконуються форми безготівкових розрахунків:

• платіжними дорученнями;

• платіжними вимогами-дорученнями;

• чеками;

• акредитивами;

• векселями.

Платіжне доручення - це письмове доручення власника рахунка перерахувати відповідну суму зі свого рахунка на рахунок отримувача коштів. Платіжним дорученням можуть здійснюватись

- міські та міжміські розрахунки ;

- за товарними та нетоварними операціями

Студенти демонструють домашнє завдання : ділова гра «Розрахунки платіжним дорученням»

? Які переваги та недоліки розрахунків платіжним дорученням? ? Як діють пред"являються претензії у разі порушення майнових прав підприємства?

?Які документи є джерелами ревізії при перевірці розрахунків по претензіях?

Платіжна вимога-доручення - це комбінований розрахунковий документ, який складається з двох частин. Верхня частина - вимога підприємства-постачальника до підприємства-покупця сплатити вартість товару, виконаних робіт, послуг. Нижня частина доручення покупця (платника грошових коштів) банку, який його обслуговує, переказати суму грошових коштів його рахунка на рахунок постачальника. За допомогою цієї форми розрахунків можуть здійснюватись міжміські розрахунки? Які переваги та недоліки розрахунків платіжним вимогою-дорученням?

Чек - письмове розпорядження платника своєму банку сплатити зі свого рахунка пред'явнику чека відповідну грошову суму.

Розрахунковий чек - це документ стандартної форми з дорученням чекодавця своєму банкові переказати кошти з рахунка чекодавця на рахунок пред'явника чека (отримана коштів).

Грошові чеки застосовуються тільки для отримання підприємствами з рахунків у бухгалтерських установах готівки для виплати заробітної плати, премій і винагород, дивідендів, коштів на відрядження, на господарські витрати? Які переваги та недоліки розрахунків чеками?

Акредитив- це розрахунковий документ із дорученням однієї кредитної установи іншій здійснити за рахунок спеціально за депонованих коштів оплату товаротранспортних документів за відвантажений товар.

Існує кілька видів акредитивів.

Покритий - це такий акредитив, який передбачає попереднє депонування коштів.

Непокритий - це акредитив, коли платежі постачальнику гарантує банк.

Відзивний - це акредитив, який може бути змінений або анульований банком-емітентом на вимогу покупця без попереднього погодження з постачальником.

Безвідзивний - це акредитив, який не можна змінити або анулювати без згоди постачальника, на користь котрого було відкрито акредитив? Які переваги та недоліки розрахунків акредитивами?

Вексельна форма розрахунків - це розрахунки між постачальником (отримувачем коштів) і покупцем (платником коштів) з відстрочкою платежу, яка оформляється векселем.

Вексель - це письмове зобов'язання, боргова розписка стандартної форми, що дає право її власникові вимагати оплати відповідної суми (визначеної у векселі) від особи, яка видала вексель, у відповідний строк і у відповідному місці.

Порядок проведення заліку взаємної заборгованості з використанням векселів включає чотири етапи:

—оформлення та облік платіжних документів;

—проведення заліку взаємної заборгованості;

—вексельне оформлення прострочених заборгованостей; —дальші операції з векселями.