Ці завдання називають завданнями на перелік.
Приклад 6.
Робочими органами плуга є........
Вірна відповідь: корпус, передплужник, ніж, ґрунтопоглиблювач.
Відповідь студент подає в звичайній, знайомій для нього формі: слів, чисел, хімічних та математичних формул, умовних позначок, що традиційно використовуються як назва, або позначення предметів та явищ, їх властивостей, ознак та характеристик.
За допомогою завдань відкритої форми перевіряються відповіді, що відповідають на питання: хто?, де?, коли?, звідки?, що?, скільки?, кому?
Для забезпечення однозначності сприйняття змісту тестового завдання студентом, запобігання розбіжностям у змісті та формі відповіді необхідно особливу увагу приділяти формулюванню умови завдання. Умова тестового завдання повинна бути викладена максимально чітко та конкретно і вимагати, щоб відповідь була короткою, компактною, стислою.
Еталонна відповідь та зміст завдання формулюються одночасно. Студент під час перевірки отримує тільки завдання, а еталонну відповідь викладач або комп'ютер використовує як критерій, міру для оцінки відповіді студента.
Цими завданнями визначають знання понять, визначень, термінології, позначень (прийнятих у стандартах, у предметній сфері професійної діяльності).
Тестове завдання відкритої форми являє собою стверджувальне судження з ядром — визначенням поняття та об'єктом контролю, що являє собою невідому змінну.
Підготовку тестових завдань відкритої форми доцільно проводити у такій послідовності:
1. Створення тестового завдання відкритої форми починається з формулювання питання.
2. Записується повна і правильна відповідь (стверджувальне судження), в якій відображаються ознаки та зв'язки об'єкта контролю.
3. З правильної відповіді вилучається об'єкт контролю (термін, позначення).
4. Ядро визначення поняття (ключові слова) виводяться в початок стверджувального судження.
5. Завдання обов'язково повинно бути фасетним (відпрацьованим, чітко сформульованим), інакше воно вилучається з тесту.
Оцінка якості укладання завдань відкритого типу:
а) необхідно переконатися в тому, що опущене слово, яке повинно бути вставлене студентами, є єдино можливим варіантом відповіді;
б) в одному реченні не бажано робити декілька пропусків, в таких випадках можуть виникнути труднощі в усвідомленні студентом умови завдання.
Приклад7.
Листова сталь, покрита_____________, називається____________.
Вірна відповідь: ?
в) опускайте в реченні тільки те слово, що повинно контролюватися під час перевірки знань студентів;
г) перевірте, щоб усі пропуски мали однакову довжину. Різна довжина пропусків може стати підставою для угадування правильних відповідей. Водночас, якщо в пропозиції пропущено декілька слів, доцільно зазначити їхню кількість;
д) не користуйтеся судженнями, запозиченими безпосередньо з підручників або технічних посібників, тому що це змушує студентів шукати відповідь у пам'яті.
2.8.1 Форма тестового завдання відкритої форми
Основні елементи тестового завдання відкритої форми:
1. Саме ядро визначення поняття складається з підмета, присудка і т.д.
2. Замість об'єкта контролю (терміна, позначення і т.п.) ставиться прочерк.
3. Відповідь на завдання повинно складатися з одного слова, а не декількох, інакше підвищується імовірність неправильної відповіді.
Приклад 8.
Оранка називається культурною
при наявності на корпусі плуга______________________________
Еталонна відповідь: передплужника.
2.9 Рекомендована практика складання тестових завдань закритої форми (тестові завдання з наданими відповідями)
Завдання з наданими відповідями складається з умови задачі, на яку студент повинен дати відповідь, та переліку можливих відповідей або їх елементів, з яких студент повинен вибрати або скласти вірну відповідь. Кожна з пропонованих у завданні відповідей або їх елементів мають цифрову або літерну позначку. Студент вибирає відповіді або елементи, які вважає вірними, і записує або вводить в технічний пристрій їх позначки (коди).
Таким чином відповідь студента на завдання з наданими відповідями має кодовану форму — набір цифр, літер або їх сполучень, значення яких не можна зрозуміти, не знаючи змісту завдання. Кодована форма відповіді значно спрощує операцію її перевірки та оцінки.
Завдання з наданими відповідями поділяються на одноалфавітні та дво- і більше алфавітні.
Вибірковими (одноалфавітними) вважаються завдання, які містять умову задачі та один перелік можливих відповідей або їх елементів, з яких студент повинен вибрати або скласти вірну відповідь.
Приклад 9.
До поверхневого обробітку грунту відносять такі операції:
1 .Лущення б. Оранка глибока
2.Коткування 7.Чизелювання
3.Боронування 8.Плантажна оранка 4.Фрезерування 9.Культивація
5.Шлейфування 10. Підгортання
Вірна відповідь: 1, 2, 3, 5, 9, 10.
Вибіркові (одноалфавітні) завдання залежно від операції запису відповіді або її вводу в технічний пристрій поділяються на: одновибіркові, багатовибіркові та ви-бірково-впорядкуючі.
Одновибіркові (з простим множинним вибором) завдання складаються з умови задачі та набору відповідей, з яких студент повинен вибрати одну вірну.
Приклад 10.
Тип туковисівного апарата сівалки СЗ-3,6 м:
1.Тарілчастий. 2.Дисковий. 3.Штифтовий. Вірна відповідь: 3.
Одновибіркові завдання використовуються у випадках, коли для ситуацій, визначених в умовах завдання, відповідь складається тільки з одного елемента. Багатовибіркові (з множинним вибором) завдання складаються з умови задачі та набору елементів відповіді, з яких студент вибирає ті і стільки, які він вважає вірними.
Приклад 11.
Визначити деталі насіннєвисівного апарата сівалки СЗ-3,6, що змінюють своє положення при регулюванні норми висіву:
1 .Клапан
2.Вал клапана
3.Котушка
4.Вал котушки
5 .Муфта
6.Компенеаційна шайба
7.Розетка
8.Насіннєва коробка
Вірна відповідь: 3,4,5,6.
Багатовибіркові завдання використовуються в тих випадках, коли об'єкт розгляду має багато складових частин чи властивостей і для його характеристики необхідно навести їх повну сукупність, яка і утворює вірну відповідь.
Відновлення послідовності (вибірково-впорядковуючі) — завдання складаються з умови задачі та переліку елементів, відповіді з яких студент повинен вибрати ті, що входять до складу вірної відповіді, і розташувати їх у правильній послідовності.
Приклад 12.
Укажіть, через які з названих деталей КШМ і в якій послідовності передається зусилля від тиску газів на маховик:
1.Головка
2.Поршень
3.Гільза
4.Шатун
5.Палець
6. Кільця
7.Шатунні вкладиші
8.Корінні вкладиші
9.Колінчастий вал
10.Маховик
Вірна відповідь: 2,5,4,7,9.
Завдання "на відновлення послідовності" використовуються у випадках, коли необхідно перевірити знання технології робіт, взаємодії елементів конструкції, функціонування електричних (електронних) схем, живих організмів, послідовність розвитку природних явищ тощо.
2.9.1 Основні правила формування тестових завдань
а) Кожне тестове завдання повинно бути присвячено важливій темі.
Не витрачайте час на питання, що оцінюють знання тривіальних фактів. Орієнтуйтеся на проблеми, із якими можна зустрітися в реальному житті. Уникайте тривіальних, "заплутаних" або зайво складних питань.
б) Кожне тестове завдання повинно оцінювати здатність застосовувати знання, а не згадувати ізольований факт. Умови тестових завдань можуть бути відносно довгими, тоді як варіанти відповіді повинні бути короткими. Діяльні-сні ситуації є гарною основою для питання.
в) Питання в умові тестового завдання необхідно формулювати так чітко, щоб на нього можна було б відповісти, навіть не бачачи варіантів відповіді. Щоб визначити якість формулювання питання, закрийте варіанти відповіді, і подивиться, чи зрозуміло питання, і чи зможуть, студенти, що екзаменуються, дати відповідь, базуючись тільки на умові завдання. Відредагуйте умову завдання або варіанти відповіді, якщо студенти не зможуть цього зробити.
г) Всі дистрактори (неправильні варіанти відповіді) повинні бути гомогенні (такими, що виявляють однакові властивості), належати до тієї ж категорії,
що і правильна відповідь (наприклад, усі варіанти відповіді є діагнозами, прогнозами тощо). Перепишіть кожний дистрактор, що випадає з обраної категорії. Всі дистрактори повинні бути правдоподібні, граматично послідовні, логічно сумісні і приблизно такої ж довжини, що й правильна відповідь. Розташовуйте варіанти відповіді в логічному порядку (наприклад, у порядку зростання/ зменшення чисел) або за абеткою.
Відповіді можуть бути представлені не тільки в текстовій, а і у графічній формі. Виберіть чіткий малюнок, креслення або фотографію об'єкта контролю, на якому представлені складові елементи, що вимагають точного упізнання. Переконайтесь у тому, що на зображенні добре визначені ці елементи.
Потім проведіть пряму лінію або вказівну стрілку від кожного елемента (окремого і важливого) до цифри, розташованої за межами малюнка. Поряд з малюнком або нижче запишіть у стовпчик назви складових частин, їх функції або інші ознаки, що стосуються зображених елементів. Відповідаючи на завдання, студент записує літерну позначку
назви або функції і відповідну цифру номера складового елемента на малюнку.
Приклад 13. Вкажіть номери, якими на малюнку позначені:
Якщо є реальний об'єкт і його можна продемонструвати всім студентам, пізнавальні номери можуть бути нанесені безпосередньо на його поверхню або прикріплені до нього. У таких випадках студенти можуть переписати номери у свої бланки відповідей, як такі, що відповідають вказаній в умові завдання назві елемента, його функції або іншій властивості.