Смекни!
smekni.com

Методична розробка системи уроків з розділу "Електротехнічні роботи" (стр. 6 из 7)

Поширеним методом є розповідь, пояснення з використанням різноманітної наочності: демонстрування діа-, відео- і кінофільмів, готових об'єктів праці й різних промислових виробів, інструментів, обладнання тощо. Ознайомлення з тією чи іншою професією, пов'язаного з темою окремого заняття або цілого розділу програми, можна здійснювати під час вивчення нового матеріалу, його закріплення, на вступному інструктажі до лабораторної чи практичної роботи, в процесі самостійної діяльності учнів або на заключному інструктажі.

2. Практична частина

2.1 Творчий проект «Одноламповий світильник»

1. Організаційно – підготовчий етап:

А) Пошук теми, проблеми:

Створити творчу роботу на тему:

«Одноламповий світильник».

Б) усвідомлення проблеми:

Це має бути макет простий одноламповий світильник який повинен містить лампу, патрон, провід, вимикач тощо. Творча робота має виконувати своє функціональне призначення, бути достатньо зрозумілим при демонстраціях та показах учням.

В) Виробивши ідеї, вивчивши і узагальнивши матеріали, генеруємо варіанти і починаємо розробку проекту.

2. Конструкторсько – дизайнерський етап:

А) Складання схеми виробу.

В) Вибір матеріалів.

Г) Організація робочого місця.

Для успішного виконання всіх трудових завдань у майстернях треба добре засвоїти й акуратно виконувати правила безпечної роботи.

Перевірити, чи правильно надітий спецодяг. Старанно підібрати волосся.

Перевірити стан робочого місця.

Не залишати робоче місце без дозволу вчителя

З інструментами й матеріалами поводитись обережно.

Під час роботи не розмовляти, не заважати працювати іншим.

Не складати на робочому місці непотрібні саме тепер інструменти й матеріали.

Після закінчення уроку прибирати робоче місце.

Д) Економічне обґрунтування.

Вид роботи і вироби повинні бути в національному стилі, дешеві, красиві і мати практичне застосування та економічну ефективність порівняно з тими, що випускаються серійно.

3. Технологічний етап:

А) Виконання технологічної документації

Б) Виконання практичної частини проекту, складання за схемою використовуючи приготовлений матеріал та інструмент.

В) Контроль і самоконтроль діяльності, дотримання безпеки, та культури праці, технологічної дисципліни.

В процесі виконання творчої роботи над виробами виникає необхідність контролю за розмірами та розміщенням всіх об`єктів, їх правильного розташування та закріплення та. Загальний зовнішній вигляд.

4. Заключний етап:

А) Корекції практичної і проектної діяльності.

В процесі створення світильника виникали недоречності які усувалися під час практичної роботи.

Б) Презентація творчої роботи.

Провівши оцінку творчої роботи, виявили незначні відхилення в правильності розташування будівель на макеті, але в цілому створення проекту дало позитивний результат. Просторове уявлення, естетичний смак, креслярські вміння, художні здібності.

В) Оформлення роботи

На світильник створили технологічну карту, на виробі вказали назву роботи, авторів, рік, школу, дату виготовлення.

Г) Самооцінка та аналіз отриманих результатів.

В процесі створення макету ми навчилися проектувати та оформлювати садиби в різних стилях.

Під час створення проекту «Одноламповий світильник» учні виступили в ролі електриків. Використали знання та вміння з таких предметів як: креслення, фізика. При його виконанні учні показали свої навички роботи з електроарматурою, ручним інструментом та показали свої знання в області електротехнічних робіт.

2.2 План-конспект уроку

Підготовка вчителя до заняття закінчується складанням плану – конспекту заняття.

Чим повніший план заняття, тим легше вчителеві його вести. Урочний план можна скласти за такою формою:

План-конспект уроку з трудового навчання.

Клас___

Дата______

Тема уроку:

Мета уроку:

1. Навчальна:

2. Виховна:

3. Розвиваюча:

4. Профорієнтаційна:

5. Дидактичні засоби:

Матеріали та обладнання та інструмент: Об'єкт роботи :

Хід уроку

1. Організаційний момент.

2. Повторення раніше вивченого матеріалу.

3. Вивчення нового навчального матеріалу.

4. Закріплення нового матеріалу.

5. Інструктаж до проведення практичної роботи.

6. Самостійна робота учнів і інструктаж вчителя.

7. Підведення підсумків роботи.

8. Завдання додому.

Заняття № Дата: Клас:

Розділ: ЕЛЕКТРОТЕХНІЧНІ РОБОТИ

Тема заняття: Електрична енергія в господарстві держави та побуті.

Електричне коло

Мета:Дати первісне уявлення про електричну енергію, електричне коло; сформувати вміння здійснювати монтаж простого електричного кола, виховувати працелюбність, зацікавленість під час виконання практичної роботи

Тип заняття: ФЗВН

Обладнання, матеріали, інструменти: побутові споживачі електричної енергії, наочні посібники.

Хід заняття:

І.Організація класу.

ІІ. Вступний етап:

1. Актуалізація чуттєвого досвіду і опорних знань, та знань, які лежать в основі вміння.

- Які побутові прилади працюють від електричного струму?

- Де виробляється електрична енергія?

2. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Всі Ви розумієте, що сучасне життя неможливе без електроенергії. Вона використовується як на виробництві так і в побуті. Про те, як її сутність, яким чином вона передається до споживачів, ви дізнаєтесь на сьогоднішньому занятті

3. Повідомлення теми, мети та завдань заняття.

ІІІ. Основна частина:

1. Вивчення нового матеріалу

1.1. Поняття про електричний струм. Лічильник електричної енергії.

У кожному будинку, в кожній квартирі, біля вхідних дверей закріплена невелика коробочка зі скляним віконцем. До неї підведені проводи, а за склом обертається металевий диск. Це – відомий кожному прилад електричний лічильник.

Якщо електричні прилади вимкнуто – диск стоїть на місці. Проте, якщо ввімкнути хоча б одну електричну лампочку або інший прилад – диск починає обертатися. Початок обертання диска свідчить про те, що почалось використання електроенергії. Чим більше приладів увімкнено в квартирі, тим швидше обертається диск, а отже, більше використовується електричної енергії.

Що ж таке електрична енергія? Складними дослідами було встановлено, що, крім молекул і атомів, у речовинах містяться менші від них заряджені частинки – електрони. Ці частинки можна примусити рухатися всередині речовини у певному напрямку. Упорядкований рух заряджених частинок називають електричним струмом, а пристрій, за допомогою якого викликається цей рух, – джерелом електричного струму, джерелом електричної енергії.

Якщо заряджені частинки рухаються по спіралі електричної лампочки або електричної плитки – вони нагрівають їх, у результаті спіраль лампочки світиться, а спіраль плитки – нагрівається.

Електрична енергія має велике значення в житті та праці людей. На підприємствах країни працює величезна кількість різних електричних машин і приладів. Вони приводять в рух трамваї і тролейбуси, ескалатори і будівельні крани. Електрика плавить метал і випікає хліб, доїть корів і виводить в інкубаторах курчат.

Її використовують для освітлення квартир, вулиць, приміщень, кінотеатрів, спортивних залів. За допомогою електричної енергії працюють холодильники і швейні машини, пилососи і кондиціонери, телевізори і комп’ютери, багато інших електричних приладів.

Тому, яку б професію ти не обрав після закінчення школи, тобі необхідно оволодіти знаннями з електротехніки.

Електротехніка – галузь науки і техніки, пов’язана з виробленням, розподілом та використанням електричної енергії.

1.2 Джерела електричного струму

Люди створили багато різних пристроїв, машин, які виробляють електричну енергію. Для живлення плеєрів, магнітофонів, радіоприймачів, інших приладів, використовують відомі тобі батарейки. Їх ще називають гальванічними елементами, тому що в них відбуваються хімічні перетворення.

Гальванічний елемент має, наприклад, цинкову і мідну пластинки, які занурені в спеціальний розчин, або цинковий корпус і вугільний стержень, між якими містяться вугільний порошок і розчин. З’єднавши між собою кілька таких елементів, дістанемо батарею електричного струму. У батарейці від кишенькового ліхтарика з’єднано три елементи: вугільний стержень першого елемента з’єднаний з цинковим стаканчиком другого, а вугільний стержень другого – з цинковим стаканчиком третього. Від цинкового стаканчика першого елемента і вугільного стержня третього виведені жерстяні пластинки, які називають полюсами батарейки: довша цинкова пластина слугує негативним полюсом, який позначається знаком „мінус” (–), коротша пластинка є позитивним полюсом і позначається знаком „плюс” (+). У таких батареях хімічна енергія перетворюється в електричну.

Більш потужніші пристрої – генератори. Вони виробляють електричний струм на електричних станціях, автомобілях, літаках внаслідок обертання.

Електричні прилади мотоциклів, моторолерів, автомобілів, інших машин працюють від акумуляторів, у яких накопичується електрична енергія, отримана від генератора.

В електротехніці всі пристрої, які виробляють електричну енергію, називають джерелами електричної енергії.

Прилади і машини, які працюють за рахунок використаної електричної енергії називають споживачами.

Для вироблення електричної енергії на електростанціях спалюють велику кількість вугілля, нафти, газу, витрачають воду річок. Щоб зменшити їх витрати, необхідно економно використовувати електроенергію. Ресурси, які залишаються від економії, можуть бути використані для інших потреб. Зменшення кількості спалюваних речовин, сприяє зменшенню шкідливих викидів у атмосферу, збереженню довкілля, поліпшенню умов життя на землі.