Смекни!
smekni.com

Внесок громадських організацій, приватних осіб та асоціацій у розвиток дошкільного виховання на Слобожанщині (друга половина ХІХ – початок ХХ століття) (стр. 6 из 7)

У процесі наукового пошуку визначено напрями використання набутого досвіду в сьогоденній практиці дошкільного виховання. Так, вирішенню проблеми стовідсоткового охоплення дітей дошкільного віку громадською освітою та вихованням сприятиме творче застосування проектів приватних дошкільних установ, що були презентовані передовою громадськістю досліджуваного періоду. Підвищенню ефективності діяльності сучасного дошкільництва допоможуть також рекомендації педагогів минулого щодо встановлення тісної співпраці батьків та закладів дошкільного виховання. В умовах зниження якості друкованих видань для дітей творчого підходу потребують і такі питання, як зміст дитячої літератури та вимоги до її оформлення.

Узагальнення результатів історико-педагогічного пошуку, аналізу джерельної бази дає підстави зробити такі висновки:

1. У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми – внесок громадських організацій, приватних осіб та асоціацій у розвиток дошкільного виховання на Слобожанщині в другій половині ХІХ – на початку ХХ ст., представленої у вигляді ретроспективного цілісного аналізу участі громадсько-приватної ініціативи в розвитку виховання дітей дошкільного віку в регіоні у визначених хронологічних межах.

Установлено, що для багатьох історико-педагогічних досліджень феномен внеску громадських організацій, приватних осіб та асоціацій у розвиток дошкільного виховання на Слобожанщині в другій половині ХІХ – на початку ХХ ст. ще не став предметом наукового вивчення. Знайдені джерела, які умовно можна поділити на три групи, не розкривають головних положень та особливостей розвитку досліджуваного явища та мають певні недоліки.

2. Визначено і схарактеризовано внесок вітчизняних педагогів, учених, громадських діячів досліджуваного періоду (А. Арнольді, О. Духнович, Н. Лубенець, П. Каптерев, С. Миропольський, М. Пирогов, С. Русова, Леся Українка, К. Ушинський та інші) у розробку теоретичних засад дошкільної педагогіки, що полягав у доведенні значення дошкільного періоду в розвитку особистості; презентації теоретичних засад сімейного й громадського виховання; обґрунтуванні вимог до батьків, до вихователів, до їхніх моральних якостей, освіти, професійної підготовки тощо.

3. Науково обґрунтовано етапи внеску громадських організацій, приватних осіб та асоціацій у розвиток дошкільного виховання в другій половині ХІХ – на початку ХХ ст.: І етап (50-ті рр. ХІХ ст. – перша половина 80-х рр. ХІХ ст.) – етап підвищеного інтересу вітчизняної педагогічної інтелігенції до періоду раннього віку дитини, усвідомлення його значущості у формуванні особистості.

Характерною рисою цього етапу стало масове обговорення досвіду організації закладів виховання дітей дошкільного віку в різних зарубіжних країнах, висвітлення здобутих матеріалів на сторінках періодичних видань того часу та поступове впровадження їх в практику вітчизняного шкільництва. Цей період також позначився виробленням чітких позицій щодо ролі громадських закладів для дітей, які були позбавлені нормальних умов існування й розвитку, обґрунтуванням мети та принципів побудови дитячих притулків і сирітських будинків (боротьба проти жебрацтва, збереження здоров’я та життя дитини, надання їй у подальшому гідного ремесла).

ІІ етап (друга половина 80-х рр. ХІХ ст. – 1907 р.) – етап розробки теоретичних основ виховання дітей дошкільного віку.

Суттєвою особливістю цього етапу стало наукове обґрунтування принципів виховання дітей молодшого віку, головних засад організації закладів громадського виховання, що заклало міцний фундамент системи вітчизняної дошкільної педагогіки та зумовило появу нових типів дошкільних закладів (народні дитячі садки, ясла-притулки, літні майданчики, колонії тощо) для дітей нижчих прошарків тогочасного населення. Головним завданням цих установ стало забезпечення охорони життя та здоров’я малечі, сприяння її фізичному та духовному розвитку, вдосконалення основ «первинного виховання» тощо.

ІІІ етап (1908 р. – 1917 р.) – етапудосконалення науково-методичних засад діяльності суспільних закладів дошкільного виховання, доведення значущості громадського вихованняу формуванні особистості.

Особливістю цього етапу стала активізація участі широкої громадськості в обговоренні нагальних проблем розвитку дошкільного виховання, що проходило у вигляді виступів на сторінках друкованих періодичних видань, на засіданнях різноманітних секцій з’їздів, що відбулися за приватною ініціативою асоціацій педагогічного спрямування. Для цього часу характерним також сталозвернення прогресивної вітчизняної громадськості до урядовців із вимогою введення закладів виховання дітей дошкільного віку в державну освітню систему, вдосконалення процедури їх відкриття, урядового фінансування.

4. Узагальнено досвід діяльності громадських організацій, приватних осіб та асоціацій Слобідської України щодо розвитку дошкільного виховання в регіоні у визначений хронологічний період, систематизовано його напрями (просвітницько-педагогічна діяльність учених, педагогів-практиків, громадських діячів, що була спрямована на вирішення складних питань виховання дітей дошкільного віку, участь у розбудові основ дошкільної педагогічної освіти та подальшого зростання професійної майстерності вихователів, видавництво дитячої літератури) та визначено основні форми (ініціювання руху за створення і матеріальне забезпечення притулків, ясел, народних садків та літніх колоній; звернення до відповідних інстанцій за дозволом про відкриття приватних дитячих садків та ясел; самостійне утримання дошкільних закладів; участь у вдосконаленні їх діяльності тощо).

5. До вагомих теоретичних і практичних здобутків прогресивної інтелігенції Слобідської України, що не втратили своєї актуальності і значущості в наші часи, належать вимоги тісної співпраці дошкільних закладів та сім’ї; посилення вимог до змісту й належного оформлення дитячої літератури; проекти організації приватних дошкільних закладів тощо.

Проведене дослідження не претендує на висвітлення всіх аспектів проблеми. Предметом подальших наукових розробок може стати внесок громадсько-приватної ініціативи у становлення та розвиток дошкільної педагогіки в інших європейських країнах, порівняльний аналіз вітчизняних здобутків із зарубіжними.


Література

І. Статті в наукових фахових виданнях:

1.Чуркіна Н.М. Дитячий садок Симоновичів як відображення їх педагогічних поглядів / Н.М. Чуркіна // Педагогіка та психологія формування творчої особистості. Проблеми і пошуки : зб. наук. праць. – Київ-Запоріжжя, 2003. – Вип. 27. – С. 256–258.

2. Чуркіна Н.М. Стан дошкільного виховання та початкової освіти в Харківській губернії на початку ХХ століття / Н.М. Чуркіна // Педагогіка та психологія : зб. наук. праць. –Харків, 2004. – Вип. 26. – Ч. ІІ. – С. 117–122.

3. Чуркіна Н.М. Дошкільне виховання в Російській імперії у другій половині ХІХ – на початку ХХ століття/ Н.М. Чуркіна // Засоби навчальної та науково-дослідної роботи : зб. наук. праць – Харків, 2005. – Вип. 22. – С. 144–149.

4. Туренко Н.М. Дошкільне виховання в європейських країнах у другій половині ХІХ – на початку ХХ ст. / Н.М. Туренко // Педагогіка та психологія : зб. наук. праць. – Вип. 27., Ч. ІІ. – Харків, 2005. – С. 61–68

5. Туренко Н.М. Ясла як заклад для догляду, навчання та виховання дітей у Російській імперії на початку ХХ століття / Н.М. Туренко // Педагогіка та психологія : зб. наук. праць. – Вип. 31. – Харків, 2007. – С. 126–132.

6. Туренко Н.М. Організація літніх колоній як осередків виховання дітей дошкільного віку на Слобожанщині на початку ХХ століття / Н.М. Туренко // Засоби навчальної та науково-дослідної роботи : зб. наук. праць. – Харків, 2009. – Вип. 31. – С. 179–186.

7. Туренко Н.М. Напрями прояву громадсько-приватної ініціативи в розвитку дошкільного виховання на Слобожанщині (друга половина ХІХ – початок ХХ століття) / Н.М. Туренко // Теорія та методика навчання та виховання : зб. наук. праць. – Харків, 2010. – Вип. 25. – С. 142–150.

ІІ. Тези і матеріали конференцій:

8. Туренко Н.М. Організація ясел як осередків дошкільного виховання у вітчизняній педагогічній думці (кінець ХІХ – початок ХХ ст.) / Н.М. Туренко : матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції [Освіта і доля нації], (Харків, 5-7 жовтня 2009 р.) / Харківський національний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди. – Х., 2009. – Ч.1. – С. 71–73.

9. Туренко Н.М. Питання родинного виховання дітей дошкільного віку у творчій спадщині вітчизняної педагогічної громадськості (друга половина ХІХ – початок ХХ століття) / Н.М. Туренко : матеріали міжнародної науково-практичної конференції [Професіоналізм педагога в контексті Європейського вибору України], (Ялта, 22-23 вересня 2009 р.). – Ялта : РВВ КГУ, 2009. – Ч. 5. – С. 146-151.


Анотації

Туренко Н.М. Внесок громадських організацій, приватних осіб та асоціацій у розвиток дошкільного виховання на Слобожанщині (друга половина ХІХ – початок ХХ ст.) – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.01 – загальна педагогіка та історія педагогіки. – Харківський національний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди. – Харків, 2010.

Дисертацію присвячено актуальній історико-педагогічній проблемі внеску громадських організацій, приватних осіб та асоціацій у розвиток дошкільного виховання на Слобожанщині в другій половині ХІХ – на початку ХХ століття.

На підставі аналізу значного масиву наукових джерел угруповано напрями пошуків освітянської інтелігенції з обраного історико-педагогічного феномена; визначено внесок прогресивної інтелігенції другої половини ХІХ – початку ХХ ст. у розробку теоретичних засад дошкільного виховання.