Виготовлення іграшок у дарунок дітям молодшої групи. Оформлення альбому "Народні іграшки". Порівняння української народної іграшки з іграшками інших народів. Виготовлення карток для настільно - друкованих ігор типу "Визнач за розписом" та ін.
Ігри та розваги. "Відгадай за описом", "Впізнай за розписом", "Відгадай за формою", "Художній салон", "Магазин іграшок", "У музеї, "На виставці", "До якої іграшки розпис", "Знайди потрібні іграшки", "Яка назва краща", "Склади візерунок", "Склади казку" (дидактичні ігри). "Закликаємо весну" (драматизована гра). "Ходить гарбуз по городу", "Нещасний горщик", "Хто швидше знайде потрібну іграшу" (рухлива гра). "Казкова пошта" (розвага). Народні промисли та ремесла України" (свято).
III. Спадкоємці народних традицій.
Робота на заняттях та у повсякденні. Основні теми: 1.У гончарній майстерні. 2. Створимо казку. 3. Веселий ярмарок.
Підтєми. Виготовлення виробів за мотивами української народної іграшки: "Сварлива Солоха" (ліплення, опішнянська іграшка); "Казковий олень" (малювання, косівська іграшка); "Диво-кінь" (аплікація, яворівська іграшка); "Фантастична істота" (тематична робота); "Як квочка курчат захищала" (сюжетне ліплення). Складання творчих розповідей про виготовлених персонажів.
Робота в ігровому напрямку. Виготовлення подарунків, сувенірів за мотивами української народної іграшки. Виготовлення разом з батьками іграшок для куточка народної іграшки. Ліплення за мотивами народної казки ("Гуси-лебеді"). Виготовлення іграшки з природного матеріалу (із соломи, овочів, гілочок). (Додаток 2.) Проведення конкурсу на кращу іграшку. Складання творчих розповідей про іграшку.
Ігри та розваги. "У музеї", "Археологи", "На виставці", "У магазині художніх виробів" (сюжетно-рольові ігри). Інсценізація казок з використанням народної іграшки (М. Коцюбинський "Про двох цапків", "Дві кізочки"). Конкурс знавців української народної іграшки "Що? Де? Коли?" (розвага); "Сорочинський ярмарок" (свято).
Висновки до другого розділу.
В другому розділі ми розглянули методику ознайомлення дітей з новою іграшкою у іграх дітей старшої групи дитячого садку. Для того, щоб названі ігри виконували функції розвитку дітей і використовувалися ними в самостійній діяльності, важливо при їх організації враховувати наступні педагогічні вимоги: підбір ігор відповідно до віку дітей і рівня їх розвитку; поступове ускладнення ігор відповідно до зміни рівня знань; роз'яснення дітям правил гри; забезпечення активності і зацікавленості всіх хлоп'ят; систематичний контроль і допомога дітям в процесі гри залежно від етапу її освоєння; широке використання взаимообучения хлоп'ят в іграх; провідна роль вихователя.
При аналізі прийомів керівництва іграми слід чітко уявляти собі місце різних видів ігор в педагогічному процесі дитячого саду, зокрема в процесі організованого навчання, а також у вихованні поведінки дітей і формуванні суспільних взаємин в дитячому колективі. Також ми розробили методичні рекомендації по організації системи формування у дітей елементів національної культури за допомогою української народної іграшки.
ЗАКЛЮЧЕННЯ
Гра і іграшка, на думку учених, - найважливіші складові будь-якої культури. Яка культура, такі і іграшки. Іграшка - культурне знаряддя, за допомогою якого в особливій «згорнутій формі» передається стан сучасної культури (цивілізації), напрям руху: до життя або смерті, процвітання або деградації, взаєморозуміння або відчуження. „За допомогою іграшки дитині передаються сама суть людських відносин”.[23]
Гра і іграшка - специфічний засіб масової інформації, оскільки в них зафіксовані основні тенденції дії на свідомість і поведінку людини, способи і засоби його виховання. ЗМІ побудовані на принципах гри (чим не іграшки сучасні газети з незліченними кросвордами? А скільки ігор на телебаченні!), а ігри - на принципах ЗМІ.
Іграшка - той же носій інформації для дитини, що газета або Інтернет для дорослого. Іграшка - духовний спосіб ідеального життя, ідеального миру, це архетип уявлень про добро - справжньому або уявному. Справжня іграшка затверджує добро і зумовлює розрізнення добра і зла.
Іграшка завжди виконувала окрім інших і психотерапевтичну функцію - допомагала дитині опанувати власними бажаннями, страхами. Страх темноти, наприклад, можна перемогти за допомогою дерев'яного меча - знаряддя його подолання. Іноді дитина сама знаходить «іграшки», що відповідають певним, часто неусвідомленим його потребам. Який-небудь корч, камінчик, черепашка, цвях, ганчірочка, пташине перо і ін. наділяються особливими властивостями, переживаннями і сенсами. Іграшка не тільки супровід гри, але і засіб навчання, розваги і навіть лікування. Відтворюючи реальні і уявні предмети, образи, іграшка служить цілям розумового, етичного, естетичного і фізичного виховання.
Іграшка допомагає дитині пізнавати навколишній світ, привчає його до цілеспрямованої, осмисленої діяльності, сприяє розвитку мислення, пам'яті, мови, емоцій. Іграшка широко використовується в учбово-виховній роботі з дітьми, зокрема для розвитку дитячої, технічної і художньої творчості.
Серійне виробництво і продаж іграшок припускає, що одна іграшка може бути замінена такій же або покращуваною, як запропонували поступити виробники ляльки Барбі в рекламі своєї продукції. Дитина, що грає з такою лялькою, поставлена в ситуацію дорослого вибору яку модель віддати перевазі, абсолютно так само, як автоаматор, що вибирає нову машину. Серійна іграшка прагне стати симулякром. Метою дитини вже виявляється не виявлення ігрових можливостей ляльки, а доказ її престижності. Проблема в руйнуванні індивідуально значущих відносин з улюбленою і єдиною іграшкою, тому що її можна замінити «абсолютно такий же», і, як наслідок збіднення емоційного досвіду дитини, яка, ставши дорослим, теж матиме в своєму розпорядженні небагату емоційну палітру. Пошукові ігри не те щоб явно пригнічуються, але в усякому разі не заохочуються в світі сучасних, серійно вироблюваних іграшок. Зате закладена вже в дитячу психіку штучна потреба в конкуренції володіння допомагає існуванню дорослої людської особини як маленький гвинтик машинного миру.
Типи, характер, зміст і оформлення іграшки визначаються конкретними виховними завданнями стосовно віку дітей з урахуванням їх розвитку і інтересів. Як витвори декоративно-прикладного мистецтва іграшки, особливо національно-традиційні, використовуються як декоративні елементи в сучасному інтер'єрі. Зміст і форми іграшки знаходяться в безпосередньому зв'язку з соціальним ладом суспільства, з рівнем його культури. Іграшки дозволяють так само природніше організувати спілкування дитини з батьками, що є в сучасному світі вельми актуальною проблемою.
Розроблені матеріали курсової роботи можуть бути використані в процесі підготовки майбутніх вихователів дошкільних закладів.
ЛІТЕРАТУРА.
1. Golinkoff, R. M., & Hirsh-Pasek, K. (2006). Baby wordsmith: From associationist to social sophisticate. Current Directions in Psychological Science, 15, 30-33.
2. Hirsh-Pasek, K. & Golinkoff, R. (Eds.) (2006) Action meets word: How children learn verbs. New York: Oxford University Press.
3. Агафонова М.С. Роль игрушки в развитии символической функции у детей дошкольного возраста //Материалы V городской научно-практической конференции молодых ученых и студентов учреждений высшего и среднего образования городского подчинения. - М.: „МГППУ”, 2006. - 320с.
4. Батухтіна О. Українська народна іграшка: діти і національна культура //Дошкільне виховання.- 1997.- №11.- с.28.
5. Бенуа А. Мои воспоминания. В пяти книгах. Книги 1-3.- М.: «Наука», 1980.
6. Бодрийяр Ж. Система вещей.- М.: «Знание», 1995.
7. Винникот Д. "Игра и реальность" .-М.: «ИОИ», 2002.
8. Гавриш Н., Щеглова О. Іграшка. Друг дитинства //Дошкільне виховання.- 2004.- №6.- с.5.
9. Гусева А.Ю. К вопросу о роли игрушки в социуме //Философия XX века: школы и концепции: Научная конференция к 60-летию философского факультета СПбГУ, 21 ноября 2000 г.
10. Игры и игрушки для дошкольников. Справочник для дошкольных образовательных учреждений.- М.: »Издательство ГНОМ и Д», 2003.
11. Макаренко А.С. Сочинения в семи томах. Т.6. - М.: „Издательство Академии педагогических наук РСФСР”, 1950.
12. Мандельштам Н.Я., "Вторая Книга".- М.: "Московский рабочий", 1993.
13. Материалы работы секции молодых учёных «Философия и жизнь».- СПб.: Санкт-Петербургское философское общество, 2001.
14. Смирнова Е.О. Дошкольник в современном мире.- М.: „Дрофа”, 2006.
15. Смирнова Е. О. Игры и игрушки для детей раннего возраста.- М.: „МГППУ”, 2004.
16. Смирнова Е.О. Как выбирать игрушки // Мама и малыш.- 2005.-№3.-с.8.
17. Смирнова Е. О. Телепузик, как герой нашего времени // «Дошкольное образование».- 2001.- №23.- с.19
18. Тоффлер А. Футурошок.- СПб.: „Лань”, 1997.
19. Фенько А. Для чего детям игрушки // Коммерсантъ-Деньги.- 2001,.-№43 (347).- С. 58.
20. Флерина Е.А. Игра и игрушка / Е.А. Флерина. - М.: „Просвещение”, 1973.
21. Ходасевич В.Ф. «Рай»// Ходасевич В. Ф. Стихотворения. -Л.: „Сов. писатель”, 1989.
22. Цветаева М.И. Наталья Гончарова // М.И. Цветаева. Мой Пушкин.- М.: «Сов. писатель» 1981.
23. Чернаков А. Баллада о солдатике // Вещь-Эксперт, 2000, №11, С. 2-5.
24. Эпштейн М.Н. «Природа, мир, тайник Вселенной…».- М.: „Знание”, 1990.
Додаток
[1] Макаренко А.С. Сочинения в семи томах. Т.6. - М.: „Издательство Академии педагогических наук РСФСР”, 1950.- с.67.