Середній рівень мають 9 учнів (41%), ці учні повністю виконали поставлені перед ними завдання з певними недоліками.
Низький рівень у 5 учнів (23%), вони не змогли виконати всі поставлені перед ними завдання та допускали багато помилок відповідаючи на запитання.
Зобразимо результати наших досліджень за допомогою діаграми.
Таким чином провівши експеримент, можна зробити висновки, що використовувати кімнатні рослини на уроках біології потрібно більше. Адже використання кімнатних рослин на уроках з біології допомагає привернути увагу учнів до поглибленого вивчення предмета, стимулює пізнавальний інтерес та сприяє загальному розвитку вихованців.
ВИСНОВКИ
Шкільний курс біології має надзвичайно велике значення у всебічному розвитку учнів. Адже на відміну від інших навчальних предметів біологія дає можливість простежити переходи від простого до складного, зрозуміти взаємозв’язаність і взаємозалежність будови і функції частини і цілого, зрозуміти дуже складну причинну обумовленість явищ у природі.
Ботаніці як першому з біологічних предметів належить особливо відповідальна роль. Вивчаючи ботаніку учні повинні навчитися спостерігати особливості будови і життя рослин, уміти виділяти в них істотні сторони, установити причини і наслідки явищ, зробити правильні узагальнення. Засвоюючи курс ботаніки учень виконує різні мислитель ні процеси: спостерігає і порівнює, аналізує, узагальнює, установлює причини й наслідки спостережуваних явищ.
Щоб сформувати в учнів правильні ботанічні поняття, насамперед необхідно, щоб вони пізнавали реальні об’єкти, для цього вчителю необхідно використовувати на уроках біології кімнатні рослини. Цікаві та змістовно підібрані кімнатні рослини є неоціненними помічниками у вихованні потягу до набуття знань, у розвитку допитливості, у формуванні моральних і духовних якостей учнів. Вони стимулюють наполегливість, тренують увагу, збагачують пам’ять, викликають цікавість. Уміле використання рослин знімає втому, активізує увагу і, як наслідок, сприяє кращому засвоєнню навчального матеріалу.
У процесі використання кімнатних рослин на уроках виникають і закріплюються в учнів знання про навколишній світ, формуються практичні навички, виховуються організаторські здібності.
Головним завданням використання рослин на уроках є створення в учнів конкретного уявлення про різноманітність рослинного світу, особливості їх будови і процесів життєдіяльності, мінливість і пристосованість до умов середовища, подразливість організмів, модифікаційну мінливість, розмноження. Учням надається можливість робити порівняльні характеристики; дається уявлення про натуральну величину, форму і забарвлення натуральних об’єктів. Усе це поглиблює знання учнів, сприяє їх систематизації, що має велике значення для їхнього розвитку.
Практичне значення використання кімнатних рослин полягає в тому, що це дає можливість урізноманітнювати структуру і методику уроків, пожвавлює навчальний процес, забезпечує пізнавальну активність учнів і міцне засвоєння ними біологічних знань, умінь і навичок, розкриває творчо-комунікативні можливості учнів; інформаційно, емоційно та естетично збагачуються сприйняття, мислення і почуття учнів, що дає змогу глибше розкрити суть біологічних явищ і понять, формувати причинно-наслідкові зв’язки; створювати в учнів уявлення про характерні особливості й пристосованість об’єкта до умов середовища.
Використовуючи на уроках різні кімнатні рослини, вчитель ставить певну дидактичну мету — вивчення нового матеріалу з теми, закріплення знань, вироблення практичних навичок та вмінь, повторення матеріалу з теми, вміння аргументовано доводити власну думку, розвивати логічне мислення, виховувати бережливе ставлення до природи, до оточення.
У шкільному віці продовжують далі розвиватися органи чуттів, і природа є важливим фактором сенсорного розвитку. Її краса і гармонія є основою розвитку й естетичних почуттів та вражень, а кімнатні рослини дають для цього багатий матеріал. Вони також виконують велику пізнавальну і виховну роль, є частиною матеріальної бази під час викладання предмета. Ряд понять та явищ можна по- казати та пояснити, використовуючи кімнатні рослини, наявні в кабінеті та школі.
Таким чином, всебічне використання кімнатних рослин у навчальній роботі з біології підвищує інтерес до предмета, сприяє естетичному, екологічному і трудовому вихованню школярів.
Саме тому кімнатні рослини мають надзвичайно важливе значення для вивчення ботаніки, які вчитель може використовувати як наочний матеріал при бесіді, розповіді про рослини, для спостереження і дослідів. Кімнатні рослини уміло використані на уроках сприяють міцному засвоєнню учнями матеріалу. Адже те що учень побачив запам’ятовується на довше, ніж те що почув.
Таким чином використання кімнатних рослин на уроках біології сприяє кращому засвоєнню шкільної програми з ботаніки.
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1. Байбородова Л.В. Методика обучения биологии: Пособие для учителя / Л.В.Байбородова, Т.В.Лаптева. – М.: Владос, 2003. – 175 с.
2. Блажеєва Н.М. Використання кімнатних рослин як натуральних навчально-наочних посібників у процесі викладання біології в школі // Біологія. – 2007. - № 10 (квіт). – С. 5-7.
3. Богданова О.К. Сучасні форми і методи викладання біології в школі. – Харків: Основа, 2003. – 80 с.
4. Богоявленская, А.Е. Активные форми и методы обучения биологии: Растения. Бактерии. Грибы. Лишайники / А.Е.Богоявленская. – М.: Просвещение: АО "Учеб. лит.", 1996. – 191 с.
5. Ботаніка: методичні матеріали/ Упоряд.: В.Мишкін, І.Дзеверін.- К.: Ред. загальнопед. газ., 2004.- 111 с.
6. Верзілін Н.М. Загальна методика викладання біології / Н.М. Верзілін, В.М. Корсунська: навч. посіб. для студентів. – К.: Вища школа, 1980. – 352 с.
7. Загальна методика навчання біології: Навч. посіб. для студ. вищ. навч. закладів / І.В.Мороз, А.В.Степанюк, О.Д.Гончар та ін.; За ред. І.В. Мороза. – К. : Либідь, 2006. – 590 с.
8. Зверев И.Д. Общая методика преподавания биологии / И.Д. Зверев, А.Н. мягкова. – М.: Просвещение, 1985. – 191 с.
9. Кузнєцова В.І. Методика викладання біології. – Х.: Торсінг, 2001. – 176 с.
10. Логвина-Бик Т. Кімнатні рослини у навчанні біології // Біологія і хімія в школі. – 2003. - № 6. – С. 9-11.
11. Методика навчання ботаніки / За ред.. Н.В. Падалка, В. М. Федорова. – К.: Радянська школа, 1976. – 346 с.
12. Морозюк С. С. Біологія: підруч. для учнів 6-го класу загальноосвіт. навч. закл. – 2-е вид. – Х.: Торсінг, 2000. – 224 с.13. Пономарева И.Н. Общая методика обучения биологии: Учеб. пособие для студ. пед. вузов / И.Н.Пономарева, В.П.Соломин, Г.Д.Сидельникова; Под ред. И.Н.Пономаревой. – М.: Академия, 2003. – 267 с.
14. Проблемы методики обучения биологии в средней школе/ Под ред. И. Д. Зверева. – М.: Педагогика, 1978. – 320 с.
15. Пугал Н.А. Кабінет биологии./ Н.А. Пугал, Д.И. Трайтак – М.: Владос, 2000. – 192 с.
16. Сосновский И.П. Уголок природы в школе: Кн. Для учителя. – М.: Просвещение, 1986. – 112 с.
17. Трайтак Д.И. Практическая направленность обучения ботанике: Пособие для учителя. – М.: Просвещение, 1980. – 144 с.
18. Трайтак Д.І. Розвиток інтересу учнів до ботаніки. – К.: Радянська школа, 1960. – 100 с.
19. Федорова В.Н. Методика ботаніки / В.Н. Федорова, В.Н. Беляева, В.А. Корчагина, С.А. Кивотов : Пособие для учителеля. – М.: Просвещение, 1964. -430 с.
Додатки
Конспект уроку з використання кімнатних рослин
Квітка — видозмінений пагін. Будова і різноманітність квіток
Мета. Продовжувати формувати в учнів поняття про рослинний організм, його органи. Сформувати поняття про квітку як репродуктивний орган рослини, що є видозміненим пагоном; розширити знання про будову квітки, біологічне значення її головних частин — маточки і тичинок; виявити подібність у будові квіток різних рослин на тлі їх різноманітності; розкрити естетичну цінність і благотворний вплив рослин на людину та роль знань про будову квітки у практичній діяльності людини; формувати спеціальні вміння розпізнавати органи квітки та їх частини.
Методи. Проблемна бесіда, розповідь, робота з кімнатними рослинами та гербарними зразками, з підручником, таблицями.
Тип уроку. Засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Які органи має квіткова рослина?
2. Що таке пагін?
3. Назвіть складові пагона.
4. Які органи квіткових називаються вегетативними?
5. Які функції виконує корінь?
6. Назвіть функції пагона.
7. Які процеси життєдіяльності властиві рослинним організмам?
8. Як розмножуються рослини?
9. Коли з'являється насіння у рослин?
10.Як воно утворюється?
ІІ. Засвоєння нових знань.
Лабораторна робота
Тема. Будова і різноманітність квіток.
Мета. Ознайомитися з будовою і різноманітністю квіток і їх значенням у житті рослин.
Об'єкти і обладнання. Фіксовані квітки вишні, абрикоса, гороху; квітучі кімнатні рослини: пеларгонія, примула, колеус; колекції або гербарні зразки рослин з різними типами квіток, лупи, препарувальний набір, таблиці, робочий зошит для лабораторних і практичних робіт, підручник біології.
Теоретичний матеріал. Квітка — орган, характерний тільки для покритонасінних, або квіткових рослин. Квітка — це видозмінений пагін, віссю якого є квітколоже. На квітколожі, яке може мати різну форму, розташовуються чашолистки, пелюстки, тичинки й маточки. Квітка буває правильною, якщо через неї можна провести кілька осей симетрії. Якщо через квітку можна провести тільки одну вісь симетрії, щоб розділити її на дві рівні частини, то її називають неправильною.
Квітка, в якій є і тичинки, і маточки, називається двостатевою, а квітка лише з тичинками або лише з маточками — одностатевою. Одностатеві квітки бувають тичинковими або маточковими.