Смекни!
smekni.com

Особливості вивчення теми Гідросфера в початковому курсі загальної географії (стр. 7 из 7)

Що ви відчуваєте, коли чуєте слово “болото”?(брудна вода, чорт, у болоті можна загрузнути).

Так. Слово болото викликає у нас не зовсім позитивні емоції. Недарма народна мудрість увіковічила слово “болото” в цілому ряді афоризмів, приказок, прислів’їв.

Наші лінгвісти напередодні добре попрацювали й вибрали ряд прислів’їв і приказок.

(учні зачитують прислів’я і приказки)

1 учень. На кожне болото чорт знайдеться.

Без чорта болота не буває.

У тихому болоті чорти водяться.

2 учень. У болоті доброї води не напитися.

У болото влізти легко, а вилізти важко.

Хто шукає болото, той його знайде.

Кожна жаба своє болото хвалить.

(звучить музика з кінофільму “Пригоди Буратіно”)

Учитель: Мабуть, кожному з нас ця музика нагадала знайому з дитинства казку про Буратіно. Сьогодні герої цієї казки завітали до нас у гості. Інсценізація. до класу входить Буратіно.

Буратіно. Привіт всім! Я бачу, що вам тут гарно й весело, а я все ніяк не можу дійти до школи: то одне трапиться, то інше. Хотілося б мені з вами теж повчитися. Може дозволите? Я тут дещо знаю і можу вам розповісти. Я чув, що тема вашого уроку “Болота”, це цікаво. Але я ще не вмію добре читати, тому не зможу скористатися вашим підручником.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Учитель. Діти! Прочитайте Буратіно визначення болота з підручника й запишіть у зошит. Болота – це надмірно зволожені ділянки суходолу, зарослі вологолюбними рослинами, з шаром торфу не менше на 30 см.

Буратіно. Ого! Та ви вже такі розумні – аж страшно! То чому ж ви тут сидите, ви ж усе знаєте? Ходімо гуляти!

Учитель. Та ні, Буратіно! Всього знати не може ніхто. Ми хочемо дізнатися, як саме утворюються болота. Якщо хочеш, - залишайся з нами 0 не пожалкуєш.

Буратіно. З радістю! Я навіть зможу стати вам у пригоді, бо я ж був на болоті і в гостях у черепахи Тортилли теж був, дещо знаю. А з Дуремаром ми ледь-ледь не стали друзями. Давайте запросимо черепаху Тортиллу і запитаємо в неї, як же з’являються болота та які вони бувають.

(До класу входить черепаха Тортилла).

Тортилла. Я дуже стара та мудра черепаха. Але болота старіші за мене. На минулому уроці ви говорили про озера. Так от, озера, як і люди, народжуються, старіють, умирають. Їх життєвий шлях вимірюється тисячоліттями. На дні чистого і прозорого озера поступово відкладається мул, пісок, рештки рослин, риб. Озеро міліє. З’являється надводна вологолюбна рослинність, що вкриває поверхню озера, й воно перетворюється на болото. А ще болота можуть утворюватися внаслідок заболочування суходолу. Уявіть: у болоті 5-10 % сухої речовини, а решта – вода!

Але болота бувають різними. Я склала для вас невеличку схему “Типи боліт”, але деяку інформацію вже забула. Тому, будь ласка, запишіть її в зошити і, використовуючи підручник (§ 19), закінчіть.

שּ שּ

שּ שּ

שּ שּ

שּ שּ

ТИПИ БОЛІТ

За джерелами живлення та рослинністю


низинніперехідні

? підвищення рівня води

+ опади

осока, …, … ?

?

атмосферні опади

різні мохи

(Один учень виконує завдання на закритій дошці. Потім учитель та учні перевіряють та коригують виконання завдання).

Учитель. Оскільки у нас з вами з’явився гість, який може дещо розповісти про болота, то з поваги до нього ми почнемо наше дослідження боліт, а ти, Буратіно, сідай і уважно слухай: будеш нам допомагати. Для України характерна невисока заболоченість (приблизно 1 млн. га). Це пояснюється тим, що більша частина території України розташована у несприятливих для утворення боліт широтах.

Проблемне завдання:

- Давайте прослідкуємо за картою в атласі, чи є якась закономірність поширення боліт по території України?

- Де зосереджена найбільша кількість боліт? Чому саме там?

(Робота в мікрогрупах. Гіпотези перевіряються за таблицею на дошці, дезаписані причини виникнення боліт на Поліссі).

Учитель. Але болота (як ми бачимо з карти) розташовані не тільки на Поліссі. Багато боліт утворилося в долинах річок. Так, у нашому краю переважаючим є саме такий тип боліт.

Буратіно. О! Саме в такому болоті я і шукав свій золотий ключик, і там мене щиро приймала Тортилла. Це таке чудове місце! Рослинність там представлена осокою, рогозою, очеретом. Шановна Тортилло! Розкажи нам легенду про латаття.

Тортилла. (показуючи малюнки з лататтям, розповідає легенду).

В одному селі росли й розцвітали красиві вродою і станом, чорноокі, працьовиті красуні. Ніжні, непорочні, як білий цвіт лілій.

Одного разу на село налетіли татари. Дівчата, щоб не йти в неволю, втопилися у бистрій і глибокій річці. І тому в місці, де темна вода сховала від ворогів красунь, на світанку з’явилися білі пуп’янки невідомих квітів. Коли зійшло сонце, проміння освітило згарище на місці села, невідомі квіти розцвіли яскравим, сліпучим цвітом. Здавалось, що ніжні руки дівчат тягнуться до сонця, ховалися від чорної ночі. З того часу ці чудові квіти, яких прозвали ліліями, просинаються з сонцем і ховаються з його заходом.

Буратіно. І ще черепаха розповіла мені, що там дуже багато торфу. Але останнім часом болота чомусь висушують. Для чого? І яка користь від боліт?

Учитель. На ці запитання ми просимо відповісти нашу шановну черепаху Тортиллу, яка вже довго живе в цій водоймі і знає про болото майже все.

Тортилла. Дорогі діти! Давайте з вами запишемо та запам’ятаємо значення боліт.

1. Торф і мох боліт мають здатність накопичувати вологу і віддавати її в атмосферу під час посух.

2. Болота служать фільтром для річок і струмків, які звільнюють воду від розчинених в ній хімічних елементів.

3. При сильних атмосферних опадах вода, потрапивши в болото, уповільнює свій рух тим самим запобігає катастрофічним паводкам.

4. Болота збирають і зберігають чисту воду, де ростуть ягоди (клюква, голубика), лікарські рослини.

5. Болото – велике мисливське господарство, тут залягають великі родовища торфу, який являється цінним паливом та органічним добривом (аміак, спирт, кислоти, барвники).

Учитель. Дякуємо тобі Тортилло. А зараз ми з дітьми покажемо що ми запам’ятали на сьогоднішньому уроці.

ІУ. Закріплення вивченого (бесіда)

1. Що таке болото?

2. Які бувають болота?

3. Яку роль відіграють болота у природі?

У. Підбиття підсумків уроку.

Вчитель. Отже, Буратіно та шановна Тортилла, чи сподобалось вам з нами працювати? Ми сьогодні вже закінчуємо роботу нашої експедиції. Дякуємо Вам, що завітали до нас на урок. А відповідь на твоє запитання, Буратіно, учні дадуть вдома письмово.

УІ. Домашнє завдання.

Прочитайте § 19, записи в зошиті. Дати відповідь на питання Буратіно: “Чи доцільно людям осушувати болота?”

(Форма відповіді - довільна, на вибір: твір-мініатюра, наукове повідомлення, усна промова за підготовленим планом).