Смекни!
smekni.com

Дидактична розробка теми Домашнє господарство як ланка економіки. Домашнє господарство у су (стр. 4 из 6)

Тема 4: «Економічні ресурси» (4 год)

Що таке «економічні ресурси». Види економічних ресурсів. Фактори виробництва. Земля. Праця. Капітал. Здатність до підприємницької діяльності. Закон спадної продуктивності (віддачі) факторів виробництва. Відтворювані та не відтворювані ресурси. Економічні ресурси як особливий товар в ринковій економіці

Тема 5: «Ринок та його основні елементи: попит, пропозиція, ціни» (7 год.)

Що таке споживчий ринок. Попит та його види. Функція попиту. Закон попиту. Пропозиція. Нецінові фактори пропозиції. Функція пропозиції. Еластичність попиту й пропозиції. Коефіцієнт цінової еластичності. Ринкова рівновага. Надлишок дефіцит. Ціна. Товари-комплементи. Товари-субститути. Продукти вищої / нижчої споживчої цінності.

Тема 6: «Конкуренція. Типи, види та методи конкуренції» (5 год.)

Конкуренція та її функції. Типи конкуренції. Методи конкуренції. Чесна / нечесна конкуренція. Досконала / недосконала конкуренція. Монополістична конкуренція. Олігополія. Монополія та її види. Олігопсонія. Монопсонія. Конкурентоспроможність. Цінова / нецінова конкуренція. Картель. Трест. Синдикат. Антимонопольне законодавство.

Тема 7: «Гроші. Форми грошей. Призначення грошей.» (5 год)

Гроші. Сутність грошей та їх походження. Бартер. Функції грошей. Форми грошей. Повноцінні / неповноцінні гроші. Призначення грошей в економіці. Грошовий обіг. Засіб обігу. Засіб накопичення. Міра вартості. Засіб платежу. Світові гроші. Номінальна / реальна вартість. Ліквідність. Електронні гроші. Пластикові картки.

Тема 8: «Економічний процес. Три типи економічних систем: ринкова економіка, контрольована або командна економіка та змішана економіка» (6 год)

Суб’єкти / об’єкти економічного процесу. Економічний кругообіг. Поняття економічної системи. Традиційна, командна і ринкова економічні системи. Змішана економіка. Еволюція економічних систем. Поняття власності. Володіння, користування і розпорядження. Форми власності. Об'єкти власності.

Знання даної теми стане основою для вивчення в Університетах таких дисциплін: «Політекономія», «Мікроекономіка», «Макроекономіка», «Фінанси».

1.5 База знань теми: «Домашнє господарство як ланка економіки. Домашнє господарство у сучасній економіці, його ефективна діяльність» та модель її засвоєння

База знань:

Сутність поняття «домашнє господарство», його головні риси. Особливості домашнього господарства в ринковій економіці. Роль домогосподарства в ринкових умовах. Економічні функції домогосподарства. Домогосподарство як сфера споживання. Сім’я. Чинники добробуту сім’ї. Основні форми економічних відносин домогосподарства з державою. Сімейний бюджет. Доходи. Видатки. Пенсії. Стипендії. Соціальна допомога. Податки. Виручка від реалізації.

Використання моделі засвоєння бази знань дозволяє вирішити кілька завдань: тобто полегшує роботу учню, оскільки він знає який обсяг матеріалу йому необхідно знати для отримання певної кількості балів.

Модель засвоєння бази знань(МЗБЗ)

Рівень засвоєння Елементи бази знань Засоби контролю
Початковий-понятійний (низький) Знати основні терміни та поняття: «домашнє господарство», «Сім’я», «Чинники добробуту сім’ї», «Сімейний бюджет», «Доходи», «Видатки», «Пенсії», «Стипендії», «Соціальна допомога», «Податки», «Виручка від реалізації». Виявляти характерні риси та ознаки домогосподарств Опитування, тести 1 та ІІ рівня, бесіди
Репродуктивний (середній) Вміти визначити роль та місце домогосподарств у формуванні економічних суб’єктів. Знати як оцінити роль домогосподарств в економічному житті країни, та аргументувати свою думку. Вміти дати визначення економічних функцій домогосподарств. Уміти визначати, які чинники впливають на добробут сім’ї Опитування, тестування, самостійна робота. тести 1 та ІІ рівня поточного та підсумкового контролю
Алгоритмічно-дійовий (достатній) Показати значимість та практичне застосування теми. Застосувати: знання з даної теми мистецтво витрачати грошей Провести розрахунок бюджету власної сім’ї. Довести графічно: як сімейні доходи можуть впливати на попит та пропозицію на ринку Зробити висновки: щодо місця домогосподарства в економіці; а також щодо важливості правильного формування бюджету домогосподарства з врахуванням всіх факторів та джерел надходжень і видатків Вправи, задачі, ситуації, дискусії науково-практичні письмові роботи дослідницького характеру. індивідуальні завдання, тести 2-го і 3-го рівнів,
Творчий (високий) Класифікувати: надходження ти видатки до бюджету в залежності від їх вагомості та економічного змісту Обґрунтувати: рівень добробуту домогосподарства в залежності від економічної ситуації на даний період часу Розв’язати ситуацію, яка має практичне значення, дослідити сучасний ринок споживачів та ринок ресурсів у сучасних умовах та зробити певні висновки публічно (робота може виконуватись у малих групах) тести 4-го рівня дискусія, аналіз ситуації, задачі, науково-практичні письмові роботи дослідницького характеру, реферати

Рівень знань можна визначити за такими основними складовими критеріями:

- обсяг знань – (наскільки повно учень володіє матеріалом, усім обсягом, окремими частинами, певними лише фактами);

- глибина засвоєння (показує, наскільки учень виділяє основне, чи може робити висновки, узагальнює матеріал);

- міцність засвоєння (перевірка знань, наскільки учень пам’ятає матеріал);

- рівень засвоєння (репродуктивний; реконструктивний; творчий);

- вміння виражати знання (термінологія, культура мови, оперування поняттями).

1.6 Завдання для вивчення теми: «Домашнє господарство як ланка економіки. Домашнє господарство у сучасній економіці, його ефективна діяльність» для різних видів її засвоєння

Кожний учень є індивідуальною особистістю, коли для одного тема буде зрозумілою та він зможе легка у ній орієнтуватись – це зовсім не означає, що абсолютно всі зрозуміли дану тему. Тому виникає необхідність розробити завдання по рівням засвоєння бази знань і відповідно оцінити ці знання.


Рівні засвоєння елементів бази знань Кількість балів Завдання для вивчення теми «Домашнє господарство як ланка економіки» та «Домашнє господарство у сучасній економіці, його ефективна діяльність»
Понятійний (низький) 1–3 Дати визначення термінам та поняттям: · «домашнє господарство» · «Сім’я» · «Чинники добробуту сім’ї», · «Сімейний бюджет», · «Доходи», · «Видатки», · «Пенсії», · «Стипендії», · «Соціальна допомога», · «Податки», «Виручка від реалізації»
Ре продукти- вний (середній) 4–6 Доповнити речення: 1). В узагальненому вигляді домогосподарство виконує подвійну роль в сучасній економіці. З одного боку, воно є активним суб’єктом (…), а з іншого – (…) в економічному кругообігу ресурсів, товарів /послуг, доходів. 2). Отримавши грошові доходи від реалізації власності на ресурси, домогосподарства проводять такі розпорядження: частину доходів сплачують особисто державі у формі (…), а решту поділяють як (…) і (…).
Алгоритмічно-дійовий (достатній) 7–9 Застосувати: знання з даної теми мистецтво витрачати грошей Розрахувати: бюджет власної сім’ї Довести графічно: як сімейні доходи можуть впливати на попит та пропозицію на ринку Зробити висновки: щодо місця домогосподарства в економіці; а також щодо важливості правильного формування бюджету домогосподарства з врахуванням всіх факторів та джерел надходжень і видатків
Творчий (високий) 10–12 Класифікувати: надходження ти видатки до бюджету в залежності від їх вагомості та економічного змісту Обґрунтувати: рівень добробуту домогосподарства в залежності від економічної ситуації на даний період часу Вибрати і обґрунтувати вибір: найбільш раціонального і прибуткового планування бюджету Розв’язати ситуацію, яка має практичне значення, дослідити сучасний ринок споживачів та ринок ресурсів у сучасних умовах та зробити певні висновки публічно (робота може виконуватись у малих групах)

Для того, щоб більш мобілізувати та зацікавити учнів до вивчення теми «Домашнє господарство як ланка економіки», і орієнтуючись на засвоєний матеріал, можемо провести гру

ГРА «Витрати родини»

Суть: Припустимо, у класі є кілька малих груп, які представляють різні домогосподарства.

Завдання:

1. складіть кожен особисто перелік речей (витрат), які є необхідними для вашої родини (домашнього господарства) на поточний місяць.

2. зіставте ваші переліки у групі

3. спробуйте їх узгодити і складіть загальну таблицю.

4. поясніть, як ви прийняли рішення. Кому довелося поступитися і з яких причин?

Підбиття підсумків роботи на уроці:

здійснюється учнями у вигляді тез з викладом власних думок, щодо того, чому вони навчилися за цей урок, до яких висновків дійшли, які навички сформували. Вчитель також підводить підсумки у вигляді оцінювання роботи, активності учнів, їх знань тощо у вигляді оцінок за роботу на уроці.

1.7 Дидактичний тест самоконтролю опанування теми: «Домашнє господарство як ланка економіки. Домашнє господарство у сучасній економіці, його ефективна діяльність»