Смекни!
smekni.com

Методика проведення предметних уроків із природознавства (стр. 14 из 21)

Що потрапляє в організм людей, які дихають у лісі чи парку і біля заводу чи на вулиці міста?

Коли ми дихаємо у лісі чи парку, у наш організм потрапляє чисте повітря. Біля заводу чи на вулицях міста ми вдихаємо дим і відпрацьовані гази.

Як забруднене повітря впливає на живі організми?

Забруднене повітря викликає отруєння живих організмів, що спричиняють різноманітні захворювання. Більшість рослин у таких умовах погано ростуть або зовсім не можуть жити.

Чи бачили ви біля великих заводів і фабрик, на вулицях великих міст ялини і сосни?

Ці рослини не виживають в умовах забрудненого повітря, тому у таких місцях їх немає. Тварини також дуже чутливі до забруднення повітря, тому у забруднених місцях їх дуже мало.

Особливу небезпеку для всього живого несуть аварії на хімічних заводах та атомних електростанціях. Під час таких аварій у повітря потрапляють отруйні гази і радіоактивні речовини.

Отже, основними шляхами забруднення повітря є:

викиди заводів, фабрик, котелень;

відпрацьовані гази автомобілів, тракторів, тепловозів, літаків;

аварії на хімічних заводах та АЕС.

Що треба робити, щоб повітря, яким ми дихаємо, було чистим?

У нашій країні повітря охороняється "Законом про охорону повітря", який вимагає, щоб на всіх промислових підприємствах, які викидають у повітря шкідливі речовини, встановлювалися спеціальні пристрої, які їх затримують.

Забороняється будувати шкідливі підприємства біля населених пунктів. У містах будують об’їзні дороги, щоб не забруднювати повітря відпрацьованими газами автомобілів. Для перевезення пасажирів використовують тролейбуси, трамваї і електровози, двигуни яких працюють не на бензині чи солярці, а на електриці, внаслідок чого відсутні відпрацьовані гази.

Для чого у містах влітку поливають дороги?

Щоб не піднімався пил і не забруднювалося повітря.

Який газ повітря потрібний для дихання? Звідки він потрапляє у повітря?

Для дихання живим організмам потрібний кисень. Він виділяється у повітря зеленими рослинами. Рослини не тільки збагачують повітря киснем, вони затримують на своїх листках пил, сажу та інші тверді частинки, які забруднюють повітря.

Який висновок можна зробити зі сказаного?

Рослини очищають повітря, тому треба дбати про те, щоб їх було якомога більше, охороняти їх.

V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

1. Робота в зошиті з друкованою основою. Виконання завдань 1-3 (с.22-23).

1. Підпиши на малюнку, з яких газоподібних речовин складається повітря.

2. Прочитай властивості вуглекислого газу. Запиши за зразком властивості кисню.

Вуглекислий газ Кисень
Газоподібна речовина
Розчиняється у воді
Не потрібний для дихання
Виділяється під час горіння і дихання

3. Дай відповіді на запитання.

Яку газоподібну речовину, що входить до складу повітря, живі організми використовують для дихання?

Яка газоподібна речовина виділяється у повітря під час дихання?

Які речовини забруднюють повітря?

2. Завдання для застосування знань.

Чому після дощу повітря стає чистим, і стає легше дихати?

Чому забороняється спалювати опале листя?

3. Дидактична гра "Помічники повітря".

Учні класу діляться на дві команди. Перша команда називає шляхи забруднення повітря, а друга команда дає пораду, як можна позбутися цього забруднення або зменшити його.

VІ. Підсумок уроку.

З яких газоподібних речовин складається повітря?

Яка складова повітря потрібна для дихання?

Яке повітря потрібне для дихання?

Тема. Вода в природі. Властивості води-рідини. Вода - розчинник

Мета: продовжувати формувати уявлення про поширення води у природі, про значення води у природі та житті людини, про три стани води та властивості води-рідини; розвивати навички дослідницької діяльності, спостережливість, вміння робити висновки; виховувати бережливе ставлення до природи, бажання її досліджувати.

Обладнання: склянка з водою, цукор, товчена крейда, ложка (на кожній парті).

Хід уроку

І. Підсумок спостережень за змінами в природі.

Виміряємо дожину тіні від гномона в жовтні (практична робота проводиться на вулиці) і запишемо її в календарі спостережень (с.3).

За календарем спостережень проаналізуйте: яких днів було більше минулого тижня: ясних, хмарних чи похмурих; скільки днів було з опадами; скільки було вітряних днів.

Які зміни відбулися в житті рослин і тварин із приходом осені?

ІІ. Перевірка знань, умінь та навичок учнів.

1. Фронтальне опитування.

До якої природи належить повітря?

Яким тілом є повітря?

З яких газоподібних речовин складається повітря?

Якої газоподібної речовини у повітрі найбільше?

Якими речовинами забруднюється повітря?

Чому шкідливо дихати забрудненим повітрям?

Звідки у повітря потрапляють речовини, що його забруднюють?

Що роблять для збереження чистоти повітря в нашій країні?

Яку роль у збереженні чистоти повітря відіграють рослини?

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.

Відгадайте загадку:

Відома звіку рідина, Усік її вживає, Буває хмаркою вона, Сніжинкою буває, Бува, як скло, Крихка, тверда Звичайна, підкажіть... (Вода)

До якої природи належить вода?

Де в природі є вода?

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про місцезнаходження води у природі, про її значення в природі та житті людей, про властивості води.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1. Розповідь із метою формування уявлення про місцезнаходження води в природі.

Вода є всюди: в океанах, морях, річках, озерах, болотах, у ґрунті, у надрах Землі, у льодовиках, у повітрі. Більше половини земної поверхні вкрито водою. Кількість води і суші на Землі можна показати за допомогою схеми.

Вода входить до складу всіх живих організмів. Зокрема, більше половини людського організму становить вода. Наприклад, якщо маса вашого тіла 26 кг, то у вас міститься 20 кг води і лише 6 кг твердих речовин. В організмах рослин води ще більше. У цьому можна переконатися, якщо витиснути сік із натертого на тертці яблука. Проведіть вдома такий дослід і подивіться, чого залишиться більше - рідини чи твердої речовини.

2. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про значення води в природі та житті людини.

Що б змінилось на Землі, якби зникла вся вода? Чому?

Якби зникла вся вода, загинуло б все живе на Землі, тому що багато рослин і тварин живуть лише у воді (водорості, риби, кити, дельфіни); вода входить до складу всіх живих організмів (наприклад, у спеку, коли людина пітніє, з організму виділяється вода, і одразу ж хочеться пити).

Живі організми постійно витрачають воду, тому її кількість потрібно поповнювати. Людині на добу потрібно 2-3 л води. Спрага дошкуляє людині і тваринам більше, ніж голод. Якщо без їжі людина може прожити більше місяця, то без води - лише кілька днів. Без води рослина в’яне і, якщо її вчасно не полити, загине.

Як і для чого люди використовують воду?

Вода потрібна людям не лише для того, щоб пити. Водою людина миється, пере одяг, готує на ній їжу. Водою поливають рослини, які люди вирощують для своїх потреб. На заводах і фабриках воду використовують для виготовлення різних виробів. Вода приводить у рух турбіни електростанцій, і в наші будинки приходить світло.

3. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про три стани води.

Яким тілом є вода? (Вода є рідким тілом)

Відгадайте загадки:

У воді не тоне, у вогні не горить. (Лід)

Я падаю на ваші хати.

Я білий-білий, волохатий.

Я прилипаю вам до ніг І називаюсь просто... (Сніг)

Якими тілами є лід і сніг? (Сніг і лід є твердими тілами)

На що перетворюються сніг і лід, коли тануть? (На рідку воду)

То з чого складаються сніг і лід? (Сніг і лід складаються і води)

Який висновок можна зробити? (Оскільки сніг і лід - це вода, то можна зробити висновок, що вода може бути твердим тілом)

Отже, ви дізналися, що вода може перебувати у рідкому і твердому станах. Але найчастіше ми зустрічаємося з водою в газоподібному стані, хоча її не бачимо.

Пригадайте, звідки потрапляє у повітря водяна пара.

Водяна пара потрапляє у повітря внаслідок випаровування води із земної поверхні. Водяна пара - це вода у газоподібному стані, яка завжди міститься в повітрі, тобто вода може бути газоподібним тілом.

Отже, вода може перебувати у трьох станах: рідкому, твердому і газоподібному. Запишемо це у вигляді схеми:

4. Бесіда з елементами практичної роботи з метою формування уявлення про властивості води-рідини.

Що станеться, якщо вода виллється із склянки? (Вода розіллється, бо вона текуча)

Чи має вода свою власну форму? (Вода не має власної форми і набирає форми того посуду, в який її наливають)

Виконайте досліди, описані на с.92 у підручнику.

Які висновки можна зробити із проведених дослідів? (Вода - це прозора рідина, яка не має запаху і кольору)

Про які властивості води ви вже дізналися? (Вода текуча; не має власної форми; прозора; безбарвна; без запаху. Але це ще не всі властивості води)

Пригадайте, які властивості рідин використовуються у термометрі. (Здатність рідин розширюватися під час нагрівання і стискатися під час охолодження)

Яку рідину ми використовували для проведення досліду, щоб дізналися, що рідини мають такі властивості? (Ми використовували воду)