Смекни!
smekni.com

Методика проведення предметних уроків із природознавства (стр. 17 из 21)

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, з чого складається земна поверхня, і що заховано у її глибинах; як люди використовують ці природні скарби; про те, чому і як їх треба берегти. Тема уроку - "Гірські породи. Корисні копалини".

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про гірські породи.

Як ви гадаєте, що таке гірські породи?

На перший погляд гірські породи - це те, з чого складаються гори. Проте з гірських порід складаються не лише гори. Коли ви відпочиваєте на березі моря, озера чи річки, ви будуєте з піску різні споруди, не здогадуючись, що пісок - це гірська порода. Коли ви малюєте простим олівцем, то залишається на папері слід від гірської породи - графіту. Коли ви солите страви, щоб зробити їх смачнішими, то посипаєте їх гірською породою, яка називається кухонна сіль. Коли ви ліпите із розмоченої глини різноманітні фігурки, ви не замислюєтесь над тим, що ця глина, якій легко надати будь-якої форми - це теж гірська порода.

Гірські породи - це природні тіла, які знаходяться на поверхні Землі або у її глибинах.

До якої природи належать гірські породи? (Це тіла неживої природи)

2. Розв’язання проблемної ситуації з метою формування уявлення про стани гірських порід.

Розгляньте малюнок у підручнику на с.99. Прочитайте назви гірських порід, зображених на ньому.

Чому нафта знаходиться у скляній посудині, природний газ - у металічному балоні, а решта гірських порід - у вигляді різноманітних за формою грудочок? (Нафта знаходиться у посудині, тому що вона є рідким тілом. Природний газ знаходиться у балоні, тому що це газоподібне тіло. Решта гірських порід - тверді тіла, вони мають певну форму, тому посуд для них не потрібний. Вони не розтечуться, як рідина, і не заповнять всі проміжки, як газоподібна речовина)

Який висновок можна зробити про те, в яких станах перебувають гірські породи? (Гірські породи перебувають у трьох станах: твердому, рідкому та газоподібному)

У якому стані перебуває більшість гірських порід? Наведіть приклади. (Більшість гірських порід перебуває у твердому стані. Наприклад, торф, кам’яне вугілля, пісок, кам’яна сіль, граніт, крейда та ін)

Яка гірська порода знаходиться у рідкому стані? (Нафта)

Яка гірська порода знаходиться у газоподібному стані? (Природний газ)

3. Розповідь з елементами бесіди і демонстрацією зразків гірських порід із метою формування уявлення про їх різноманітність.

На Землі є багато гірських порід, і вони дуже різноманітні. Якими ознаками відрізняються гірські породи?

Гірські породи відрізняються кольором, твердістю, блиском, прозорістю. Одні з них, як наприклад крейда, складаються з дрібних частинок білого кольору не дуже міцно сполучених між собою. Інші, як наприклад граніт, складаються із крупніших частинок рожевого, чорного, жовтого кольорів, міцно сполучених між собою. Торф легкий і крихкий, а мармур важкий і міцний.

Чому ж гірські породи такі різні?

Тому що вони утворюються у різних природних умовах та із різних речовин. Наприклад, торф утворився на болоті з рослин, а мармур утворився глибоко під земною поверхнею в умовах високої температури. Тому торф не такий щільний і твердий як мармур.

Гірські породи зберігають у собі дуже багато секретів. Учені, вивчаючи особливості залягання гірських порід, відновлюють події, які відбувалися на Землі мільйони років тому назад. Наприклад, поклади кам’яного вугілля дали можливість ученим встановити, що у той час, коли вони утворювалися, на Землі був теплий і вологий клімат, росли ліси з гігантськими деревами. Багата рослинність, яка з часом відмирала і накопичувалась, дала матеріал, з якого утворилося кам’яне вугілля. Утворилися гірські породи дуже давно, вік багатьох із них становить багато мільйонів років.

4. Бесіда з виконанням практичної роботи з метою формування уявлення про корисні копалини та їх значення у житті людини.

Чи використовують люди гірські породи у своєму житті?

Розкажіть, що вам відомо про використання людьми гірських порід, зображених на малюнку в підручнику на с.99.

Зробіть висновок про те, чому гірські породи на малюнку підписані словами "корисні копалини".

Із давніх-давен люди використовують гірські породи для своїх потреб: у будівництві, для виготовлення посуду, знарядь праці тощо. Тому гірські породи, які люди добувають у природі і використовують для своїх потреб, називають корисними копалинами.

Із кожним роком збільшується кількість гірських порід, які стають корисними копалинами. Якщо 100 років тому люди не потребували нафти і природного газу, то зараз важко уявити життя без цих корисних копалин.

Залежно від того, для чого їх використовують, корисні копалини поділяють на три групи: горючі, рудні та нерудні.

Горючі корисні копалини горять і виділяють тепло.

Які горючі корисні копалини вам відомі?

Знайдіть їх на малюнку в підручнику та в колекції.

Для чого їх використовують?

До горючих корисних копалин належать торф, буре і кам’яне вугілля, природний газ, нафта. Їх використовують як паливо та для виробництва бензину, пластмас, фарб, лаків, синтетичних тканин та хутра.

Рудні корисні копалини - це копалини, з яких виплавляють метали.

Прочитайте серед назв корисних копалин у підручнику на с.99 назви руд металів. Знайдіть їх у колекції корисних копалин.

До рудних корисних копалин належить залізна руда, з якої виплавляють і виробляють чавун та сталь. Із чавуну роблять труби, батареї опалення, ванни, посуд, деякі деталі машин. Сталь міцніша, ніж чавун. Вона кується, прокатується у листи та дріт. Із неї виробляють машини, труби, інструменти, посуд.

Нерудні корисні копалини - це ті, які використовують без переробки.

Прочитайте серед назв корисних копалин у підручнику на с.99 назви нерудних корисних копалин. Знайдіть їх у колекції корисних копалин.

Для чого їх використовують?

Пісок - будівельний матеріал та сировина для виробництва скла. Кам’яну сіль використовують не лише як добавку до їжі. Вона є сировиною для виробництва соди, кислоти та інших речовин. Крейду використовують у будівництві (з неї виробляють вапно), крейдяними олівцями ми пишемо на дошці. Граніт і мармур - цінні будівельні матеріали. Вони добре шліфуються. Відшліфована поверхня стає гладкою і гарною. Гранітом і мармуром облицьовують будинки, театри, станції метро. Уламки граніту використовують для будівництва доріг.

Зробіть висновок, що означає перше слово у словосполученні "корисні копалини"?

Чому корисні людині гірські породи назвали "копалинами"?

Необхідні людині гірські породи вона добуває, викопуючи їх з-під земної поверхні або копаючи на земній поверхні.

Місце, де залягають у великій кількості корисні копалини, називають родовищем. В Україні є родовища кам’яного вугілля, залізної руди, крейди, вапняку, граніту, піску, торфу, нафти і природного газу. Більшість корисних копалин залягають глибоко під землею. І перш ніж їх добути, їх потрібно знайти.

Люди якої професії займаються пошуками корисних копалин? (Геологи)

Родовища корисних копалин залягають у надрах на різній глибині. Щоб добути ті, які залягають неглибоко під землею, риють великі ями - кар’єри. У кар’єрах корисні копалини добувають відкритим способом. Там працюють потужні машини - бульдозери, екскаватори, якими викопують корисні копалини. Потім їх вантажать на автомашини. В кар’єрах добувають вапняк, глину, пісок, торф тощо.

Для того, щоб добути корисні копалини, які сховані глибоко під землею, будують шахти або бурять свердловини. Сучасні шахти схожі на підземні заводи. Щоб побудувати шахту, спочатку викопують глибокий колодязь, де встановлюють кабіни, в яких піднімаються і спускаються люди, машини. Від колодязя відходять коридори - штреки, де добувають корисні копалини, які потім піднімають на поверхню. В шахтах добувають кам’яне вугілля, а в свердловинах - нафту і природний газ.

5. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про економне використання корисних копалин.

Озирніться довкола і назвіть речі, що виготовлені з корисних копалин. Назвіть ці корисні копалини. (Стіни класу побудовані із глини, піску, гіпсу, крейди, вапняку. Двері, вікна, підлога пофарбовані фарбою, виготовленою з нафти. Батареї опалення, труби, металеві деталі парти виготовлені з чавуну і сталі, які виробляють із залізної руди. Ручки, пенали, портфелі виготовлені з матеріалів, які виробляють із нафти, кам’яного вугілля)

Чи безмежні запаси корисних копалин?

Корисні копалини - багатство Землі. У нашій країні добувають понад 80 різних корисних копалин. Але запаси корисних копалин у надрах Землі не безмежні. З часом вони можуть вичерпатись.

Чи можна уявити життя сучасної людини без нафти чи кам’яного вугілля? Що б трапилося, якби не стало цих корисних копалин? Із нафти виробляють бензин, без якого не зрушать із місця автомашини, літаки. Спалюючи кам’яне вугілля, люди опалюють приміщення, виробляють електроенергію)

Використати корисні копалини можна швидко, а ось часу на їх утворення потрібно багато. Пригадайте, на утворення кам’яного вугілля і нафти у природі затратились мільйони років. Про це потрібно знати, пам’ятати і витрачати корисні копалини бережно і економно.

Чи можете ви зробити свій внесок у справу бережного ставлення до корисних копалин?

Бережливе ставлення до корисних копалин - це бережливе ставлення до речей, які з них виготовлені, збудовані, змайстровані.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Робота в зошиті з друкованою основою. Виконання завдань 1-5 (с.27-28).

1. Підкресли правильне твердження.

Гірські породи - це гірське каміння.

Гірські породи - це природні тіла, які розміщуються в надрах Землі чи на її поверхні.

Гірські породи - це каміння, що розміщене на земній поверхні.

2. Підкресли назви корисних копалин.