Міністерство науки і освіти України
Слов’янський державний педагогічний університет
Кафедра української мови і літератури
Курсова робота
Методика проведення нетрадиційних уроків з української мови
Виконала
студентка 4 курсу
філологічного фак-ту
україно-англійського відділення
групи 4УА1
денної форми навчання
Воробйова Вікторія Євгенівна
Науковий керівник Нестелєєв М.А.
Слов’янськ 2007
ПЛАН
ВСТУП…………………………………………………………………………………………………………..3
І Методика проведення нетрадиційних уроків з мови
1.1 Поняття нестандартного уроку……………………………………………………………5
1.2 Форми проведення нетрадиційних уроків:
а) урок КВК…………………………………………………………………………………………….7
б) урок-семінар…………………………………………………………………………………….8
в) урок-практикум………………………………………………………………………………..9
г) урок-залік………………………………………………………………………………………….10
д) урок захисту реферату…………………………………………………………………….10
е) інтегральні (інтегровані) уроки……………………………………………………….11
є) дослідницькі уроки………………………………………………………………………….11
ж) урок-суд…………………………………………………………………………………………..12
з) урок-дискусія………………………………………………………………………………….. 13
і) урок-прес-конференція………………………………………………………………….. 15
ї) урок-теле-, радіопередача……………………………………………………………… 16
к) урок-салон……………………………………………………………………………………… 16
л) урок-екскурсія………………………………………………………………………………….17
м) урок-брейн-ринг………………………………………………………………………………18
н) урок-репортаж………………………………………………………………………………….18
о) урок рольової гри……………………………………………………………………………..19
ІІ Приклади практичного використання методики проведення нетрадиційних уроків з української мови
2.1 Урок-гра «Найрозумніший»……………………………………………………………….20
2.2 Урок-гра «Значення іменника в морфології української мови»………..29
ВИСНОВКИ…………………………………………………………………………………………………….31
ЛІТЕРАТУРА…………………………………………………………………………………………………..32
ДОДАТКИ
ВСТУП
Для нашого дослідження обрана методика проведення нестандартних уроків, тому що вона є невід’ємним компонентом сучасної системи освіти. Нестандартні уроки повинні використовуватися у школах для підвищення ефективності навчання, формування мотивації на уроці. Ми зробимо огляд методики проведення нетрадиційних уроків для того, щоб вчителям та викладачам було легше розібратися у розмаїтті видів уроків, у підготовці до їх проведення.
Тема нестандартних уроків надзвичайно актуальна сьогодні. Наша держава стоїть на порозі глобальних змін у суспільстві. Людина, вимоги до життя дуже змінилися. Основні проблеми, які вчитель має розв’язати на уроці з учнями, - уміння мислити, комунікабельність, тобто необхідно пробудити творчість, активність, захоплення дітей, інтерес до навчального процесу. Тому важливо використовувати особливі форми і методи навчання для цього. Актуальним є створення нових освітніх технологій, які мають сприяти загальному розвиткові особистості, формуванню її світоглядної культури, індивідуального досвіду, інтуїції, творчості, інтегративності мислення.
Об’єктом дослідження є методика проведення нестандартних уроків з української мови в організації навчально-виховного процесу. Предметом дослідження є виховання учнів та навчання української мови під час застосування нетрадиційних уроків у школі.
Наукова гіпотеза нашого дослідження визначається як наукове осмислення передових ідей, теорій, які завжди були рушійною силою вдосконалень. Тому вивчення методики проведення нетрадиційних уроків з української мови є гарантією вдосконалення вивчення української мови в школі. Чим глибше ми вивчаємо методику викладання мови, тим результативнішою буде наша діяльність, спрямована на поглиблення знань учнів.
Метою нашого дослідження є:
1. Визначити суть поняття «нестандартний урок».
2. Розкрити роль нетрадиційних уроків з мови у сучасному навчанні.
3. Окреслити методику проведення нестандартних уроків з мови.
4. Науково та практично осмислити можливості використання нетрадиційних уроків у сучасній школі.
Згідно з вищезазначеною метою можна сформулювати такі завдання:
1. Розкрити поняття «нестандартний урок», використовуючи різні його типи.
2. Описати різноманітні види нетрадиційних уроків з мови та методику їх проведення.
3. Зробити методичний аналіз нестандартних уроків.
4. Підготувати методичні рекомендації для вчителів-мовників щодо використання нетрадиційних уроків з мови.
сторінка 4
Для того, щоб виконати усі завдання, будуть використовуватися такі методи, як: вивчення педагогічного досвіду, монографічний, соціологічний, методи роботи з літературою (аналіз, вивчення документації), дистрибутивний аналіз (вивчення оточення), структурний.
Методологічною основою нашого дослідження є ідеї використання нетрадиційних форм проведення уроків, а саме: шляхи підвищення ефективності навчання, пробудження інтересу учнів до вивчення рідної мови, ідеї розвитку творчих здібностей учнів, емоційного піднесення на уроках з мови.
Ми вважаємо, що дослідження допоможе упевнитися в тому, що традиційний процес вивчення української мови в школі потребує нововведень, одним із видів яких і є нестандартні уроки. Дослідна робота допоможе вчителям-мовникам краще орієнтуватися у різних типах нетрадиційних уроків та у їх використанні на уроках української мови.
сторінка 5
1.1 Поняття нестандартного уроку
Держава стоїть на порозі переходу від індустріального до постіндустріального суспільства, а тому вимоги, потреби людини у ньому змінилися [додаток 1].
Тож бачимо, що суспільство «Епохи інформації» (постіндустріальне) вимагає від людини:
1) певних умінь, які можна застосувати за будь-яких обставин;
2) уміння мислити, а не накопичувати певну суму знань і поглядів;
3) не вузьких знань, а загального підходу до вирішення питань;
4) комунікабельності – уміння працювати у згоді з іншими і спільно доходити мети [1, c. 4 ].
Саме тому ми усвідомили необхідність застосування під час викладання шкільних предметів таких форм і методів, які б збуджували творчість учнів, створювали атмосферу розкутості, емоційного піднесення, залучали позашкільні інтереси і захоплення дітей до навчального процесу.
У практиці навчання почали з’являтися театралізовані вистави, рольові ігри,різноманітні турніри, змагання, багатопланові дискусії тощо. Такі уроки через свою незвичайність наприкінці 80-х рр.. ХХ ст.. отримали назву нестандартних, або нетрадиційних. Вони справді відрізняються від звичних комбінованих уроків і метою, в якій переважає орієнтація на розвиток здібностей,інтересів, нахилів учнів,їхніх специфічних умінь,на отримання певних знань чи вироблення окремих загально навчальних умінь, і відсутністю послідовності елементів уроку, передбаченої загальноприйнятою типологією уроків; наявністю у структурі уроку ознак інших форм навчання[4, c. 21].
Сьогодні нестандартні (нетрадиційні) уроки є звичною ознакою будь-якої школи, можна навіть говорити про «моду» на той чи інший тип уроку, та ставлення до них не можна назвати однозначним.
Навіть чіткого визначення поняття «нестандартний урок» у педагогічній літературі досі не існує. Найбільш поширеною є характеристика такого уроку як імпровізованого навчального заняття, що має нестандартну (невизначену) структуру та невизначений задум й організаційну форму. З іншого боку, нестандартним можна назвати уроки у тій чи іншій технології навчання. Наприклад, особисто зорієнтований урок, урок у розвивальній системі навчання, модульний урок тощо.
Визначимо, що не існує й загальноприйнятої типології нестандартних уроків. Усі існуючі класифікації значною мірою можна назвати умовними.
У посібнику І. П. Підласого «педагогіка» перелічується 36 типів нестандартних занять (урок-гра, урок-рольова гра, урок-діалог, бінарний урок та ін..). В. А. Щеньов пропонує класифікувати нестандартні уроки, доповнивши типологію
сторінка 6
«класичного» уроку. Наприклад, уроки вікторини, захист проектів тощо відносять до групи уроків контролю знань, а уроки-конференції – до уроків формування нових знань. С. В. Кульневич та Т. П. Лакоценіна виділяють такі групи нестандартних уроків:
1. Уроки зі зміненим способом організації (лекції, захист ідей, урок взаємоконтролю).
2. Уроки, пов’язані з фантазією (урок-казка, театралізований урок).
3. Уроки, що імітують які-небудь види діяльності (урок-екскурсія, урок-експедиція).
4. Уроки з ігровою змагальною основою (вікторина, КВК).
5. Уроки з трансформацією стандартних способів організації (семінар, залік, урок-моделювання).
6. Уроки з оригінальною організацією (урок взаємонавчання, урок-монолог).
7. Уроки – аналогії певних дій (урок-суд, урок-аукціон).
8. Уроки – аналогії з відомими формами й методами діяльності (урок-диспут, урок-дослідження).
Незважаючи на таке величезне різноманіття, для більшості нестандартних уроків, як правило, характерні: колективні способи роботи; цікавість до навчального матеріалу; значна творча складова; активізація пізнавальної діяльності; партнерський стиль взаємовідносин; зміна ролі вчителя; нестандартні підходи до оцінювання та ін.[11, c. 11].
Все це є актуальним, оскільки в підлітковому віці спостерігаються потреба у створенні власного світогляду, прагнення до дорослості, бурхливий розвиток фантазії та уяви, спрямованість на самоствердження в суспільстві. З огляду на це найбільш продуктивними у цьому віці є нестандартні уроки, які залучають підлітка до діяльного розв’язання завдань і проблем, ставлять його в позицію причетності до подій. Адже відомий педагог А. Макаренко стверджував: «Яка дитина в грі, така вона здебільшого буде в праці». Тому майбутній діяч виховується насамперед у грі, зокрема на нестандартних уроках під час повторення, вивчення та закріплення нового навчального матеріалу.