Максимальна-кількість балів, яку може виставити учень, відповідаючи на запитання анкети, – 10; якщо учні виставляють менше 5-ти балів, то це характеризує негативне ставлення до вчителя.
Учні відповідають на запитання 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7.
1 – вам подобається манера спілкування вчителя з класом, пояснення вчителя вам зрозумілі. Ви переконані в тому, що знання з даного предмета стануть вам у пригоді в подальшому житті. Предмет цікавий. Учитель відповідає на всі ваші запитання. Знання оцінюй суворо, але справедливо. Основна думка – ви переконані в тому, що інший вчитель не навчить вас краще.
2 – вам подобається спілкування з учителем у позаурочний час. Він багато знає, начитаний. Всі заходи, які він організовує, цікаві, за змістом. Ви не вважаєте, що при цьому втрачаєте час. Учитель рахується з вашими інтересами.
3 – ви помічаєте, що вчитель постійно шукає нових форм проведення уроків, удосконалює старі. Ви завжди з цікавістю очікуєте нововведень, оскільки вони урізноманітнюють вашу діяльність допомагають краще засвоїти матеріал.
4 – вам імпонує манера вчителя одягатися, вести бесіду з людьми, вчитель коректний, ввічливий, його слова не розходяться з ділом. Він не байдужий до порушень дисципліни, його естетичні інтереси проявляються у сфері літератури, кіно, театру.
5 – учитель бере участь у громадському житті школи, всі зважають на його думку, він уміє спілкуватися з учнями, колегами.
6– учитель живе життям колективу школи, цікавиться роботою дитячих громадських організацій, виявляє справжню повагу до учнів. Зважає на вашу думку, карає завжди справедливо, не боїться визнати своїх помилок перед учнями; якщо неправий, завжди вибачиться.
7 – учитель чітко дотримується шкільного режиму дня і сам його виконує.
АНКЕТУВАННЯ БАТЬКІВ
1 – ви переконані в тому, що вчитель має необхідні знання з предмета. Ви дуже шкодували б, якщо б цей учитель пішов зі школи, в іншого вчителя ваш син чи дочка не вчитимуть краще.
2 – ви вважаєте, що позаурочна організаційна виховна діяльність учителя значною мірою полегшує виховання вашого сина чи дочки. У вас хороші зв’язки з цим учителем. Він консультує вас з питань виховання.
САМООЦІНЮВАННЯ РЕАЛІЗАЦІЇ ПОТРЕБ ПЕДАГОГІВ У РОЗВИТКУ ТА САМОРОЗВИТКУ
Анкета
Відповідаючи на пункти анкети, поставте бали, тотожні вашій думці: 5 – якщо дане твердження повністю відповідає дійсності; 4 – швидше відповідає, ніж навпаки; 3 – і так, і ні; 2 – швидше не відповідає; 1 – не відповідає.
Пункти:
1. Я прагну вивчити себе.
2. Я залишаю час для розвитку, якби не був завантажений справами.
3. Перешкоди стимулюють мою активність.
4. Я шукаю зворотний зв’язок, оскільки це допомагає мені пізнати й оцінити себе.
5. Я рефлексую свою діяльність, виділяючи для цього спеціальний час.
6. Я аналізую свої почуття й досвід.
7. Я багато читаю.
8. Я широко дискутую з питань, які мене цікавлять.
9. Я вірю у свої можливості.
Анкета для оцінювання вчителем своєї діяльності
1. Чи пов’язуєте ви свої труднощі з тим, що не досить глибоко знаєте теоретичні питання психології дитини? (Так, складно відповісти, ні).
2. Можливо, ваші труднощі пов’язані з тим, що оволоділи не всіма способами, методами, прийомами активізації учнів у процесі навчання? (Так, складно відповісти, ні).
3. Чи складно вам формулювати питання проблемного характеру, створювати проблемні ситуації в навчальному процесі? (Так, складно відповісти, ні).
4. Чи часто вам вдається на лабораторних і практичних заняттях організовувати роботу учнів так, щоб вона проходила у формі невеликого дослідження? (Так, складно відповісти, ні).
5. Чи часто вам вдається на уроках використовувати наукові факти так, щоб вони сприяли розвитку мислення учнів? (Так, складно відповісти, ні).
6. Чи складно вам організовувати дискусію на уроках? (Так, складно відповісти, ні).
7. Чи володієте ви вмінням розглядати явища, події, факти під час пояснення нового матеріалу з позицій інтегрованого підходу (показати загальність законів природи і суспільства, продемонструвати елементи системного бачення явищ і об’єктів тощо)? (Так, складно відповісти, ні).
8. Чи завжди і в усіх класах вам вдається підготувати завдання різного рівня складності для учнів? (Так, складно відповісти, ні).
9. Чи часто ви можете визначити, який вид завдань буде складним для учнів? (Так, складно відповісти, ні).
10. Чи вдається вам визначити ступінь усвідомленості володіння учнями світоглядними поняттями? (Так, складно відповісти, ні).
11. Чи складно вам викладати теоретичні та дидактичні питання з Вашого предмета? (Так, складно відповісти, ні).
12. Чи складно вам аналізувати навчальний матеріал з погляду сучасних досягнень науки. Розвитку наукового звання?(Так, складно відповісти, ні).
13. Чи завжди вам вдається вибрати відповідний метод або методичний прийом для реалізації мети уроку? (Так, складно відповісти, ні).
14. Чи можете ви оцінити те, що найбільше і найкраще вам вдалося на уроці? (Так, складно відповісти, ні).
15. Чи можете ви оцінити, що не вдалося вам на тому чи іншому уроці, які були труднощі? (Так, складно відповісти, ні).
16. Чи завжди вам вдається бачити недоліки тих уроків, які ви відвідуєте (уроки ваших колег)? (Так, складно відповісти, ні).
Тест «Визначте, на якому рівні ви перебуваєте як учитель»
1. Найвищий рівень. Учитель постійно прагне до саморозвитку і творчості та реалізує ці прагнення.
2. Дуже високий рівень. Учитель виявляє творчість у вузькому розумінні слова як пошук і знаходження об’єктивно нових завдань, методів, способів, прийомів, форм, засобів навчанні й виховання (новаторства).
3. Високий рівень. Учитель досконало володіє розробленими раніше методрозробками (майстерність), роблячи для себе «відкриття», не збагачуючи при цьому науки та досвіду.
4. Середній рівень. Учитель володіє вміннями в загальному вигляді. Приблизно, невпевнено.
5. Низький рівень. Учитель не володіє необхідними вміннями і відчуває труднощі.
6. Дуже низький рівень. Учитель не володіє вміннями, допускає помилки.
7. Найнижчий рівень. Учитель внутрішньо закритий для професійного розвитку, не володіє необхідними вміннями і не прагне до оволодіння ними.
ДІАГНОСТИКА РІВНІВ ТВОРЧОЇ І ПРОФЕСІЙНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ ВЧИТЕЛЯ ВИЩОЇ КАТЕГОРІЇ ПІД ЧАС ПРОХОДЖЕННЯ АТЕСТАЦІЇ
I блок – теоретичний (30 балів)
1. Чи читали ви статтю Л. Виготського «Мислення і мова»
2. Чи знайомі ви
– з психологічною теорією поетапного формування розумових дій Л. Гальперіна, Н. Тализіна
– діяльнішого підходу до навчання Л. С. Виготського
– розвиваючого навчання Д. Ельконіна та В. Давидова
3. Чи володієте ви системою заходів
– з оптимізації процесу навчання за Чабанським
– аналітико-сентетичною діяльністю і Н. Менчинської та Д. Богоявленського
IIблок – практичний (12 балів)
1. Що конкретно у своїй педагогічній діяльності вам вдається виконувати творчо. У чому сильна сторона вашої особистості.
2. Чи є серед ваших колег учитель, який викликає захоплення своєю творчістю, нестандартним мисленням, педагог, якого б ви хотіли наслідувати. У чому, на вашу думку, джерела його творчості. Як він досяг такого високого рівня в роботі.
3. Спробуйте охарактеризувати свою творчу лабораторію:
• якими новими методами і прийомами навчальної діяльності ви оволоділи протягом атестаційного періоду;
• які конкретні пропозиції щодо розвитку педагогічної творчості у власному колективі ви вносили на будь-якому з педагогічних зібрань;
• які загальні педагогічні ідеї використовуються в навчальному закладі;
• яке місце ваших ідей у цілісному ансамблі загальношкільних педагогічних ідей;
• самооцінка загальної і професійної культури – інтелект, світогляд, ерудиція, потреби;
• побудуйте структуру своєї дидактичної системи;
• складіть графічну модель операційної частини проекту «Я – творчий учитель», передбачивши 6 етапів творчого зростання:
Вчуся
Апробую
Запроваджую
Пропагую
Демонструю
Друкую
ТЕЗАУРУС
Задатки– риси індивіда, які під впливом середовища в процесі виховання перетворюються в здібності. На основі однакових задатків можуть розвиватися різні здібності, залежно від умов життя людини і спрямованості її діяльності.
Педагогічні здібності – сукупність психічних рис особистості необхідних для успішного оволодіння педагогічною діяльністю, її ефективного здійснення. Педагогічні здібності є передумовою для формування педагогічної майстерності.
Обдарованість – сукупність високого рівня вроджених задатків і схильностей як передумова розвитку здібностей до певних видів діяльності.
Талант – видатні вроджені якості, особливі природні здібності, обдарованість.
Творча особистість – індивід, який має високий рівень знань, потяг до нового, оригінального, вміє відкинути звичайне, шаблонне.
Творчість– діяльність людини, яка породжує щось нове, вирізняється неповторністю, оригінальністю та суспільно-історичною унікальністю.
Креативність– сукупність тих особливостей психіки, які забезпечують продуктивні перетворення в діяльності особистості.
Репродуктивний рівень – передбачає, що учитель працюючи за відомим досвідом, методиками, рекомендаціями, вибирає ті, які найбільше відповідають конкретним умовам його діяльності, індивідуально-психологічним особливостям учнів.
Раціоналізаторський рівень – припускає, що учитель на основі аналізу власного досвіду, конкретних умов своєї педагогічної діяльності, вносить корективи у свою роботу, удосконалює, модернізує деякі елементи наявних рекомендацій, методик, досвіду відповідно до нових завдань.