Ми ділили апельсин (Діти стоять півколом навкруги логопеда.)
Багато нас, а він - один. (Логопед обводить всіх руками, показуючи як багато дітей.)
Ця часточка для їжака (Діти піднімають над головою долоні з розчепіреними пальцями, зображаючи голки.)
Ця часточка для стрижа, (Махають руками, як крильцями.)
Ця часточка для котенят, (Діти руками імітують рухи котячих лапок.)
Ця часточка для качат (Двома долоньками, поверненими один до одного, зображають дзьоби.)
Ця часточка для бобра, (Ляскають в долоні.)
Ну, а вовкові - шкірка. (Топають ногами.)
Він сердитий на нас - біда! (Тримаючи руками голову, гойдають нею з одного боку в інший.)
Розбігайтеся хто куди! (Діти біжать на килимок.)
Завдання 3. Мета:розвивати активну наслідувальну мовленнєву діяльність. Логопед створює ігрову ситуацію: Хлопчик Дмитрик пішов до лісу, щоб пригостити їжачка яблуками та грушами. Поклав гостинці на пеньочок та й гукає їжачка: «А-а-а-а-у-у-у-у. Е-е-е-й. Е-е-е-е-е-й-й». Їжачку, іди до мене я тобі гостинці приніс, підхо покуштуєш.
3. Заключна частина.
Надання дитині домашнього завдання. Підведення підсумків.
Логопедичне заняття 7
Тема: Фрукти. Ягоди.
Мета: формувати позитивний емоційний настрій на спільну діяльність з логопедом; розвивати здатність до розуміння зверненого мовлення, розвивати активну наслідувальну мовленнєву діяльність; розвивати пам'ять, сприймання, увагу, мислення.
Обладнання: предметні картинки із зображеннями ягід, фруктів, дзеркало.
ХІД ЗАНЯТТЯ
1. Організаційний момент.
Логопедична зарядка (артикуляційні вправи, дихальна гімнастика, голосові вправи). .
2. Основна частина. Формування позитивної установки дитини на участь у занятті.
Завдання 1. Мета: розвивати здатність до розуміння зверненогомовлення.
У саду достигли фрукти. Час їх збирати. Візьмемо кошики і підемо до дерев. Які у нас кошики красиві. Кожному по кошику. Я узяла зелений кошик, а ти узяв синій. Ми прийшли в сад. Фрукти ростуть на деревах. А коли вони достигають, стають стиглими, їх можна збирати. Зривати і складати в кошики, додому ми понесемо фрукти в кошиках. Які фрукти достигли в саду? (Яблука, груші, сливи.)
-- Зірви спочатку одне яблуко, потім одну грушу. Що ти зірвав? (Яблуко і грушу.)
-- У тебе одне яблуко і одна груша. Зірви одне яблуко і одну сливу. Що ти зірвав? (Яблуко і сливу.)
-- У тебе одне яблуко і одна слива.
Логопед: У всіх в кошиках фрукти лежать. Можна їх нести додому (підходимо до столу, на якому стоять вази). Принесли фрукти додому, тепер покладемо їх у вази. Поклади всі яблука у велику вазу. Поклали у вазу по одному яблуку. У вазі стало багато яблук. Візьми одне яблуко. Що ти узяв? (Яблуко.)
Логопед: Ми добре потрудилися. Зібрали фрукти і виклали їх у вази. А зараз ми пограємо.
Завдання 2. Мета: розвивати пам'ять, сприймання, увагу, мислення. Дидактична вправа «Дізнайся і назви». Дитині потрібно вгадати фрукти та ягоди, які зображені на «зашумлених малюнках».
Логопед: Всі ягоди та фрукти намалював художник, але хтось зіпсував малюнки. Треба зараз спробувати вгадати, що це? Логопед показує картинку, дитина повинна впізнати фрукти і назвати їх. Можна показати фрукти-муляжі, справжні фрукти, вибрати з розкладених на підносі після вгадування.
Завдання 3. Мета:розвивати активну наслідувальну мовленнєву діяльність.
Мама пригостила тебе смачним, соковитим яблуком. Дуже смачно: «У-у-у-у-у-у-у», « Ам-ам-ама-ам».
3. Заключна частина.
Надання дитині домашнього завдання. Підведення підсумків.
Логопедичне заняття 8
Тема: Фрукти. Ягоди.
Мета: формувати позитивний емоційний настрій на спільну діяльність з логопедом; розвивати здатність до розуміння зверненого мовлення, розвивати активну наслідувальну мовленнєву діяльність; розвивати пам'ять, сприймання, увагу, мислення.
Обладнання: предметні картинки із зображеннями ягід, фруктів, дзеркало.
ХІД ЗАНЯТТЯ
1. Організаційний момент.
Логопедична зарядка (артикуляційні вправи, дихальна гімнастика, голосові вправи). .
2. Основна частина. Формування позитивної установки дитини на участь у занятті.
Завдання 1. Мета: розвивати здатність до розуміння зверненогомовлення, вчити виділяти зелений колір предметів по слову.
Гра «Дай їжачку»: логопед пропонує подарувати їжачку всі зелені ягоди та фрукти, що знаходяться в коробочці (кошику). Пропоновані інструкції:
Подаруй їжачку усі зелені ягідки ти фрукти (кульки).
Дістань їжачку все зелене з коробочки.
Завдання 2. Мета:розвивати пам'ять, сприймання, увагу, мислення.
Гра "Четвертий зайвий". Логопед пропонує дитині 4 картинки (капуста, малина, ананас, яблуко). Дитині потрібно знайти зайвий предмет.
Завдання 3. Мета: розвивати моторику, розвивати відчуття власних рухів; розвиток розуміння зверненого мовлення. Логопед промовляє віршовані рядки і допомагає дитині виконувати відповідні рухи. Логопед робить вправу разом з дитиною, показує, як правильно треба виконувати рухи. Дитина намагається договорювати слова за логопедом.
Крапля раз, Стрибок на носочках, руки на поясі.
Крапля два, Стрибок на носочках, руки на поясі.
Дуже повільно спершу. 4 стрибки на носочках, руки на поясі.
А потім, потім, потім 8 стрибків на носочках, руки на поясі.
Всі бігом, бігом, бігом.
Ми парасолі свої розкрили, Розвести руки в сторони.
Від дощу себе вкрили. Зімкнути руки над головою з півколом.
Завдання 4. Мета:розвивати активну наслідувальну мовленнєву діяльність.
Логопед: Як у лісі дме вітер? Повторюй за мною «У-у-у».
А як плаче маленька дитина, коли просить істи « У-а-у-а-у-а-у-а»
Ми побачили величезне яблуко, дивуємося: «О-о-о-о-го!»
3. Заключна частина.
Надання дитині домашнього завдання. Підведення підсумків.
Логопедичне заняття 9
Тема: Одяг. Взуття.
Мета: формувати позитивний емоційний настрій на спільну діяльність з логопедом; розвивати здатність до розуміння зверненого мовлення, розвивати активну наслідувальну мовленнєву діяльність; розвивати пам'ять, сприймання, увагу, мислення.
Обладнання: предметні картинки із зображеннями одягу, дзеркало.
ХІД ЗАНЯТТЯ
1. Організаційний момент.
Логопедична зарядка (артикуляційні вправи, дихальна гімнастика, голосові вправи). .
2. Основна частина. Формування позитивної установки дитини на участь у занятті.
Завдання 1. Мета: розвивати здатність до розуміння зверненогомовлення. Знайомство з одягом для хлопчика.
Логопед вносить іграшку-Незнайку. У Незнайки брудне лице і забруднений одяг.
Логопед. Незнайко, ти чому такий брудний?
Незнайко. Мені бабуся прислала сливи, я їх їв і перемазався.
Логопед. Ти і лице забруднив, і одяг. А подивися, які у нас діти чисті і акуратні. І одяг у них в порядку.
Незнайко. Я теж зараз буду чистий (витирає лице). Ось який я чистий. Логопед. А одяг чому не витер?
Незнайко. А що таке одяг?
Логопед. Ти не знаєш, що таке одяг? Тоді я тобі розповім. З красивої коробки логопед дістає по одній речі одяг для хлопчика.
Це сорочка. Сорочка синя. Подивіться, яка красива синя сорочка. У сорочки комір. А ще у сорочки є рукави і кишеня. Подивіться, яка кишеня. Й у Стасика є сорочка з кишенею, і у Дениса, і у Юри. А у тебе, Незнайко, - сорочечка. Ти маленький - у тебе сорочечка.
А це шорти. Шорти чорні. Шорти з кишенями. У шортів дві кишені. А у Незнайка шортів немає. У Незнайка брюки. Брюки у Незнайка сині.
Це труси. Труси білі. У вас у всіх є труси. А у Незнайки трусики.
Майка. Майка біла, чиста. У всіх хлопчиків є майки. А у Незнайки - маєчка. Маленька маєчка.
Ці речі ми надягаємо на себе. Що ви на себе надягаєте?
Діти. Труси, майку, шорти, сорочку.
Логопед. А на кого що ми ще надягаємо?
Діти. Колготки (шкарпетки).
Логопед. Труси, майка, шорти, сорочка, колготки – це одяг. (те, що ми на себе надягаємо). Тепер ти зрозумів, Незнайко, що таке одяг?
Незнайко. Так, зрозумів, одяг це те, що ми на себе надягаємо. Це труси, майка, шорти, сорочка, брюки, колготки. Я зрозумів
Завдання 2. Рухлива вправа-гра «Хто швидше одягне взуття»
Мета: розвиток здатності розуміти звернене мовлення. Розвиток загальної моторики, почуття ритму. Координація мовлення з рухом. Закріплення уміння виконувати вправи.
Логопед дзвенить бубном Діти крокують по групі (темп швидкий)в різнихнапрямах.).
Логопед ударяє рукою (Діти крокують по групі (темп маршу). об бубон відшукують своє взуття Різкий хлопок, тиша. (Діти сідають на підлогу і одягають взуття на ноги)
Хлопки в ритмі маршу. (Діти маршовим кроком підходять до логопеда.)
Завдання 3. Мета: розвивати активну наслідувальну мовленнєву діяльність.
Логопед: Хлопчик одягнув светр, а на вулиці прохолодно. Хлопчику холодно «У-у-у!». Хлопчик одягає колготи: «Е-е-е-е-х!».
3. Заключна частина.
Надання дитині домашнього завдання. Підведення підсумків.
Логопедичне заняття 10
Тема: Одяг. Взуття.
Мета: формувати позитивний емоційний настрій на спільну діяльність з логопедом; розвивати здатність до розуміння зверненого мовлення, розвивати активну наслідувальну мовленнєву діяльність; розвивати пам'ять, сприймання, увагу, мислення.
Обладнання: предметні картинки із зображеннями одягу, дзеркало.