Смекни!
smekni.com

Облік та контроль розрахунків за виплатами на соціальні заходи в ДП НДГ "Україна" ЖНАЕУ Черняхівського району Житомирської області (стр. 13 из 14)

У 2009 році сума соціальних відрахувань порівняно з 2008 роком зросла на 8 тис. грн. (7,27 %). У 2009 році порівняно з 2008 вона зросла на 151 тис. грн. (127,67 %). Так як значного зростання витрат на оплату праці не спостерігається, то можемо припустити, що стрімке збільшення суми відрахувань на соціальні заходи в останньому звітному році відбулося за рахунок страхування майна підприємством.

На величину відрахувань впливають три основних фактора: кількість працівників в аналізованому періоді, фонд оплати праці на одного працівника та відсоток від фонду оплати праці, який керівництво планує виділити на страхове забезпечення персоналу.

З метою встановлення правильності, повноти та своєчасності здійснених відрахувань на соціальне страхування за всіма видами оплати праці за відповідний звітний період контролюється своєчасність перерахування внесків і законності використання коштів Пенсійного фонду та Фондів соціального страхування і страхування на випадок безробіття тощо.

На сучасному етапі в умовах переходу на міжнародні стандарти ведення бухгалтерського обліку змінилась орієнтація бухгалтерської інформації. Якщо зовсім недавно її основним користувачем були органи державного управління, то зараз бухгалтерська інформація є основою для прийняття управлінських рішень як всередині підприємства, так і зовнішніми щодо нього користувачами облікової інформації. Передусім вона надає кількісні дані, необхідні для виконання таких функцій управління виробництвом і комерційної діяльності підприємства, як планування, контроль і аналіз.

Автоматизація обліку вносить певні зміни до технології роботи бухгалтерії та є запорукою покращення контролю за здійсненням розрахунків за соціальним страхуванням на ДП НДГ «Україна», адже комп'ютерна система обліку - це вдале поєднання професійних якостей і функцій користувача з інтелектуальними можливостями комп'ютерів, які дають можливість отримати необхідну для управління і оперативного контролю інформацію.

Висновки та пропозиції

В курсовій роботі теоретично обґрунтовано й практично вирішено ряд дискусійних питань методики та організації обліку, аналізу і аудиту виробничих витрат.

В процесі дослідження отримано наступні наукові результати:

1. Соціальне страхування — це важлива складова частина соціального захисту населення, центром якого є людина та її потреби, а якість їх задоволення впливає на соціально-економічний розвиток держави. Соціальне страхування створює умови для відтворення робочої сили та захисту громадян у разі настання певних страхових випадків: втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття, нещасного випадку на виробництві, догляду за дитиною, вагітності та пологів тощо.

2. Управління коштами соціального страхування здійснюють фонди, створені за окремими видами страхування. Оперативне управління проводять правління та виконавчі дирекції фондів. Фінансовий контроль здійснюють Державна податкова служба, Контрольно-ревізійна служба, Державне казначейство, Наглядові ради тощо.

3. Своєчасне проведення розрахунків до фондів соціального страхування та розрахунків за соціальними виплатами працівників залежить від раціональної організації облікового процесу на підприємстві. Саме тому правильно організована облікова робота дає змогу раціональніше розподілити роботу між обліковими працівниками відповідно до їх кваліфікації, ефективніше використовувати обчислювальну техніку, підвищувати якість обліково - економічної інформації, сприяти економії коштів для ведення обліку за рахунок використання оптимальної кількості висококваліфікованих працівників.

4. Основним законодавчо-нормативним документом, що регулює організацію обліку розрахунків за соціальними відрахуваннями є закон України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”. На рівні підприємства важливим нормативним документом щодо організації обліку є Наказ про облікову політику підприємства.

5. Основним напрямком діяльності ДП НДГ «Україна» є вирощування, зберігання і реалізація сільськогосподарської продукції, створення при необхідності в структурі підприємства пунктів прокату техніки для надання послуг господарствами. В порівнянні з 2008 роком на 31.12.2009 всі активи господарства збільшились, заборгованість зменшилась, грошові кошти збільшилися. Найбільшу питому вагу в структурі пасивів займає статутний капітал, який на кінець 2009 року в структурі становить 89,29 % або 12260 грн. Серед поточних зобов’язань за розрахунками спостерігаємо, що найбільшу питому вагу становлять розрахунки з бюджетом – 3,09 % в структурі пасивів підприємства.

6. Розвиток сільськогосподарського виробництва вимагає відповідного розвитку матеріально-технічної бази, яка є сукупністю засобів і предметів праці, що використовуються в сільському господарстві.

7. Бухгалтерський облік розрахунків за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням вимагає їх належного документального оформлення. Сума утримань до фондів соціального страхування із заробітної плати працюючих відображається в розрахунково-оборотній відомості, в якій відображаються розрахунки з робітниками та службовцями з оплати праці, і в якій зазначаються суми нарахованої заробітної плати і суми утримань, в тому числі і зборів на соціальне страхування.

8. Аналітичний облік в ДП НДГ «Україна» організовується за складом і категоріями працівників, від заробітної плати яких здійснюють відрахування на соціальні заходи. Синтетичний облік розрахунків за зборами на державне пенсійне та соціальне страхування ведуть у регістрах фінансового обліку. Зокрема, для цього призначено Журнал 10. У цих реєстрах передбачене відображення як кредитових, так і дебетових обігів за рахунком 65 «Розрахунки за страхуванням».

9. Облік розрахунків за пенсійним страхуванням, соціальним страхуванням на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві в ДП НДГ «Україна» ведеться згідно з вище перерахованими нормативними документами на належному рівні, але поряд з цим існує великий недолік. Бухгалтерський облік господарської діяльності частково ведеться без застосування ПК.

10. На сьогоднішній день одним із основних шляхів удосконалення обліку на ДП НДГ «Україна» є перехід на сучасні комп'ютерні технології його ведення з урахуванням національних особливостей народного господарства. Автоматизація обліково-планових робіт та застосування прогресивних форм обліку та документації в ДП НДГ «Україна» забезпечить зниження затрат часу на обчислення і розрахунки, а також створить умови для підвищення продуктивності праці і здешевлення облікового апарату.

11. До завдань внутрішньогосподарського контролю належать надання інформації про господарські процеси, що відбуваюьбся; надання допомоги в прийнятті найбільш ефективних управлінських рішень; своєчасне виявлення та усунення умов і факторів, які заважають ефективній діяльності підприємства тощо.

12. Проведений аналіз показує, що відрахування на соціальні заходи займають у 2009 році займають 5,82 % всіх операційних витрат, що на 127, 97 % більше ніж у 2008 році. У 2009 році сума соціальних відрахувань порівняно з 2008 роком зросла на 8 тис. грн. (7,27 %). У 2009 році порівняно з 2008 вона зросла на 151 тис. грн. (127,67 %). Так як значного зростання витрат на оплату праці не спостерігається, то можемо припустити, що стрімке збільшення суми відрахувань на соціальні заходи в останньому звітному році відбулося за рахунок страхування майна підприємством.

13. На величину відрахувань впливають три основних фактора: кількість працівників в аналізованому періоді, фонд оплати праці на одного працівника та відсоток від фонду оплати праці, який керівництво планує виділити на страхове забезпечення персоналу.

Отже, автоматизація обліку вносить певні зміни до технології роботи бухгалтерії та є запорукою покращення контролю за здійсненням розрахунків за соціальним страхуванням на ДП НДГ «Україна», адже комп'ютерна система обліку - це вдале поєднання професійних якостей і функцій користувача з інтелектуальними можливостями комп'ютерів, які дають можливість отримати необхідну для управління і оперативного контролю інформацію.

Список використаної літератури

1. Конституція України: Прийнята на пятій сесії Верховної ради України 28 червня 1996 р. // Голос України. – 1996. – 13 липня.

2. Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» №996-ХІУ-ВР від 16.07.1999 р. // Положення (стандарти) бухгалтерського обліку в Україні: станом на 10 вересня 2000 р. – К.: Компас, 2000. – 152с.

3. Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" № 660-ІУ від 3.04.2003р. // Офіційний вісник України. - К., 2003.

4. Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІУ від 09.07.2003р. // Податки та бухгалтерський облік. — 2003. — №70.

5. Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання" № 1105-ХІІ від 23.09.1999р. // Все про бухгалтерський облік. - 2001. - № 40.

6. Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" №1533-Ш від 02.03.2000р. // Все про бухгалтерський облік.-2001.-№21.

7. Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" № 2240-Ш від 18.01.2001р.//Все про бухгалтерський облік. -2001.-№21.