Для впровадження кредитно-модульної системи організації навчального процесу вищий навчальний заклад повинен мати три основні елементи ECTS.
Основні елементи ECTS:
інформаційний пакет – загальна інформація про університет, назва напрямів, спеціальностей, спеціалізацій спеціальностей, анотації (змістові модулі) із зазначенням обов'язкових та вибіркових курсів, методики і технології викладання, залікові кредити, форми та умови проведення контрольних заходів, система оцінювання якості освіти тощо; договір про навчання між студентом і вищим навчальним закладом (напрям,освітньо-кваліфікаційний рівень, порядок і джерела фінансування, порядок розрахунків);
академічна довідка оцінювання знань, що засвідчує досягнення студента в системікредитів і за шкалою успішності на національному рівні та за системою ECTS.
Впровадження в діяльність вищих навчальних закладів основних положень Болонської декларації є передумовою входження України до єдиної Європейської зони вищої освіти.
Для цього необхідно негайне вирішення питань:
- гармонізації змісту та параметрів стандартів організації навчального процесу до міжнародних стандартів;
- розробки основних елементів кредитно-модульної системи організації навчального процесу;
- реорганізації навчального процесу на основі модульної побудови навчальних планів та технологій навчання;
- введення паралельно до існуючої системи кредитів залікових трансферних кредитів, системи оцінювання успішності студентів;
- розробки моделей управління якістю освіти;
- організація моніторингу якості освіти за критеріями і оцінками стандартів міжнародних організацій;
- забезпечення впровадження міжнародного підходу до визначення кваліфікації випускника вищої школи з наданням додатку до диплому рекомендованого ЮНЕСКО.
ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЯКОСТІ ВИЩОЇ ОСВІТИ НА СТАДІЇ ПРОЕКТУВАННЯ
Володимир САЛОВ,
начальник навчально-методичного управління,
Дніпропетровський національний гірничий університет,
м. Дніпропетровськ, Е-mail: salovv@nmu.org.ua)
1. Результати низки нарад та семінарів, які проведені МОН України, свідчать про те, що Болонський процес сприймається в Україні як ефективний обмін досвідом, як шанс гармонізувати систему вищої освіти до кращих моделей, зберігаючи свої надбання та переваги.
Участь у Болонському процесі має вагомі позитивні сторони.
Активізована діяльність усіх суб’єктів вищої освіти. Ще не один семінар не проведено без участі перших осіб МОН України. Конкретизовано професіоналізм перших осіб вищих навчальних закладів.
Самоідентифікація усіх суб’єктів вищої освіти теж приносить користь. Вища освіта України запрацювала як система. Системі вищої освіти України є що взяти із досвіду інших країн і є що запропонувати іншим. І сьогодні ми з увагою заслухали результати ініціативної діяльності провідних навчальних закладів.
2. Сьогодні в контексті Болонського процесу інтенсивно обговорюються складові управління вищою освітою: кредитно-модульна організація навчального процесу, контроль якості та мотивація.
Організація |
Мотивація |