Смекни!
smekni.com

Облік розрахунків з органами соціального страхування (стр. 4 из 7)

2.3 Облікова політика ТзОВ «ТРК «ХІТ Івано-Франківськ»

За нині діючим законодавством підприємствам надано право самостійно визначати облікову політику. У вітчизняній практиці термін „облікова політика” з’явився на початку 90-х років ХХ століття, а з прийняттям Закону України „Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні” від 16.07.1999р. набув офіційного статусу.

Облікова політика являє собою вибір підприємством конкретних методик, форм, техніки ведення і організації бухгалтерського обліку, виходячи з встановлених правил і особливостей діяльності (організаційних, технологічних, чисельності і кваліфікації облікових кадрів, рівня технічного оснащення бухгалтерії)

Оскільки ведення бухгалтерських операцій та складання фінансової звітності підприємства повинні базуватись на єдиних та незмінних методичних засадах, розроблення облікової політики слід розпочати до нового звітного року і завершити до 31 грудня, щоб з нового фінансового року працювати за новими параметрами.

При формуванні облікової політики на ТзОВ «ТРК «ХІТ Івано-Франківськ» було зроблено:

- по-перше, дотримано норми національного законодавства, вимог П(С)БО та інших нормативних документів щодо регулювання бухгалтерського обліку;

- по-друге, було здійснене сприяння формуванню якісної інформаційної бази бухгалтерського обліку (через системний характер) та оптимальному розкриттю інформації у фінансовій звітності;

- по-третє, враховано особливості діяльності підприємства (організаційних, технологічних, чисельності та кваліфікації облікових кадрів, рівня технічного оснащення бухгалтерії), власні інтереси, а також різних груп користувачів щодо облікової інформації.

Законом України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16.07.1999 р. передбачено застосування такого принципу як постійність. Він означає тривале застосування обраної облікової політики. Її зміна можлива лише у випадках, передбаченими п.9 П(С)БО 6 „Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах”:

- зміна статутних вимог;

- зміна вимог органу, який затверджує П(С)БО;

- зміни, які забезпечать достовірне відображення подій або операцій у фінансовій звітності підприємства.

Облікову політику ТзОВ «ТРК «ХІТ Івано-Франківськ» визначили його керівник та головний бухгалтер відповідним Наказом №2 «Про облікову політику в 2009р.» від 4.01.2009р. з обов'язковим розкриттям в окремих розділах методичних принципів побудови бухгалтерського обліку, техніки його ведення та організації роботи бухгалтерської служби.

У першому пункті наказу вказано забезпечення дотримання єдиних методологічних засад бухгалтерського обліку, складання і подання у встановлені терміни фінансової звітності на основі чинних Положень (стандартів) бухгалтерського обліку

Формуючи облікову політику підприємства вибирають, як правило, тільки один спосіб з кількох, передбачених відповідними нормативними документами. Якщо чинними положеннями не регламентується порядок ведення обліку стосовно якогось конкретного об'єкта, то підприємство самостійно встановлює його, виходячи з чинних положень бухгалтерського обліку.

У другому пункті наказу меьодику бухгалтерського обліку: порядок оцінки нематеріальних активів, строк їхньої служби, варіант нарахування зносу, нарахування амортизації на основні засоби, порядок обліку транспортно-заготівельних витрат, методи оцінки та обліку виробничих запасів, види створюваних резервів, порядок розподілу прибутку.

Тут максимально враховуються особливості підприємства, необхідність та можливості забезпечення облікової інформації для управління і контролю, ритмічної роботи бухгалтерського апарату та своєчасного складання звітності.

У третьому пункті наказу встановлюють порядок здійснення податкового обліку – відповідно до чинного законодавства.

Зауважимо, що законодавством не визначено кількість наказів (один чи два), на основі яких формується облікова політика і організовується бухгалтерський облік на підприємстві. Тому, на великих підприємствах можуть видаватися два окремих накази, один з яких встановлює принципи формування облікової політики, а інший – порядок організації бухгалтерського обліку, а оскільки ТзОВ «ТРК «ХІТ Івано-Франківськ» мале підприємство, то був виданий один наказ «Про облікову політику в 2009р.».

Таким чином, облікова політика – це вибрана підприємством, з урахуванням встановлених норм та особливостей, методологія бухгалтерського обліку, яка спрямована на досягнення його цілей і завдань та використовується з метою забезпечення надійності фінансової звітності та якісної системи управління.

ІІІ. Облік розрахунків з органами соціального страхування на ТзОВ «ТРК «ХІТ Івано-Франківськ»

3.1 Первинний, синтетичний та аналітичний облік розрахунків з органами соціального страхування

Облік розрахунків з органами страхування ТзОВ «ТРК «ХІТ Івано-Франківськ» веде на рахунку 65 “Розрахунки за страхуванням”, який має такі субрахунки:

“За пенсійним забезпеченням”;

“За соціальним страхуванням”;

“За страхуванням на випадок безробіття”;

“За індивідуальним страхуванням”;

“За страхуванням майна”;

“За страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання”.

Платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форми власності, їхні філії та інші відокремлені підрозділи, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують і які не використовують працю найманих працівників, а також фізичні особи, які працюють на умовах трудового договору, і фізичні особи, які виконують роботи (послуги) згідно із цивільно-правовими договорами.

Об'єктом оподаткування для ТзОВ «ТРК «ХІТ Івано-Франківськ» є фактичні витрати на оплату праці працівників, включаючи витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших видів заохочень і виплат, виходячи з тарифних ставок, у вигляді премій, заохочень, у тім числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону про оплату праці (крім виплат, передбачених Переліком видів оплати праці, та інших виплат, на які не нараховується збір на державне пенсійне страхування і які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а також винагород, що виплачуються громадянам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру.

Ставка збору встановлена в розмірі 33,2% від об'єкта оподаткування. Пенсійний фонд вони формують за рахунок утримання із заробітної плати працівників згідно із законодавством.

Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачуться всіма категоріями працюючих громадян (у тім числі й особами, які працюють за договорами цивільно-правового характеру, і працюючими пенсіонерами). Заяву про сплату збору громадяни не подають.

Утримання збору з працюючих громадян відображується по кредиту рахунка 65 субрахунок 651 і дебету рахунка 66 “Розрахунки з оплати праці”.

При перерахуванні коштів до Пенсійного фонду дебетується рахунок 65 субрахунок 651 і кредитується відповідний рахунок грошових коштів у банках, які зосереджені на рахунку 31 “Рахунки в банках”.

Витрати, здійснені за рахунок збору до Пенсійного фонду, відображуються по дебету рахунка 65 субрахунок 651 у кореспонденції з рахунком 66 “Розрахунки з оплати праці”.

ТзОВ «ТРК «ХІТ Івано-Франківськ» щокварталу складає у двох примірниках звіт про нарахування збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та витрачення коштів Пенсійного фонду.

Облік розрахунків за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і страхуванням на випадок безробіття Відповідно до основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначено правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, які зафіксовані в Законі України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності”.

Підприємства, що здійснюють свою виробничу діяльність з метою отримання прибутку відображують розрахунки по збору на обов'язкове соціальне страхування з профспілковими органами й органами Фонду соціального страхування на субрахунках 652 “За соціальним страхуванням”, 653 “За страхуванням на випадок безробіття” і 656 “За страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання”.

По кредиту названих субрахунків відображуються суми:

· нарахованого страхового збору в кореспонденції з дебетом рахунків, на які віднесена нарахована заробітна плата, премії і винагороди;

· отриманої від працівників часткової сплати за путівки, видані за рахунок коштів фонду, у кореспонденції з дебетом рахунка ЗО “Каса”;

· отримані від профспілкового органу чи органу соціального страхування (у випадках перевищення витрат над сумою відрахувань) у кореспонденції з дебетом рахунка 31 “Рахунки в банках”.

По дебету субрахунків 652,653 і 656 ведеться облік сум перерахованих з поточного рахунка у сплату здійснених відрахувань, а також сум, які відповідно до діючих положень виплачуються за рахунок коштів фонду, різних видів допомоги, що виплачуються працівникам.

Суми нарахованої допомоги та інші витрати, здійснені за рахунок відрахувань на соціальне страхування, відносяться з кредиту рахунка 66 в дебет субрахунку 652 рахунка 65.

ТзОВ «ТРК «ХІТ Івано-Франківськ» щокварталу складає у двох примірниках розрахункові відомості по коштах фонду із зазначеними в них сумами нарахованих і сплачених страхових зборів та інших надходжень, а також сумами, витраченими на допомогу, оздоровлення працівників і членів їх сімей та інші заходи, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів Фонду.