Таблиця 1.1.3. Узгодження термінів здійснення операцій з основними засобами в бухгалтерському обліку
Подія | Дата | Документи |
Постановка на баланс | Дата одержання основного засобу на склад або нерухомості у власність. | Накладна, документи, що підтверджують право власності на нерухомість. |
Початок нарахування амортизації | Місяць, що випливає за місяцем введення в експлуатацію | Акт введення в експлуатацію або Акт прийому-передачі відремонтованих, реконструйованих і модернізованих об’єктів |
Скасування нарахування амортизації | Місяць, що випливає за місяцем, у якому об’єкт виведений зі складу основних засобів або з експлуатації. | Акт на списання або Акт прийому-передачі відремонтованих, реконструйованих і модернізованих об’єктів |
Таким чином, питання розуміння сутності основних засобів, напрямів їх оцінки і класифікації суттєво впливає на організацію бухгалтерського обліку на підприємстві.
1.2Значення і завдання обліку та аналізу в управлінні основними засобами підприємства
Основним завданням управління є пошук сприятливих можливостей, які дають змогу працювати підприємству, а також координація та управління такою роботою найбільш ефективними способами. Для виконання таких завдань керівництву необхідна інформація не тільки про поточну діяльність підприємства про доходи і витрати за видами діяльності, але й про його потенційні можливості, тобто інформація, яка обґрунтовує поточні та перспективні напрямки розвитку господарства і видів діяльності.
Ведення обліку повинне давати змогу власнику вільно орієнтуватися в економічних показниках, необхідних для керівництва підприємством.
Бухгалтерський облік є лише однією із складових структури управління підприємством, а він повинен бути ще й організований відповідно до потреб ефективного прийняття управлінських рішень.
Облік – це інформаційна система, в якій первинна розрізнена інформація про господарські процеси перетворюється в інформаційні дані, необхідні для управління підприємством.
Функціонування України як незалежної самостійної держави стало початком істотних перетворень у соціально-економічному житті країни. У цих умовах перебудову господарської діяльності підприємств спрямовано на оволодіння механізмом ринкових відносин і поставлено нові вимоги як до змісту, так і до методів обліку, контролю та здійснення економічного аналізу. Ринок вимагає швидкого реагування на зміну виробничої ситуації, підтримку сталості фінансового стану. Щоб вижити і працювати в такому середовищі, керівники повинні бути кваліфікованими аналітиками, мати навички стратегічного планування, аналізу, вміти використовувати отриманий досвід для досягнення поставленої мети.
Сферою застосування бухгалтерського обліку є підприємства, організації, установи виробничої, комерційної, кредитно-банківської та інших видів діяльності, а через узагальнення його даних та звітності – галузі, економіка окремих країн, в цілому світова економіка.
Бухгалтерський облік – це система безперервного і взаємопов’язаного спостереження за створенням суспільного продукту і пов’язаними з ними процесами обміну, розподілу та перерозподілу, за наявністю і рухом майна господарств та відображення цих процесів у грошовому вираженні з метою одержання інформації, необхідної для управління діяльністю господарства будь-якого масштабу та рівня. Сьогодні бухгалтерський облік став складовою частиною управлінської системи світової економіки. Без бухгалтерського обліку неможливе управління будь-якою ланкою господарства, недаремно його називають “мовою бізнесу “.
Беручи до уваги виключну важливість ефективного управління основними засобами підприємства як основи матеріально-технічного забезпечення діяльності, основними завданнями обліку основних засобів є (рис 1.2.1:
1) своєчасний збір, реєстрація та точне відображення первинних даних про основні засоби відповідно до чинного законодавства;
2) правдиве та неупереджене відображення основних засобів в облікових регістрах обліку, фінансовій звітності;
3) забезпечення контролю за формуванням первісної вартості, умов переоцінки, залишкової вартості основних засобів відповідно до чинного законодавства з обліку та наказу про облікову політику підприємства;
4) забезпечення контролю за наявністю та станом основних засобів;
5) обґрунтування методу нарахування амортизації основних засобів;
6) формування повної, достовірної своєчасної інформації про основні засоби для прийняття управлінських рішень внутрішніми і зовнішніми користувачами інформації.
Проблеми, які повинні вирішувати підприємства, не завжди можна віднести на рахунок впливу зовнішніх факторів. Зміни в економіці, особливо у співвідношенні цін, виявляють слабкі місця всередині підприємства як виробничій системі. Централізований розподіл ресурсів і результатів діяльності сприяв накопиченню ресурсів, які не використовувалися найкращим способом. Підприємства звикли працювати не приділяючи уваги економічній ефективності своєї виробничої системи. Пріоритетними були технологічні задачі, економічні цілі практично були поза увагою, що і призвело до створення систем виробництва з дуже високими витратами.
В умовах ринкової економіки відсутнє жорстоке закріплення споживачів за виробниками, немає твердих цін і державних гарантій за відвантаження продукції. Виник ризик відмови заявок, ризик в поверненні заборгованості, ризик в зміні ситуації на ринках збуту. Але ризик – це природна відмінна риса ринкової економіки від планової. Завданням управління є мінімізація рівня економічного ризику. Саме тому в умовах конкуренції всі підприємства зобов’язані постійно підвищувати свою продуктивність, тобто збільшувати ефект від використання ресурсів.
В умовах трансформаційних процесів, які відбуваються в Україні протягом останніх років – одним з головних завдань сьогодення є зростання і підвищення ефективності підприємства на основі новітніх технологій і методів господарювання з залученням висококваліфікованих фахівців. Серед економічних методів управління за різних форм власності важливу роль відіграє економічний аналіз.
Завдання аналізу визначаються місцем і часом проведення, специфічними умовами діяльності об’єкта, що аналізується. Завданням аналізу стану та руху основних засобів є встановлення забезпеченості підприємства та його структурних підрозділів основними засобами – відповідність величини складу і технічного рівня активів, потреби в них; визначення обсягів їх росту, оновлення та вибуття, вивчення технічного стану, особливо їх активної частини – машин та устаткування, визначення ступеня використання основних засобів.
Завданнями аналізу основних засобів є (рис. 1.2.2):
- оцінка складу та структури основних засобів;
- визначення наявності, технічного стану та руху основних засобів;
- вивчення ступеня використання виробничої потужності підприємства та обладнання;
- аналіз узагальнюючих та часткових показників ефективності використання основних засобів;
- аналіз техніко-експлуатаційних показників ефективності використання освоєних засобів;
- аналіз впливу ефективності основних засобів на показники фінансово-господарської діяльності.
Таким чином, володіння основними засобами забезпечує нормальне функціонування суб’єкта господарювання, посилює конкурентоздатність на ринку, підвищує ефективність функцій управління. Досягнення поставленого завдання можливе лише за умови ефективного управління основними засобами на основі раціональної організації обліку, аналізу та аудиту.
1.3 Характеристика господарсько-фінансової діяльності ДП «Шишацький завод мінеральних вод» та постановки обліково-аналітичної роботи
Дочірнє підприємство Полтавської облспоживспілки «Шишацький завод мінеральних вод» - саме таку назву має випробник відомої в Україні та за кордоном газованої води «Гоголівська». Змінювались власники, змінювалась назва, але джерело відкрите ще в 1936 році не переставало експлуатуватися. За 3 км на південний захід від смт. Шишаки, урочище «Бутова гора», свердловина №1 дає 120 м3/добу мінеральної лікувально-столової води. Невеликий за обсягами цех розливу задовольняє попит на мінеральну воду «Гоголівська» в повному обсязі. Постійно працює одна зміна робітників близько 15 чоловік, а у спекотні погоду, коли попит на прохолодні напої збільшується, додатково на сезонну роботу набирають ще одну чи дві зміни.
Протягом 2006-2008 рр. ДП «Шишацький завод мінеральних вод» за результатами діяльності одержало прибуток.
Ефективність діяльності залежить від раціональності організації та ведення бухгалтерського обліку і аналізу на підприємстві.
Підприємство веде бухгалтерський облік та складає фінансову звітність і подає її у встановленому порядку відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні», П(С)БО, інших нормативно-правових актив, наказу про облікову політику (додаток Д).
Згідно наказу про облікову політику ДП «Шишацький завод мінеральних вод» від 2 січня 2007 року «Про облікову політику та організацію бухгалтерського обліку на 2007 рік» (Додаток А) ведення бухгалтерського обліку покладено на бухгалтерську службу заводу мінеральних вод на чолі з головним бухгалтером. Відповідальність працівників бухгалтерської служби за ведення бухгалтерського обліку регулюється посадовими інструкціями.
Головний бухгалтер ДП «Шишацький завод мінеральних вод» виконує свої обов’язки відповідно до Положення про головного бухгалтера та посадової інструкції. До обов’язків головного бухгалтера входить зокрема:
- складати та надавати керівництву на затвердження план роботи бухгалтерії, організовувати контроль за їх виконанням;