Загалом, протистояння влади та підвладних має певні позитивні моменти - воно певною мірою допомагає виробити найкращі закони для держави, вдосконалити суспільний лад. Але все має бути в міру, тому що занадто сильне протистояння розвалює державу. Але, виходячи з міркувань про форми держави, таке протистояння виникає або коли у державі встановлюється "поганий" (за Аристотелем) тип правління, або коли у місті занадто розбещений народ. В такому випадку, на мою думку, протистояння може мати як позитивний, так і негативний наслідок. В кращому випадку погана влада повалюється, а на її місці встановлюється гарна, з урахуванням помилок, що були. В гіршому - держава втрачає свободу.
Влада не повинна загрожувати інтересам населення - їх власності, безпеці, честі, утискати їх права, бути невдячною, тому що це провокує людей на змови, на залучення зовнішніх ворогів цієї влади. Завдання влади, за Макіавеллі - встановлювати гарні закони та слідкувати за їх виконанням, слідкувати за тим, щоб люди у місті занадто не розбещувались, що сприяє зміцненню держави та допомагає зберігати її незалежність. При цьому влада має вести себе так, щоб не викликати ненависті у підвладних.
Отже, на мою думку, основною проблемою відносин між владою та підвладними є баланс між інтересами тих і інших, так, щоб держава залишалась сильною і єдиною.
Більшість ідей Макіавеллі випливає з тієї ситуації, що склалася в Флоренції в часи його життя.
1. Никколо Макиавелли - биография, труды. http://www.politnauka.org/ person/makiavelli. php
2. Государь: Трактаты: Пер. с итал. / Н. Макьявелли. - М.: ООО "Издательство АСТ", 2004. - 509, [3] с. - (Классическая и современная проза)
3. Рассел Б. История западной философии. http://www.vuzlib.net/ beta3/html/1/22352/
4. Франческо Гвиччардини. Сочинения. - М.: Academia, 1934. - 549с.
5. http://www.infanata.org/2007/09/29/franchesko-gvichchardini. - sochinenija.html
6. Рудич Ф.М. Політологія: Підручник. - 2-е вид., стереотип. - К.: Либідь, 2006. - 480с.
7. Кіндер Г., Хільгеман В. Всесвітня історія: dtv-Atlas: Пер. з нім. / Худож. Гаральд і Рут Букор; Наук. Ред. Пер.: А.Г. Слюсаренко, О.Ф. Іванов. - К.: Знання - Прес, 2001. - 631с.: іл. .