Смекни!
smekni.com

Політичні кризи другої половини XX сторіччя (стр. 2 из 3)

Але для більшої частини населення перехід до «ринку» не означає взагалі ніяких змін у вартих перед ними цілях. За останні десять років люди в Африці (і у всіх інших частинах світла) звернулися до «ринку» у чинність тих же самих причин, по яких раніше вони зверталися до «держави». Вони точно так само прагнуть знайти той примарний заповітний золотий скарб - «розвиток», на який указує кінець веселки. Під «розвитком» вони, звичайно, насправді розуміють рівність, таке ж гарне й комфортне життя, який живуть люди Півночі, можливо ту, зокрема, яку показують в американських кінофільмах. Але на ділі ця глибока омана. Ні «держава», ні «ринок» не допоможуть «розвитку» в умовах капіталістичної економіки, основний принцип якої - безперервне нагромадження капіталу - вимагає й приводить до усе більшої поляризації реального доходу. Оскільки більшість людей досить розумні й досить багато знають, у найскоріший майбутньому всі надії, покладені на «ринок» як на панацею від всіх лих розсіються, залишивши лише важкий осад.

Чи сильно відрізняються «демократизація» і тісно пов'язаний з нею гасло «права людини» від ринку? І так, і немає. Насамперед, варто усвідомити значення самого поняття «демократизація». З 1945 р. практично не було ні однієї держави, де б не проводилися вибори в законодавчі органи влади при майже загальному виборчому праві. Всі ми знаємо, що такого роду процедури можуть нічого не значити. Видимо, ми маємо на увазі під «демократизацією» щось більше. Але в чому саме це більше укладається? У виборах, у яких балотуються представники двох або більше політичних партій? Які є конкурентами на самій справі, а не просто тому, що так треба, при правильному, а не фальсифікованому підрахунку голосів, у ході справедливого суперництва, тоді, коли результати виборів не можуть бути анульовані? Якщо додавання всіх цих вимог рухає нас у напрямку «демократизації», мені представляється, що такий рух просуне нас небагато вперед. Однак в епоху, коли «Нью-Йорк Таймс» виступає з викриттям правлячої в Японії протягом останніх сорока із зайвим років ліберально-демократичної партії, що регулярно одержує субсидії від ЦРУ, ми вправі засумніватися в тім, що формального дотримання всіх вимог змагальності виборчого процесу досить для того, щоб говорити про демократизацію.

Ми знаємо, що проблема укладається в тім, що поняття демократії, як і ринку, несе в собі два сильно різняться емоційних значення. Одне з них пов'язане з ринком як місцем збагачення; інше сполучене з метою розвитку. Перше значення слова «демократія» звернено до невеликого, але, проте, могутній групі. Друге звернено до набагато більше численного, але політично більше слабкій групі. В останні роки зусилля, спрямовані на демократизацію в таких лідируючих африканських державах, як Того, Нігерія й Заїр, були не дуже підбадьорюючими. Може бути, проте, справжня демократія може стати можливої лише при справжньому розвитку, а якщо в умовах нинішньої системи розвиток лише ілюзія, те й демократизація не може бути ні чим іншим, крім ілюзії.

Чи значить це, що я проповідую доктрину безвихідності? Зовсім немає! Але для того, щоб наші надії знайшли під собою реальний ґрунт, спочатку ми повинні провести аналіз положення й прояснити ситуацію. Миросистема перебуває в розладі. В Африці порядку теж мало, але його там не менше, ніж в інших областях мирової системи. Африка виросла з епохи, можливо, перебільшеного оптимізму, і поринула в стан песимізму. Ну, що ж, т же саме відбулося й з іншим миром. З 1945 р. до кінця 1960-х рр. усюди здавалося, що все кращає й краще. З кінця 1960-х по кінець 1980-х рр. справа в багатьох відносинах ішло усе гірше й гірше майже повсюдно, і люди почали, щонайменше, переосмислювати свій колишній оптимізм. Сьогодні ми налякані, часом озлоблені, в наших істинах, нас охоплює сум'яття. Такий стан є простим відбиттям у нашій колективній свідомості тієї глибокої кризи, що охопив нашу існуючу систему, у якій розладналися традиційні механізми регулювання звичайних циклічних змін, і від цього основні тенденції розвитку системи самі ставлять її в положення, «далеке від рівноваги». Таким чином, ми підходимо до «біфуркації» (якщо використовувати мову сучасної науки), результат якого по визначенню не може бути передбачуваний, а тому вона зможе захопити нас у можливих альтернативних напрямках, які істотно між собою різняться.

Щоб правильно розібратися у вартих перед Африкою проблемах, насамперед треба зрозуміти, що вони властиві не тільки Африці. Я хотів би зупинитися на чотирьох з них, часто обговорюваних у дискусіях про Африку, і спробувати осмислити їх у більше широкому контексті. Перша укладається в краху національно-визвольного руху. Майже у всіх країнах воно зародилося в колоніальну епоху, відображаючи вимоги африканців самостійно розпоряджатися власною долею, і в результаті привело до політичних битв за досягнення цієї мети. Ці рухи становили чинність національної інтеграції, піднімаючи людей на боротьбу за краще життя й досягнення більшої рівноправності у світі. Вони були спрямовані проти розділового партикуляризму в рамках однієї держави, але виступали за затвердження національної й африканської культури в рамках системи. Вони відстоювали модернізацію й демократизацію, вселяючи в людей надію.

Ще вчора всі ці рухи досягли своєї головної мети - національна незалежність була завойована. Сьогодні жодне з них не збереглося в первозданному вигляді; більшої їхньої частини взагалі не призначено було зберегтися. Єдине виключення склала Південне Африканська Республіка, що вирішила своє основне завдання тільки в 1994 р. Там, де після досягнення незалежності ці рухи розпалися, ніякі інші політичні чинності не заповнили вакуум, що утворився, і не змогли аналогічним способом мобілізувати національна свідомість, і такі чинності поки не з'явилися.

Може бути, таке положення досить тривожно, але тільки чи Африка в ньому виявилася? Хіба краще складалося положення національно-визвольних рухів у Південній і Південно-Східній Азії, в Арабському світі, у країнах Латинської Америки й Карибського басейну? Та й комуністичні рухи, які захопили владу на географічному просторі від Ельби до Ялу, безумовно, перебувають не в кращому положенні. А якщо глянути на Західну Європу й позаєвропейський мир білих поселенців, чи буде картина сильно відрізнятися? Виниклі там руху, порівнянні з національно-визвольними рухами в Африці й соціал-демократичних рухах також мобілізували суспільна думка в напрямку модернізації й демократизації, і в більшості випадків після довгих десятиліть боротьби виявилися здатними прийти до влади. Але хіба не в такому ж сум'ятті перебувають тепер ці рухи, що проголошують старі гасла, не дуже собі що представляють, за що вони виступають, і нездатні заручитися тепер тією емоційною підтримкою мас, що ніколи становила їхню чинність? Особисто я не бачу між ними великої різниці.

Друга проблема Африки почасти визначається крахом цих режимів. Під їхнім крахом ми маємо на увазі позбавлення їхньої підтримки мас. Вони більше не в змозі нікого мобілізувати. А що стало з тими, хто мобілізував народ, з кадровими керівниками всіх цих рухів, з тими, чиє просування нагору стало можливим завдяки успіху цих рухів - політиками, чиновниками, представниками інтелігенції? Адже це вони відстоювали такий національний проект, і в багатьох змістах саме вони одержали від нього вигоду.

У міру того, як ставав очевидним крах цих рухів, коли мети, за досягнення яких вони боролися, поступово стали відступати за лінію обрію, ці кадрові працівники стали залишати потопаючий корабель, прагнучи до власного порятунку. Ідеологічні обіцянки відходили на задній план, від самовідданості періоду боротьби за національну незалежність не залишилося й сліду, багато хто вступили в конкурентну боротьбу, де найчастіше законну діяльність було важко відрізнити від незаконної.

Все це, поза всяким сумнівом, мало місце в Африці в 1990-е рр. Але хіба продажність і корупція цинічної еліти - явище, властивій тільки Африці? Я в цьому сумніваюся. Точно т же саме відбувається в Латинській Америці й в Азії. Ці явища характерні й для колишнього комуністичного миру. Досить лише переглянути газетні заголовки, щоб переконатися в тім, наскільки корупція в Африці блідне в порівнянні з тим, що щодня стає відомим в Італії і Японії, у Франції й Сполучених Штатах. Але й у цьому, звичайно, немає нічого нового.

Сум'яття виникло не через корупцію у високих сферах, а через те, що занадто більшу частину тих, хто виграв від всесвітнього розвитку середнього класу в період 1945 - 1970 р., потім - після 1970 р. - чортове колесо потягнуло долілиць. Ця група, положення якої істотно покращилося й у соціальному, і в економічному плані, а потім різко погіршилося (у той час, як положення інших залишалося незмінним), являє собою істотну дестабілізуючу політичну чинність, оскільки її представники, що випробовують почуття образи й збурювання, стають прихильниками численних антидержавних і морально-етичних рухів, прагнучи забезпечити свою особисту безпеку й дати вихід власної агресивності. Але й у цьому плані Африка теж нічим особливо не примітна. Якщо й говорити про цю проблему, то вона набагато більше серйозна в Європі й Північній Америці, чим в Африці.