Смекни!
smekni.com

Політичний портрет Тоні Блера (стр. 3 из 3)

77 днів «гуманітарної війни» обернулися загибеллю сотень безневинних людей і економічною катастрофою для регіону. Ну а спеціальні міжнародні комісії потім знайшли в землі Косова всього 2108 трупів з ознаками насильницької смерті, належали, за визнанням New York Times, «представникам різних національностей». Там були бойовики Армії визволення Косова, жертви помилкових бомбардувань НАТО, мирні жителі (албанці і серби), загиблі в ході війни: все. Брехня розкрилася. Але ті, хто брехав, не винен.

Ситуація повторилася через три роки, коли готувалася «визвольна» війна в Іраку під приводом наявності у Саддама Хусейна зброї масового ураження, а також зв'язків з «Аль-Каїдою». Щоб виправдати війну, ЦРУ і британська розвідка МІ-6 під наглядом політиків сфабрикували «іракське досьє». У Вашингтоні досьє «куховарив» Дік Чейні, а в Лондоні доповідь розвідки був, за словами газети Observer, «відредагований на Даунінг-стріт».

«Ми будемо відстоювати те, що вважаємо правильним. Ми дамо відсіч тиранії, диктатури і терористам, які зазіхають на наш спосіб життя », - заявив Блер в парламенті в 2003 році, домагаючись схвалення іракської кампанії. А щоб добити опонентів, Блер сказав ошелешеним депутатам, що, за даними розвідки, Саддам Хусейн ось-ось створить ракети з ядерними боєголовками, які за 15 хвилин можуть долетіти до Великобританії. І цю несусвітню нісенітницю британський прем'єр ніс голосом праведника, з пожежею щирості в очах.

Однак іракська війна пішла не так, як планували її творці. В Іраку вже загинуло близько 150 британських військовослужбовців, сотні поранені. Наслідком війни стали теракти в Лондоні в липні 2005 року, що забрали життя 52 британців. Британія зіпсувала відносини з ісламським світом, а британські мусульмани стали потенційної бомбою, закладеною під британське суспільство. Але головне - розкрилася брехня, що лежала в основі війни. Війни неправедної і тому відірваної британським народом. І відповідальність за неї несе Блер. Війна підкосила його популярність і політичні перспективи Лейбористської партії, що змусило її лідера піти у відставку.

Колись переможна стратегія Тоні Блера лежала на двох китах: радикальне оновлення ідеології Лейбористської партії і обіцянка очистити політичне життя країни від моральної скверни, зробивши її «біліше білого». З першим в загальному-то все вийшло, але з другим - нічого не вийшло. Гордо в'їхавши на Даунінг-стріт, 10, з зачохленою гітарою, постарілий відставний прем'єр покинув свій особняк на гребені брудних скандалів з репутацією лицеміра, «пуделя» і «палія війни».

Падіння Блера-політика стало наслідком не його економічної політики, а його морального падіння. Це симптоматично і характерно в наші сумні часи. Коли відсутність у світі великих історичних фігур на зразок Черчілля або Рузвельта виводить на світову політичну сцену велемовних дітей масової поп-культури, які поводяться в політиці, як поп-вожді, яким важливо за будь-яку ціну утвердитися на політичній сцені. Ці люди здатні захопити натовп і повести її до тріумфу чи трагедії. Блеру вдалося і те, й інше. Тому він є яскравим представником сучасної політичної поп-культури і в такій іпостасі ще проявить себе.

Коментуючи призначення Тоні Блера спецпредставником «близькосхідного квартету», газета Financial Times Deutschland опублікувала іронічний коментар, що починався словами: «На Близький Схід обрушується одна напасть за одною».

5. Медіа-простір політичного лідера

Коли в 1997 році подружжя Блерів перебралася на Даунінг-стріт, 10, у них вже було два сини і дочка. Задовго до цього подружжя домовилося, що не будуть ховати Шері та дітей від об'єктивів телекамер і фотоапаратів. Це було зроблено за наполяганням дружини, яка хотіла якомога більше часу проводити разом з чоловіком. Блер двічі був присутній при пологах дітей. Він не бачив нічого особливого в тому, щоб вночі вставати до своїх стурбованим чимось немовлятам.

Стурбованість Блера з приводу зайвої уваги громадськості до його родини не раз виправдовувалася. Прем'єр виявив, що його інтереси як політика і батька можуть вступати один з одним в конфлікт, і, до його честі, він зробив вибір на користь останніх.

Але при всьому цьому Блер не проти використовувати тему батьківства для досягнення бажаного публічного ефекту. У його виступах часто можна зустріти пасажі типу «Я кажу вам це не тільки як прем'єр-міністр, але і як батько» або «Мої діти нудьгують за мною, але вони - за мою присутність тут». Для вирішення політичних колізій Блер нерідко звертається за допомогою до своєї дружини.

Висновки

Підсумки десятирічної діяльності Тоні Блера на посаді прем'єр-міністра досить суперечливі. Дати їм однозначну оцінку неможливо, точно також як неможливо, не впадаючи в розлогі міркування, говорити про занепад "ери Блера" або, навпаки про подальший розвиток "блеерізма". Його відхід продиктований, як видається, не стільки конкретними результатами його правління, але в першу чергу втомою з обох сторін. Як заявив сам Блер у своїй промові: "Десять років - достатній термін не тільки для мене, але і для країни". Тому не можна сказати, що країна потребує нової політики, швидше - нових осіб.

Коли-небудь Тоні Блер перетвориться на персонаж історії. Чи залишиться він у пам'яті як прогресивний лейборист або затаївся консерватор, сміливий реформатор або зберігач традицій, творець або руйнівник, а може бути, за ним закріпляться всі ці епітети? Адже в характері і в житті Тоні Блера так багато парадоксів.


Список використаних джерел та літератури

1. Tony Blair “A Journey: my political life”// Random House/ Audiobooks: 2010// ISBN-10: 1846571626;

2. JonSopel “TonyBlair”// BBC: election97/ web.archive.org/web/ 19970429023830;

3. http://news.bbc.co.uk/hi/russian/uk/newsid_6636000/6636781.stm

4. http://www.iamik.ru/?op=full&what=content&ident=35149;

5. http://www.ahmadtea.ua/701/;

6. http://www.gromyko.ru/Russian/Brit/brit7.htm;