Смекни!
smekni.com

Ідеологічний контроль та агітація в тоталітарних суспільствах (стр. 6 из 7)

2 жовтня 1925 року були засновані фашистські корпорації, що сполучали працедавців і працівників, що поклало свободі профспілкового руху. У країні створювалися 22 корпорації ( по галузях промисловості). У складі кожної з них знаходився представник фашистських профспілок, підприємницьких союзів, фашистської партії. Головою кожною з 22 корпорацій став «сам» Муссоліні; він же очолив міністерство корпорацій. Закон надав корпораціям визначення умов праці (робочий час, заробітна плата), і вирішення трудових суперечок (страйки заборонялися і пригнічувалися). [25 ]

Встановлення корпоративного ладу дозволило Муссоліні обробитися з парламентом, з тим, що від нього залишилося. Замість нього була створена «палата фашистських організацій і корпорацій». Члени її призначалися Муссоліні.

За цим на початку листопада 1925 року послідували « вищі фашистські закони», що розширили владу глави уряду за рахунок парламенту, який був віднині повністю підпорядкований виконавчій владі.

Подальшими законами були розбещені міські збори депутатів, скасована свобода зборів і об'єднань, свобода друку і були звільнені політично неблагонадійні службовці.

«Надзвичайні закони» слідували один за іншим:

Вони заборонили професійні союзи (за винятком державних фашистських) і політичні партії (за винятком однієї фашистської);

Вони відновили страту за «політичні злочини»;

Вони вводили надзвичайну юстицію (трибунали) і адміністративну висилку;

Комуністична партія була оголошена поза законом;

Органи місцевої самоврядності скасовувалися: на їх місце встали призначені урядом чиновники (подеста);

Всяке нове посилення терору провокувалося звичайно яким-небудь «замахом» і тому подібне . У листопаді 1926 року за спробу зробити замах на життя Муссоліні був убитий на місці 15-річний хлопчик. Негайно послідувала хвиля арештів, смертних вироків і так далі .

На початку 1928 року був встановлений новий виборчий закон, по якому «велика фашистська рада» складала перед виборами єдиний список кандидатів, а виборці могли лише прийняти або відкинути його в цілому. Таким чином парламентська система в Італії була остаточно замінена диктатурою. [18]

Основні межі італійського фашизму:

Перш за все визначилася тенденція «вождізма», єдиної диктатури. Вже закон 1925 років « Про повноваження глави уряду» робив прем'єр-міністра не відповідальним, не залежним від парламенту. Його колеги по міністерству, його міністри перетворилися на простих помічників, відповідальних перед своїм главою; вони призначалися або зміщувалися по волі останнього.

Фашистська партія стала складовою частиною державного апарату. Партійні з'їзди були скасовані, так само як і всякі форми партійної «самоврядності».

Велика рада фашистської партії складалася з чиновників за посадою і за призначенням. Головою ради був глава уряду. Рада відала конституційними питаннями, обговорювала найважливіші законопроекти, від нього виходили призначення на відповідальні пости.

Статут партії затверджувався королівським діректом, офіційний керівник партії («секретар») призначався королем за уявленням глави уряду.

Провінційні організації партії керували призначеними зверху секретарями: директорії, що полягали при них, мали дорадчі функції, але навіть членів цих директорій призначали указом глави уряду.

Терор. Фашистський режим не може інакше триматися, окрім як засобами масового Придушення, кривавими розправами.

Відповідно з цим визначається значення поліції, точніше за тих багатьох поліцейських служб, які були створені при режимі Муссоліні. Окрім загальної поліції існували «організація охорони від антифашистських злочинів», «особлива служба політичних розслідувань», «добровільна міліція національної безпеки».[13 ]

Національні меншини були також піддані важким утискам, але євреїв, яких в Італії було дуже мало, спочатку не чіпали. Лише у 1937-1938 роках, в процесі співпраці з соціалістичною для націонала Німеччиною, почали здійснювати антисемітські акції, що підпали під засудження нюрнберзьких законів. Італійські фашисти, в рядах яких в усякому разі в ранньому періоді, були також особи єврейського походження, не убили жодного єврея. «Расизм», що проповідує, Муссоліні не мав не мав біологічного забарвлення.

Невід'ємною властивістю фашистської диктатури є зовнішня експансія. Муссоліні заявив претензії на те, щоб « відродити Римську імперію».

В червні 1940 року Італія- партнер Німеччини і Японії по антикомінтернівському пакту, оголосила війну Франції і Англії. Через деякий час вона напала на Грецію. Італійська фашистська преса наповнилася обіцянками швидкій великій афро-європейській Римській імперії. Ці плани не збулися. [ 13]


4. Спроби введення ідеологічного контролю сьогодні в Україні

По суті, ідеологічна обробка населення базується на підміні помилковими, спотвореними, образами справжньої дійсності. При цьому має бути вельми розвинена елементарна, навіть можна сказати патологічна, брехня. Коли учені або інші авторитетні люди має намір перекручують факти. Причому, чим явнєє брехня — тих легко в неї повірити. Ну і при цьому, зрозуміло, говорити (навіть не говорити — а переконувати) треба з величезною упевненістю, так щоб у слухачів не залишилося і тіні сумнівів, що десь прихований обман. І будь-який обман — видавати за справжнісіньку правду. [ 15]

Може скластися враження, що український політикум перейнявся дійсно важливою для суспільства інформаційною проблематикою. Та насправді усім зрозуміло, що під гаслами захисту свободи слова, кандидати в президенти, їх політичні сили, лише зводять порахунки один з одним, використовуючи в своїх інтересах підконтрольні їм медійні ресурси.

Адже не секрет, що останнім часом посилився інформаційний тиск на Україну з боку основних центрів геополітичного впливу. Європейський Союз через ЗМІ переконує, що Україна ще не готова до повноцінної євроінтеграції.

США настирливо накидають думку про власну ексклюзивність у вирішенні складних міжнародних проблем, які стосуються Української держави. Росія вже давно веде з Україною інформаційну війну на знищення.

Днями міністр закордонних справ України та відомий медіамагнат Петро Порошенко змушений був визнати, що "у світовому інформаційному просторі спостерігається значна кількість упереджених і негативних щодо України повідомлень і коментарів, що зачіпають найрізноманітніші аспекти політичного, економічного, соціально-гуманітарного життя українського суспільства".

Міністр підкреслив, що часто можна спостерігати, коли такі коментарі стосовно України надаються цілеспрямовано, відповідно до певного розробленого сценарію і послідовності. Порошенко наголосив, що "за всім цим стоять свідомі спроби маніпулювання думкою українців, суспільством і політиками".

Іншими словами, все очевиднішою стає потреба у "реабілітації" дискредитованої у минулому, але наразі актуальної як ніколи практики державної агітації та пропаганди.

Захопившись впровадженням в Україні стандартів ліберальної демократії, ми якось не помітили тих кардинальних змін у геополітичній архітектурі, які вимагають якісно нових підходів до державного управління, особливо в інформаційно-гуманітарній сфері.

Тим часом сьогодення та міжнародний досвід вказують, що "агітація і пропаганда" стали невід'ємною складовою політики провідних країн світу.

Згадаємо хоча б передвиборчі дебати – скільки обіцянок казали придентенти у президенти і що хоча б один із них зробив? Наскільки майстерно і з розумним обличчам люди переконують нас у повній брехні!

Причому чим щиріше це підноситимуть маніпулятори — тим дійсно легко повірити. І вірять. Більшість жителів нашої країни вірять будь-якій інформації з офіційних джерел. І це при тому, що на самому давно вже можна провести якусь паралель між офіційною інформацією і дійсною правдою. І більшість того, що підноситься нам офіційно, з розрахунком — інформація для всіх — це неправда, брехня, замаскована певним відсотком справжньої правди. (Тому як, якщо ви вирішили когось обдурити, то повинні знати, що в інформації, що підноситься вами, обов'язково повинен міститися певний відсоток правди. Обов'язково. Хай він буде надзвичайно крихітний. Це один із законів прийнятих в маніпулюванні.)

Завдяки ідеологічній обробці населення, — власті не лише отримують, але і утримують лідерство в країні. Причому тут ще важливе збереження одного правила. Ідеолог завжди повинен знаходитися в тіні. Зв'язано це з тією установкою, завдяки якій ми знаємо, що в нашому несвідомому знаходиться та інформація, яка прийшла до нас з глибини століть, від наших предків. І за певних умов ми можемо витягувати з підсвідомості цю інформацію, управляти нею. Вживати на благо або або для вирішення якихось своїх цілей і завдань. [9 ]

Підсумовуючи питання інформаційно-психологічної дії на масову психічну свідомість, слід звернути увагу, що не дивлячись на те, що методи подібного роду дії відрізняються в мирне і у військовий час, в цілому їх об'єднує одне: цілеспрямована дія на масове психічне свідомості з метою дезорієнтації суспільства і знищення що існують раннє в такому товаристві моделей поведінки (стереотипів), і нав'язування установок вже своїх. Причому основою атаці в таких випадках піддається підсвідомість (або несвідоме) індивіда і мас, тому як процеси, що відбуваються в свідомості, якраз і робить свій вплив саме підсвідомість. Тому добившись закріплення в підсвідомості стійких механізмів отреагированія на той або інший сигнал (патернів поведінки), можна з легкістю програмувати таким чином поведінку як індивіда, так і індивідів, об'єднаних в маси, а значить і передбачати їх поведінку. І в даному випадку вельми важливий чинник грає час.[16]