План
Вступ
Біографія
Політична кар’єра
«Макківеалізм»
Світогляд та ідеї
Літературна діяльність
Висновок
Додатки
Література
Вступ
Ніколо Макіавеллі (1469-1527) є одним з перших теоретиків нової епохи. Макіавеллі - суспільний діяч, історик, видатний політичний мислитель. Він народився у Флоренції в епоху складання національно-згуртованих і політично незалежних держав. Його творами встановлений початок політико-правової ідеології Нового часу.
Свої погляди про державу і політику Макіавеллі висловив в таких своїх працях, як «Государ», «Міркування на першу декаду Тіта Лівія», «Про військове мистецтво».
Головний об'єкт вивчення Макіавеллі - держава. Це він вперше ввів термін «держава». До нього мислителі спиралися на такі терміни, як: місто, імперія, королівство, республіка, князівство і т.д.
Актуальність роботи :
Мета: в ході підготування реферату вивчити біографію Ніколо Макіавеллі ,як засновника світської політичної науки ,а також ознайомитися з твором «Золотий Осел».
Завдання:
1. Дослідити біографію Ніколо Макіавеллі;
2. Виявити сутність та основні прояви політичної думки Макіавеллі;
3. Простежити загадку Макіавеллі.
Біографія
Ніколо народився в селі Сан-Кашано, поруч з містом-державою Флоренція, Італія, в 1469 році, і був другим сином Бернардо ді Ніколо Макіавеллі (1426-1500), адвоката, і Бартоломмеі ді Стефано Нелі (1441 - 1496). Його освіта дала йому повне знання латинської та італійської класики.
Ніколо Макіавеллі народився 3 травня 1469 року в сім'ї юриста. Його батько, Бернардо Макіавеллі, отримував також невеликий прибуток від своїх земельних ділянок. Мати Ніколо - донна Бартоломеа, була жінкою релігійною, вона складала гімни і канони на честь Діви Марії і співала в хорі в церкві Санта Трініта.
Вл. Топор – Рабчинский в своїй книзі «Макіавелллі та епоха Відродження» зазначає,що в сім років Ніколо поступив в школу магістра Маттео, потім його віддали у міську школу. До кінця навчання він дуже добре знав латинь і пройшов курс латинської стилістики.
Середній достаток сім'ї Макіавеллі не дозволив Ніколо вступити до університету. Його вчителями стали древні автори Тіт Лівій, Тацит, Цицерон, Цезар, Вергілій, Светоній, Овідій, а також Тібулл і Катулл. Мабуть, Бернардо Макіавеллі ознайомив сина з основами юридичної науки і практики.
18 лютого 1498 Макіавеллі балотувався на пост секретаря другої канцелярії республіки і був переможений кандидатом партії монаха-домініканця Савонароли. Але вже в квітні партія Савонароли зазнала краху, а сам домініканець 23 травня був страчений на площі Синьйорії ...
Через п'ять днів після цієї події Макіавеллі, перемігши кандидата від партії Медичі, був намічений, а 18 червня затверджений секретарем другої канцелярії; 14 липня йому була також довірена канцелярія комісії Десяти, що відала закордонними і військовими справами. Дуже скоро флорентійська Синьйорія пересвідчилася в тому, що не помилилася у своєму виборі. 29-річний Ніколо Макіавеллі успішно справлявся зі своїми обов'язками. За чотирнадцять років він склав тисячі дипломатичних листів, донесень, урядових розпоряджень, військових наказів, проектів державних законів; здійснив тринадцять дипломатичних і військово-дипломатичних поїздок з вельми складними дорученнями до різних італійських государів і урядів республік, до папи, імператора і чотири рази до французького короля ; як секретар комісії Десяти він був організатором і учасником військових кампаній та ініціатором створення республіканського ополчення.
У березні 1499 року Макіавеллі відправився в Понтедера до володаря Пьомбіно, розташованого за сто кілометрів на південний захід від Флоренції. 30-річний секретар комісії Десяти зумів переконати д'Аппіано, цього коронованого воєначальника, не вимагати збільшення плати за військову службу Флорентійській республіці, яка і без того витрачала колосальні кошти на найманців-кондотьєрів.
У липні того ж року Макіавеллі був посланий до правительки важливого для республіки стратегічного пункту - Форлі, дочки Галеаццо Сфорца, Катаріне з офіційним листом першого канцлера Флоренції Марчелло Вірджіліо Адріані, учня Поліціано, університетського професора літератури. Незважаючи на все хитрування підступної і досвідченої правительки, перший дипломатичний екзамен флорентійський посланець здав на відмінно: дружбу з правителькою Форлі вдалося зберегти, що було вкрай важливо в умовах напруженої боротьби за найважливіший торговий центр Пізу.
У жовтні 1499 року французькі війська увійшли в Мілан, а на початку наступного року його правитель Лодовіко Моро був ув'язнений і відвезений у Францію. Доля італійських держав тепер залежала від Людовіка XII, до якому Флорентійська республіка в липні 1500 року і направила дипломатичну делегацію в складі Ніколо Макіавеллі і Франческо Каза. Раніше питання про Пізу вирішувала Флоренція, відтепер його вирішував французький двір, що вимагав величезних грошей за військову допомогу. Макіавеллі не належав до числа парадних послів, яких посилали в урочистих випадках, а був оратором-дипломатом, який, за його власним висловом, "готує шляхи Господу" і, не маючи "коштів і ваги", домагається всього своїми талантами і розумом.
Великий флорентієць не тільки виконував офіційні інструкції, але уважно спостерігав і оцінював обстановку, людей, звичаї. Макіавеллі відвідав Ліон, Невер, Мелєя, Париж. Його повідомлення флорентійській Синьйорії були не менш важливі, ніж ведення переговорів. "Французи засліплені своєю могутністю, - писали Макіавеллі і Каза, - і зважають лише на тих, хто володіє зброєю або готовий давати гроші". Незабаром Каза захворів, і Макіавеллі залишився єдиним представником республіки при дворі. Він не тільки вивчав французьку політику, але також намагався впливати на неї вплив. Коли одного разу кардинал Руанський заявив, що італійці нічого не розуміють у військовій справі, Макіавеллі відповів йому, що "французи нічого не розуміють у політиці, тому що якщо б розуміли, то не дозволили б папству досягти такої могутності". Порада флорентійця примусила французький двір серйозніше ставитися до політики папства.
Під час цієї ж місії у Франції він виявив себе як тонкий психолог. Про знаходився при французькому дворі з табору арагонців Джуліо де Скручіатіо, майбутнього папського інквізитора, він повідомляв Синьйорії: "при першому ж вашому листі сюди він зіграє роль блискавки ... він красномовний, надзвичайно сміливий, настирливий, жахливий, не знає міри в своїх пристрастях і тому здатний у всіх своїх починах досягти певного результату ".Після повернення з Франції, в 1501 році, секретар комісії Десяти займався справами, пов'язаними з підлеглою, але вічно непокірною Пістойєю: вів листування, писав накази, тричі їздив в бунтівний район для улагодження конфлікту. У цьому ж році він виконав ряд доручень в Сієні і Кашіні.
У 1502 року Макіавеллі зустрівся з Цезарем Борджа - герцогом Валентіно, який справив на нього сильне враження - жорстокий, хитрий, не зважає на будь-які норми моралі, але сміливий, рішучий і проникливий правитель. Він не ідеалізував Цезаря Борджа, а вивчав його дії, коли той намагався підпорядкувати й об'єднати цілі області Італії. Макіавеллі ще кілька разів зустрічався з цим героєм шпаги і отруєного вина, і в своїх донесеннях відмічав якості цього державного діяча, гідні послужити матеріалом для теоретичних узагальнень.
Разом з єпископом Вольтерри Франчесько Содеріні Макіавеллі прибув у захоплений Цезарем Борджа Урбіно. Содеріні і Макіавеллі були прийняті о другій години ночі 24 червня 1502 року. Їхнє загальне враження було викладене в донесенні: "Герцог настільки сміливий, що найбільша справа здається йому легкою. Прагнучи до слави і нових володінь, він не дає собі відпочинку, не знає втоми, не визнає небезпек. Він приїжджає в одне місце раніше, ніж встигнеш почути про його від'їзд з іншого. Він користується прихильністю своїх солдатів і зумів зібрати навколо себе кращих людей Італії. Крім того, йому постійно таланить. Все це разом узяте робить герцога переможним і страшним ". Цей портрет воєначальника і політика можна вважати першим нарисом знаменитого трактату "Государ", закінченого Макіавеллі 1513 року.
У вересні 1502 року у Флорентійській республіці була уведена посада довічного гонфалоньєра, яким став П'єро Содеріні, брат єпископа Вольтерри, який їздив в Урбіно разом з Макіавеллі. Він був главою Синьйорії, мав право законодавчої ініціативи і втручання в судові справи. Содеріні був хорошим оратором, але не володів будь-якими значними обдаруваннями. Від імені комісії Десяти Макіавеллі поспішив повідомити нового гонфалоньєра про обрання і висловив надію на успішну його діяльність. Незабаром Макіавеллі придбав необмежену довіру Содеріні, став його постійним радником.
Хоча другий канцлер республіки і був першою людиною при главі уряду, він продовжував виконувати складні дипломатичні доручення, адже ніхто не міг точніше і вірніше оцінити політичну атмосферу в чужій країні і дати характеристику її діячам. Коли Синьйорія квапила його з присиланням донесень, він відповідав: "... серйозні речі не відгадуються ... якщо не хочеш викладати вигадок і сновидінь, необхідне все перевірити". І Синьйорія переконувалася, що Макіавеллі правий: "Воістину, в останніх двох ваших листах стільки сили, в них настільки яскраво позначається Ваш розум, що їх навіть не можна похвалити так, як вони того заслуговують. Зокрема, я говорив про це з П'єро Содеріні. Він вважає абсолютно неможливим відкликати Вас звідти ... Ваші міркування і описи викликають найутішнішу похвалу. Тепер всі визнають те, що я особисто помітив у Вас: ясність, точність, достовірність ваших вістей, на яку можна цілком покластися ".
У 1503 році він знаходився у війську Цезаря Борджа, який зайняв Перуджу, Ассізі, сієнські замки. Потім його терміново направили в Рим у зв'язку зі смертю Олександра VI і виборами нового папи Юлія II.